Sari la conținut

Benzina...


Dogg
 Share

Postări Recomandate

Question....motor de aprilia de 125 carburatie fara injectie un singur piston doi timpi...sau altele dar fara inj.,normal se baga benzina cu plumb,daca bag fara plumb are vreun efect,de orice fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabil.E posibil ca aditivii care inlocuiesc etilatul de plumb sa interactionez ecu uleiul de amestec.Eu cand am bagat fara plumb in jawa mi s-a parut ca nu am ungere prea buna, se auzeau segmentii frecand pe cilindru si se cam incingea motorul. Nu stiu daca e adevarat sau doar o "superstitie "de-a mea, dar cand am bagat iar cu plumb au disparut "simptomele". Acuma toata faza e cu dus si intors, pentru ca fiecare firma baga ce aditivi vrea in benzina aia ca sa scoata cat de cat o cifra octanica decenta.LA noi in tara mai putin decenta, dar, deh....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

La faza cu ungere separata e cam nasoal eu am avut ungere separata si am suspendato ca buleste motoru sincer itzi spun .Daca lasi pompa de ulei sa functioneze in conditii normale merge dar daca o fortezi in power valve ca a ta sigur are sadica sa treaca de 10000 de ture consumul de benzina se dubleaza si uleiul mai creste un pic si el da nu se dubleaza si motorul are de suferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...