Sari la conținut

Kawa Zxr 400


Postări Recomandate

Kawasaki ZXR 400

 

Poate ma ajutati cu cateva opinii despre acest motor.Stiu ca este in segmentul superior al clasei sale, manevrabilitate f.buna,centru de greutate jos, se spune si buna pentru incepatori la clasa sport sau pentru cei care vor sa invete sa mearga la aceasta clasa.

Detaliile tehnice si diverse pareri de pe net le-am citit.

Ma intereseaza ce stiti voi despre acest motor, fiabilitate, probleme, cat de usor/greu se gasesc piese, si alte sfaturi utile.

 

Multumesc anticipat.

 

Orice opinie/parere/sfat pro-contra este bine venit :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama import gri, si vin tot din Japonia, pe cai neoficiale. Problema ar fi firma care le aduce la noi. Dar daca iei din Germania direct....poate ai noroc. Oricum, e un motor care nu tine mult, pentru ca nu poti sa mergi cu el sub 6-7.000 de ture, ca nu are cuplu si putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, ZZR 400 ar fi o alegere mai buna din acest punct de vedere al fiabilitatii?

Ceva imi spune ca nu...

 

 

se gasesc piese , daca un la noi , la englezi sigur !

 

ZXR400 din cate stiu eu , e singurul model de 400 ce s-a importat oficial in Europa. de-aia sunt atat de multe de vanzare pe mobile.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Kawasaki ZXR 400

 

Poate ma ajutati cu cateva opinii despre acest motor.Stiu ca este in segmentul superior al clasei sale, manevrabilitate f.buna,centru de greutate jos, se spune si buna pentru incepatori la clasa sport sau pentru cei care vor sa invete sa mearga la aceasta clasa.

Detaliile tehnice si diverse pareri de pe net le-am citit.

Ma intereseaza ce stiti voi despre acest motor, fiabilitate, probleme, cat de usor/greu se gasesc piese, si alte sfaturi utile.

 

Multumesc anticipat.

 

Orice opinie/parere/sfat pro-contra este bine venit :D

 

Salutare!

Parerea mea... e un motor bun...

Eu am ZZR.. si am mers 5000 km fara sa ma murdaresc pe maini...

ZZR-ul e mai greu si daca ai mai putin de 80 kg e mai greu de manevrat la viteze mici...

LUMEA vad ca nu are o parere buna despre KAWASAKI....

Repet... parerea mea.... motorul japonez e foarte fiabil... mai ales KAWASAKI..

Singura mare problema e... consumul mai mare... ca mergi cu ea mai turata.... dar... oricum... lasi orice masina in urma la semafor...

Pentru incepatori e f buna... iarta greselile...

Deci.. daca esti mai slabutz... cumpara ZXR.. daca esti mai inal si peste 85 kg... cumpara ZZR.

Si.. nu numai motoarele din Japonia vin accidentate si reparate...

TOT ce intra in Romania... a cazut cel putin o data....

Dar... iei un baiat cu tine... face o tura cu ea la viteza... si iti dai seama daca prea shifonata...

 

Bafta!!! si repet... e doar parerea mea...

Editat de ofitzer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand ORICAND un cbr400 in fata unui zxr400 ,ORICAND!!! .E exact ca si la masini ,toata lumea passat tdi ,doar anumiti oameni mai cunosc si un Lexus ,ceva....masini extraordinare de fel si cu mult peste un passat :baldy: ...asta ca o "mica" comparatie plastica :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te vad mai trecut de inconstienta pura a tineretii, eu zic ca daca nu esti prea mare (ca mine de exemplu -1.90m-110kg) poti sa-ti iei direct un CBR600F, de prin 97-98 modele excelente.

 

Si nu trebuie sa te pacalesti singur, ZXR400 cred ca e un pic mai crizat in ture multe, are o viteza maxima de in jur de 200-210km/h, pe cand CBR600F este foarte liniar, trage excelent in ture multe si are o viteza in jur de 250-260km/h.

 

Deci daca n-o sa fii cuminte poate sa-ti aduca neplaceri si una si alta, eu doar iti spun si tie cum am mai spus-o si altor incepatori sa nu va mai blocati pe ZXR400 ca sunt putine si cred eu mai dificile. N-am nimic cu KAWA, dar si la ei sunt modele si modele, nu toate au fost la fel de reusite ca fiabilitate.

 

Si pana la urma "iubeste si fa ce vrei!" :baldy:

 

P.S. Pana la urma ai cumparat softul ala pentru chipuit Forduri?

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...