Sari la conținut

Zona Titan: Balta Alba, Dristor, Sector 3


Alexxa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Titanul este un element chimic din grupa a IV-a a tabelului periodic. Numele său provine de la cuvântul grecesc Titanos (titani).

 

Simbol chimic: Ti

Număr atomic: 22

Masă atomică: 47,88 g/mol

Densitate, (la 20°C): 4,5 g/cm³ , (puțin superioară aluminiului)

Electronegativitate (pe scala Pauling): 1,5

Punct de topire: 1660 °C

Punct de fierbere: 3260 °C

Stare: solidă (metal)

Culoare: alb-strălucitoare (în stare pură)

Rezistență la tracțiune: excelentă.

Titanul este un metal cristalizat în rețea hexagonală compactă. Are asemănări cu fierul sau cu nichelul. Este dur Âşi casant. În stare foarte pură este maleabil. Conduce bine căldura Âşi electricitatea. Este mai uÂşor decât alte metale cu proprietăți mecanice Âşi termice similare.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce cauti bre aici! Mrrrr...Defapt tac ca la sibiu cu cine ma mai dau eu enduro :)

 

 

de tine? rippere!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ma sperii!!!!!!!!!!!!!!

 

rav daca aduci berea te las cu orice motoreta vrei :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa grav e pana la urma???

am uitat sa te felicit...domnule SUPER MEMBRU :cheers:

 

 

nu stiu cat de grave e, dar voi trece pe la clavi mai tarziu sa vaz ce zice. pentru ca n-am nici manualul de la Haynes sa ma uit la circuitul electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de grave e, dar voi trece pe la clavi mai tarziu sa vaz ce zice. pentru ca n-am nici manualul de la Haynes sa ma uit la circuitul electric.

am inteles...sper sa nu fie ceva foarte grav,s-ar putea sa fie vreun fir intrerupt sau un contact imperfect...ma rog dute la doftor clavi ca te rezolva sigur :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine e semi iernat ...am iesit cu ea din garaj dar nu merg ca inca nu am asigurare...@nyt: mai este o titanista, alice cea mai noua membra :)

 

:) dada, tot la iernat inca.. si tot fara asigurare :)

dar vine ea calduraaaaaaaa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) dada, tot la iernat inca.. si tot fara asigurare :)

dar vine ea calduraaaaaaaa :cheers:

Mai stim noi pe cineva care umbla fara asigurare... nu-i asa rvn? :) Aveti grija daca umblati zilele astea, mai ales ca-s anuntate iar lapovite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de RCA... sa nu mai umblati fara. Pe mine m-a oprit politia in Ploiesti ( fix pe mine din tot traficul) si m-au intrebat de asigurare direct. "Actele dumneavoastra. Si asigurare aveti?".

In fine, era prea frumos afara ca sa mai comentez cu ei dar eu stiam ca nu au voie sa opreasca prin "sondaj". Ori e filtru si opresc pe toata lumea ori te opresc ca ai facut "ceva".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ravenita: E chiar super poza si eu iubesc cainii foarte mult, am avut un bloodhound dar l-am dat ca mi-a ros peretele

@orlyy9: Ca sa faci plangere contravenrionala ai nevoie de:

1 timbru judiciar de 0.25 bani (vezi ca se gaseste cam greu)

1 taxa de 5 lei care o platesti nu stiu unde exact, iti pot spune doar locatia: o iei printre turnurile gemene Sitraco (de la podul Izvor) primul bloc pe partea dreapta la parter

1 palngere contravenrionala

Oricum daca te duci la judecatoria sectorului 3 si intrebi pe femeile de la xerox iti vor da toate detaliile si te vor ajuta si cu plangerea contraventionala. Eu unul asa am facut...numai ca judecatorul :cheers: nu a fost asa de ingaduitor cu mine

 

Sper ca nu am omis nimic

Editat de allexx_2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stim noi pe cineva care umbla fara asigurare... nu-i asa rvn? :) Aveti grija daca umblati zilele astea, mai ales ca-s anuntate iar lapovite.

da si eu stiu pe cineva :cheers:

Am iesit cu Ripperul acum, si sincer nu prea ma mai atrage sa ies cu motorul, e prea frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si eu stiu pe cineva :cheers:

Am iesit cu Ripperul acum, si sincer nu prea ma mai atrage sa ies cu motorul, e prea frig.

 

dap, si mi-am facut senzorul, si m-am plimbat cu Ravenita. si a fost frumos, dar cam frigulet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, cum sa nu te mai atraga sa iesi cu motorul? Poate vrei sa spui ca: "desi ma atrage sa ies cu motorul simt ca vreau sa imi exersez rabdarea si nu ma mai plimb pana s-o face mai frumos." :cheers:

 

Acum serios vorbind... intr-adevar e cam frig si se pare ca macar in urmatoarele 2 saptamani o sa facem pauza. Stiu eu pe "cineva" pe aici pe forum care ne tot ameninta cu vreme proasta si ninsoare pana la inceputul lui martie.

Asteptam mah hainule acuma si vesti bune :)

 

@Rav: lamita ta sta frumos pe Matilda ( aka Kizu ) :)

post-31281-1234280054_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...