Sari la conținut

Viteza La Dnepr Cu Grup


Ikarus
 Share

Postări Recomandate

cand imi arata 60 de fapt aveam 70, cand aveam 70 era de fapt 90 iar cand aveam 100 era 130.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orestte, eu am facut testul fara pinioane de a 4-a. Doar cu grupul vitezele sunt cele pe care le-am zis mai sus. Asa mi-a indicat cand m-am intors de la Bv iar ca punct de reper am avut masina cu care am venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nipru (ca si la Simson dealtfel) poti avea grup solo sau de atas... Cu cel solo poti castiga viteza dar nu va mai avea trac... Insa la drum lung ai consum redus cu ceva acolo si poti adauga inca vreo 20-30 de km in plus fata de viteza la care inainte iti permiteai sa mergi lejer.

Kilometrajul insa a fost facut pentru grupul de atas iar cand iti pui grup solo va indica eronat! Cand iti arata 70 de fapt ai 90 km/h...

Exista inca cateva posibilitati prin care poti imbunatati nepra. Daca vrei sa urce in ture mai rapid atunci usurezi volanta. Daca vrei viteza mai mare: grup solo sau pinioane modificate de a 4-a sau adaugat viteza a 5-a in loc de marsarier. Sau toate la un loc!! (PS: tot n-o sa fie Hayabusa! dar va avea stabilitate si va merge fara sa-ti borasca segmentii, cuzinetii si altele in viteze de 120-130km/h :ph34r: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raportul la grupul de solo sau de fuga cum i se mai spune e de 9/35

asta teoretic inseamna un consum mai mic cu 20% viteza mai mare cu 20-25km/h , protejarea motorului, consum de ulei mai mic, nu se mai incinge asa de tare.....

recomand la toti care au dnepr ca asta sa fie prima"customizare" facuta la motor

numai bine..... :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din aceasta cauza nu arata vitezometrul meu mai mult de 60

nu are a face! asta inseamna doar ca ai vitezometrul stricat! :baubau:

 

grup solo - chestia aia din spate, care intra in roata... (vezi foto!!!) :baldy:

Sunt doua pinioane inauntru care sunt diferite la cel de atas fata de cel solo. Cel solo are mai putini dinti parca si sunt mai mari... Nu stiu cati sunt ca n-am stat sa-i numar!!!

Se schimba pinioanele respective.

post-8-1087830299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca razi de mine,dar daca tu ai citi un text in alta limba,nu cred ca ai intelege 100%.Nu-i asa?

 

pai nu d-asta suntem aici! sa ne ajutam reciproc! :baubau: :baldy:

dupa ce surubarim putin sa mai si :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va recomand sa cumparati de la tunaru pentru ca are piese de cacao't

sorry ca fac reclama proasta dar si mie mio trimis niste ambielaje de tot rahatu (freca biela in sunca la unu :baubau: )

si cam toti care aduc piese de la rusi sau de la ucrainieni aduc rebuturile ce se tzapa in spatele fabricii si ei le vand la pretu pieselor de calitate :baldy:

regards :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema nu e cu cat mergi..ci cum ii dai pana ajungi la viteza aia...daca ii dai accelerari de sa o ia naiba si dupa aia frana de motor violenta nu prea o sa te tina motorul ala prea mult .... modul in care accelerezi conteaza destul de mult.

la o nepra fara grup de fuga motorul merge fara stres in a 4a la 4500 de ture (sa zicem) cu o viteza de aprox 80 km/h...deci cu grup de fuga in jur de 100 km/h.

 

cat despre piesele rusesti..is toate la fel de proaste , indiferent de la cine le cumparati...posibil sa mai faca unii si smenuri ca in cazul lui uscatu...ala care aduce piese la bt e prea lenes sa se complice el cu reconditionarea unor piese viechi...le ia la un pret prea mic ca sa se mai complice el cu altele vechi...la iasi la motovelo moldoveanul ala desface cadavre in moldova si vinde piesele ca noi..asta da tzepar ,+ ca toate is scumpe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te la cristi tunaru si cumpara-ti si vezi sa sa potriveasca (sa calce pinionul pe coroana bine) si sa nu aiba fisuri si gata ai grup de fuga cu care poti merge cu 100km/h lejer sa nu urle motorul :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...