Sari la conținut

Delta


spd
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa merg in delta prin luna mai cred si as vrea cateva sfaturi de la cei care au

fost sau sunt din zona.ex. ce sa vizitez neaparat,locuri de cazare,trasee e.t.c.

merci

 

delta e in primul rand pentru amatorii de pescuit. parerea mea. iar pentru asta poti sa meri cam oriunde.

pentru vizitat, sf. gheorghe, crisan...... e de preferat sa stai la pensiuni. pe net gasesti cam toate informatiile. in crisan iti recomand pensiunea lui ex-soacra-mea :crack: . pensiunea pocora (sau valentina, una din ele, ca denumire, ca nu mai stiu). e curat, mancare din belsug, si contra cost stiu ca facea si serviciul de plimbare cu barca, pe coclauri, cu mancat prin coclauri (peste la protap, ciorba cu apa din balta etc, desigur, la doleanta clientului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

delta e in primul rand pentru amatorii de pescuit. parerea mea. iar pentru asta poti sa meri cam oriunde.

pentru vizitat, sf. gheorghe, crisan...... e de preferat sa stai la pensiuni. pe net gasesti cam toate informatiile. in crisan iti recomand pensiunea lui ex-soacra-mea :crack: . pensiunea pocora (sau valentina, una din ele, ca denumire, ca nu mai stiu). e curat, mancare din belsug, si contra cost stiu ca facea si serviciul de plimbare cu barca, pe coclauri, cu mancat prin coclauri (peste la protap, ciorba cu apa din balta etc, desigur, la doleanta clientului)

 

Multumesc pentru raspuns.Vreau sa vad delta nu sa pescuiesc,nu sunt pescar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa merg in delta prin luna mai cred si as vrea cateva sfaturi de la cei care au

fost sau sunt din zona.ex. ce sa vizitez neaparat,locuri de cazare,trasee e.t.c.

merci

nu stiu daca e voie sa pescuiesti in mai..cauta pe net sa vezi sa nu mergi degeaba!Eu ma duc in fiecare an la pescuit in delta in zona Mahmudia super frumos si niste locuri de peste super bune acolo!sunt si hoteluri in zona aia dar eu stau la un prieten la o cabana deci cu pensiunile nu te pot ajuta!Fir intins daca mergi si asfat uscat :crack:

 

Am postat dupa tine!

Editat de CBRhonda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e voie sa pescuiesti in mai..

da, din cate stiu si eu, in mai este prohibitzie. asa ca @spd, daca vrei sa meri in mai ca sa mananci si peste eventual (ca mers in delta fara papa cu peste... nu prea are farmec. parerea mea), mai bine las-o mai spre iunie, iulie, august. vezi ca in general in delta este mai frig (mai ales seara), deci este bine sa te echipezi cu tot ce trebuie. nu uita de tzantzari - aparatul cu pastile pt. tzantzari si fumigenele (sunt niste spirale care se ard si scot fum) nu ar trebui sa-ti lipseasca. altfel.... o sa vii "ciuruit".

daca vrei sa meri pe bratul Sulina este un vapor care pleaca pe la 12.00 (asa era acum 2 ani) din Tulcea catre Sf. Ghoerghe si opreste si in localitatile care sunt pana acolo (inclusiv crisan, cea mai mare comuna din zona respectiva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut delta cam odata pe luna in ultimii doi ani.

Desigur, mi-am luat barca.

Cumperi harta Deltei. Trasee:

1. Tulcea, Maliuc, Crisan, Mila 23

2. Tulcea, Lacul Nebunu ( rezervatie), Mila 23

3. Pe bratul Sf, Gheorghe, Nufaru, Partizani

Nufaru, Mahmudia, Murighiol

Nufaru, Canalul Perivolovca, Crisan

etc.

In port la Tulcea se cere 100 e/ zi barca de 8 persoane, lenta ( 8 mile/ h)

Barca rapida este scumpa ( 100 e/ 2...3 h), 3-4 persoane.

Cazari peste tot, la tarani sau motel.

Uite niste poze.

post-4437-1173792918_thumb.jpg

post-4437-1173792944_thumb.jpg

post-4437-1173792975_thumb.jpg

post-4437-1173793003_thumb.jpg

post-4437-1173793022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa vezi... in Sf Gheorghe prin iulie-august e festivalul de film "Anonimul" care dureaza cam o saptamana.

-e un mare camping (cu terasa/mancare/ping-pong/biliard/net/dusuri cu apa calda si wcuri multe si f curate) unde poti merge cu cortul, casute de inchiriat sau camere la taranii de acolo (niste superrr oameni)

-sali imense de cinema unde se intra gratis si un mare ecran in camping unde se pun 2-3 filme seara

-plaja (adica marea) e la 10 minute de sat

-iar festivitatea de premiere se incheie cu un superb foc de artificii ce dureaza de te plictisesti

-de pescuit oricand, oriunde; preferabil dis de dimineata (nu stiu cum e cu prohibitia, dar anu trecut se putea)

-iar cu tantarii care ataca la ore fixe.... ajungi tu la o intelegere :crack:

Logic acum ca nu poti ajunge cu motorul decat daca te incapatanezi sa-i platesti loc pe vapor... dar poate fi lasat in Tulcea intr-o curte ceva.

ps: Atentie, in Delta apa are numai UN METRU adancime... cine vrea sa se racoreasca sa o faca cu picioarele inainte, ci nu cu capul!

 

edit: Giz, ce porcusor adorabiiiil, sper ca nu l-ati facut friptane.

Editat de aadaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ps: Atentie, in Delta apa are numai UN METRU adancime... cine vrea sa se racoreasca sa o faca cu picioarele inainte, ci nu cu capul!

 

 

Poftim?Eu am scanat cu barca si am gasit adancime si de 25 de metrii..asa ca take care!Si asta tot pe SF Gheorghe

Editat de CBRhonda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 metri e foarte bine... e perfect! Dar sunt locuri unde e numai 1 metru.... sa nu va gasiti sa sariti in cap exact acolo! Altii mai putin norocosi au facut-o, deci cu grija pls!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...