Sari la conținut

Dati-mi Si Mie Un Sfat


Postări Recomandate

Da, pentru un incepatro este foarte buna!Dar cu timpul o sa vrei ceva mai mare! Parerea mea este sa iti iei ceva de 250 sau de 350 in patru timpi!Eu asa am facut!

 

 

Sustin ideea. Ia ceva in 4 timpi. Avand in vedere ca esti incepator si presupun ca o sa o folosesti in oras, 125cc e de ajuns ca putere, dar "4 timpi" are cuplu mai jos fapt care face ceva mai comode plecarile de pe loc (care prin oras sunt destul de dese).

 

Si d.p.d.v. financiar cred ca e mai bine. Pentru ca dupa cateva luni o sa vrei ceva mai "infipt" si dat fiind faptul ca il iei nou o sa pierzi destul de mult cand il vinzi.

 

-later edit- Din cate vad de prin 2004 Yamaha XT 125 e in 4 timpi (my bad), ceea ce face prima mea afirmatie nula. Dar a2a ramane in picioare, si se mai pune problema drumurilor mai lungi la care 125cc nu stiu cum se descurca.

Editat de mmisulicaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare :wave: .Urmeaza sa -mi iau si eu permis de A peste cateva saptamani si vreau sa mi iau o Yamaha XT125?

Ce puteti sa-mi spuneti?E o alegere buna (mai ales ca nu am experienta pe motor)?E fiabila?Merita banii (3200 euro-nou nouta)?

Astept sfaturi si ms mult

 

Incearca un motor second-hand ( zic eu ) pentru inceput...

 

...experienta te costa mai putin...

 

Incearca tot felul de motoare, iar in urmatorul sezon iti cumperi ceva, care consideri ca iti convine mai mult...

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma ierti dar este putin cam generala intrebarea.

 

Presupun ca vrei enduro ca doar de aia ai postat la Coltul Enduristilor.

Presupun ca 3200 sunt toti banii sau atat vrei sa dai tu pe motocicleta.

In cazul asta sunt doua situatii.

1. Incepator fiind o sa iti fie drag sa mergi cu moto si pe asfalt, nu numai offroad. In cazul asta eu as alege asa: doar 30% yamaha XT noua de 125 (si argumentez ca este o motocicleta destul de grea cu un motor mic cu care nu ai sa te simti bine nici pe asfalt nici pe teren) si 70% pentru un motor second-hand intre 350 si 450.

2. Daca esti foarte hotarat sa te dai doar pe off road atunci eu as alege un second-hand tot intre 350 si 450 dar de CROSS ca sa iti ajunga banii.

 

In ambele cazuri motoarele sa fie in 4 timpi. In doi timpi nu iti recomand. Este prea mult pentru un incepator. In loc sa te bucuri de ea ai sa incerci sa va imprieteniti. Destul de mult.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma ierti dar este putin cam generala intrebarea.

 

Presupun ca vrei enduro ca doar de aia ai postat la Coltul Enduristilor.

Presupun ca 3200 sunt toti banii sau atat vrei sa dai tu pe motocicleta.

In cazul asta sunt doua situatii.

1. Incepator fiind o sa iti fie drag sa mergi cu moto si pe asfalt, nu numai offroad. In cazul asta eu as alege asa: doar 30% yamaha XT noua de 125 (si argumentez ca este o motocicleta destul de grea cu un motor mic cu care nu ai sa te simti bine nici pe asfalt nici pe teren) si 70% pentru un motor second-hand intre 350 si 450.

2. Daca esti foarte hotarat sa te dai doar pe off road atunci eu as alege un second-hand tot intre 350 si 450 dar de CROSS ca sa iti ajunga banii.

 

In ambele cazuri motoarele sa fie in 4 timpi. In doi timpi nu iti recomand. Estet prea mult pentru un incepator. In loc sa te bucuri de ea ai sa incerci sa va imprieteniti. Destul de mult.

:crack:

 

Cand spui cross, banuiesc ca te referi la enduro :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este totusi ca un incepator nu are ce cauta pe o motoreta de motocross.

Intr-adevar, este mai ieftina dar prea puternica si pretentioasa la intretinere (exact ce nu-ti trebuie atunci cand esti incepator).

Sa nu uitam si starea in care se gasesc mai toate motoarele de cross mai vechi de la noi din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este totusi ca un incepator nu are ce cauta pe o motoreta de motocross.

Intr-adevar, este mai ieftina dar prea puternica si pretentioasa la intretinere (exact ce nu-ti trebuie atunci cand esti incepator).

Sa nu uitam si starea in care se gasesc mai toate motoarele de cross mai vechi de la noi din tara.

 

Corect. :crack:

Dar trebuie sa inceapa de undeva. Asta si din punctul de vedere al banilor. Pentru ca altfel este simplu.

Una noua de 400, 7500 euro si gata. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ceva SH, poate sa fie si mai vechi motoru, imp e sa vezi tu cum iti place si dupaia te orientezi pe ceva mai nou si mai puternic. Poti sa te uiti dupa un DR 350 sau Honda XR 250 sau XR 400.

Editat de Sasa25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt sfaturi....ar fi foarte simpllu intradevar sa ma duc cu 7500 euro si sa -mi iau ceva de 400.......

totusi ...XT asta de 125 nu se poate folosi la un pic de off-road si in acelasi timp sa te descurci cat de cat si pe autostrada cu el?...eu imi iau carnet si moto din simpla necesitate ca vedeti si voi ce e in Bucuresti....nu caut senzatii etc etc....concluzia este :mie imi trebuie ca sa merg prin oras (si banuiesc ca n-o sa am treaba cu gropane etc etc) si daca e sa merg cu 90-100 in weekend (de exemplu pana la munte....eventual cu pasager)....

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ... vrei oras ... si plimbare pe asfalt daca se poate in we ... ok

 

XT 125 este este foarte bun pt ce vrei tu ... dar la anu' sigur o sa vrei si altceva decat miscare prin buc si o iesire intamplatoare la munte ... sfatul meu este sa pastrezi XT-ul (la anu') si sa mai achizitionezi o caprita de munte sh sa mergi cu baietii pe coclauri .Yo zic ca asta e varianta cea mai buna :XT-ul pt oras si un sh pt munte . :wave:

 

Bafta la cumparat !!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa-ti iei ceva SH, ieftin ... inveti ceva, apoi mai incerci si alta motoreta si tot asa! Doar nu o sa imbatranesti cu o singura motoreta ! O sa le tot schimbi, ai sa vezi tu !

Daca investesti in una noua, o sa ai de pierdut la capitolul bani pentru ca o sa inveti sa te dai pe ea, apoi o sa vrei ceva mai tare si nu iti mai scoti banii de pe aia noua ! Lasand la o parte faptul ca te-ar durea sufletul sa pici un o mobra noua, pe cand un una SH ..... parca ,,nu doare" asa rau !

 

Bafta! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu baietii ceva mai mare nu 125 ca o sa te saturi repede de ea si parerea mea sunt prea multi banii pt un motor asa mic baga-te la un 450 ktm e ceva frumos iti ofera multe

bafta si asfaltt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

aci cea mai mare prostie

pastreza bani sau inmultestei la zece si iati un BMW R1200GS ADVENTURE si ai sa vesi ce bine o sa iti fie

Faci ce vrei cu el,te duci unde vrei si cum vrei.

Daca nu poti sa inmultesti bani dute in afara munceste stringe si iti cea mai tare motocicleta,asa am facut eu.

Am muncit la turci de la 16 ani am strins bani sa plec in Anglia si cind am pleca de la turci am plecat cu bicicleta pina in Anglia unde am muncit 3 ani am strins bani la ciorap si miam luat cea mai tare motocicleta si ce mai buna din lume la ora actuala si dupa aceia am agatat femeia cea mai sexi mam insurat si am 3 copii si acuma sint cetatian Britanic am afaceria mea si iubesc viata la nebunie.

Daca tem pligdisit imi cer scuze dar asta a fost experienta mea care am traito si continui sa o traiesc si iubesc drumurile la nebunie dami un e-mail s.jenson@btinternet.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...