Sari la conținut

La Cati Km Schimbati Uleiul La Bmw F 650


Postări Recomandate

depinde de uleiul pe care ihl folosesti si de grija pe care o acorzi motorului tau

ulei semisintetic duce 7000km dar e bine la 5000 sa-l schimbi

100% sintetic duce 10000km dar e bien sa-l schimbi la 7000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "il iubesti" cu adevarat,poti schimba uleiul la fiecare 3000 km si la doua schimburi de ulei schimbi o data filtrul! :lol: Am invatat si eu asta de la un neamtz care avea cu un "F" aproape 100.000 km si nu umblase la motor!Normal schimbul se face cam intre 5000 si 10000, in functie de solicitarile la care a fost supus "rotaxul". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de uleiul pe care ihl folosesti si de grija pe care o acorzi motorului tau

ulei semisintetic duce 7000km dar e bine la 5000 sa-l schimbi

100% sintetic duce 10000km dar e bien sa-l schimbi la 7000

 

 

 

Pai da. Eu te inteleg ce spui dar neamtul de la reprezentanta din care l-am luat din Germania a zis ulei mineral sau cel mult semisintetic. In nici un caz sintetic. Si sa il schimb la 10 000. Tocmai de aceea am cerut pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Pentru orice tip de ulei si marca. Ca unul care ii 150 000 l si unul care ii 400 000 l nu prea cred ca sunt egale. Cu oricare as merge sa il schimb la 5000 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru orice tip de ulei si marca. Ca unul care ii 150 000 l si unul care ii 400 000 l nu prea cred ca sunt egale. Cu oricare as merge sa il schimb la 5000 km?

 

Ulei BEST si schimb la 5000. Este totusi un monocilindru. Uita de 7500, 10000 etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Am inteles. O sa-l schimb la 5000 de km. Am catalogul de la Louis din anul aceste din Germania si am gasit acolo ulei minerel de care am eu nevoie. Castrol 15W40 cred ca ii. Costa 12 euro litrul. Ii pentru motociclete de enduro ca BMW-ul meu ca are si pe bidon o poza cu o motocicleta de enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul este viata motorului. Cumpara cel mai bun ulei si schimba-l la maxim 5000. Eu asa fac. Asta e sfatul meu. Normal, tu vei face exact asa cum vei dori.

 

 

 

 

ps- eu bag ulei de 40 - 50 ron litrul

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul este viata motorului. Cumpara cel mai bun ulei si schimba-l la maxim 5000. Eu asa fac. Asta e sfatul meu. Normal, tu vei face exact asa cum vei dori.

ps- eu bag ulei de 40 - 50 ron litrul

 

 

Bine. Dar de care ulei bagi? Marca. Cat...W...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine. Dar de care ulei bagi? Marca. Cat...W...?

 

Motul, Yacco, Motorex etc.etc.etc. In principiu sa fie full-syntetic si sa fie 10 sau 15w50........pentru vara. Stiu ca la BMW recomanda mineral. Eu cred ca pentru BMW macar un semi-syntetic e totusi mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respecta indicatiile din manual:

10.000 km - drumuri lungi

5.000 km - drumuri scurte sau pe temperaturi scazute.

 

Daca vrei sa faci o treaba buna schimba la 5.000 km cu ulei recomandat de BMW. Eu folosesc uleiul mineral de la bmw, costa un schimb cu tot cu filtru ~90 roni.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respecta indicatiile din manual:

10.000 km - drumuri lungi

5.000 km - drumuri scurte sau pe temperaturi scazute.

 

Daca vrei sa faci o treaba buna schimba la 5.000 km cu ulei recomandat de BMW. Eu folosesc uleiul mineral de la bmw, costa un schimb cu tot cu filtru ~90 roni.

 

Succes.

 

Pai tocmai de asta intreb ca am auzit ca la BMW au ulei care ii numai 12-13 lei litrul si nu am avut incredere in asa ceva. Ca ii prea ieftin. Daca zici ca un schimb te costa in jur de 90 lei inseamna ca eu am primit informatii gresite despre pret.

Multumesc mult de sfaturi!!!!!!!!!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai de asta intreb ca am auzit ca la BMW au ulei care ii numai 12-13 lei litrul si nu am avut incredere in asa ceva. Ca ii prea ieftin. Daca zici ca un schimb te costa in jur de 90 lei inseamna ca eu am primit informatii gresite despre pret.

Multumesc mult de sfaturi!!!!!!!!!!! :D

 

 

Cam 16 lei/litru atat am dat ultima data pe ulei. Am folosit inainte ulei repsol sintetic si nu mi-a placut, acest motor este gandit sa mearga cu ulei mineral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu nou p-aici. Am de curind un bmw f650gs dakar. Eu am optat pentru uleiul de la BMW 20W-50, costa 21 ron litrul. Am luat si filtru de la ei.. 44 ron, in total mi-a iesit 110 ron (3 litri+filtru). Acum totul e sa ma pun sa-l schimb.. :D. Cit despre tipul de ulei, am tot citit pe forumuri, parerile sunt impartite, asa ca io m-am dus si mi-am luat uleiul recomandat de NEAMTZ pentru acest motor.

 

Atit deocamdata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu nou p-aici. Am de curind un bmw f650gs dakar. Eu am optat pentru uleiul de la BMW 20W-50, costa 21 ron litrul. Am luat si filtru de la ei.. 44 ron, in total mi-a iesit 110 ron (3 litri+filtru). Acum totul e sa ma pun sa-l schimb.. :D. Cit despre tipul de ulei, am tot citit pe forumuri, parerile sunt impartite, asa ca io m-am dus si mi-am luat uleiul recomandat de NEAMTZ pentru acest motor.

 

Atit deocamdata...

 

 

Multumesc la toti pentru sfaturi. Asa o sa fac de acum incolo. Ca fiecare aici isi da cu parerea dar ce zice neamtul pentrul motorul facut de el inseamana ca asa este. ULEI MINERAL sa fie! Ma duc la o reprezentanta BMW cand vreau sa-l schimb si-l cumpar de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...