Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZXR 750


chelie
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 432
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sergiu si-a vandut zx7r-ul? Si ce are acum? O honda? :)

 

 

 

eu am luat ninjalau de la sergiu,sergiu din arad.Acum are zx9r-ul dar am inteles ca si-a gasit un loc de munca foarte bun la 50 km de arad si vinde motorul sau il schimba pe o masina pentru naveta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut! Sunt si eu foarte proaspat detinator de ceva foarte verde si zgomotos dar am o mare nedumerire. De ce ca an de gratie 1991, de pe linia de fabricatie apare si H1, H2, J1 si J2. Pot fi gasite toate motocicletele cu indicativele astea ca fiind fabricate in '91. Un H1 in '91 era considerat deja tehnologie invechita si eu nu gasesc pe nicaieri referinte ca ar mai fi fost inca fabricat desi......, cum spuneam el apare pe piata. Aveti idee care e treaba cu neconcordanta asta? Aici e un exemplu de H1 si J1, amandoua fabricate in acelasi an, 1991. A mea e proaspat inmatriculata, proaspat iesita din rar unde s-a adeverit ca este din '91 desi ......, arata a fi mai demultisor ca model, in acte e si mai derutant. Apare ca fiind H01JRR :kick: ceea ce sigur nu este, adica RR.

post-28501-1197707408_thumb.jpg

post-28501-1197707420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e codita originala, sigur este modelul J, ceea ce e ciudat, din datele pe care le cunosc s-a fabricat din 92, dar cine mai stie. S-o porti sanatos, a fost un model strasnic. Ai grija sa n-o scapi fara benzina, ca te iau toti dracii pana se amorseaza pompa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care codita, nu era nici o poza cu a mea, erau pe post de exemple dintre un j si-un h, o sa pun acum si cu a mea. Totusi sunt aproape convins ca nu e J, arata ca un H1. Dilema este de acolo de unde RAR-ul mi-a scos-o dupa dosarul de omologare clar din 1991, ca fiind anul de fabricatie, omologare in care apar si cifrele astea H01JRR, ca in final la rubrica ''tipul motocicletei" sa apara ZX750FE :crack: , imi poate spune si mie ce motocicleta am :kick: !?

 

Deci eu pariez ca este un H1 toata ziua, pun si o poza poate ajuta.

Prietenie veritabila intre kawasaki si honda, asta ca tot s-au incins spiritele pe aici, poate ne spuneti si noua de ce sa ne certam ca n-am gasit inca motiv la capitolul rivalitate intre moto noastre :crack:

Ea este Panzi, asa mi se pare mie, ca arata ca un panzer din spate.

post-28501-1197722065_thumb.jpg

post-28501-1197722337_thumb.jpg

Editat de ChaosBorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am vazut poza, tot asa zic si eu, in nici un caz nu e J, ma uitasem la cea verde pusa de tine prima data. Din nou am ca reper codita, dar si furca care nu e inversata la primul model, H, fata mai tesita si mici diferenta la carenele laterale. Pt mai multe detalii referitoare la diferente, intra pe situl de la univers moto si cauta in numerele mai vechi articolul referitor la zx750, e destul de relevant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma e ok orice-ar fi. Problema este ca legendarul motor de H1 a fost schimbat si tot schimbat de la H2 in sus. Vroiam sa stiu ce neam este sa nu ma-ncurc in manuale de reparatii, pe care.......,apropos, o mare, mare rugaminte, care aveti manual de ZXR 750?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

johnson am nevoie de o comparatie detaliata intre zxr 750 si 636-le astea noi.....

te rog caut de mult pe cineva cu o parere obiectiva sa imi faca o comparatie intre modelele astea doua....

spune-mi tot nu proteja :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu au nici o legatura una cu cealalta, 636 e mai mult decat un 600, o ciclistica rafinata si putere din plin.

zx7r e o motocicleta grea care odata pusa pe trasa ofera ft mare stabilitate, stabila la viteze mari si la putere destul de ok.

dar inca odata repet, nu au nici o legatura, nici nu se pot compara.

Editat de dopeman1979
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece nu stie toata lumea, o sa specific de la inceput ca am mers un an de zile cu zx750j(92), pe care l-am vandut la un prieten, care la randul lui a scos-o la vanzare deoarece si-a luat zx7r(2000). In afara de aceste 2, mai am experienta unui partener de plimbari care ne-a insotit destul de des cu zx750 H(1990). Cu toate am mers suficient cat sa-mi pot da cu parerea si sa pot afirma in orice moment ca un 636 le face din orice pozitie. Personal am fost tentat in prima faza sa trec la 1000 cmc, cu senzatia ca odata formata experienta pe 750, nu o sa fie prea grea trecerea. Acum pot spune destul de sigur, ca faceam o mare prostie, avand in vedere ca modelul meu e mai usor cu vreo 50 de kg si clar mai puternic. Acest lucru s-a tradus printr-o lejeritate si un control mult mai bun al motocicletei din partea mea si practic trecerea la un alt nivel, ceea ce pot face cu 636 nu cred ca as reusi vreodata cu zx7, oricum nu in conditii normale. Ca sa ruinez si visele straight line racerilor, specific ca nici la asa numitele liniute, nu s-au dovedit mai buni 113 cmc in plus(749-636cmc=113), daca aveati impresia ca e mai mare diferenta. Am facut comparatia asta intre al meu cu Acrapovic, K&N, Power Com si zx7 cu Micron race full, si ceva modificari de curse.

Daca mai am nevoie de alte detalii ca sa va conving, va stau la dispozitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detalii johnson...sau dami un pv pls....sunt foarte interesat fiindca dupa zx7r 636 imi place cel mai mult..pls

zx7r are 205 kg iar 636-le 170....deci 35 de kilograme in plus...nicidecum 50.....

iar la cai putere diferenta e minima....636-127....zx7r-125....

intrebarea e.... e oare diferenta de 35 de kilograme de netrecut pt o motocicleta cu 113 cc mai mare?

a si inca ceva....zx7r are clapete de 38mm pe carburatoare.....

injectia mananca cat ii da calculatorul.....carburatorul mananca pana se termina rezervorul....

si toti stim ca o masina (motocicleta) merge cu atat mai tare cu cata benzina intra in camera de ardere(cu conditia sa o arda pe toata)

acuma sa nu imi spuneti mie ca 636 e in stare sa arda mai multa benzina decat 750-ul.....

cred ca sunt un pic egoist si incapatanat dar zx7r e o motocicleta care trage foarte tare mai ales dupa 8000....

nu am incercat 636 -le dar am auzit multe despre ea...si toate numai de bine.....

johnson explicami astea te rog...merci si imi cer scuze fata de nervii tai

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...