Sari la conținut

La Costum Pe Scuter


licuriciul
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

datorita faptului ca nu mai este asa frig ma gandeam sa-mi scot scuterul la folosit, adica sa ma duc cu el la munca. Problema este ca la munca tb sa fiu la costum, iar ideea de a-mi duce costumul la munca si sa ma schimb acolo, nu prea imi surade.

 

Vroiam sa va intreb daca, din experienta, imi puteti recomanda ceva care sa pun peste costum si sa ma apere si de vant/frig/ploaie. Eu ma gandeam ca poate exista un fel de pelerina/parpalac pe care sa-l pun peste costum si cand ajung la destinatie, sa-l dau jos si gata.

 

Stiti ceva care ma poate ajuta?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O foaie de cort e ideala!Camuflaj curat....

 

O geaca care se inchide pana sus,ca pantalonii nu ies in evidenta foarte tare.

Si un parfum bun!

Have a nice trip whit your moto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa va intreb daca, din experienta, imi puteti recomanda ceva care sa pun peste costum si sa ma apere si de vant/frig/ploaie. Eu ma gandeam ca poate exista un fel de pelerina/parpalac pe care sa-l pun peste costum si cand ajung la destinatie, sa-l dau jos si gata.

 

incearca la Louis. Dai pe Bekleidung & Helme si dupaia pe Regenbekleidung

 

Si ca sa fie si mai simplu, uite pe cineva care iti aduce ce vrei la pret de catalog. AICI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Germania sunt zeci de oameni la costum care merg pe bicicleta si nu le mai cad galoanele. E o chestie normala si cu nimic mai rusinoasa decat mersul pe jos.

probloema nu e rusinea. problema e ca daca ploua te faci ca dracu. si nu iti permiti sa ajungi ca un dalmatian la serviciu :D

eu cand merg cu bicicleta pe ploaie e un chin ca stau 3 ore cu blugii uzi .. si nu e comod. daca mai am si costum sigur arata ca dracu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Italia se poarta un fel de husa impermeabila care tine si de cald. Se prinde de scuter si acopera golul unde tii picioarele. Intereseaza-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am experienta de mai mult de un an de mers pe scooter la servici, dar la mine merge si in blue jeans (consultant tehnic de IT). In mare, ai nevoie de urmatoarele, in functie de sezon:

- Casca buna (eu mi-am luat Airoh compozita de la magazinul de pe Cotroceni, e integrala, se deschide si se aseaza destul de usor peste ochelari, are incorporati ochelari de soare, dar costa 655 RON);

- Cagula sau semi-cagula; de cand port casca integrala pe ger merg cu semi-cagula pusa doar pe gat, ca altfel mi se aburesc ochelarii :crack:

- Cel putin doua perechi de manusi, dupa cum e vremea; eu folosesc niste manusi moto de ploaie cand e foarte frig sau ploua, niste manusi de ski (Rossignol) cand e doar cam frig, si niste manusi de biciclist (de curse, unguresti, de 55 RON) vara, ca fara manusi faci reumatism daca nu ai aparatori de maini pe motor;

- Jacheta si pantaloni de ploaie (eu am jacheta Polo si pantaloni Heinz Geriche) sau salopeta de ploaie; pe scooter mi se pare net mai avantajos sa le ai separate (nu salopeta), pentru ca in sezonul oarecum cald vei prefera sa porti numai jacheta (aripa din fata a scoterului te apara de apa/vand cel putin din fata); daca porti salopeta sau ambele piese cand e prea cald sau pe distante prea mari, o sa ajungi la servici curat dar cu costumul ud :kick:

- Iarna asta am umblat destul de mult cu jacheta din piele pentru motociclisti (cu amortizoare de impact), dar asta mi se trage dupa ce m-a trantit unul cu masina pentru ca nu m-a vazut (el vroia sa faca stanga si eu ca prostul m-am luat dupa legea rutiera tembela care zice ca nu trebuie sa reduci viteza in intersectii dirijate, asa ca eu aveam prioritate si dreptate dar am zburat 3 metri, si nu pot sa-l acuz pe omul ala pentru ca mergea destul de incet cu viteza a I-a), dar oricum pe frig cand e vremea uscata o jacheta de piele "civila" (fara amortizoare de impact si/sau intarituri) face mai mult decat o jacheta sau un sacou din textile; oricum or jacheta sport (gen ski, sau si mai bine o jacheta impermeabila moto, eventual cu amortizoare de impact) e si ea foarte buna, si poate tine locul jachetei de ploaie 3/4 din an.

- Cum aminteam mai sus, exista jachete textile speciale pentru moto, cu buzunare pentru intarituri si/sau amortizoare de impact, impermeabile, cu mesada detasabila (un fel de vesta prinsa cu un fermoar, pe care o dai jos cand e prea cald) care costa in jur de 150 RON si uneori sunt greu de deosebit de o jacheta "sport" obisnuita, sigur mai putin la pret :lol:

- Pentru incaltaminte, in sezonul asta eu folosesc cizme Otter - care arata de sub pantaloni aproximativ ca niste pantofi "civili" sau chiar "de birocrat", dar prezinta avantajul ca nu intra apa in ei prin fata; in domeniul asta nu am gasit ceva cu intarituri care sa nu arate fie a cowboy fie a robo-cop;

- Cand e ceata sau ploaie torentiala, eu port peste costumul de ploaie bretele reflectorizante.

 

Sincer sa fiu, eu arat destul de ciudat cand ajung la sevici (chiar si directorul a intors capul dupa mine de cateva ori, o data cand m-a vazut prima data pe scooter, odata cand m-a vazut in costum de ploaie cu casca in mana in lift, etc.), dar intre timp s-au obisnuit toti, si azi seful poate sa-mi tina partea pentru ca daca trebuie sa merg urgent la un client in Bucuresti sau imprejurimi (pe centura :lol: ) si ei nu au masina disponibila eu ajung unde vreau in orasul asta in maximum 30-40 de minute :P

 

Principala mea sursa de aprovizionare e www.motomania.ro (pe soseaua Pipera, la 30-50 metri de la Barbu Vacarescu spre satul Pipera pe dreapta), care vinde echipament divers (in general lucruri chinezesti, dar si de la Polo sau alte firme renumite) pentru simplul motiv ca e foarte aproape de servici. Echipament de top se vinde pe magazinul de pe Cotroceni (care cred ca e principalul sau unicul sponsor al acestui sit), dar astia vind echipamente care par chiar de curse, dar poate ca nu am fost eu destul de atent la ce au acolo (oricum din ce am apucat sa vad aveau manusi de 500 RON si casca mea de 655 RON parea a fi cotata printre geoarse, dar aveau la vanzare motociclete Rieju care sunt relativ ieftine). Poti de asemenea sa cumperi diverse lucruri de calitate de la un tip din targul Vitan (dar nu mult mai ieftin decat la magazine). Mai gasesti echipament moto in statia de metrou din Piata Romana (doua magazine), la Honda pe Dorobanti sau la un magazin moto din Piata Muncii pe care eu nu am reusit niciodata sa-l gasesc deschis. Mai exista un magazin numit Motouno undeva pe strada dinaintea palatului lui nea Caisa (azi se numeste Parlament palatul asta), foarte aproape de Piata Regina Maria, unde gasesti casti Arai, scootere Malaguti, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...