Sari la conținut

700 Motociclisti Morti In Spania


aliass_pitbull
 Share

Postări Recomandate

SAL ... NU am stiut unde sa postez acest topic..si tinand cont de continutul lui am facut-o aici...

 

700 MOTOCICLISTI MORTI IN SPANIA anul trecut...majoritatea datorita stalpilor de pe lateralul drumului stalpi ce tin acea traversa de fier... sau mai bine spus gardului de pe maginea autostrazii... gard la fel ca pe Bucuresti Pitesti...

 

Spuneam ca se iau masuri... DA ... spaniolii acum au inceput imbracarea acestor garduri cu un material special... gen cauciuc... foarte moale.. formand astfel un fel de plasa ce te respinge la impact...

 

Poate o sa reusesc sa pun si niste poze...

 

Sunt sigur ca se vor diminua tragediile de acest tip... incetul cu incetul...aici se iau masuri... la noi oare cat trebuie sa se mai moara pana se vor lua masuri...???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in olanda , belgia, franta nu am vazut se se ia asemenea masura si nici nu cred ca se vor lua. nu stiu cate din accidentele alea se intampla ca oamenii mergeau cu viteza legala..

 

chestia asta mi se pare in aceeasi oala cu sa taiem copacii de pe marginea strazii (eu sunt impotriva taierii lor).

 

dar ia spune : cat e spania de mare, cati motociclisti sunt si care e numarul de oameni care mor zilnic loviti de masini ca au coborat din masina pe autostrada. te intreb pentru ca acum 2 ani am mers in barcelona si acolo se discuta intens treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in olanda , belgia, franta nu am vazut se se ia asemenea masura si nici nu cred ca se vor lua. nu stiu cate din accidentele alea se intampla ca oamenii mergeau cu viteza legala..

 

chestia asta mi se pare in aceeasi oala cu sa taiem copacii de pe marginea strazii (eu sunt impotriva taierii lor).

 

dar ia spune : cat e spania de mare, cati motociclisti sunt si care e numarul de oameni care mor zilnic loviti de masini ca au coborat din masina pe autostrada. te intreb pentru ca acum 2 ani am mers in barcelona si acolo se discuta intens treaba asta.

:baldy:

La noi ar trebui "luate masuri" in legatura cu timpul de sosire al Ambulantei (desi la mine au sosit destul de repede ~ 5 min)prin tre altele.

Au fost la noi pe autostrada accidente, caci eu nu am auzit? Iar majoritatea accidentelor se datoreaza din vina noastra a motociclistilor. Spuneti-mi cati dintre voi merg cu viteza legala in oras(60 Km/h maxim) si cati poarta echipament de protectie integral, si apoi sa vedem ce masuri ar trebui luate si in comportamentul nostru, nu numai al conservarilor. Acum nu spun ca, conservarii ar merge 100% legal si ar fi toti constienti de existenta vehicului pe 2 roti. Luati si reflectati....

Astept sa aruncati cu oua si rosii in mine. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar majoritatea accidentelor se datoreaza din vina noastra a motociclistilor. Spuneti-mi cati dintre voi merg cu viteza legala in oras(60 Km/h maxim) si cati poarta echipament de protectie integral, si apoi sa vedem ce masuri ar trebui luate si in comportamentul nostru, nu numai al conservarilor. Acum nu spun ca, conservarii ar merge 100% legal si ar fi toti constienti de existenta vehicului pe 2 roti. Luati si reflectati....

Astept sa aruncati cu oua si rosii in mine.

 

La punctul unu nu sunt de acord. Majoritatea accidentelor NU sunt din vina motociclistilor. :baldy:

In rest ai dreptate. (ouale si rosiile sunt alimente carevasazica se mananca, nu se arunca) :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in olanda , belgia, franta nu am vazut se se ia asemenea masura si nici nu cred ca se vor lua. nu stiu cate din accidentele alea se intampla ca oamenii mergeau cu viteza legala..

 

chestia asta mi se pare in aceeasi oala cu sa taiem copacii de pe marginea strazii (eu sunt impotriva taierii lor).

 

dar ia spune : cat e spania de mare, cati motociclisti sunt si care e numarul de oameni care mor zilnic loviti de masini ca au coborat din masina pe autostrada. te intreb pentru ca acum 2 ani am mers in barcelona si acolo se discuta intens treaba asta.

 

 

nu stiu sa iti spun sigur insa numai in noaptea de revelion in comunitatea Madridului ai murit peste 90 de persoane.

De conservari nu mai zic ...aici se merge f f urat la 150 KM, distanta intre masini este de nici 2 metri...practic te imping de la spate...este adevarat ca nici acei motociclisti nu au restepcat viteza legala....insa totusi este un inceput....

 

Si daca nu vedeam cu ochii mei aceasta masura nu mai postam...

 

Dar crede-ma ca , conteaza f mult conditiile in care cazi ...

Editat de aliass_pitbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in olanda , belgia, franta nu am vazut se se ia asemenea masura si nici nu cred ca se vor lua. nu stiu cate din accidentele alea se intampla ca oamenii mergeau cu viteza legala..

 

chestia asta mi se pare in aceeasi oala cu sa taiem copacii de pe marginea strazii (eu sunt impotriva taierii lor).

 

dar ia spune : cat e spania de mare, cati motociclisti sunt si care e numarul de oameni care mor zilnic loviti de masini ca au coborat din masina pe autostrada. te intreb pentru ca acum 2 ani am mers in barcelona si acolo se discuta intens treaba asta.

 

copacii de pe marginea drumului sunt inutili din mai multe pct de vedere , as putea spune ca sunt chiar un pericol ,

unu ar fi k te obosesc , al 2-lea sa zicem k mergi cu 100 si te pe contrasens adoarme unu la volan , sau face o depasire fara se asigure si u eshti obligat sa tragi dreapta si sa iei in decor , si in loc sa te duci pe camd sa faci o pana iei un pom si mai iesi de acolo cand vin aia de la descarcerare , io nu sunt de acord cu copacii , u mai eshti de aceas parere?

si cu salvarea chiar trebuie facut ceva , la mine a venit in 30 de minute poate peste , si eram pe victoriei unde e monumentul ala cu cartoful in varf, la ora 1 noaptea , si nu am avut nimik grav doar k ma durea soldul atat de tare plus piciorul luxat si nu puteam sa ma misc, pe moment nu shtii cat de grav este da e cam nasol sa astepti salvarea peste 30 de minute si sa ai dureri , imaginatzi-va la altii care asteapta atat si au oase fracturate sau organe interne rupte. cam nasol ...si siner daca aveam vitezana atunci mi se dadea cu rip ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar singurul punct de vedere pentru care sunt utili copacii este si cel mai important. Si acela este pentru drenarea si fixarea solului.

Mai erau discutii pe aici si o groaza de exemple.

 

Oricum, acolo unde au taiat copaci si au refacut soseaua, au avut grija sa faca si un mare sant intre sosea si camp, sa se asigure ca nu ajungi sa le strici lanurile (ex:Bucuresti-Giurgiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copacii au si ei rolul lor , sunt buni si ei la ceva , DAR NU PE MARGINEA DRUMULUI !!!! Sa faca dreaq ozon in padure nu pe marginea drumului . Sunt de acord 100% cu taierea lor de pe marginea drumurilor si plantarea in numar dublu a altora acolo unde chiar si guvernantii defriseaza fara mila padurile . Copacii au rostul lor dar nu pe strazi !! :baldy:

 

 

ps : sufar de sintagma "marginea drumului" :baldy:

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc o "sosea ", care este pe un dig deci nu are prea multi copaci pe margine. Si aia care erau au fost taiati. Acum daca mergi pe acolo cu mai mult de 40 la ora ,risti sa te catapultezi de pe sosea. Parca sunt valurile Dunarii sau vreu roller-coaster.

Totusi daca lovesti un copac din ala, ca motociclist, la o viteza nu prea mare nu pot decat sa imi imaginez rezultatele. Pentru masinile care circula cu viteza maxima legala si ajung intr-un copac de asta nu cred ca sunt pagube prea mari. Depinde si de masina.

Si cum deocamdata raportul masini-moto e cum e in Romania si pe deasupra mai punem si "grija" autoritatilor pentru cetateni nu cred ca se va gasi o solutie de compromis prea curand. Mai ales ca pentru a asigura stabilitatea solului de sub sosele si un drenaj corespunzator fara copaci pe margine ,ar trebui reconstruite toate drumurile din tara de la baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc o "sosea ", care este pe un dig deci nu are prea multi copaci pe margine. Si aia care erau au fost taiati. Acum daca mergi pe acolo cu mai mult de 40 la ora ,risti sa te catapultezi de pe sosea. Parca sunt valurile Dunarii sau vreu roller-coaster.

Totusi daca lovesti un copac din ala, ca motociclist, la o viteza nu prea mare nu pot decat sa imi imaginez rezultatele. Pentru masinile care circula cu viteza maxima legala si ajung intr-un copac de asta nu cred ca sunt pagube prea mari. Depinde si de masina.

Si cum deocamdata raportul masini-moto e cum e in Romania si pe deasupra mai punem si "grija" autoritatilor pentru cetateni nu cred ca se va gasi o solutie de compromis prea curand. Mai ales ca pentru a asigura stabilitatea solului de sub sosele si un drenaj corespunzator fara copaci pe margine ,ar trebui reconstruite toate drumurile din tara de la baza.

 

 

 

o infrastructura noua poate in 2000 de ani....deocamdata poate doar plombari de primavara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai nostri nu sunt in stare sa monteze un capac de canal spart sau lipsa,incat ajunge creanga pusa in el sa prinda radacina,asa ca ce se mai poate spune despre masurile de protectie, care dupa parerea mea nu sunt cine stie ce investitii. ce mai conteaza cativa morti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc o "sosea ", care este pe un dig deci nu are prea multi copaci pe margine. Si aia care erau au fost taiati. Acum daca mergi pe acolo cu mai mult de 40 la ora ,risti sa te catapultezi de pe sosea. Parca sunt valurile Dunarii sau vreu roller-coaster.

Totusi daca lovesti un copac din ala, ca motociclist, la o viteza nu prea mare nu pot decat sa imi imaginez rezultatele. Pentru masinile care circula cu viteza maxima legala si ajung intr-un copac de asta nu cred ca sunt pagube prea mari. Depinde si de masina.

Si cum deocamdata raportul masini-moto e cum e in Romania si pe deasupra mai punem si "grija" autoritatilor pentru cetateni nu cred ca se va gasi o solutie de compromis prea curand. Mai ales ca pentru a asigura stabilitatea solului de sub sosele si un drenaj corespunzator fara copaci pe margine ,ar trebui reconstruite toate drumurile din tara de la baza.

 

hahaha ma faci sa rad , daca mergi legal cu masina si intri in copac nu prea are ce tzi se intampla , ? gresit , daca nu eshti in localitate si sigur nu eshti daca sunt copaci ai voie sa mergi daca e dn cu 90 + 10 sa zicem 100 .. io cred k te faci praf . mercedesul in care a murit printesa diana avea 110 si ai vazut cum sa facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai nostri nu sunt in stare sa monteze un capac de canal spart sau lipsa,incat ajunge creanga pusa in el sa prinda radacina,asa ca ce se mai poate spune despre masurile de protectie, care dupa parerea mea nu sunt cine stie ce investitii. ce mai conteaza cativa morti.

 

 

... este putin spus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand suprafata de impact este mai mica ,si efectul distructiv este mai mare.una este sa te mulezi pe o teava,stalp,pom si alta este sa deviezi dintr-un perete sau o suprafata plana

 

cu conditia sa nu ajungi pe contrasens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha ma faci sa rad , daca mergi legal cu masina si intri in copac nu prea are ce tzi se intampla , ? gresit , daca nu eshti in localitate si sigur nu eshti daca sunt copaci ai voie sa mergi daca e dn cu 90 + 10 sa zicem 100 .. io cred k te faci praf . mercedesul in care a murit printesa diana avea 110 si ai vazut cum sa facut

 

 

110 la impact sau inainte sa inceapa franarea?...si nu cred ca poti sa compari un picior de pod, sau de suntinere a unui tunel cu un copac. Aia de pe marginea soselelor nu sunt stejari de 300 de ani totusi. O masina mai noua este testata la asemenea viteze si cred ca te protejeaza destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate voi chiar nu ganditi cand scrieti....

eu am un prieten care a lovit un pom la 120 si sa rupt masina in doua... o scoda superb... iar la motor nici nu se mai pune problema.. cazi cu bicicleta si te rupi in doua.. te faci varza.. dar cu motorul la 80 100...

parerea mea ...conteaza f mult conditiile in car5e se pertec accidentele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copacii ajuta la a nu se umple soseaua de zapada iarna :baldy: dar asta nu ii intereseaza pe motociclisti nu ?

 

oricum eu am vazut ce inseamna circulatie moto si in alte parti si parerea mea sincera e ca exageram prea mult. nu aveam grija sa ne educam pe noi si ne plangem de copaci . accidentele moto se intampla in mare parte din vina consrvarilor dar parerea mea e ca motociclistii au in cea mai mare parte a accidentelor macar o vina morala (viteza putin cam mare, chiar daca asta inseamna numai 70), vin printre benzi si automobilistul te vede mai greu, croseteaza printre masini si nu are timp soferul sa te vada etc.. spun asta pentru ca am si masina si motor si le conduc suficient as zice eu.

 

ca se iau masuri nu e rau , e foarte bine si e absurd sa zic sa nu se ia.. dar nu cred ca la noi numarul accidentelor are legatura cu masurile luate de administratie cat cu felul in care conducem noi.

asa ca parerea mea e sa ne educam cum trebuie si rezolvam noi dupa cu celelalte.

Editat de gaxel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ca se iau masuri nu e rau , e foarte bine si e absurd sa zic sa nu se ia.. dar nu cred ca la noi numarul accidentelor are legatura cu masurile luate de administratie cat cu felul in care conducem noi.

asa ca parerea mea e sa ne educam cum trebuie si rezolvam noi dupa cu celelalte.

 

 

bine spus chiar foarte bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAL ... NU am stiut unde sa postez acest topic..si tinand cont de continutul lui am facut-o aici...

 

700 MOTOCICLISTI MORTI IN SPANIA anul trecut...majoritatea datorita stalpilor de pe lateralul drumului stalpi ce tin acea traversa de fier... sau mai bine spus gardului de pe maginea autostrazii... gard la fel ca pe Bucuresti Pitesti...

 

Spuneam ca se iau masuri... DA ... spaniolii acum au inceput imbracarea acestor garduri cu un material special... gen cauciuc... foarte moale.. formand astfel un fel de plasa ce te respinge la impact...

 

Poate o sa reusesc sa pun si niste poze...

 

Sunt sigur ca se vor diminua tragediile de acest tip... incetul cu incetul...aici se iau masuri... la noi oare cat trebuie sa se mai moara pana se vor lua masuri...???

 

in spania se moare pt ca motociclistii merg in general foarte tare

nu ii intereseaza de radar pt ca poarta p[e nr de inmatriculare un batic

iar soferii sunt de o prostie mai mare ca in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in spania se moare pt ca motociclistii merg in general foarte tare

nu ii intereseaza de radar pt ca poarta p[e nr de inmatriculare un batic

iar soferii sunt de o prostie mai mare ca in romania

 

 

sunt de o mare prostie ,, sunt f f porsti.. cred ca sunt cei mai prosti din europa ...asta fara exagerare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAL ... NU am stiut unde sa postez acest topic..si tinand cont de continutul lui am facut-o aici...

 

700 MOTOCICLISTI MORTI IN SPANIA anul trecut...majoritatea datorita stalpilor de pe lateralul drumului stalpi ce tin acea traversa de fier... sau mai bine spus gardului de pe maginea autostrazii... gard la fel ca pe Bucuresti Pitesti...

 

Spuneam ca se iau masuri... DA ... spaniolii acum au inceput imbracarea acestor garduri cu un material special... gen cauciuc... foarte moale.. formand astfel un fel de plasa ce te respinge la impact...

 

Poate o sa reusesc sa pun si niste poze...

 

Sunt sigur ca se vor diminua tragediile de acest tip... incetul cu incetul...aici se iau masuri... la noi oare cat trebuie sa se mai moara pana se vor lua masuri...???

auci.Cred ca am beli.-o.Credeam ca-i doar la noi macel.Bafta :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...