Sari la conținut

Probleme Semnale Cu Led La Monster 1000


ElSpa
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am luat o pereche de semnale cu led pentru Ducati-ul meu Monster 1000 din 2003.

Problema e ca le conectez la firele existente si se aprind doar o data si atat....nu clipesc.

Daca le pun pe o yamaha r6 merg fara probleme...

Din pacate eu am releul pentru semnale integrat in bord, deci nu pot schimba releul.

Exista alta solutie ?

Mentionez ca nu am semnale pe fata si ca semnalele cu bec merg absolut ok...

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Salut,

 

Am luat o pereche de semnale cu led pentru Ducati-ul meu Monster 1000 din 2003.

Problema e ca le conectez la firele existente si se aprind doar o data si atat....nu clipesc.

Daca le pun pe o yamaha r6 merg fara probleme...

Din pacate eu am releul pentru semnale integrat in bord, deci nu pot schimba releul.

Exista alta solutie ?

Mentionez ca nu am semnale pe fata si ca semnalele cu bec merg absolut ok...

 

Multumesc anticipat.

sal,si eu am avut aceeasi problema si am cautat rezistente de mia venit acru:( si am optat pt o solutie ieftina am mai pus 1 bec de semnalizare de fiecare(sa faca treaba rezistentelor) si leam mascat sub carene,acum merg.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... un mic indiciu, rezistentele nu se gasesc la alimentara :lol:

Si daca ajuta pe cineva, la magazinul de componente electronice (iaca v-am zis) cereti sa fie putere (citiva wati), pt. ca altfel se vor arde (nestiind pentru ce va trebuie o sa va dea de 0.25W cel mai probabil). Pt. a afla valoarea in ohmi aplicati formula 150 / puterea becului original (in W). Adica daca ai bec de 5W, trebuie o rezistenta de 30 ohmi.

 

PS: si ma gindeam c-ar fi util de mentionat ca rezistenta se contecteaza in paralel pe contactele semnalului LED, nu in serie

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... un mic indiciu, rezistentele nu se gasesc la alimentara :(

Si daca ajuta pe cineva, la magazinul de componente electronice (iaca v-am zis) cereti sa fie putere (citiva wati), pt. ca altfel se vor arde (nestiind pentru ce va trebuie o sa va dea de 0.25W cel mai probabil). Pt. a afla valoarea in ohmi aplicati formula 150 / puterea becului original (in W). Adica daca ai bec de 5W, trebuie o rezistenta de 30 ohmi.

 

PS: si ma gindeam c-ar fi util de mentionat ca rezistenta se contecteaza in paralel pe contactele semnalului LED, nu in serie

 

Rezistenta o legi cum vrei tu, nu neaparat in paralel, cel mai indicat aici ar fi sa o legi in serie, pe borna pozitiva (+), astfel ca daca ai o suprasarcina de curent, sa nu iti arda ledurile, ci rezistenta mai intai, care oricum costa << ca ledurile semnalizarii :)

 

Cele bune.

 

P.S. - masori cu un ohmetru si un ampermetru rezistenta ledurilor (care oricum o sa fie mica) si curentul care trece prin ele, amplici binecunoscuta formula a lui Ohm (asta ca in Ohm trãi si Ohm vedea :moto: ) I=U/R, U la tine ii 12 V, curentul tocmai l-ai masurat si determini R-ul de care ai nevoie; de mentionat ca atunci cand masori curentul, faci asta legand becurile tale de la semnalizare care deja le aveai in serie cu ampermetrul, adica in sarcina; de asemenea, daca vrei ca atunci cand acdelerezi sa nu se aprinda mai tare ca atunci cand sta la relanti, poti pune aditional un regulator de tensiune (stabilizator) care sa nu lase sa treaca curent mai mult decat valoarea care o vrei tu :moto: . Cel mai bine ii sa te duci la un electronist, ii explici ce vrei sa faci si te rezolva in 20 de minute :moto:) .

Editat de Dan Cãta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi clipesc, uneori, nu tot timpul, ledurile din semnalizari, mai des decat in mod obisnuit. M-am uitat dupa led-uri arse, toate su ok. Care sa fie cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezistenta o legi cum vrei tu, nu neaparat in paralel, cel mai indicat aici ar fi sa o legi in serie, pe borna pozitiva (+), astfel ca daca ai o suprasarcina de curent, sa nu iti arda ledurile, ci rezistenta mai intai, care oricum costa << ca ledurile semnalizarii :(

Stai oleaca. Problema, din cite banuiesc, e ca semnalele LED scurg un curent prea mic in comparatie cu becul incandescent, nu invers (poate ma insel?). Conectind rezistenta in serie nu rezolvi problema, din contra, o agravezi. Iar releul de semnalizare e proiectat in ideea ca becul "trage" un anumit curent, iar ledul nu satisface acea cerinta.

 

De curiozitate am cautat specificatia unui LED pt. "automotive use": Design voltage DC13.2V 45mA (http://www.b2bchinasources.com/showroom.php?c=6278&f=5&p=0000006233)

 

45 mA e incomparabil mai putin decit consumul unui bec cu incandescenta. Un bec de 10W consuma 1.2A la 12V. 1.2A/45mA => curent de cca 30 de ori mai mic.

Asadar, cum spuneam, o rezistenta in serie nu foloseste la nimic.

 

 

LE:

P.S. - masori cu un ohmetru si un ampermetru rezistenta ledurilor (care oricum o sa fie mica

Un LED este dispozitiv semiconductor, nu are rezistenta propriu-zisa. Ce-ti va indica ohm-metrul va fi o valoare fara vreo semnificatie reala. In schimb, ce trebuie sa stii, asa cum scriam mai sus, e curentul absorbit de LED, care probabil e de ordinul zecilor de miliamperi, dar cel mai sigur e sa masori. Dar si mai sigur e sa te duci la cineva care se pricepe ("electronistul" e de preferat unui "electrician").

 

 

Mie imi clipesc, uneori, nu tot timpul, ledurile din semnalizari, mai des decat in mod obisnuit. M-am uitat dupa led-uri arse, toate su ok. Care sa fie cauza?

E ciudat ca se intimpla cu intermitenta. Ai conectat vreo rezistenta pe acolo in serie/paralel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e una bagata in semnalizator, asa au venit presupun, ca erau montate de fostul proprietar. De vreo 2 sapt, imi face asa! Cand clipocesc normal, cand mai repede..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e una bagata in semnalizator, asa au venit presupun, ca erau montate de fostul proprietar. De vreo 2 sapt, imi face asa! Cand clipocesc normal, cand mai repede..

Poate rezistenta cu pricina nu face contact cum trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...