Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Sau de la ce alceva se potrivește un condensator?

Multumesc de sfat!Ansa la aprindere cea bosch cum pot sa o reglez, am ancercat cu schema din carte dar nu am reusit?

CAUT - (două/2) semeringuri de motor Mobra 50S - vă rog dați un semn pe PM sau aici cine are de vânzare așa ceva

ÎNTREBARE - știe cineva cu 110% siguranță că pistonul de Honda DIO se potrivește PERFECT (fără niciun fel de modificare de vreun fel) la motorul de Mobra 50S ? (e posibil să am treabă în motor - să-l resegmentez și mă gândesc dacă să nu schimb și pistonul la un loc)

Salut!

Pistonul de Honda Dio se potriveste 100%. Il am eu montat pe mobra mea de vre-o 5 ani si merge fara probleme.

Salut am o problema am aprindere bosch si ami face scantei antre contactele de la platina! Este normal sa faca? Specific ca am pus platina noua, condensator nou de dacie, bobina de inductie noua tot de dacie, bujie noua!De la ce sa provina aceasta defectiune?

Salut am o problema am aprindere bosch si ami face scantei antre contactele de la platina! Este normal sa faca? Specific ca am pus platina noua, condensator nou de dacie, bobina de inductie noua tot de dacie, bujie noua!De la ce sa provina aceasta defectiune?

Da e normal sa faca dar nu foarte mare. Platina de fapt face un scurtcircuit la motoarele cu magnetou.

poate nu ai reglat bine platina.. distanta prea mica?

Mulțumesc pentru sfaturi!Oricum cred ca este cam mica distanta intre contactele de la platină.Ce distanta trebuie sa fie antre contactele de la platina?

Mulțumesc pentru sfaturi!Oricum cred ca este cam mica distanta intre contactele de la platină.Ce distanta trebuie sa fie antre contactele de la platina?

0,4 - 0,5 mm maxim .

Pai si cu ce masor distanta sa sa fie cat trebuie?

Multumesc de sfat sper sa gasesc de cumparat!

Am vazut la piese auto cu 7-8 lei sau in magazinele mari cu scule si accesorii.

Salut ce fel de bujie sa cumpar pentru mobra, care este cea mai buna? Bosch?

As vrea sa modific aprinderea sa pun una noua electronica! stie cineva ce sar potrivi?a mai ancercat cineva pana acum?

Plimbare de duminica .

post-27109-0-02754500-1459761682_thumb.jpg

post-27109-0-39284900-1459761689_thumb.jpg

post-27109-0-04870900-1459761695_thumb.jpg

post-27109-0-39255400-1459761704_thumb.jpg

post-27109-0-48785800-1459761709_thumb.jpg

Da e de 125 :) e al unui prieten.

CUMPĂR cablu de ambreiaj de Mobră 50S

din țară, prin Poștă, de oriunde ar fi,

orice pont e binevenit, vă mulțumesc mult!

Salutare tuturor! Am urmatoarea problema la Mobra 50S: daca circul cu ea, claxonul nu functioneaza atunci cand este si farul aprins. Cand stau pe loc functioneaza in ambele cazuri (cu sau fara far aprins). Care poate fi problema? Multumesc!

Salutare tuturor! Am urmatoarea problema la Mobra 50S: daca circul cu ea, claxonul nu functioneaza atunci cand este si farul aprins. Cand stau pe loc functioneaza in ambele cazuri (cu sau fara far aprins). Care poate fi problema? Multumesc!

Foarte tare :-)

Eu as inseria clacsonul cu senzorul de neutral ca sa faca asa. Dar nu ar avea legatura cu farul in mers.

Cand esti in mers dar farul e stins, clacsonul merge?

Da, cand sunt in mers claxonul functioneaza perfect cu farul stins. Mobra nu are senzor de neutral.

» Post actualizat in 16 Apr 2016 11:03

Am intrat in posesia acestor poze; calitatea lasa de dorit, dar poate vor fi de folos cuiva.

post-92683-0-17684800-1460804595_thumb.jpg

post-92683-0-08423300-1460804600_thumb.jpg

post-92683-0-26455600-1460804602_thumb.jpg

Banuiesc ca schema ai verificat-o, ca doar sunt cateva fire, nu e nustiu ce schema.

Daca nu ai nici un senzor de neutral, atunci nu exista nimic ca o schema corecta sa faca diferenta intre "in mers" si "pe loc". Atunci singura chestie la care ma pot gandi este ca atunci cand mergi esti in sa(evident) si cand nu e in mers esti ori pe cric, ori in sa cu picioarele pe jos, adica nu exerciti aceeasi presiune pe sa. Cand esti in sa, apesi niste fire si se face/desface un contact pe acolo.