Sari la conținut

Releu Semnalizare, Curent Alternativ


Postări Recomandate

Salutari!

 

Am luat un releu de semnalizare de Minsk si observ pe cei trei conectori niste notatii pe care eu nu le-am mai intalnit: un conector este notat cu L, altul cu P iar ultimul cu X. Unde conectez plusul, unde conectez minusul si care este firul care pleaca spre comutatorul de pe ghidon, apoi spre semnalizari?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am luat un releu de semnalizare de Minsk si observ pe cei trei conectori niste notatii pe care eu nu le-am mai intalnit: un conector este notat cu L, altul cu P iar ultimul cu X. Unde conectez plusul, unde conectez minusul si care este firul care pleaca spre comutatorul de pe ghidon, apoi spre semnalizari?

 

Multumesc !

arunca-ti un ochi aici, sigur te vei lamuri......./index.php?showtopic=87945

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am montat releul dupa schema de mai sus. nu merge. am 3 fire: un minus legat pe cadru, un plus, care este tras de la lumini si firul care pleaca spre comutatorul din bord apoi spre semnalizari. nu reusesc sa gasesc ordinea corecta. schimband firele intre ele, am facut sa mearga pe intermitent farul, stopul, numai semnalizarile nu merg deloc. stie cineva la ce se refera cele trei simboluri de pe releu si anume L, P si X?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am luat un releu de semnalizare de Minsk si observ pe cei trei conectori niste notatii pe care eu nu le-am mai intalnit: un conector este notat cu L, altul cu P iar ultimul cu X. Unde conectez plusul, unde conectez minusul si care este firul care pleaca spre comutatorul de pe ghidon, apoi spre semnalizari?

 

Multumesc !

 

 

 

:crack: :kick: :lol: :lol: :P

 

vezziii ca in curent alternativ PLUSUL si MINUSUL se inverseaza cam repede, vezi daca poti misca mainile cu frecventa de rotire a motorului...., cam 2000 rot/min....

 

buaaahhhaaaaaaaaaahhhhaaaaaaaaaa

 

 

 

ps. vezi ca numai PLUSUL de la priza curenteaza... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi l-am facut sa mearga. releul nu are nevoie de minus. la el se conecteaza numai plusul(x) si firul care pleaca spre semnalizari(p). releul se izoleaza sa nu atinga cadrul(masa). at reilea conector, probabil este pentru martorul de bord, nu am incercat. topic inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :D :bounce: :peace: :moto:

 

vezziii ca in curent alternativ PLUSUL si MINUSUL se inverseaza cam repede, vezi daca poti misca mainile cu frecventa de rotire a motorului...., cam 2000 rot/min....

 

buaaahhhaaaaaaaaaahhhhaaaaaaaaaa

 

 

 

ps. vezi ca numai PLUSUL de la priza curenteaza... :D

auzi, mestere, io te inteleg ca esti mai acid din fire, da' nu te mai baga asa la shtromberg ca sa incurci lumea...........hai sa-ti dau si eu peste nas, vrei?.........in primul rand ca frecventa nu are absolut nici o legatura cu turatia......ce zici de asta?????........e adevarat ca ambele se raporteaza la timp......dar, frecventa se refera la numarul de impulsuri de orice fel care se succed intr-un interval de timp (in S.I. este secunda, iar unitatea de masura a frecventei este Hertzul), in timp ce turatia se refera la numarul de rotatii complete ale unui arbore intr-o unitate de timp........iar, aceasta unitate de timp este minutul.......oricum, in capul tau este un bine-definit talmes-balmes.............ceea ce cred eu ca vroiai sa spui este de fapt despre frecventa curentului alternativ.......numai ca, la voi in Galati, sunt multi mesteri autisti.....frecventa curentului alternativ la generatorul dinamo-magnetou este data de numarul de ture pe secunda inmultit cu numarul de poli ai magnetilor permanenti......ei, ce zici de asta?...........cam dificil pentru tine!

 

 

astazi l-am facut sa mearga. releul nu are nevoie de minus. la el se conecteaza numai plusul(x) si firul care pleaca spre semnalizari(p). releul se izoleaza sa nu atinga cadrul(masa). at reilea conector, probabil este pentru martorul de bord, nu am incercat. topic inchis

ok, foarte bine, felicitari!

sper ca schema aceea ti-a fost de folos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...