Sari la conținut

1 Mai


H3llriderr
 Share

Postări Recomandate

asa .. ma gandem sa plecam pe 27(vineri ) sau 28 ( sambata ) spre bulgari , ajungem la varna nisipurile de aur :cheers: stam in week-end dupa care plecam sa ajungem pe 1 mai in vama veche, drum frumos , plimbare ,pt unii noi orizonturi

daca poate cineva sa faca o harta cu un eventual traseu ? o sa caut si io ... astept abonati

sper sa imi fac motoru pana atunci :D

 

eventual traseu

post-11016-1175753083_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Traseul vreau sa-l facem pe la Ostrov, trecem Dunarea cu bacul, continuam drumul pana in Mangalia, dupa care traversam granita pe la Vama Veche.

Peisajul este mirific, si drumul cat de cat practicabil. Oricum, decat Buc-Giurgiu-Albena, este mult mai interesant pe la ostrov.

Ca perioada de desfasurare eu votez pentru sambata (28 aprilie) - duminica ( 6 mai) . Bine-nteles, putem mari traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

program de desfasurare:

Vineri se face bagajul, se pregateste si cortul in caz de forta majora/buget restrans.

Sambata dimineata de-cu-noapte adica cel tarziu la ora 6 se da startul. Un punct bun de intalnire ar fi intrarea pe autostrada soarelui din dreptul comunei Glina.

De acolo, se merge pe autostrada cca 60 de km, se face dreapta catre Calarasi, directia Ostrov. Acolo se trece Dunarea cu bacul, si se continua drumul prin Romania de-a lungul Dunarii pana in Dobrogea. Mai departe se ajunge la Mangalia -> Vama Veche -> se trece frontiera, si se mai merge cca 60 km pana la Albena / Nisipurile de Aur. In principiu ar trebui sa ajungem pana in ora 17 la destinatie, luand in calcul toate opririle de pe drum.

 

Propun traseul acesta deoarece l-am facut anul trecut (pana in Vama) si a fost acceptabil ca drum, superb ca peisaj.

 

De intors, propun sa ne intoarcem marti seara. Eu personal as sta mai mult , si de acolo as merge undeva la munte, dar nu toata lumea isi poate lua concediu ca mine :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90% venim si noi ( TuningBoy + Zouza + Buburuza).

 

Sapt viitoare sunt gata carenele si o sa arate intr-un mare fel Buburuza !

 

iar cel tarziu pe 24 aprilie trebuie sa ne mai vina niste piese pentru VFR din UK sa fim sigur ca nu ne face figuri pe drum si sper sa nu intarzie UPS-ul.

 

 

PS : de unde pot cumpara un Tank bag (universal / sau care sa se potriveasca la VFR400) ? Cam cati litri are ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca de la 8 litri in sus au, depinde de model. Obligatoriu sa aiba si magneti si chingi, eventual un suport cu chingi pe rezervor si rucsacul sa se prinda cu arci.

La Louis gasesti sigur, timp suficient ca sa ajunga in tara este, insa nu stiu cum poti plati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrem sa mergem si noi ( 3 moto 6 pers. ... pana acum ) dar dupa urmatorul

program si traseu :

- plecare din Bucuresti in data de 28.04.2007 ( Sambata ) la ora 09.00

de la benzinaria Jilava ( este pe partea stg. intre bariera Progresu si com. Jilava )

... pe traseul - Buc. - Giurgiu - Ruse - Varna ( 275 km ) cu sosire la Varna in

jurul orei 14.00 ..... ne cazam la Varna sau in alta parte ( ex. Nisipurile de Aur ) de

preferinta la PENSIUNI ( este mai ieftin decat la hotel si avem si moto in siguranta )

....in data de 29.04.2007 stam in Bulgaria ( vizitam , plaja , etc. ).... in data de

30.04.2007 in jurul orelor 16.00 plecam spre Vama Veche ( 60 km ) cu sosire

cel mai tarziu la ora 18.00.... unde ne cazam si poate sa inceapa DISTRACTIA...in

data de 02.05.2007 in jurul pranzului plecarea spre Bucuresti.... sau cum poate

fiecare .... pe 03.05 , 04.05 , etc.

 

Daca mai sunt doritori in aceasta varianta - tel. 0745157641 Doru

 

 

 

@sorinpreotescu - traseul ales de tine este mult mai lung , carosabilul mult mai rau

si se desfasoara mai mult prin tara ( unde majoritatea au fost )......parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@sorinpreotescu - traseul ales de tine este mult mai lung , carosabilul mult mai rau

si se desfasoara mai mult prin tara ( unde majoritatea au fost )......parerea mea.

 

 

sincer nu cred ca 50 km in plus sunt o problema, si chiar prefer sa merg mai mult pe la romani decat pe la vecinii nostri.

Drumul intr-adevar nu e ca pe autostrada A2, dar asta nu inseamna ca e impracticabil. Se poate merge fara sa rupi motoreta. Si e mult mai spectaculos: dealuri, dunarea, etc; + mult mai putin circulat decat multe alte drumuri de pe la noi. Decat s-o gonesc pe A1 cu 150/h si s-ajung la bulgari in 3 ore, prefer un drum mai interesant, pe care sa-mi mai clatesc si eu ochii cu peisaje autohtone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu cred ca 50 km in plus sunt o problema, si chiar prefer sa merg mai mult pe la romani decat pe la vecinii nostri.

Drumul intr-adevar nu e ca pe autostrada A2, dar asta nu inseamna ca e impracticabil. Se poate merge fara sa rupi motoreta. Si e mult mai spectaculos: dealuri, dunarea, etc; + mult mai putin circulat decat multe alte drumuri de pe la noi. Decat s-o gonesc pe A1 cu 150/h si s-ajung la bulgari in 3 ore, prefer un drum mai interesant, pe care sa-mi mai clatesc si eu ochii cu peisaje autohtone.

 

Offff.... am dat jos carenele...

Si.. sigut nu le termin...

Apropo... Dani... daca a luat carnetul de A pe 04.04.2007 poate sa treaca granita pe motor?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici io nu sunt sigur daca o sa fie motoru gata la timp , io ma chinui , oeicum , traseul prin giurgiu il prefer si io pt k vreau sa ne intoarcem prin vama , si ma gandesc k e aiurea sa ne intoarcem pe acelas traseu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo... Dani... daca a luat carnetul de A pe 04.04.2007 poate sa treaca granita pe motor?!

 

 

 

din cate stiu eu dupa legislatia veche, nu aveai voie sa conduci in afara granitelor tarii daca nu aveai cel putin un an de experienta.

Dar acum cu intrarea in ..ue si cu noul regulament..... nu stiu.

Sa pui mana sa-ti faci carenele.

Sau poti sa vii cu Dani si treci tu la granita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offff.... am dat jos carenele...

Si.. sigut nu le termin...

Apropo... Dani... daca a luat carnetul de A pe 04.04.2007 poate sa treaca granita pe motor?!

 

da poti sa treci , cel putzin io am trecut granitza la bulgari de 2 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate te ajutam cu ceva sa-ti termini motorul mai repede.

Si eu am tot gs-u si ma pricep ceva.

 

pai io abea azi am vb sa fac comanda la niste piese , pt k am avut compresia mica , am desfacut motoru si am vazut k aveam o supapa cam arsa , si acum rectific supapa si chiluasa , si fac comanda doar la garnituri , semeringu de la schimbator pt k imi curgea ulri , filtru de ulei , probabil si segmenti , dupa care astept sa imi vina sa o montez sa ma duc repede la itp si inainte de asta tre sa ii pun oglinda pe dreapta si nu shtiu unde gasesc pt k este modelu carenat de gs500e din 97 , sa ii fac furca sa nu mai curga si toate astea sper sa le fac pana la data plecarii , sa nu mai spun k io am desfacut motoru pe 10 sau 11 ianuarie si pana acum nu am facut nimik , am avut tot timpul din lume da nu ... sa astept io k bou pana in ultimu moment :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de plimbari.

Eu plec singur pe urmatorul traseu: cine vrea si are chef sa vina cu cea mai mare placere:

27 Bucuresti - Ostrov - Vama Veche

29 Vama-Veche - Balcic

1 Balcic - Bucuresti.

 

Pentru amatori: 0723348408.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrem sa mergem si noi ( 3 moto 6 pers. ... pana acum ) dar dupa urmatorul

program si traseu :

- plecare din Bucuresti in data de 28.04.2007 ( Sambata ) la ora 09.00

de la benzinaria Jilava ( este pe partea stg. intre bariera Progresu si com. Jilava )

... pe traseul - Buc. - Giurgiu - Ruse - Varna ( 275 km ) cu sosire la Varna in

jurul orei 14.00 ..... ne cazam la Varna sau in alta parte ( ex. Nisipurile de Aur ) de

preferinta la PENSIUNI ( este mai ieftin decat la hotel si avem si moto in siguranta )

....in data de 29.04.2007 stam in Bulgaria ( vizitam , plaja , etc. ).... in data de

30.04.2007 in jurul orelor 16.00 plecam spre Vama Veche ( 60 km ) cu sosire

cel mai tarziu la ora 18.00.... unde ne cazam si poate sa inceapa DISTRACTIA...in

data de 02.05.2007 in jurul pranzului plecarea spre Bucuresti.... sau cum poate

fiecare .... pe 03.05 , 04.05 , etc.

 

Daca mai sunt doritori in aceasta varianta - tel. 0745157641 Doru

@sorinpreotescu - traseul ales de tine este mult mai lung , carosabilul mult mai rau

si se desfasoara mai mult prin tara ( unde majoritatea au fost )......parerea mea.

 

Suna foarte bine. insa propun sa plecam de vineri sa avem timp si de niste plimbari in zona. De pilda am auzit ca cica ar fi un roas antic(Nesebar) cam pe la 100 KM sud de VARMA. Ar fii pacat sa ne scape din vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se hotareste exact traseu si e toata lumea de acord, asta preferabil cu 5 zile inainte , sa faca cineva o harta si sa traga la xerox pt toti cei care se anuntza in plimbare , in caz k se rataceste cineva , si pct de intalnire( regrupare) pe traseu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se hotareste exact traseu si e toata lumea de acord, asta preferabil cu 5 zile inainte , sa faca cineva o harta si sa traga la xerox pt toti cei care se anuntza in plimbare , in caz k se rataceste cineva , si pct de intalnire( regrupare) pe traseu .

 

Nu e o idee rea.

Dar cu 3 leva iti poti cumpara harta bulgariei. Adica aprox 5 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...