Sari la conținut

Dimensiuni Cauciucuri Africa Twin


ddc_oana
 Share

Postări Recomandate

Salut lume....

 

Sunt in cautare de "incaltzari" noi pe Africana mea... Am umblat pe la vreo 2 dealeri in Timisoara shi am gasit pana acuma, ca pereche, 2 modele de cauciucuri...

 

1. 150/70/17 spate shi 90/90/21 fatza

2. 140/80/17 spate shi 90/90/21 fatza

 

In cartea de la Africa Twin zice clar ca modelele 1990-1992 au 130/90/17 cu 90/90/21, iar cele de dupa 1992 au 140/80/17 cu 90/90/21...

 

Bun.. cauciucu' de fatza ii clar.. 90/90/21... intrebarea care se pune este ce sa fac cu spatele?? Adica eu ash vrea sa-i pun 150/70/17... Da' in cazu' asta n-o sa ma trezesc ca motoru' o sa mearga mai incet? Adica acuma am 140/80/17... Cu cauciucu' de acuma, la 100 km/h is la 5000 rpm... Daca-mi pun 150/70/17, n-o sa ma trezesc ca o sa fiu la 5500 sau 6000 rpm la aceeashi viteza?

 

Ce reprezinta de fapt numerele alea? primu' din cate shtiu eu reprezinta latzimea cauciucului in mm, al treilea clar reprezinta dimensiunea rotzii in inch... da' al doilea ce reprezinta?

 

Cam atata am io de intrebat... :cheers: Care se pricepe la d-astea, sa ma lamureasca shi pe mine?

 

:ok: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nah.. ce bolovan is... din gresheala am scris postu' de pe useru' lu' pretena-mea.... :crack: dupa ce l-am postat mi-am dat seama... :cheers:

 

Deci postu' de mai sus era al meu... ddcristi.. :crack:

 

:ok: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nah.. ce bolovan is... din gresheala am scris postu' de pe useru' lu' pretena-mea.... :ok: dupa ce l-am postat mi-am dat seama... :cheers:

 

Deci postu' de mai sus era al meu... ddcristi.. :lol:

 

:ok: DDC

:crack: :crack: :blink: NU TE CREDEMMMMMM!!!! sau vrei sa o prezinti pe pretena?Atunci te credem!

Pai ai dim. jentii nu ? latimea nu? si ?? inaltimea nu. iar astea variaza si o sa ai o guma mai inalta dar mai subtire sau mai joasa dar balonata . Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa spun prostii dar cred ca al doilea numar inseamna inaltimea de la talon la banda de rulare.

 

Pe de alta parte nu stiu de ce toata lumea vrea cauciuc mai lat pe spate decat e specificat de producator...

 

Trebuie sa pui 130/90/17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa spun prostii dar cred ca al doilea numar inseamna inaltimea de la talon la banda de rulare.

 

Pe de alta parte nu stiu de ce toata lumea vrea cauciuc mai lat pe spate decat e specificat de producator...

 

Trebuie sa pui 130/90/17

 

Pai lumea vrea cauciuc mai lat decat ala specificat ca ala mai lat arata mai "cool"... :crack: Ideea ii ca daca-i pun cauciuc de 130/90/17, arata ca o bicicleta... :cheers:

 

Iar cu numaru' ala din mijloc... unii zic ca inseamna inaltzimea de la talon la banda de rulare, altzii zic ca cica ar fi nush ce raport intre primu' numar shi inaltzimea cauciucului.... da' pana acuma totzi shi-or dat numa' cu parerea.. nime' nu mi-o dat o opinie avizata.. :ok:

 

DDC

 

Nah.. nime' nu se pricepe la dimensiunile de cauciuce? :crack:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lumea vrea cauciuc mai lat decat ala specificat ca ala mai lat arata mai "cool"... :blink: Ideea ii ca daca-i pun cauciuc de 130/90/17, arata ca o bicicleta... :crack:

 

Iar cu numaru' ala din mijloc... unii zic ca inseamna inaltzimea de la talon la banda de rulare, altzii zic ca cica ar fi nush ce raport intre primu' numar shi inaltzimea cauciucului.... da' pana acuma totzi shi-or dat numa' cu parerea.. nime' nu mi-o dat o opinie avizata.. :cheers:

 

DDC

 

Nah.. nime' nu se pricepe la dimensiunile de cauciuce? :crack:

 

DDC

 

Din cate stiu eu ( si nu cred ca e gresit) e cam asa:

De exemplu o anvelopa cu dimensiunile 150-70-17 69H

150= latimea benzii de rulare

70= reprezinta 70%din latimea benzii de rulare si este inaltimea cauciucului ( distanta pe verticala de la janta pana la banda de rulare, cu alte cuvinte "talonul")

17= diamentrul in inch

69 = nu-mi vine in cap acum

H = indicativ de viteza ( adica cauciucul este garantat ca isi patreaza proprietatile pana la viteza de ...200 km/h...parca asta era H, nu sunt convins)

 

Edit: Uite si un link cu mai multe pareri avizate :ok: despre dimensiunile anvelopelor

 

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

 

Succes la cumparaturi! :ok:

Editat de burlaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu ( si nu cred ca e gresit) e cam asa:

De exemplu o anvelopa cu dimensiunile 150-70-17 69H

150= latimea benzii de rulare

70= reprezinta 70%din latimea benzii de rulare si este inaltimea cauciucului ( distanta pe verticala de la janta pana la banda de rulare, cu alte cuvinte "talonul")

17= diamentrul in inch

69 = nu-mi vine in cap acum

H = indicativ de viteza ( adica cauciucul este garantat ca isi patreaza proprietatile pana la viteza de ...200 km/h...parca asta era H, nu sunt convins)

 

Edit: Uite si un link cu mai multe pareri avizate :blink: despre dimensiunile anvelopelor

 

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

 

Succes la cumparaturi! :ok:

 

Dah... multzam... :crack: se pare ca pana la urma situatzia ii cam asta:

 

la 130/90/17, inaltzimea cauciucului ii 117 mm...

la 140/80/17, ii de 112 mm

la 150/70/17, ii de 105 mm

 

Deci clar.... daca-mi iau 150/70/17, la 100 km/h o sa am mai multe rpm.. peste 5000.... asha ca tre' sa imi iau 140/80/17... :ok:

 

Multzam de info.. :crack:

 

:cheers: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Foloseste asta:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

70 e inaltimea talonului, reprezentata in procente din latimea in mm - asa cum a explicat burlaco

 

69 reprezinta "indicele de incarcare", conform tabelului din linkul mai sus postat, cauciucul respectiv suporta maxim 325kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste asta:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

70 e inaltimea talonului, reprezentata in procente din latimea in mm - asa cum a explicat burlaco

 

69 reprezinta "indicele de incarcare", conform tabelului din linkul mai sus postat, cauciucul respectiv suporta maxim 325kg

 

Din pacate pe situ' ala cu tire size calculator nu are dimensiunile care ma intereseaza pe mine... adica n-am vazut sa aiba 130/90/17.... shi nici 140/80/17.. :ok:

 

Oricum, multzam de help.. :cheers:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...