Sari la conținut

Am Trasat Enduro De La Gheorgheni!


Postări Recomandate

Lunea trecuta m-am hotarat sa fac noul traseu pe care am sa vi-l ofer pe 26 mai. SHULTZ m-a rugat sa ne orientam spre Lazarea ca sa oferim concurentilor un nou traseu cu CROSS TEST pe pista de la Lazarea. Mi-am luat motor si am plecat. O sa descoperiti ce aventura am trait saptamana trecuta. De cand am inceput motociclismul am avut noroc sa traiesc multa aventura, da cred ca asta a atins din orice punct de vedere, culmea intensitatii si adrenalinei, dar draga prietene am sa incerc sa va tin putin in suspans.

Va urma!........... :ok: :cheers: :crack: :crack: :blink:

Editat de Patrick boissy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni, 2.04.07,ora 18.00,

In sfarsit am reusit sa ma pregatesc si plec sa ma ocup de trasul "B".

Vremea frumoasa, calduta, se mai vede putina zapada pe culmi, dupa cativa km ma simteam si foarte bine pe motocicleta, ma intalnesc cu o caprioara si o vulpe. Momentele acestea cand merg cu motocicleta pe langa animale salbatice fara sa le sperii (prea mult) ma incanta. Pe varful muntilor am intalnit zapada si prima doboratura de vant, de care am trecut fara prea multe probleme. Am reusit sa recunosc 70% din traseu "b", dar mai avem ultima parte. Era deja tarziu, asa ca m-am hotarat sa ma intorc acasa. Dupa doua ore petrecute pe motocicleta ma simteam foarte bine, destresat. "Orgasm"

Dar nu stiam ca problemele erau abia la inceput..............

 

 

Las' ca n-o sa murim ...

 

Fii cinstit si spune-ne: cine ti-a scris textul de mai sus? :ok:

Salut, Ionut

Sau mai bine spus Sherlok Holmes!!!! Cum ai ghicit ca n-am scris eu?

Sau poate ai auzit accentul meu! Gurile rele spun ca nu stiu sa scriu nici in franceza!

Si recunosc ca au dreptate. Calculatorul meu e echipat cu un sistem de recunoastere a vocii foarte destept care se cheama Adriana, l-am brevetat acum cateva zile si modelul acesta face si cafea! Dar din pacate pentru tine e unica si nu pot nici sa ma gandesc sa ti-o imprumut. Atunci biata creatura sa stii ca atunci cand te chinui tu cu tastatura, ma distrez eu cu Adriana!

Draga Ionut te astept cat mai curand sa trasam impreuna ENDURO. Esti musafirul meu si abia astept sa te cunosc, dar nu te gandi ca am sa te las sa te folosesti de sistemul meu de recunoastere a vocii.

Cu prietenie Patrick

 

ps Te rog sa nu mori inainte sa citesti sfarsitul povestii asteia, care nu are nici un interes pentru altcineva decat mine. Dar asa e cu multe telenovele care sunt facute in mod laudativ.

Editat de Patrick boissy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai zi, ca noi la Constanta ne cam plictisim...Avem si noi adrienele noastre, dar nu avem gheorghiene...Asa ca o sa venim la gheorghiana voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ionut te astept cat mai curand sa trasam impreuna ENDURO. Esti musafirul meu si abia astept sa te cunosc, dar nu te gandi ca am sa te las sa te folosesti de sistemul meu de recunoastere a vocii.

Cu prietenie Patrick

 

Patrick,

Multumesc de invitatie.

Ne stim de la enduro de la Poiana Marului. Aveam remorca langa a ta. Uite o poza ca sa ma recunosti si sa-mi pui o piedica la gheorghieni :what: Ca sa nu fie confuzii :what: - eu sunt ala din dreapta, pe motocicleta :hug:

post-1160-1176706022_thumb.jpg

 

Tu ai facut de-atunci o invitatie dar nu am venit - eu sunt incepator si cred ca mai mult te incurc. Anul asta mi-am mai facut curaj si o sa ma dau la B. Dar tot incepator sunt.

Sarutari de maini Adrianei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le multumesc tuturor care au citit acest subiect si dupa o greva de 3 zile a aparatului meu de recunoscut vocea reluam activitatea.

Marti ora 12imberlig toata echipa de la serivici si am reusit sa plec la ora 14 sa pregatesc restul traseului. Am facut prima parte a traseului "a", cazand de mai multe ori pe placile de gheata intr-o coborare. Am ajuns pe varful Pricske (1600 m altitudine), era acolo o zapada de 30 cm, dar m-am gandit ca daca ma duc la vale spre Ditrau nu o sa mai gasesc zapada asa mare. Greseala fatidica. Cu cat mai mult mergeam in jos cu atat era zapada mai mare! Eram pe fata noua! Tot ar fi fost bine daca nu ajungeam la o doboratura de vant, drumul forestier inchis pe o portiune d 1 km. Aveam de ales sa imping inapoi motocicleta 4-4 km la urcare sau sa iau in " free rides" la mijlocul padurii, ceea ce am facut circa 500-600 m la vale, dar zeii nu erau cu mine si am ajuns intr-o alta doboratura. Cu rabdare am inceput sa basculez motocicleta peste copaci timp de 2 ore, dar cand s-a facut 18.30 am renuntat si am abandonat motocicleta in padure si m-am indreptat spre casa pe jos. Eram epuizat si din trei solutii pe care le avam pe trei drumuri spre casa l-am ales pe cel mai prost si am ajuns la ora 23.00 acasa, dupa 3 ore de mars fortat in padure cu tot echipamentul, genunchiere, plastrom, etc. Sa nu ma dezhidratez am mancat zapada si la un moment dat am crezut ca dorm in padure. Am jurat ca nu ma mai urc pe motocicleta, dar mi-a trecut repede! Am sa va povestesc maine cum am recuperat motocicleta si cum i-am lobotomizat cilindrul.

 

ps : Acum ca au trecut cele doua saptamani mi se pare o experienta foare sanatoasa, dar mi-a fost rusine sa-mi abandonez motocicleta acolo si pentru un endurist nu e glorios sa mearga pe jos.

:hug: :what: :what: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

In clipa asta in Gheorgheni ninge si m-am hotarat sa termin povestea asta. In sfarsit,cu ajutorul unor prieteni am reusit sa recuperez motocicleta, dupa o tantativa esuata de joi, cand am mers 4 ore in zapada si cand am reusit sa gasim locul. Am plecat cu motocicleta spre Ditrau, dar noptile trecute in frig si neavand antigel in motocicleta am "lobotonizat-o", gelul a spart o bucata de cilindru de 5 cm si partea proasta e ca n-am observat si inainte sa ajung acasa mi s-a blocat motorul, cilindru, piston, ambielaj blocat. Endre si Robi au plecat in sensul invers. Pentru o plimbare care de obicei tine o ora, am plecat la ora 9,30 dimineata si baietii au ajuns la 18,30! Din partea mea, dupa amiaza am imprumutat o motocicleta sa incerc sa-i ajut sa vina inapoi. M-am intalnit cu enduristi din Lazarea care mi-au explicat ca au plecat spre km 4 si cu "doctorul" (o sa va explic mai tarziu de ce il numim doctorul) am hotarat sa terminam de trasat traseul "b" pentru enduro. Eram sa ajungem la terenul de motocros din Lazarea cand am simtit o durere puternica la mana stanga, manusa avea o forma foarte foarte ciudata, degetul mic stang (da,da,da cel cu care te cureti de obicei in ureche) era luxat. M-am oprit pe langa doctorul (care e de fapt dulgher) si l-am rugat sa-mi puna degetul la loc. I s-a facut o propunere foarte ciudata. Stiam de calitatile lui de dulgher, dar si de doctor e bun. Cu vai cu chin am ajuns acasa, m-am schimbat si am plecat la o bere cu prietenii. Sfatul meu, daca va luxati ceva mergeti in prima faza la un dulgher bun si apoi la o bere. Dupa amiaza o sa va pun niste poze pe care le-a facut Endre in aceste zile memorabile.

Cu drag va asteptam la enduro Gheorgheni pentru care am sacrificat o motocicleta si un deget.

Dar cu siguranta supravegheati acest subiect, m-as mira sa nu se intample ca niste "necazuri" pentru care am sa ma fac dator sa va povestesc...................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai Partiq...sorry ce a patit cu tine...nici yo nu am reusit sa ma duc sus la Pricske, yo am incercat de la Guduc...acolo e un mina de piatra...si padurea cazuta la pamant(fuck)...cred ca cunosti locu...cum ai spus si tu..zapada pana la genunchi cand in cand pana la urechi(cand am cazut).

Maine ma duc la Zarnesti sa vedem ce fac la cat B. dupa aceea vorbim...sa ai grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lunea trecuta m-am hotarat sa fac noul traseu pe care am sa vi-l ofer pe 26 mai. SHULTZ m-a rugat sa ne orientam spre Lazarea ca sa oferim concurentilor un nou traseu cu CROSS TEST pe pista de la Lazarea. Mi-am luat motor si am plecat. O sa descoperiti ce aventura am trait saptamana trecuta. De cand am inceput motociclismul am avut noroc sa traiesc multa aventura, da cred ca asta a atins din orice punct de vedere, culmea intensitatii si adrenalinei, dar draga prietene am sa incerc sa va tin putin in suspans.

Va urma!........... :nono: ;) :smoke: :lol: :lol:

salut,

ne poti spune mai multe detalii despre acest concurs.cum se va desfasura,isi baga nasu federatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ratonu

Am sa incerc sa-ti descriu organizarea, daca o sa avem destul ajutor (trebuie 15 motociclisti la chek point) o sa fie 3 trasee: 1 pentru fiecare clasa. Acum 2 ani am reusit sa facem un traseu "b" si "c" foarte frumos, cel putin asa au spus participantii, dar traseul "a" nu era la inaltimea dorintelor pilotilor. Dar aici, in Gheorgheni o sa favorizam mereu piloti de clasa "b" si "c" si daca avem posibilitate o sa facem un traseu mai "hard" pentru "a". Filosofia mea personala e urmatoarea: pilotii de clasa "b" si "c" sunt viitoul enduroului si trebuie adaptat traseul la nivelul lor. In urma discutiilor pe care le-am avut cu motociclistii din Gheorgheni, care se termina saptamana asta vom vedea daca o sa avem ajutor suficient. Atunci am sa-ti descriu "enduro" ideal. O clasa "c" traseul sa fie practicabil in orice anotimp de un pilot mediu cu motocicleta tip 600 SUZUKI DJEBEL, clasa "b" sa fie facut de acelasi pilot cu un 250 KTM si pentru "a" traseul nu va fi cu parte tehnica de netrecut, dar vor fi cateva coborari lungi si foarte obositoare cu mute parauri, dar fara sectiune de odihna si cu timpul intra cotrolurile orare, vor fi foarte foarte scurte. Cei care o sa parcurga traseul fara penalitati o sa se inscrie printre primii, asa cum e esenta enduro.

Pentru partea a doua o intrebare, SMART Brasov, afiliat FFM. Nu sunt unicul organizator, eu ma ocup doar de partea traseului si e evident ca un concurs e coorganizat de FFM. Am sa incerc sa-ti argumentez de ce: toti cei care organizeaza concurs "pirat" isi asuma un risc foarte mare. Din punct de vedere legal nu pot organiza o proba cronometrata fara ajutorul FFM ului pentru ca pentru a organiza o proba cronometrata iti trebuie o asigurare din 2 motive: asigurarea ta pe motocicleta pe care o ai (daca e inmatriculata) nu e valabila pentru orice concurs. Din momentul in care te inscrii la un concurs "oficial" ai o licenta obligatorie care te asigura in caz de accident. Ar trebui sa stie fiecare care participa la concurs pirat asa ceva (din partea mea nu ma deranjeaza sa ma duc si fara asigurare, dar treaba asta o stiu foarte bine si imi asum riscul, dar sa iau parte la o organizare "pirat" nu vreau sa-mi asum riscul pentru ca atunci cand vine procuratura la tine su sta la povesti si te inchide repede ). In orice caz o sa mai deschid un subiect zilele astea legat de FFM, concurs si licenta si problemele legate de acestea si de taxa de participare.

PS Sa nu ma intelegeti gresit, nu ma deranjeaza deloc concursurile "pirat", dar acestor organizatori ar trebui explicate riscurile asumate de fiecare pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-i multumesc lui Zsolt de la KTM Romania, care mi-a imprumutat o motocicleta pana cand va fi raparata a mea, asa ca am putut sa ma duc weekendul acesta sa termin traseul. In urma discutiillor pe care le-am avut cu ceilalti membri de club, mi s-a parut ca, avand in vedere ca o parte dintre motociclete nu sunt inmatriculate, e foarte greu sa traversam drumurile judetene si studiem actualmente posibilitatea de a innoi traseul de acum doi ani, de a elimina partile neplacute si de a intari traseul "a". Weekendul acesta am fost pe traseul de la Gheorgheni pana la Izvorul Muresului, in pofida doboraturilor masive de lemn am reusit sa trasez prima parte, dar mai avem o problema cu primarul din Gheorgheni. :wave: :blbl: :ok: Din cate am auzit nu vrea sa ne dea autorizatia pentru concurs. Sa speram ca astea sunt doar zvonuri. Daca nu obtinem autorizatia de la primarie va fi greu sa ocolim Gheorgheniul, dar mai avem alta posibilitate, in Izvorul Muresului. :duel: :ok: :rock: :o :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...