Sari la conținut

Iutzala de mana si nebagarea de sama


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Scriu acum c-am fost in concediu. Weekendul trecut (11 Iulie) facem o excursie in 3 motoare pana la lacul Surduc (80 km de Timisoara) in formatia Stelia (singur pe VFR) io cu nevasta (GPZ) si Alex pe Pegaso 650.

 

Dupa ce iesim de pe drumul national si intram pe drumul comunal ce duce la lac (10km) ma fura peisajul de duminica linistita, insorita si nu foarte calda... gandul ca in 5 minute voi face o baie in lac, gratarele care ne asteptau sus, si deodata hopa curba la dreapta :P

 

Am apucat sa vad ca a trecut o curba pe langa mine, am auzit roata fata fluierand si in secunda urmatoare incercam sa-mi amintesc cum e cu teoriile de rostogolire pe asfalt. Dupa inca o secunda am auzit toata lista de cuvinte urate filtrate de forum din gura nevestemii. Ce se intamplase? Nu stiu exact, cert e ca am franat si am blocat roata fata probabil in timp ce ma gandeam ca nu e tarziu sa iau virajul.

 

Si uite asa am facut un low-side superb si m-am rostogolit de 2 ori din cauza c-am agatat ghidonul, drept urmare am vanataie pe sold in dreptul ficatului. Nevasta-mea s-a tarat un pic pe coate si burta. Cuvintele urate erau adresate echipamentului ei (si nu mie :D ). Ea avea o jaca usoara din material sintetic cu protectii la coate&umeri, dar protectiile la coate au fugit de la loc si si-a belit coatele :D .

 

Io echipat tot in pele, n-am patit nimic - exceptand lovitura in sold de la ghidon si o jena la genunchi.

 

Deci fratilor, purtati echipament de piele! :baubau:

 

Motorul n-a patit mare lucru: semnal drepta muci, toba zgariata, o crapatura veche in carena redeschisa. Probabil din cauza ca a auzit ca vreau sa-l vand :baldy: . Viteza n-a fost prea mare, undeva intre 50-70 km/h, nu pot aproxima exact.

 

Dupa ce m-am recules de pe jos, am avut grija sa ma duc intai sa verific starea nevestei, si dupa aia a motorului (nu cumva sa faceti invers :D ).

 

Mentionez inca odata ca totul se datoreaza neatentiei mele :D si nu nisipului, soarelui, asfaltului. Am analizat un pic situatia mai tarziu, n-am gastit ca circumstante atenuante decat stalpii de pe margine care-si continuau drumul in fata (si nu dreapta odata cu drumul) si ceva tufisuri care mascau virajul. Se pare ca e o curba cunoscuta in zona :D

 

Ceva poze facute de Cristi chiar dupa accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, in primul rand felicitari si tie si nevestei ca ati scapat fara nimic grav :baldy: Ce nu te omoara te face mai puternic, data viitoare vei avea grija sa nu mai intri intr-o astfel de situatie.

Stiu zona, m-am plimbat pe acolo anul trecut dupa intalnirea de la Timisoara, drumul ala virajat prin padure e superb, numa sa fii cu toti ochii la sosea :D Eu unul mi-am luat lectia asta cu ceva timp in urma , numai ca saltul in sant la 60 la ora mi-a adus un gips frumos si lung pe mana dreapta... :baubau: :D

 

 

P.S. Este ca de acuma nu mai pare asa cald in geaca de piele la semafor ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D scuze, am ras ca boul la relatarea ta, daca ai reusit sa scrii, inseamna ca esti bine.

numai eu am verificat starea motoretei inainte de gagica... asta, e pentru mine e mai valoroasa :baldy:

 

stiu si curba cu pricina, am iesit acolo de pe traseu acum 4 ani la raliul banatului. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
stiu si curba cu pricina, am iesit acolo de pe traseu acum 4 ani la raliul banatului. :D

 

 

toata lumea o stie, inafara de mine :baubau:

 

 

P.S. Este ca de acuma nu mai pare asa cald in geaca de piele la semafor ? 
never ever :baldy:

 

 

deci, cu cine beau bere in weekend :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, nevastata, si motor..... :D

orikum... :D important e k nu ai patit nimik grav... :baldy:

 

stii vorba aia... TRECE PANA TE-OI INSURA.... :P

 

iti urez drum intins :baubau: si fii mai prudent data viitoare!

 

ciao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sanatate multa chiar daca pana la aceasta ora poate v-ati si vindecat deja!

 

ps. am o nelamurire totusi: ce cautau juliturilea alea pe picioare, daca aveai pantalonii de piele pe tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
sanatate multa chiar daca pana la aceasta ora poate v-ati si vindecat deja!

 

ps. am o nelamurire totusi: ce cautau juliturilea alea pe picioare, daca aveai pantalonii de piele pe tine?

multazm.

 

cu juliturile alea n-am gasit alta explicatie decat ca m-am frecat cu pielea de captusala pantalonilor. initial pielea nu era julita (sange, etc) dar era iritata si durea la atingere. dupa 2 zile a facut crusta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e cu cazaturile astea?!Sunt chiar necesare...numai sa se termine cu bine!Stiu zona f bine.Am fost acum cativa ani cu verisorul meu din Lugoj.Era cat pe ce sa iesim si noi in decor numai ca....eram pe atunci cu mountain-bike-urile :baubau:

Sanatate la nevasta.Sper sa se mai urce cu tine pe motor.

Ciao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...