Sari la conținut

Enduro versus legi/regulamente


Postări Recomandate

Salut,

Simbata am refacut si noi (3) traseul descris de Dragos cu o saptamina inainte, plus o prelungire. Cuibul Dorului-Babele-Omu-Drumul Granicerilor-Saua Strunga-Padina-Cuibul Dorului.

Traseu frumos mai ales cind am iesit de pe drumul pina la Omu (zic drum pentru ca in anii trecuti se urca si cu masina acolo). Deci de la Omu incolo a inceput mai hard un pic, dar am tinut tot pe poteca traseului de creasta.

Surpriza a venit cind , intorcindu-ne de la Padina, ne-a oprit la Zanoaga un plutonier Capsuna care vorbea la telefon cu cineva de la Parcul NAtional Bucegi ("park ranger") care ne reclamase ca intrasem cu motoarele in Parcul National.

Amenintari cu amenda de 10 milioane etc, l-am lasat sa isi spuna povestea si am plecat fara sa-i dam nimic.

Despre doua chestiuni vreau insa sa-mi spuneti si parerea voastra:

- In Parc National, mi se pare de bun simt intr-adevar sa existe niste reguli mai stricte (existau intr-adevar pancarte cu "Interzis focul si campatul in locuri neamenajate", dar nu scria nimic de masini/motoare). La Babele (tot parc) erau vreo 10 masini. Stie cineva daca intr-adevar e interzis accesul cu motorul?

- Plutonierul Capsuna ne-a mai spus ceva interesant, cum ca Legea Fondului Forestier (nu bag mina in foc ca asa se numeste) interzice accesul cu autovehicule in padure. Iarasi amenintari cu amenzi peste amenzi. Ce stiti despre asta? Mi se pare mai periculoasa o restrictie ca asta decit cea cu accesul in Parc National (aia o inteleg)

- Acelasi Capsuna ne spunea cum au reusit ei (el+rangerii) sa potoleasca enduristii din Risnov/Brasov/Bucuresti care veneau prin Bucegi si care acum nu mai vin. Se recunoaste careva pe aici?

In final, recomand sa evitati zona Zanoaga pe unde era Nea Capsuna, poate chiar tot drumul Padina-Zanoaga-Cuibul Dorului. Exista variante prin padure daca chiar vreti (eu unul cred ca am vazut ce era mai interesant de vazut cu motorul pe acolo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la Babele, Pestera, Padina este clar drum comunal, iar la inceputul lui nu e nici un semn cum ca ar fi interzis. Pestera si Piatra Arsa sunt ditamai hotelurile, deci cred ca nu se poate pune problema sa interzica accesul auto/moto. In rest, evident ca in tara lui Papura-Voda, lucrurile sunt lasate la voia intamplarii si a plutonierului Capsuna.

 

Cred ca ar trebui sa scrie foarte clar unde e Parc si unde nu, unde e voie si unde nu. Dupa mine n-ar fi nici o problema sa ne conformam, ca oricum raman destule locuri unde sa ne dam. Dar sa faca bine sa scrie clar, ca sa stim.

 

Pana atunci, sunt nevoit ca atunci cand il vad pe Capsuna sa bag mina in gaz si sa il invit sa ma urmareasca prin noroaie si santuri. Imi pare rau, dar nu pot sa ma las la mintea lui neteda. :baubau:

 

PS. Pana una alta, daca asa stau lucrurile, o sa evit Bucegii. No problemo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: voi ati avut probleme cu turistii ? io si gasca mergeam pe drumu de la trei brazi ( drum de piatra) si mergeam foarte incet fara sa fac praf sau galagie... si cand trec pe langa un grup de turisti incepe sa tipe la mine... bun ... merg mai departe la fel de incet si fara sa ii bag in seama si alt grup incepe sa ma injure si sa tipe ca "alt loc sa merg nu am gasit ?" ... :baldy: :baubau:

 

Nu mai vreau sa zic ce am facut la cei din urma ca sariti pe mine... :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu eram odata (max. 15 km/h) pe un forestier pe la Azuga si unii au avut ceva de zis. N-am inteles prea bine ce vroiau, dar banuiesc ca nu le convenea. Sper ca dupa mine sa fi trecut si un TAF si cateva camioane cu peridoc pentru lemne, muncitori cu drujbe, tzapine, injuraturi si radiouri cu manele, sunt curios ce ar mai fi zis atunci.

 

Eram in mijlocul civilizatiei, la 1km de partia de schi, si nicidecum in plina natura imaculata. De felul meu eu iubesc natura si fac tot posibilul sa nu stric nimic, dar totusi, unii cam exagereaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu bucegii se datoreaza in mare parte unui dobitoc de neamt, proprietarul pensiunii motorom din zarnesti, care aduce gramezi de enduristi si refuza sa dea o spagutza de bun simt si sa plateasca diverse sume pt refacerea diverselor fonduri forestiere, avand in vedere ca le "exploateaza".din cauza acestui om, este foarte probabil sa se restranga activitatea enduristica in zona bucegi.oricum, ca fapt divers, nu vad care e rostul sa mergi prin zone intens populate cu turisti.trasee exista berechet, poti merge toata ziua fara sa vezi 3 oameni.

@pit...ce le-ai facut?oricum, nu merita sa opresti sa le explici ca la fel cum ei au ajuns pana la trei brazi cu masina, ajungi si tu, numai ca pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de dobitoc e neamtul ala dar lasand asta la o parte, de ce sa incurajam spaga? ajungfe vreun ban din spaga aia in padure???

 

intr-adevar cel mai mare capital al neamtului ala e natura, dar din ce am vazut eu nu prea se aventureaza departe de civilizatie.

refuza sa dea o spagutza de bun simt

unu la mana, spaga si bunul simt nu isi au locul in aceeasi propozitie, si doi la mana arata-mi-l si mie pe ala care a cerut spaguta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partial de acord cu tine, domnule justitiar nemih (vei primi pe privat inregistrarea cererii de spaga si datele de identificare ale solicitantului :baldy: :D ), dar realitatea e mai complicata decat DA sau NU. :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi dau tot eu raspunsul ca m-am documentat.

Nu am gasit regulamentul PArcului National Bucegi dar am gasit pe cel al Muntilor Rodnei. Singura referire care ne-ar putea afecta ar fi cea prin care se interzice perturbarea linistii. Nici o explicatie ce inseamna asta (nivel decibeli, ale cui urechi judeca etc).

 

In privinta accesului in paduri am gasit Codul Silvic. Citez:

" Art. 38. - In parcelele in curs de regenerare, in plantatiile si culturile forestiere cu inaltimi mai mici de 5 metri, in parchetele in curs de exploatare, in zonele de refugiu al vinatului, in rezervatiile naturale si in padurile declarate monumente ale naturii, in rezervatii stiintifice, precum si in parcelele din jurul izvoarelor de apa minerala si potabila, captate pentru exploatare industriala sau pentru consum distributiv centralizat pe o raza de 100 de metri, accesul este permis numai pentru gospodarirea si administrarea padurilor.

Accesul in padure cu autovehicule si vehicule tractate de animale este permis numai pe drumurile forestiere permanente, in conditiile respectarii indicatoarelor de circulatie. Fac exceptie utilajele forestiere, vehiculele tractate de animale folosite la colectarea lemnului din parchetele in curs de exploatare, precum si vehiculele care transporta stupi. "

 

 

Deci avem voie pe drumuri forestiere permanente (care sint alea si cum le deosebesti; ce-i drept ca am vazut bariere cu semne pe care scria interzisa circulatia publica).

In plus , la capitolele de sanctiuni nu scrie absolut nimic referitor la incalcarea articolului 38, scrie doar de alea serioase gen taiere padure.

Asa ca ne putem lua in gura, la o adica, cu plutonierul Capsuna si padurarul Vasile.

 

Evident putin bun simt si niste vorba blinda nu strica niciodata deci ma sfatuiesc sa fiu cumpatat :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pit...ce le-ai facut?oricum, nu merita sa opresti sa le explici ca la fel cum ei au ajuns pana la trei brazi cu masina, ajungi si tu, numai ca pe motocicleta.

 

pai aia care au injurat, m`am enervat vazand ca merg f incept si ei tot fac gura... si am bagat mana in gas cand eram langa ei, si cum era drum de piatra cred ca au luat la pietre in gura de nu le mai trebe injuraturi :baubau: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit ai fi facut.data viitoare cand o sa trec eu pe acolo, ala o sa mi dea o piatra in cap si nu o sa stiu de ce.iar se ajunge la "voi motociclistii sunteti antisociali".daca nu ti a bagat ranga la spite, nu ai de ce sa opresti sa i asculti cretinatatile turistului de duminica :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, pit, le-ai aruncat pietre in gura si nu te astepta sa inteleaga de ce li s-a intamplat chestia asta. Incearca sa vezi putin problema prin ochii lor:

 

"Nenorocitii astia de enduristi, dupa ce ca ne deranjeaza cu zgomotul si praful pe care il fac, mai sunt si nesimtiti, cand le faci observatie, iti dau cu pietre in cap! Fire'ati voi ai dreq sa fiti!

 

Pit, este o chestiune de psihologie pe care am avea multe de castigat daca o itelegem:

 

1. Acelasi lucru, privit din puncte diferite, poate parea complet diferit, si fiecare va lupta sa-si apere punctul de vedere pe care el il considera just si justificat;

2. Cand ridici pumnul, asteapta-te ca si celalalt sa faca la fel. Uneori poate fi el mai tare, si atunci e nasol; alteori poti fi tu mai tare, dar din pacate este arhidemonstrat ca metoda pumnului nu prea are efect educativ... As spune chiar dimpotriva, poate genera inasprirea opozitiei si alte efecte pe care nu le doreste nimeni.

 

Din punctul meu de vedere, nu exista alta solutie pentru rezolvarea conflictelor decat "vorba buna". Si daca stii sa-ti gasesti vorbele potrivite, poti avea chiar mare, mare succes. Este ceea ce in limbaj simplist se cheama "a-l face din vorbe".

 

Ce pacat ca a trebuit sa trec binisor de 30 de ani ca sa inteleg cu adevarat si sa stapanesc "puterea vorbelor". Daca as fi avut aceasta putere la 20 de ani, ehehei!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea aia nu spune ce trebuie, trebuie sa cauti in alta parte. Exista un site despre parcurile nationale, dar nu-mi vine acum. Oricum restrictiiile sint mari chiar daca mergi pe jos (n-ai voie sa campezi decit in locuri prestabilite, etc), nici sa nu te gindesti sa se poata cu motorul.

Bineinteles ca asta inseamna ca trebuie marcat cum trebuie si restrictiile afisate clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da soso, da ala e un drum pe unde circula si masini si fac un praf de numa numa... :baubau:

Te uiti la ei cum trece masina tare pe langa ei si nu zic nimic , si io cand trec incet incepe sa ma injure... :baldy: pai cum draq sa nu te enervezi ?

 

Despre drumu asta e vorba, ca sa vedeti despre ce vb ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la atitudinea unor turisti pe care se pare ca ii deranjeaja motocicletele atunci cand isi prajesc burtile la soare: Sunt invidiosi fratilor! Da, e adevarat, suntem invidiati. Sa lasam modestia la o parte. Cate capete nu se intorc spre motociclisti? Nu stiu ce anume atrage la motociclete din partea unui spectator: aspectul motorului, zgomotul sau, pilotul care il calareste cu "uniforma" lui. Nu stiu voi ce parere aveti dar eu ma vad admirat si nu pot sa zic ca-mi displace. :baubau:

Trebuie sa existe o categorie care sa ne invidieze tocmai din cauza asta. Sa nu-i uitam pe acei care ne considera niste nebuni iresponsabili care binenteles au vazut filme cu bikeri "rai".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu baieti! , Cand ajungi aproape de turisti dai drumul la gaz sa poata estima intentia de respect pe care o acorzi, dupa aceia saluti cu mana stanga (precum ai saluta un bun prieten).

 

Sincer nu mai poate spune nimic acel turist!

Ramane blocat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...