Sari la conținut

Bicicleta


Postări Recomandate

Am o bicicleta Fisrt Bike, cu o mare problema... :baubau: :baldy: :D

 

De cand am luat-o (la 2 sapt dupa) pedala stanga a inceput sa manance filetul interior, al bratului. Dupa ce am schimbat vreo 3 seturi de pedale (ca n-am gasit desperecheate), filetul bratului in care intra pedala s-a mancat de tot. Asa ca am cumparat un alt brat si o alta pedala. Ca sa scot bratul a trebuit sa desurubez o piulita de 14 cu o cheie tubulara, dupa care in mod normal bratul pedalei ar fi trebuit sa iasa tras cu mana. Marea surpriza a fost ca m-am chinuit cam 2 ore sa scot bratul respectiv, aplicand progresiv forte din ce in ce mai mari pana am ajuns sa trag cu doua leviere mari simultan, cat pot eu de tare... nimic.

 

Bratul este fixat pe butuc pe un profil patrat pe care s-a intepenit(sau eu cel putin n-am vazut nici o sudura - si nu cred ca le-ar suda astia din fabrica).

 

Ce naiba sa fac, ca mi-a mancat sufletu' ?!?

 

Daca stie careva de vreo saiba de siguranta, stift, orice chestie opritoare (pe care io n-am vazut-o acolo dupa ce m-am uitat 30 minute cu lanterna) sa imi zica si mie ca mor cu zile.

 

Sau cum pot sa o desfac in caz ca e intepenita?

 

Multumiri anticipate... de la un om in pragul nevrozei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axul cu profilul patrat are o forma putin conica sau mai degraba piramidala adica este mai subtire spre capatul cu filet si mai gros spre rulment (cadru) iar bratul a fost presat si acum s-a intepenit. Ideal ar fi sa gasesti un fel de presa cu care sa tragi de brat apasand pe ax. Daca ai sau poti sa faci rost incearca cu o presa de pivoti de dacie.Numai cu leviere n-are rost sa incerci ca n-o sa iasa; trebuie sa dai si cu ciocanul ca altfel nu merge; mai poti sa torni si putina motorina care sa intre intre ax si brat.

Daca tot nu iese demonteaza foaia si piulita cu colivia de pe partea ei si piulita cu colivia de pe partea bratului si vezi poate iese ansamblul brat+piulita+colivie+ax ;daca iese prinzi bratul in menghina ,infiletezi piulita (care a-i scos-o cu tubulara) cateva ganguri in capatul axului cu profil patrat si bati in ea cu grija pana iese axul

 

Daca nici bratul cu foaia nu poti sa-l scoti asta iese cu o presa de rulmenti de aro; cel putin eu asa am facut desi am strambat putin foaia.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@binox mersi de sfaturi, se vede ca ai trecut prin :baubau:

@libelula ai dreptate - asta e; nici de motor n-am bani sa-mi iau cine stie ce - adica simson, macar ala e nemtesc.

 

Am dat si cu coicanul (ciocan mare) in ea, si nici nu s-a clintit...

 

M-am mai uitat si m-am mai gandit, si am ajuns la concluzia ca e sudata. Nu de cineva, ci de rugina formata intre ax si brat. Probabil a intrat apa intre cele doua, si e ca si sudata, pur si simplu.

 

Cum n-am nici nervii si nici sculele neceasre ca sa incerc metodele propuse de binox (care sunt dealtfel cele mai "blande" si profesioniste), m-am hotarat ca maine sa tai bratul cu bomfaierul. Dupa aia bag o surubelnita mai groasa in crestatura si incerc sa desfac patratul interior de pe ax. Asa ar trebui sa iasa, cu riscul de a cresta un pic si axul, ceea ce sper sa nu fie mare lucru. O sa postez maine cu rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am taiat vreo 45 de minute, dupa care a iesit la primul ciocan. Era intr-adevar aproape sudata acolo. DAr cum e fierul de kko, mi s-a bulit filetul de la piulita de strangere, alta belea....

 

Morala: adunand toate cheltuieleile mai bine imi luam ceva de calitate, si-mi ramanea si de-o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intamplator, am un service de biciclete si am citit atent problema ta. Intr-adevar, bratul angrenajului pedalier se monteaza pe ax conic, care, prin strangerea piulitei (sau a surubului, depinde de modelul de ax), se preseaza de nu-l mai dai jos decat cu un surub extractor (presa), sau cu Sf. Ciocan, pentru ca romanul e taticul ciocanului. Bafta! :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

deci pt cultura voastra generala pt scoaterea bratului exista o presa speciala,daca te uiti bine in locasul unde ai bagat tu cheia tubulara,are un filet interior cu pas fin,acolo se infileteaza o presa care la ridul ei in presa accea intra un alt surub care inpinge direct pe axul pedalier ..prin aceasta forma vei putea scoate bratul chiar foarte usor,presa iti va ramine pe brat cin dai jos bratul desfiletezi presa de pe brat

daca nu ai acea presa .---uite cu multi ani in urma eu a trebuit sami fac una la un strungar, pt ca nu gaseam nici unde presa ........nu trebuie folosit cocanul leviere si bonfaiere...tre folosit un pic capul

 

uite aici ai un niste linkuri cu extractor pt bratul pedalier de care ai nevie si ca sa vezi despre ce e vorba pun si doua poze cu doua modele de extractoare pt bratul pedalier

http://cgi.ebay.com/New-Park-Tools-Bicycle...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/New-Park-Tools-Bicycle...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/New-Park-Tools-Bicycle...1QQcmdZViewItem

 

CRED CA E CAM TIRZIU CIND AM AJUNS SA RASPUND DAR SIGUR ITI VA FOLOSII PE VIITOR

 

te salut si daca te pot ajuta cu ceva dami un pm

 

L&R roby

 

apropo la ce vad ca tot ati repetat , este sudata, in nici un caz nu este sudata,dar bratul pedalei daca e din aluminiu si axul pedaier este din fier calit,otel.....aceste doua piese fiind una din fier una din dur aluminiu in momentul presarii ,montarii,bratului pe ax fac o priza intre ele de parca sunt sudate.....cu presa acea ce am prezentato mai sus..iasa atit de usor ca nu va vine sa credeti......pt orce piesa componenta la masina motor bicileta care sunt montate prin presare...in acelasi timp sa inventat si o presa sau un extractor pt a putea fii scoasa acea piesa, in nici un caz cu ciocanul.....in cazul ca nu se poate gasii un extractor.....strungarii si frezorii pot face orce...numai sa stati voi un pic si sa va ginditi cum sa proiectati extractoruil respectiv,sa duceti schema la strungar sa o faca si dupa accea.........SPOR LA LUCRU BAIETI

 

NU FOLOSITI CIOCANUL CA EXTRACTOR CA DISTRUGETI PIESELE SI TRE SA CUMPARATI ALTELE CARE VA AJUNG LA PRETUL UNUI EXTRACTOR FACUT DE UN STRUNGAR

 

va salut cu RESPECTE

roby

post-66-1128815113_thumb.jpg

post-66-1128815141_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A trecut mai mult de un an de cand a fost postata aici problema ,

probabil ca a scapat demult de bicla aia :crack:

 

Da extractorul ala e cea mai buna idee, eu credeam ca filetul ala fin

e doar ca sa se infileteze in el capacelul care acopera piulita/surubul :lol:

Cand ai o bicicleta f. proasta si ieftina nici nu merita sa te complici sa faci un extractor ca sigur costa mai mult decat un brat nou.(situatia e alta insa in cazul unei biciclete de calitate)

Metoda cu presa de pivoti de dacie e aproape la fel de buna ca cea cu extractor, merge garantat

Oricum din postul tau eu cel putin, am mai invatat ceva asa ca nu e de pomana, thx :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...