Sari la conținut

Honda Vfr 800 '99


2.02
 Share

Postări Recomandate

Am vandut Suzuki GSX-R 600 srad din '97 si mi-am luat Honda VFR 800 din '99.Parerea mea ? Am facut o alegere buna! Sfatuit fiind si de prieteni am ajuns la concluzia ca un touring-sport m-ar multumi mai mult! Datorita faptului ca sunt foarte inalt pozitia de turing ma avantajeaza! Nu zic ca GSX-R'ul nu era o motocicleta buna! M-a servit cu devotament si nu m-a lasat la greu! Dar am zis ca incerc si altceva!

 

Poze atasate! Momentan nu am inmatriculat'o pe numele meu.Urmeaza sa fac asta dupa 1 Mai. Nu mai am finante :hug: !

 

Pareri despre VFR? O motocicleta comoda! Placuta la condus.Motorul parca cere drum intins. Are un cuplu foarte frumos in turatii joase(motor 4 cilindrii in V).Franele? Dementiale! Tehnologie CBS de la HONDA(Combined Braking System).Sa confortabila, ghidon turing! Ce m-a surprins la ea in mod neplacut la inceput?... greutatea! Desi e logic greutatea (210 Kg la gol) se simte in aglomeratia din Bucuresti! Dar nu este o chestie extraordinar de deranjanta! O simpla treaba de obisnuinta ! Suspensii acceptabil de moi pt drumurile din Romania! Multa lumea m-ar contrazice! Da ... in Romania iti trebuie enduro ca sa stai oarecum linistit! Dar tinand cont ca este un turing-sport totusi este comoda la denivelari, comparand cu GSX-R'ul !

 

Ceva date tehnice:

 

Marca: Honda

Model: VFR

An fabricatie: 1999

Capacitate cilindrica:781

Tipul motorului: V4

Putere: 106 CP (78kw)

Cuplu: 75 Nm @ 8500 rpm

Racire: Lichid

Cutie de viteze: 6 trepte

Transmisia: Lant

Distributia: pinioane

Greutate(cu toate lichidele):238 kg

Frane: Dublu disc - sistem de franare combinat

Capacitate rezervor: 21 litri

 

 

post-9571-1176915699_thumb.jpgpost-9571-1176915717_thumb.jpg

post-9571-1176915733_thumb.jpgpost-9571-1176915748_thumb.jpg

post-9571-1176915757_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradatoruleee :hug:

 

Serios vorbind o alegere foarte inteleapta. Un motor exceptional. Trebuie sa ne intalnim neaprat dupa ce faci kilometri pe ea sa-mi povestesti ce si cum. Si eu vreau sa-mi vand acum GSXR-ul si mai am inca niste dubii referitor la urmatoarea. Desi parca as mai ramane un an - doi la supersport si VFR-ul e cam greu pentru mine..

 

S-o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de urari! da ...este un motor interesant si parerea mea destul de complet pt anii lui si clasa sport-touring. Ieri din pacate greutatea mi-a atras atentia! L-am culcat pe o parte! Nimic grav... viteza mica alunecat piciorul pe asfaltul proaspat "spalat" de cei de la primarie ! S-a zgariat foarte putin carcasa oglinzii drepte! Am tinut de da pana jos unde am lasat-o usor ! Din fericire nu s-a intamplat nimic grav!

 

@ Silenti: Ma sti ca nu sunt chiar mic si chiar daca sunt slab nu sunt chiar lipsit de forta! Dar pur si simplu dupa ce a trecut de punctul de echilibru + faptul ca am alunecat 3 centimetri pe asfalt... nu am putut sa il tin! Deci intr-adevar pt tine s-ar putea sa iti puna ceva pb din cauza greutatii! Daca va intrebati cum l-am ridicat?... GREU! e greu cu patima si aveam si plinul facut! Oricum... trebuie sa ma obisnuiesc cu greutatea lui!

In rest in mers este manevrabil si comod!

Am de gand ca la sfarsitul saptamanii sa ii schimb uleiul si bujiile! Sper sa fac ceva poze si sa le pun aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari , felicitari , sa o stapanesti sanatos .

Exact la acelasi model imi fug si mie ochii , dar anul asta mai stau pe SV . Insa la anul f. posibil sa ajung si eu la VFR . Greutatea nu ma sperie ( vorba aia am inceput cu katana :sick: )

:hug: :what: :what: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutati! Am intrat in perioada de bagat nasu' si schimbat chestii!

M-am bagat la schimbat bujii! Am ramas un pic socat de ce am gasit in ea ! Drept urmare o sa las pozele sa vorbeasca! Eu nu mai am cuvinte! Mi-am luat si bujii noi ... dar asta este alta poveste..pe care inca nu o sa o spun ..in functie de cum reusesc sa rezolv maine niste treburi. Da ..e fosrte "pe ocolite " povestea bujiilor mele noi ...dar in cazul in care nu reusesc sa ma inteleg cu firma de la care am cumparat bujiile noi o sa ii ung pe toti peretii forumului!

 

Si acum pozele!

 

post-9571-1177242356_thumb.jpgpost-9571-1177242364_thumb.jpgpost-9571-1177242374_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutati! Am intrat in perioada de bagat nasu' si schimbat chestii!

M-am bagat la schimbat bujii! Am ramas un pic socat de ce am gasit in ea ! Drept urmare o sa las pozele sa vorbeasca! Eu nu mai am cuvinte! Mi-am luat si bujii noi ... dar asta este alta poveste..pe care inca nu o sa o spun ..in functie de cum reusesc sa rezolv maine niste treburi. Da ..e fosrte "pe ocolite " povestea bujiilor mele noi ...dar in cazul in care nu reusesc sa ma inteleg cu firma de la care am cumparat bujiile noi o sa ii ung pe toti peretii forumului!

 

Si acum pozele!

 

post-9571-1177242356_thumb.jpgpost-9571-1177242364_thumb.jpgpost-9571-1177242374_thumb.jpg

 

Sa o stapanesti sanatos! Mie imi vine vineri VFR-ul asa ca astept cu interes noutati :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...dupa cum povesteam! Care a fost treaba cu bujiile! Am cumparat 4 bucati noi... din magazin specializat, cu bon si factura! Dupa o saptamana...cand am avut timp ... am desfacut motocicleta sa i le schimb! ;) FATALITATE :smoke: ... motorul desfacut tot si 2 din cele 4 bujii noi erau FOLOSITE! :nono: Poate si vina mea ca nu m-am uitat la toate ..sa le iau la studiat ...dar ...rahat... cine naiba crede ca poti sa cumperi din magazin si sa ti-o dea asa rau prin gura!

In fine... dupa multe spume si blesteme am asteptat pana astazi dimineata si la ora 9 eram la usa lor! Le-am povestit cum sta treaba si ca suntem vecini si ca nu e frumos ce fac! :lol: Au fost cooperanti si mi-au adus altele ! Ideea e ca ei le comanda la depozit...iar pe drumul depozit - magazin ... se intampla treburi ! Asa ca nu faceti ca mine ! Inspectati fiecare piesa cumparata inainte sa parasiti magazinul.... si pastrati bon si/sau factura! Eu eram decis in cazul in care nu le schimbau sa merg la OPC ! Prea mare bulangeala in tara asta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit in clubul posesorilor de VFR :nono:

Viata ta de motociclist a luat o noua turnatura ;)

 

mai in gluma mai in serios , motocicleta e superba.

 

hai sa-ti dau un pont . pentru piese,inclusiv bujii foloseste cu incredere

www.davidsilverspares.co.uk

si

www.wemoto.com

 

pentru RVFul meu (un VFR 400 putin mai jmeker) am cumparat toate consumabilele de la ei , inclusiv parbriz cabluri de ambreiaj , vitezometru filtru de aer ulei , etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit in clubul posesorilor de VFR ;)

Viata ta de motociclist a luat o noua turnatura :smoke:

 

mai in gluma mai in serios , motocicleta e superba.

 

hai sa-ti dau un pont . pentru piese,inclusiv bujii foloseste cu incredere

www.davidsilverspares.co.uk

si

www.wemoto.com

 

pentru RVFul meu (un VFR 400 putin mai jmeker) am cumparat toate consumabilele de la ei , inclusiv parbriz cabluri de ambreiaj , vitezometru filtru de aer ulei , etc

 

 

da...e bine de stiut! multumesc! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se comanda de la baietii astia?

Si cam care ar fi cheltuielile fata de pretul de pe site?

:duel:

 

 

plata se face cu carte de credit mastercard,visa.dureaza doua zile pana iti aduna piesele comandate si ti fac coletul,apoi inca vreo 7 zile pana il primesti.nu mai platesti nimic in plus fata de pretul de pe net(eu am cartea de credit in lei si a trebuit sa platesc comision de schimb in lire vreo 30lei).misto e ca poti verifica stadiul comenzii printr un link pe care ti l trimit ei.

 

multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapanesti sanatos si fara incidente...sa ai grija de el ca ii o bestie combinata cu un turer foarte bun si fiabil...asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...