Sari la conținut

Yamaha Xtz 660/750 Tenere


Postări Recomandate

Daca tot am inceput cu tenere-ul, hai sa facem un topic pentru 750 si 660

m-am gandit la Yamaha XTZ Tenere...dominatoarea nu imi place cum arata.

 

am testat-o azi pe curbe, forestier f accidentat si strada(croaziera 120 si i-am dat 170 vieza maxima)

imi place cum se comporta, stiu ca e f fiabila, o tzin fara probleme.

 

Cine a avut asa-ceva si ce imi poate spune despre ea? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasule...si Yo am probleme la coloana..intreaba pe Atacs...tatal lui e doctor la radiologie...anyway merg la endurocross cat.B,fac hardenduro..lasa problema. cumpara un 250cc la 2t si te vindeca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Salut Achile !

Sunt mai multe modele de Yamaha XT Tenere. Exista 4 modele de Yamaha 600 Tenere si inca 2 de Yamaha 660 Tenere. Tu de care ai ?

Ca proprietar nu stiu nimic despre Yamaha Tenere, insa, datorita faptului ca este una din optiunile mele ca viitoare motocicleta, am cautat si citit destul de multe despre ea si iti pot recomanda urmatoarele site-uri :

 

+ WWW.600TENERE.BE

Importante aici sunt istoricul modelului si, mai ales, acea rubrica, intitulata "Presse d`epoque", in care vei gasi sute de pagini din presa moto reprezentand teste cu aproape toate modelele de Tenere. Sunt ceva nemaipomenit acele articole. Eu mi le-am printat si le-am transformat in lectura de dinaintea culcarii.

 

+ Un alt site ce mi-a placut mie este WWW.TENERE.CH.

La "Tech Tips" vei gasi un articol foarte interesant - "200.000 km cu Yamaha Tenere" iar la "Links" ai linkuri catre toate site-urile de posesori Tenere.

 

Pe forum stiu 2 proprietari de modele diferite de Tenere. Unul este Mihai din Iasi, user "mihai" pe acest forum. El are modelul 1 VJ. Al doilea este user-ul "Glad1ator" de pe forum, din Timisoara. El are modelul 3 AJ.

Mai este un baiat, daca nu ma insel, tot cu un 3 AJ din Suceava.

Sper sa nu se supere ca am scris de ei, recomandandu-ti-i.

 

Oricum, multa bafta la achizitionare :smoke: :nono: ;) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Achile !

Sunt mai multe modele de Yamaha XT Tenere. Exista 4 modele de Yamaha 600 Tenere si inca 2 de Yamaha 660 Tenere. Tu de care ai ?

Ca proprietar nu stiu nimic despre Yamaha Tenere, insa, datorita faptului ca este una din optiunile mele ca viitoare motocicleta, am cautat si citit destul de multe despre ea si iti pot recomanda urmatoarele site-uri :

 

+ WWW.600TENERE.BE

Importante aici sunt istoricul modelului si, mai ales, acea rubrica, intitulata "Presse d`epoque", in care vei gasi sute de pagini din presa moto reprezentand teste cu aproape toate modelele de Tenere. Sunt ceva nemaipomenit acele articole. Eu mi le-am printat si le-am transformat in lectura de dinaintea culcarii.

 

+ Un alt site ce mi-a placut mie este WWW.TENERE.CH.

La "Tech Tips" vei gasi un articol foarte interesant - "200.000 km cu Yamaha Tenere" iar la "Links" ai linkuri catre toate site-urile de posesori Tenere.

 

Pe forum stiu 2 proprietari de modele diferite de Tenere. Unul este Mihai din Iasi, user "mihai" pe acest forum. El are modelul 1 VJ. Al doilea este user-ul "Glad1ator" de pe forum, din Timisoara. El are modelul 3 AJ.

Mai este un baiat, daca nu ma insel, tot cu un 3 AJ din Suceava.

Sper sa nu se supere ca am scris de ei, recomandandu-ti-i.

 

Oricum, multa bafta la achizitionare :smoke: :nono: ;) !

 

 

nu m-am hotarat inca la un model...as vrea sa iau dupa 93 daca imi permite buzunarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

^ foarte interesant ce zici tu aici, imi este util si mie, multumesc! :nono:

 

Cu placere ! Sper sa iti fie de folos.

 

@ Achile :

 

Atat XTZ-ul 660 cat si cel de 750 sunt orientate spre un stil rutier.

Comportamentul monocilindru vs bicilindru = principala diferenta.

Amandoua au racire cu apa, multe plastice, dar si semicarena, care te va proteja la drum lung. Bune de softis-enduro.

In materie de Super Tenere citeste posturile lui "cristi-mic". El e autoritatea in domeniu pe acest forum.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Monocilindricele pe care le-ai luat in calcul (1 VJ, 3 AJ) le gasesti la preturi foarte bune fie in ItaliaWWW.MOTO.IT fie pe e-bay Germania. Nu recomand chiar deloc varianta "mobile" sau "autoscout".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...