Sari la conținut

Legitimitatea intalnirii de la Arc


bandi
 Share

Postări Recomandate

acasa la zahei.

are 3 motoare vechi, pe care astept de un an de zile sa le vad.

 

zahei, sa-mi pregateasca bunica-ta dulceata ca eu acolo merg, si daca nu vin astia :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@to51: mai vino cu inca doua propuneri te rugam. nu se ia in considerare nici o interventie cu mai putin de 4 propuneri sau 3 cu doua variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lamurirea voastra:

 

"prin autovehicul se intelege orice vehicul prevazut cu un dispozitiv mecanic de propulsie, care se deplaseaza prin mijloace proprii si care circula in mod obisnuit pe drumurile publice, servind la transportul de persoane sau bunuri ori la efectuarea unor lucrari; tramvaiul si troleibuzul sunt considerate autovehicule. Vehiculul al carui motor are o capacitate cilindrica pana la 50 cm inclusiv si care pastreaza caracterist"

 

 

Ce ma mira totusi este ca daca in conformitate cu legea "Art.5. Orice masura de restrictie a circulatiei pe drumurile publice se poate lua numai cu acordul organelor de politie." inseamna ca dl. Motoc, care stia de intilnirile noastre regulate de la Arc daca si-a dat acordul la asa ceva, nu joaca corect. Desi ma indoiesc ca hotarirea Primariei a fost luata cu acordul Politiei. Dar ramine de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma mira totusi este ca daca in conformitate cu legea "Art.5. Orice masura de restrictie a circulatiei pe drumurile publice se poate lua numai cu acordul organelor de politie." inseamna ca dl. Motoc, care stia de intilnirile noastre regulate de la Arc daca si-a dat acordul la asa ceva, nu joaca corect. Desi ma indoiesc ca hotarirea Primariei a fost luata cu acordul Politiei. Dar ramine de vazut.

art 25 cred io ca se refera la restrictziile cu indicatoare (acces interzis, sens interzis, parcare, tonaj, gabarit), nu la impiedicarea unor mainfestatzii ca a noastra care pica sub incidentza legii 60...

 

oricum shi inainte era interzis accesul cu motoare in parc, doar ca eram toleratzi - sa vedem daca mai tzine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

art 25 cred io ca se refera la restrictziile cu indicatoare (acces interzis, sens interzis, parcare, tonaj, gabarit), nu la impiedicarea unor mainfestatzii ca a noastra care pica sub incidentza legii 60...

 

oricum shi inainte era interzis accesul cu motoare in parc, doar ca eram toleratzi - sa vedem daca mai tzine

Articolul 5, nu 25, nu face referire la indicatoare. Pur si simplu. Cit despre restul nu as sustine ca suntem sub incidenta legii 60 atita timp cit nu ne manifestam ci doar ne intilnim. Ca la nunta, inmormintare etc.: toti au acelasi interes dar nimeni nu-i restrictioneaza nici la circulatie nici la restaurant sau la cimitir. Asa ca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era shi greu... www.pmb.ro. vestea buna: bicicletele au voe :baubau:

 

CONSILIUL GENERAL AL MUNICIPIULUI BUCURESTI

 

H O T A R A S T E:

 

Art. 1: In parcurile si gradinile publice din municipiul Bucuresti se interzice accesul tuturor autovehiculelor, motocicletelor, a altor mijloace de transport motorizate, a utilajelor, precum si a vehiculelor cu tractiune animala.

 

Art. 2: Se excepteaza de la prevederile articolului 1:

1. autovehiculele aflate in misiune apartinand salvarii, Ministerului Administratiei si Internelor, Ministerului Public, Ministerului Apararii Nationale, Serviciului Roman de Informatii, Serviciului de Protectie si Paza si Corpului Gardienilor Publici si Pompieri;

2. autovehiculele apartinand administratorilor parcurilor, lacurilor si gradinilor publice;

3. autovehiculelor destinate interventiilor la retele edilitare;

4. autovehiculele cu masa totala maxima autorizata mai mica de 3,5 tone destinate aprovizionarii punctelor comerciale din incinta parcurilor si gradinilor publice, intre orele 24.00 â 07.00, numai pe baza autorizatiei de acces.

 

Art. 3: Autorizatiile de acces prevazute la art. 2 lit."d" se elibereaza de catre Directia de transport si siguranta circulatiei din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti, cu avizul administratorilor parcurilor si gradinilor publice, cu plata unei taxe. Taxa va fi perceputa pentru fiecare parc sau gradina publica si pentru fiecare autovehicul.

 

Taxa perceputa este de 100.000/zi sau de 1.500.000/luna. Plata taxei se va face la casieria Primariei Municipiului Bucuresti.

 

Sumele incasate se fac venit la bugetul Consiliului General al Municipiului Bucuresti.

 

Taxa va fi actualizata anual prin grija Directiei Buget din Primaria Municipiului Bucuresti.

 

Art. 4: Administratorii parcurilor si gradinilor publice vor instala cu avizul Comisiei Tehnice de circulatie a municipiului Bucuresti, semnalizarea rutiera de interzicere a accesului autovehiculelor conforma cu art.1 si art.2 lit."d".

 

Art. 5: Incalcarea prevederilor prezentei hotarari constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 30.000.000 la 50.000.000 lei.

 

Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute de prezenta hotarare se face de catre Primarul general, primarii sectoarelor si imputerniciti ai acestora.

 

Art. 6: Prezenta hotarare intra in vigoare incepand cu data de 1 august 2004.

 

Art. 7: Primarul General al Municipiului Bucuresti, primarii sectoarelor, gardienii publici, precum si persoanele fizice si juridice vor aduce la indeplinire prevederile prezentei hotarari.

 

Art. 8: Orice alta prevedere contrara prezentei hotarari se abroga.

 

Aceasta hotarare a fost adoptata in sedinta ordinara a Consiliului General al Municipiului Bucuresti din data de 21.07.2004.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca le parchezi langa intrare tot pot sa te ia la intrebari ...

e parcare pe trotuar ... so ... daca vor sa te amandeze au temei legal ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astezi ereau parcate masini la 20cm de stapi .Nu a comentat nimeni.Deci eu propun sa le parcam pe trotuarul lat unde sunt parcate si masinile.Camionajii nu mai sunt amendat ca merg prin Buc in schimb sunt intorsi din drum sau opriti in parcare.Eu cred ca in scurt timp nu vom mai avea probleme.2ore intr-o zi /sap nu este mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa facem o petitie si sa merem cu ea la primar

in principiu daca documentam k lumea ... se rezolva si cu aprobare

dupa aia ... depinde numa' de noi sa MERITAM sa ne lase in continuare

ca daca avem aprobare si ne facem de cap ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci din partea RoadHogs au mers asa: Baiazid si Demostene am fost in audienta si maine facem un memoriu. Au fost extrem de cooperanti. Maine depunem memoriul pt toata comunitatea moto... si poate avem noroc sa se aprobe.

 

A ca sa nu uit .. am baut Coca Cola si am mancat 6 pateuri asteptand. Era foarte important sa va spun aceasta. :baubau: :baldy: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci din partea RoadHogs au mers asa: Baiazid si Demostene am fost in audienta si maine facem un memoriu. Au fost extrem de cooperanti. Maine depunem memoriul pt toata comunitatea moto... si poate avem noroc sa se aprobe.

 

A ca sa nu uit .. am baut Coca Cola si am mancat 6 pateuri asteptand. Era foarte important sa va spun aceasta. :baubau:  :baldy:  :D

Mi-emi place sa gandesc un pic lucrurile inainte de a le face, mai ales ca nu vorbesc doar in numele meu, de aceea am deschis un topic special pentru problema intalnirii de la ARC.

 

/index.php?showtopic=9617&hl=

 

Eu cred ca graba nu aduce prea multe, mai ales in situatia asta, in care cerem o derogare de la lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Memoriul e pentru toata comunitatea moto nu doar pt mine si Demostene.

A fost gandit inainte de a face aceasta. Nu vrem sa treaca sezonul, voi ati initiat intrunirea de la arc ... si a ajuns sa insemne ceva pt toti. Se poate gasi usor alt loc de intrunire dar acesta este simbolic si cunoscut de toti.

 

Doi la mana am intrare la Basescu - nu intreba cum si de ce :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Memoriul e pentru toata comunitatea moto nu doar pt mine si Demostene.

A fost gandit inainte de a face aceasta. Nu vrem sa treaca sezonul, voi ati initiat intrunirea de la arc ... si a ajuns sa insemne ceva pt toti. Se poate gasi usor alt loc de intrunire dar acesta este simbolic si cunoscut de toti.

 

Doi la mana am intrare la Basescu - nu intreba cum si de ce  :baldy:

Un memoriu se face cu identificarea persoanelor care l-au initiat.Ca sa fie credibil trebuie semnat de cat mai multa lume(sematura si CNP pt a putea verifica autenticitatea lui). :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un memoriu se face cu identificarea persoanelor care l-au initiat.Ca sa fie credibil trebuie  semnat de cat mai multa lume(sematura si CNP pt a putea verifica autenticitatea lui). :baubau:

Si atunci cum facem?

Asteptam miercuri la arc ... sa strangem semnaturile.

 

La primarie ne asteapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Memoriul e pentru toata comunitatea moto nu doar pt mine si Demostene.

A fost gandit inainte de a face aceasta. Nu vrem sa treaca sezonul, voi ati initiat intrunirea de la arc ... si a ajuns sa insemne ceva pt toti. Se poate gasi usor alt loc de intrunire dar acesta este simbolic si cunoscut de toti.

 

Doi la mana am intrare la Basescu - nu intreba cum si de ce  :baldy:

Pai cred ca din cauza castii aleia cu necuratu intri tu la Basescu usor :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care miercuri? care arc?

Pana la urma unde se va tine miercurea viitoare?, pt ca tot nu am inteles si in discutiile interminabile tot nu se hotareste nimic. Propun sa se faca un POLL serios cu trei-patru locatii "finaliste" si sa voteze fiecare pana se rezolva cu arcul.

 

PS: Deci miercurea viitoare ... unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotararea asta a primariei municipiului Bucuresti nuu apare in nici un monitor oficial.

 

Are cineva idee unde poate aparea?

 

Caci cat timp nu este publicata nicaieri ea nu exista.... soo... multa vorba pt nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Memoriul e pentru toata comunitatea moto nu doar pt mine si Demostene.

A fost gandit inainte de a face aceasta. Nu vrem sa treaca sezonul, voi ati initiat intrunirea de la arc ... si a ajuns sa insemne ceva pt toti. Se poate gasi usor alt loc de intrunire dar acesta este simbolic si cunoscut de toti.

 

Doi la mana am intrare la Basescu - nu intreba cum si de ce  :baubau:

Eu m-am referit la altceva. Pune memoriul aici sa-l vedem si noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotararea asta a primariei municipiului Bucuresti nuu apare in nici un monitor oficial.

 

Are cineva idee unde poate aparea?

 

Caci cat timp nu este publicata nicaieri ea nu exista.... soo... multa vorba pt nimic.

hotaririle locale nu prea apar in MO da' e valabile, stai tranchil... 114 o gaseshti pe www.pmb.ro la hotararile consiliului general (sectz "de actualitate"), am mai citat shi oi textu' integral pe undeva... mai ezakt pe pagina 6 :blbl:

 

fuck, acu' am vz cine-a skris mesaju'... da prietene, noi vorbim de fraeri acilea de doo saptamani! :banana:

Editat de bandi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...