Sari la conținut

Scoala de enduro


Postări Recomandate

adica oamenii in verde probabil ca au inceput sa fie deranjati de nr mare de motorete ce umblau prin zona lui floo.deci e cat se poate de normal ca grupul lui flo sa nu mai accepte nou veniti.

@floo...ti am dat un pm :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tarife aproximative de scoala de schi pentru adulti, in Vest:

 

A. Un profesor cu un grup de minim 6 si maxim 12 cursanti:

 

1 sedinta de 3 ore = 25 euroi

1 zi (opt ore, cu pauza de masa) = 40 euroi

6 zile = aprox. 200 euroi

 

B. Un profesor cu un elev (curs privat)

 

1 sedinta de trei ore = 150 euroi

1 zi (opt ore, cu pauza de masa) = 240 euroi

 

Toate cele de mai sus se fac cu echipamentul clientului, si nu includ nici un cost auxiliar - masa de pranz, bilete la cablu, etc. Sunt strict banii scolii.

 

Acuma, daca facem o extrapolare la enduro in Romania, pe de o parte la noi costurile scolii sunt mai reduse (chirie birou, salarii personal auxiliar (contabil), etc.), dar pe de alta parte riscurile si raspunderea la enduro sunt mult mai mari decat la schi: evoluezi in zone nepopulate, greu accesibile, cu motoarele nesigure ale clientilor, ceea ce face ca recuperarea din teren, in caz de probleme, sa fie mult mai grea si mai costisitoare. Cred ca niste tarife ca cele de mai sus ar putea fi OK (viabile economic).

 

Dar, acu' vine problema cea mare: Sa fim seriosi, cine draq (romani) sa plateasca sumele astea?? Dupa mine piata autohtona este ZERO. Asa ca, asa cum am scris mai sus, cred ca ideea de scoala de enduro recreational nu are sens.

 

@Floo: Cred ca te-ai bagat in discutii cu cineva care are chef de polemici de amoru' artei si care are mult, mult timp liber si o minte odihnita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu padurarii, cei la care ma refeream toaca in disperare o zona care le-a fost aratata, ca altceva nu-i ajuta mintiuca sa gaseasca sau au impresia ca la asta se rezuma tot. Noi o folosim cind nu plecam departe, ei tot timpul asa ca a aparut o problema. Eu nu am nimic cu cei care sint la inceput, toti am trecut prin aceasta faza, chiar imi place entuziasmul generat de noua descoperire, de aceea ma bag in seama pe acest forum sa ma reincarc cu acest entuziasm, insa ma deranjaza lipsa de bun simt, teribilismul gen stiu eu mai bine...

Corect Soso, nu mai vrem "noi" si asa sint prea multi, cei "vechi" care erau impotriva cind i-am avertizat de problemele ce vor aparea, acum imi dau dreptate pt ca vad cu ochii lor ce inconveniente au aparut (nu numai fazele cu padurarii).

Eu nu fac un studiu de piata, desi am cochetat cu ideea o vreme. Dragos a facut o evaluare realista. Noi avem tot ce trebuie inclusiv mijloacele de-a scoate sau depana motoarele,si mai ales experienta. Da' nu se merita. Piata nu e 0 e aproape 0. La preturile la care s-ar merita sint prea putini doritori, chiar mai putini sa sustina acest efort suficient de mult ca sa invete cu adevarat. Iar de genul am venit 2 zile si acum stiu tot, nu mersi. Asa ceva era pe vremuri cind Karate era la moda si un lucru interzis deci scump. Era plin de profesori cu centura galbena. Precum am spus anterior un curs de citeva zile nu face mai nimic, trebuie perseverenta. Actualmente poate merita doar cu cineva cu adevarat pasionat, cursuri 1 on 1, care avind bani isi permite sa invete pe parcursul mai multor luni.

@ Dragos Iti dau dreptate, mai ales ca se stie: cine poate face, ceilalti vorbesc...mult.Da' nu-i bai, eu din pacate deocamdata am prea mult timp la dispozitie (asa a fost sa fie :banana: ) ma plictisesc de mor, mintea mi-e si mie odihnita ca dorm mai toata ziua, asa ca scriu romane in serial pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E o chestie scoala asta! Totusi, esperientza nu se cumpara. Acum stau frumos cu piciorul in ghips, si citesc posturile voastre.

In principiu sunt de acord cu ambele parti, il inteleg si pe designer, si pe monseniori.

Ceea ce cred eu ca ar fi cu advarat util, asa din cand in cand, cate o intalnire a celor doua "tabere" :banana: .

Incepatorii ar reusii sa-si recalibreze aparatul de autoevaluare, iar "avansatii" ar putea sa se multumeasca cu micii si berea aduse de primii. :blbl:

 

De putin timp am o Yamaha XT600e, care este numa buna pentru inceput. Eu vin din offroad 4x4, asa ca stiu cate ceva despre teren, dar destul de putin despre enduro. Cred insa cu tarie ca nici o scoala nu te poate invata cum sa mergi in teren,fara sa incerci pe pielea ta asta. Pana acum am doar 640Km cu motoru, numai offroad (sper sa iau A-ul dupa ce scap de ghips!). Am cateva cazaturi destul de zdravene ,insa dupa fiecare dintre ele am invatat cate ceva, si nu mai repet greselile. Asta-i scoala!

Ieri spre exemplu, am mers destul de tare prin padurea dintre Comarnic si Sinaia (drum paralel cu DN1, dar situat pe versantul de vis-a-vis) si in anumite momente ajungeam pe la 80-90 km/h. La intoarcere, incercand sa nu iau o balta prea tare si sa ma fac ciuciulete, am franat cam tare si am cazut usoooor,usoooor strivindu-mi genunchiul. Nu-i mare problema, peste o saptamana dau ghipsul jos, si o iau de la capat! Luptam,luptam!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut usoooor,usoooor strivindu-mi genunchiul. Nu-i mare problema, peste o saptamana dau ghipsul jos, si o iau de la capat! Luptam,luptam!!!

nu-mi spune ca nu aveai protectie. dar dc aveai inseamna ca tare usooooor ai cazut de ai reusit sa-l defectezi. Si io am apasat-o odata pe un gen de forestier cu piatra si gropi multe, pe la 80 a aparut o balta mare si nu stiam ce-i sub ea asa ca am frinat ca bou. Am scapat pina la urma dar m-am oprit sa fumez o tigara si nu am mai tras asa tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce aveti, fratilor ?? :banana:

 

Chiar va trebuie o scoala, ca sa va spuna sa nu mergeti ca nebunii pe drumuri cu capcane (citeste "forestiere")? Pai dati-mi mie banii aia, si va repet eu toata ziua, ca un disc stricat: "mergi cu viteza cu care, daca iti apare un obstacol neprevazut, sa poti opri in siguranta"

 

Pai in enduro dai peste santuri pe care le vezi clar doar de la 10 metri (cu experienta le ghicesti de pe la vreo 20-30, peste gropi sau peste bolovani ascunsi de iarba inalta, peste copaci cazuti, etc. Daca mergi ca nebunul nu scapi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cea mai buna sansa a unui incepator este sa exerseze la inceput in zone cunoscute mersul pe motocicleta pe diverse suprafete, mod de abordare viraj/obstacole, dupa care sa reusasca sa mearga cu un grup de "veterani" de la care sa invete.

go out there and have fun, toti suntem incepatori :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi spune ca nu aveai protectie. dar dc aveai inseamna ca tare usooooor ai cazut de ai reusit sa-l defectezi. Si io am apasat-o odata pe un gen de forestier cu piatra si gropi multe, pe la 80 a aparut o balta mare si nu stiam ce-i sub ea asa ca am frinat ca bou. Am scapat pina la urma dar m-am oprit sa fumez o tigara si nu am mai tras asa tare

Aveam io ceva pe acolo dar in cadere s-a rasucit si a rezultat o lovitura mai speciala. Drumul acela este calea mea obisnuita cu 4x4, asa ca il stiu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestiunea cu scoala e in aparenta simpla dar totul se clarifica dupa ce faci prima iesire cu elevii in calitate de instructor.

vad ca nimeni nu a pus intrebarile asttea: cine raspunde de eventualele accidentari? cine da explicatii parintilor sau rudelor cand vor veni sa intrebe de ce si cum s-a accidentat odrasla ca doar e scoala organizata?

nimeni n-o sa zica : ,, da, copilul meu e un (cuvant urat), nu te-a ascultat si si-a rupt mana!" cred ca cu treaba asta sunteti de acord.

nu vreau sa descurajez pe nici unul dintre voi care s-ar incumeta sa isi asume aceasta responsabilitate, am toata stima si tot respectul pt el dar v-a trebui sa se gandeasca bine daca satisfactiile acestui curs v-or egaliza munca depusa, timpul pierdut si sacrificarea turelor cu baietii.

din experienta proprie va pot spune ca nu v-or iesi enduristi pe banda. am fost instructor de alpinism la o scoala de ghizi montani vreo 5-6 ani si din sutele de elevi care au frecventato doar 5( cinci ) au continuat sa practice acest sport.

asadar cred ca doar cei pasionati v-or continua sa mearga cu motorul pe coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...