Sari la conținut

Ajutooor! Kilometrajul Nu Este Actionat


Postări Recomandate

Va rog sa imi spuneti si mie cum se poate repara chestia aia in care intra cablul de kilometraj la roata?Aveam cablul de kilometraj de la Dominator rupt.ok.Am comandat altul.abia am asteptat sa il montez ca nu merge :duel: aseara am descoperit ca nu se transmite rotatia in cablu de jos de la roata.este o chestie neagra in care intra cablul si se fixeaza cu un surub M6x20...Am invartit de roata cu cablul in mana si nu se misca.M-am uitat atent si fara cablu dar nimic.Banuiesc ca e vorba de ceva angrenaj rupt.

Daca stiti careva ce se poate face va rog sa imi spuneti.inca nu am dat niciodata roata jos.

 

VA MULTUMESC

 

Asfalt uscat si vara luuuuuuunga!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa imi spuneti si mie cum se poate repara chestia aia in care intra cablul de kilometraj la roata?Aveam cablul de kilometraj de la Dominator rupt.ok.Am comandat altul.abia am asteptat sa il montez ca nu merge :duel: aseara am descoperit ca nu se transmite rotatia in cablu de jos de la roata.este o chestie neagra in care intra cablul si se fixeaza cu un surub M6x20...Am invartit de roata cu cablul in mana si nu se misca.M-am uitat atent si fara cablu dar nimic.Banuiesc ca e vorba de ceva angrenaj rupt.

Daca stiti careva ce se poate face va rog sa imi spuneti.inca nu am dat niciodata roata jos.

 

VA MULTUMESC

 

Asfalt uscat si vara luuuuuuunga!!!

pai invarte si roata si vezi daca se invarte sau caraie ceva in chestia neagra

 

dar sigur e stricata chestia neagra, trebuie sa o schimbi de obicei nu se repara... e un angrenaj destul de (cuvant urat)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am invartit roata si nu se vede si nici aude nimic...Dar chestia aia se poate scoate :ok: , adica e piesa de schimb sau trebe sa schimb toata roata? Aseara i-am zis mai multe cuvinte din alea cu beep-uri muuulte... :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se scoate, se scoate... nu trebuie sa schimbi toata roata.., trebuie sa schimbi toata motocicleta :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa imi spuneti si mie cum se poate repara chestia aia in care intra cablul de kilometraj la roata?Aveam cablul de kilometraj de la Dominator rupt.ok.Am comandat altul.abia am asteptat sa il montez ca nu merge :duel: aseara am descoperit ca nu se transmite rotatia in cablu de jos de la roata.este o chestie neagra in care intra cablul si se fixeaza cu un surub M6x20...Am invartit de roata cu cablul in mana si nu se misca.M-am uitat atent si fara cablu dar nimic.Banuiesc ca e vorba de ceva angrenaj rupt.

Daca stiti careva ce se poate face va rog sa imi spuneti.inca nu am dat niciodata roata jos.

 

VA MULTUMESC

 

Asfalt uscat si vara luuuuuuunga!!!

in general, acolo ai un multiplicator de turatie, care are un pinion cu dinti inclinati, antrenat de roata, solidar cu roata fata ( mai bine spus un filet cu mai multe inceputuri sau, mai corect spus, o roata melcata ) si un pinion melc, care antreneaza cablul de kilometraj.........problemele care apar, in general, sunt din cauza faptului ca roata fata nu mai antreneaza roata melcata a multiplicatorului.....uzual, pe roata melcata exista un disc dintr-o tabla oteloasa care are doua urechi indoite din ea, indreptate inspre butucul rotii fata, aceste mustati intrand in niste degajari facute in acest butuc.......defectele care apar sunt din cauza griparii angrenajului (vaselina uscata, acumulare de mizerie, umezeala, praf, etc.) ceea ce determina deformarea acelor urechi sau uzura excesiva in degajarile din butuc.........ca idee, te poti uita in urmatoarele poze, poate reusesti sa-ti faci o parere......oricum, nu-ti poti da seama de ce s-a intamplat acolo pana nu dai roata jos, altfel nu ai ce face........

 

 

post-10133-1178274466_thumb.jpgpost-10133-1178274580_thumb.jpg

 

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti la orice reprezentanta honda ceva de gen 44800-MN9-671 dar

costa vreo 80 euro Daca doar pinionul cu dinti oblici antrenat de roata e defect scapi cu vreo 25 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intra pe topicul dedicat nx650 si gasesti acolo o alternativa (in cazul in care poti s-o mai repari) sau la reprezentanta la Honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...