Sari la conținut

Iar Am Fost Acasa


Postări Recomandate

Salut baieti si fete!

 

Cum spuneam: Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Brezoi - Voineasa - Petrila. Si peste doua zile aceeasi chestie citita invers. Am plecat vineri singur cuc si m-am intors azi, duminica, cu mandra.

 

Autostrada ca de obicei, ca 'reacu. Iar cum viteza mea de top este 100km/h, imi venea sa ma dau jos sa citesc ziarul. In schimb, cand am dat de primele curbe dupa Pitesti, "dealu negru" carevasazica, am inceput sa mai simt si io spiritul sarbatorilor. M-am inclinat pe stanga respectiv dreapta si-am scos-o cu brio la capat. Rm.Valcea, si Valea Oltului printre tiruri pan' la Brezoi unde stanga rocks, pe drum pustiu, de unde-a disparut toata intristarea si odata cu ea si masinile. Dupa traditionala pauza de cafea la Voineasa am reluat-o din loc. Vazandu-ma ajuns in fata lacului Vidra si concluzionand ca stau bine cu timpul m-am gandit eu ca ce-ar fi sa abandonez ideea asfaltului bine-cunoscut mie in favoarea drumului mai putin batut, adica sa ocolesc lacul prin dreapta. Zis prost si facut.

 

Dupa ce am fentat cei doi caini care pazeau prezenta fantomatica numita statiunea Vidra am dat de noroi, zapada, fleashca, si, mai tarziu aveam sa aflu - febra musculara. Am mers de mi-a venit rau, a disparut si orice urma de lac, drumul era din ce in ce mai parasit, eu din ce in ce mai singur. GPS-ul spunea, insista si chiar ma implora la un moment dat sa ma intorc, ca cica n-ar fi fost bine unde eram, dar eu nimic. Mandru aventurier inainte! Ce-i drept, viteza scadea vertiginos, odata cu morcovul care cu fiecare metru parcurs mi se adancea in ... da, acolo. Singurul indiciu care m-a facut sa cred vocea GPS-ului a fost o stanca pe care era o sageata deasupra careia scria, citez, "KTM". Cum eu am BMW, era clar ca nu eram in locul potrivit. Am facut cale-ntoarsa, am dat de doi paznici, mi-au confirmat ca-s bou si reintors la asfalt am purces mai departe.

 

Am ajuns la zapada, am vazut brandushe miliardeeee. La dus inchise, la intoarcere deschise, asadar am fost martor la insasi trecerea timpului, uau! Ajuns acasa la mama, am mancat (din nou) fasole si m-am delectat cu Mitzi si Igor. Si cam gata, ca dup-aia am plecat inapoi spre capitala, iar asta e oricum numa' fain nu.

 

post-3496-1178483933_thumb.jpg post-3496-1178484135_thumb.jpg post-3496-1178484014_thumb.jpg post-3496-1178484027_thumb.jpg

 

post-3496-1178484061_thumb.jpg post-3496-1178484068_thumb.jpg post-3496-1178484085_thumb.jpg post-3496-1178484096_thumb.jpg

 

 

 

post-3496-1178484052_thumb.jpg post-3496-1178484126_thumb.jpg

 

 

 

post-3496-1178484106_thumb.jpg post-3496-1178484115_thumb.jpg

 

 

 

post-3496-1178484145_thumb.jpg

 

post-3496-1178484154_thumb.jpg

 

 

 

P.S. motocicleta nu este de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto traseul ....felicitari!!! dak nu ma insel petrila e pe langa petrosani ,nu? eu am fost la uricani si mi-a placut peisajul enorm...numai bine si la cati mai multi km facuti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Iar ai fost acasa...

Si foarte bine ai facut, domnule :rock: ! Cred ca ar fi cazul sa strangem cateva carute cu bani si sa ti-i dam sa te tot plimbi iar tu sa ne delectezi cu fotografii.

Mi-ai ridicat moralul la ora asta. Deja simt ca o sa imi mearga mai bine cel putin maine. Ma culc zambind a bucurie si respect :P .

Noroc, sanatate si toate cele bune :P :rock: :rock: !

 

P.S. - Faine cutii ti-ai luat :D !

P.S. 2 - Sa trimita cineva un link la Bmw.com :moto: !

P.S. 3 - "Impuscara" indicatoarele pe unde trecusi tu. Tare rau asta. Poza 2.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ai fost acasa...

Si foarte bine ai facut, domnule :moto: ! Cred ca ar fi cazul sa strangem cateva carute cu bani si sa ti-i dam sa te tot plimbi iar tu sa ne delectezi cu fotografii.

Mi-ai ridicat moralul la ora asta. Deja simt ca o sa imi mearga mai bine cel putin maine. Ma culc zambind a bucurie si respect :lol: .

Noroc, sanatate si toate cele bune :P :rock: :rock: !

 

P.S. - Faine cutii ti-ai luat :D !

P.S. 2 - Sa trimita cineva un link la Bmw.com :P !

P.S. 3 - "Impuscara" indicatoarele pe unde trecusi tu. Tare rau asta. Poza 2.

 

 

Cutiile sunt intr-adevar o minune. Sunt parte din pregatirile pentru "za big trip" de la vara. Iar treaba cu impuscatul acum am vazut si eu, ca ai spus tu. Da, tot ce se poate. La cat de pustiu e acolo nu m-ar mira ca din cand in cand sa se-ncinga vreun cor vanatoresc in batatura.

 

Multumesc de aprecieri! :lol: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele: super. stilul: inconfundabil. aparatul: tare.. :moto:

pozele 6,7, unde sunt facute, mai exact? ca nu le pot localiza..

ps: superb drum, extraordinara locatie, mi-aduc aminte cand era deschisa (vidra) si nu inteleg de ce e asa acum.. ca sa nu mai vorbim ca defrisarile se petrec fara masura si pare-se, fara sa-i pese cuiva. probabil interese ale mai marilor mahari, iarasi.. :rock: pacat.

 

si offtopic(scuzati): cand am fost pe 1mai, ne-au enervat la culme unii care tot taiau si blocasera drumul. asa ca ne-am apucat sa le facem poze la toti si la tot ce faceau acolo. au trimis domne pe unul dupa noi, 'ca de ce filmam?' :rock:.. dar l-am expediat inapoi.. au terminat si drumuri si tot.. :D pacat ca nu pot face ceva mai mult.. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutiile sunt intr-adevar o minune. Sunt parte din pregatirile pentru "za big trip" de la vara. Iar treaba cu impuscatul acum am vazut si eu, ca ai spus tu. Da, tot ce se poate. La cat de pustiu e acolo nu m-ar mira ca din cand in cand sa se-ncinga vreun cor vanatoresc in batatura.

 

Multumesc de aprecieri! :rock: :D

mi-a placut intotdeauna cum ai descris calatoriile, si pozele sunt frumoase mai putin poza 7 in care faci semnu' ala cu coarne-chiar ai afinitati pentru asa ceva?sau explica-mi si mie care e treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele 6,7, unde sunt facute, mai exact? ca nu le pot localiza..

 

Multumesc. Locatia fotografiilor 6 si 7 este dupa cum urmeaza: cum urci spre Petrosani, exact inainte de granita de judet Valcea/Hunedoara probabil stii ca sunt vreo 4-5 km unde asfaltul a ramas o legenda. Acolo.

 

mi-a placut intotdeauna cum ai descris calatoriile, si pozele sunt frumoase mai putin poza 7 in care faci semnu' ala cu coarne-chiar ai afinitati pentru asa ceva?sau explica-mi si mie care e treaba...

 

Merci de aprecieri. Explicatia e simpla. In primul rand raspunsul maestrului Pacasac e valabil si-i multumesc pentru ajutor. In al doilea rand, eu cu mana nu stiu sa fac decat trei semne, unul e in prima fotografie, al doilea il folosesc in trafic, dar foarte rar, iar al treilea e asta. Si cum viata fara alternanta e ca floarea fara miros am zis ca na, sa-ncerc si asta cu cornite pentru a da un pic de savoare momentului.

 

Ca sa nu mai zic de banana asta, pe care de fiecare data cand o vad imi trag o cruce cu limba-n ceru' gurii -> :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ombre felicitari pentru excursie!!! :D Stii zicala "fiecare are pasarelele lui" dar tu se pare ca ai mai mult de un stol.. :rock: Bravo tie si sa ne mai inveselesti si altadata cu povestile tale! :rock:

 

Asfalt uscat sau noroi sub roti,cum vrei tu,si numai bine! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Locatia fotografiilor 6 si 7 este dupa cum urmeaza: cum urci spre Petrosani, exact inainte de granita de judet Valcea/Hunedoara probabil stii ca sunt vreo 4-5 km unde asfaltul a ramas o legenda. Acolo.

 

Merci de aprecieri. Explicatia e simpla. In primul rand raspunsul maestrului Pacasac e valabil si-i multumesc pentru ajutor. In al doilea rand, eu cu mana nu stiu sa fac decat trei semne, unul e in prima fotografie, al doilea il folosesc in trafic, dar foarte rar, iar al treilea e asta. Si cum viata fara alternanta e ca floarea fara miros am zis ca na, sa-ncerc si asta cu cornite pentru a da un pic de savoare momentului.

 

Ca sa nu mai zic de banana asta, pe care de fiecare data cand o vad imi trag o cruce cu limba-n ceru' gurii -> :rock:

:D n-are rost sa dezbatem la nesfirsit un lucru...referitor la asa-zisul maestru pacasac,sunt motociclist cu mult inaintea lui si , nu sunt roker satanist....imi place rock vechi sau muzica veche-janis joplin, c.c.revival,fats domino si altii...stii care e de fapt treaba ....e trendy sa faci semnul ala...e la moda sa iei in ris credinta in DUMNEZEU si s-o dai cotita, adicatelea cu mos luci[fer]....vai, credinta e ceva demodat, noi suntem mari si tari....cred ca in subconstientul sau nici un om normal cit de cit nu face pact cu 'cornitele'....deci , nu ma cert cu nimeni, si nu-ti contest anume calitati-arta foto, si le ai si cu povestirile...si poate mai ai calitati....numai bine... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super iesirea.

 

Daca stiam veneam si eu ca am fost acasa(Rm. Valcea) in uikend. Data viitoare cand mai planuiesti asa ceva da mi de stire, ca sa nu te plictisesti.

 

0723588053- ety (sau Radu)

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eti_radu: fasolea lu' mama asteapta orice motociclist, oricand. O sa te am in vedere :rock:.

 

:D n-are rost sa dezbatem la nesfirsit un lucru...referitor la asa-zisul maestru pacasac,sunt motociclist cu mult inaintea lui si , nu sunt roker satanist....imi place rock vechi sau muzica veche-janis joplin, c.c.revival,fats domino si altii...stii care e de fapt treaba ....e trendy sa faci semnul ala...e la moda sa iei in ris credinta in DUMNEZEU si s-o dai cotita, adicatelea cu mos luci[fer]....vai, credinta e ceva demodat, noi suntem mari si tari....cred ca in subconstientul sau nici un om normal cit de cit nu face pact cu 'cornitele'....deci , nu ma cert cu nimeni, si nu-ti contest anume calitati-arta foto, si le ai si cu povestirile...si poate mai ai calitati....numai bine... :rock:

 

Treaba cu primul motociclist e irelevanta, cred eu. Semnul ala exista cu mult inainte ca oricare din noi sa fie motociclist. Trendy nu e sa iei in ras credinta in orice, trendy e sa ai motocicleta, sa-i pui genti de aluminiu ca asa e-n vest, sa ai un aparat foto si/sau GPS. De la gestul din fotografie pana la discutia asta in care ma bag nu stiu de ce, e cale lunga. La fel de lunga precum drumul de 300 de kilometri pe care-l faci in 9 ore, pentru ca opresti din cinci in cinci metri sa faci o amarata de poza, sa te doara mintea de frumos, sa-ti opresti timpul in fata ochilor, si mai mult, sa-l impartasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

:P :rock: :moto:

:D n-are rost sa dezbatem la nesfirsit un lucru...referitor la asa-zisul maestru pacasac,sunt motociclist cu mult inaintea lui si , nu sunt roker satanist....imi place rock vechi sau muzica veche-janis joplin, c.c.revival,fats domino si altii...stii care e de fapt treaba ....e trendy sa faci semnul ala...e la moda sa iei in ris credinta in DUMNEZEU si s-o dai cotita, adicatelea cu mos luci[fer]....vai, credinta e ceva demodat, noi suntem mari si tari....cred ca in subconstientul sau nici un om normal cit de cit nu face pact cu 'cornitele'....deci , nu ma cert cu nimeni, si nu-ti contest anume calitati-arta foto, si le ai si cu povestirile...si poate mai ai calitati....numai bine... :rock:

 

:rock: :lol: :P

 

 

Jeniferica, hombre, esti off-topic rau. Da` rau de tot.

Asta nu e un topic despre tine. Si nici asl-u, peleseu, preferintele tale muzicale si pozitia ta dominanta dpdv moto in relatia cu pacasac chiar nu ma (poate chiar ne) intereseaza. Ca sa nu mai vorbesc de convingerile tale religioase care chiar ma lasa rece.

E topicul lui Bizoo_n, care ne impartaseste din bucuria lui de a calatori si de a poza. Pana cand o sa ai si tu ceva de postat in aceasta sectiune (nu neaparat la standardele lui) ai face bine sa iti faci de lucru la "motociclisti in timpul liber".

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt poze, barbate. Simteam nevoia sa reimprospatez desktop-ul :rock:

Imi plac gentile laterale :D

 

P.S. Drumul ala de dupa Vidra duce-n creierii muntilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bizoo_n: Maestru! Foarte frumoase pozele si iesirea, cu toate ca singur...

Ai vrut sa ocolesti lacul prin partea dreapta? Ala e drum foarte prost.

Frumos e drumul pe la Cataracte... dar nu stiu cum mai e nici ala...

 

@eti_radu : daca ai fost sambata prin calimanesti, te-am vazut. Sau mai exista cineva cu Transalp rosu cu aparatoare albe!

Eu mergeam pe Sibiu, din pacate cu singurul mod de locomotie care imi e permis actual, care are cu doua roti mai decat imi doresc eu!

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vrut sa ocolesti lacul prin partea dreapta? Ala e drum foarte prost.

Frumos e drumul pe la Cataracte... dar nu stiu cum mai e nici ala...

 

Da, asta am vrut sa fac, numai ca m-am trezit undeva inapoi spre Voineasa. Explicatia la care am ajuns intalnindu-i pe cei doi paznici e simpla. Drumul care ocoleste barajul prin dreapta e rupt, asa mi s-a spus. De-aia eu trecusem pe langa el, dar vazand ca are bariera pusa am zis ca o fi mai stiu eu ce obiectiv p-acolo. Si-atunci am luat-o pe singurul drum care-mi ramasese, adica ala prost. Adica nu prost, da' nu cel pe care-l cautam. Despre Cataracte nu stiu nimic. Poti dezvolta putin? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca (cu toate ca sper ca nu) drumul pe care ai luat-o tu e ala catre Cataractele Lotrului.

De la barajul Vidra, in loc s-o iei pe baraj, continui drumul. Ala e.

Uite o harta "locala" aici.

 

Un sfat personal : cu toate GPS-urile, nu plecati la drum pe zona montana fara o harta.

 

Eu am fost anul trecut cu masina pana la Obarsie. Daca te intereseaza, topicul plimbarii il poti citi pe ChevroletClub. As fi vrut sa ma intorc pe la Cataracte, dar drumul era prea nasol pentru conserva mea (nu am ajuns nici macar la baraj).

 

Daca ma "tine" poate spre vara o sa fac iarasi o incursiune cu masina, si de data asta incerc de la Voineasa sa merg spre Cataracte. Cand eram mic mai mergeam pe acolo cu camioanele de la Forestiera. Pe vremea aia era intretinut drumul. Acum... nu mai stiu. :D

 

Daca planuiesti o iesire pe la Cataracte, poti sa-mi dai cu cateva zile inainte un PM, si o sa ma interesez de starea drumului.

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca (cu toate ca sper ca nu) drumul pe care ai luat-o tu e ala catre Cataractele Lotrului.

De la barajul Vidra, in loc s-o iei pe baraj, continui drumul. Ala e.

Uite o harta "locala" aici.

 

Da, ai dreptate, pe-acolo am luat-o. O alte greseala a mea a fost ca aveam o harta amanuntita si calibrata a zonei, dar pe care, din pacate, o uitasem acasa. Doar la fatza locului mi-am dat seama. Si pana la urma ce sunt "Cataractele" astea? Am vazut ca ar fi o colonie miniera. E altceva mai special de vazut acolo? Cu Google Earth se vad cateva case.

 

Multumesc pt. informatii! :D

 

P.S. nu reusesc sa atasez track-ul GPS nicicum. Acolo se vede foarte frumos pana unde m-a tinut orbecaiala.

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte, foarte frumoase sunt pozele, bizoo_n...sau bizoo_m [aduci un pic a negura bunget] :rock:

Sper sa prind si eu astfel de ocazii anul acesta.

 

Am sa tin un ochi pe tine :rock: :D

intradevar superbe pozne...ce aparat ai folosit?

post-8168-1178652204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...