Sari la conținut

Viitor Endurist


Vladutz26
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai copile..nu vreau sa te stresez cu treaba cu gramatica(fiindca imi este foarte greu sa inteleg o data ce scrii si odata ce vrei sa subliniezi)

hai sa o luam pe rand..daca copilul are posibilitati inseamna ca trebuie sa se dea cu 125 ptr ca asa trebuie??esti ridicol daca ai pretentia sau ideea asta..

in al doilea rand crezi ca cu 125 nu iti rupi la fel coloana??(apropos astia cu bani mai putini care isi iau 125 sigur nu investesc 80,90 milioane pe echipamente cum intr-adevar cheltuie copii astia)cred ca riscul este mult mai mare cand faci enduro cu 125 fara echipament sau cu echipament precar...

in al treilea rand cred ca nu iti iei motor de 500 fiindca nu ai bani(chiar tu subliniezi asta)

in alta ordine de idei nimeni nu are pretentia sa se ridice la nu stiu ce nivel material(nu stiu unde ai inteles tu asta???)

si ptr ca mi-au sarit nervii,mai mucosule,fiul meu e cu un an mai mic ca tine,iar eu conduc o afacere pe care mi-am construit-o si mi-am ridicat-o singur de la 0,iar parintii mei actualmente pensionari au fost o viata intreaga bugetari(sper ca stii ce inseamna),si nu s-a dat nimeni din neamul meu cu motorul si nu iti permit tie unui semi-analfabet sa imi tii lectii de morala..

din partea mea sa faca toti enduro,sa se dea cu ce motoare vor,sa investeasca nimic sau miliarde in echipamente si motoare ..este strict problema si buzunarul fiecaruia..daca tu ai inteles altceva..mai gandeste-te :cheers:

 

SI CA SA INTELEGI SITUATIA CA NU STAU SA IMI RACESC GURA DE POMANA CU TOTI COPII REPET MOTOARELE DE 125 CELE IEFTINE FACUTE DE CHINEZI,TAIWANEZI,INDIENI,SUNT NISTE PRODUSE DE CALITATE INFERIOARA.AU TELESCOAPE PROASTE,BICICLETA AIUREA,MATERIALELE DE FABRICATIE SUNT DIN CELE MAI IEFTINE,FINISAJELE LA FEL..SA VEDEM CINE ARE CURAJUL SA MA CONTRAZICA..

ASA CA @RIDER THE TIGER..MAI USOR CU GURA,CA ATUNCI CAND TU ERAI PE TEAVA EU AVEAM DEJA MII DE KM PE MOTOR...INVATA SA AI IN PRIMUL RAND BUN SIMT SI APOI MAI STAM DE VORBA.. :wave:

 

IMI CER SCUZE CA AM FOST OFF TOPIC DAR CRED CA SOSO VA INTELEGE SITUATIA.. :cheers:

 

PS..PTR INITIATORUL TOPICULUI CA SA NU O MAI LUNGIM ATATA PTR NIMIC..EXISTA PE FORUM SUTE DE DISCUTII DESPRE MOTOARE DE 125 (SI MAI BUNE SI MAI PROASTE),CITESTE-LE SI O SA ITI FACI O PARERE CAT DE CAT

 

te consumi pt nimic! oricum cred ca ai scris prea mult pt capacitatea lui de a se concentra asupra unui lucru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atillas, batrane, ma mir ca i-ai raspuns pustiului de se crede tigru. Mie mi se pare dintre cei care doar se baga in seama.

Pana la el n-am vaz't endurist fara respect. Si unii sint campioni... ca era sa-njur.

Scuze de off topic, da m-am 'nervat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 15 ani de experienta in enduro si zeci de motoare probate,vazute,incercate pot sa va spun ca 125 sunt motoare strict ptr forestiere,nu se pot adapta la cele mai multe pinioane mari,iar daca totusi se monteaza forta motorului e diminuata enorm..nu urca nici o rapa sau panta fara sa isi scoata sufletul..de fapt 125 sunt motoare ptr cei ce au depasit stadiul de bicicleta si vor un pic mai mult..

ultimul motor testat de 125 a fost un rieju(nu am fost eu pers pe el ca nu pleca cu mine de pe loc-dar a fost in gasca noastra la o tura)a venit pana la marginea forestierului..la orice namol panta sau coborare erau var-za..cu toate ca aveau cauciucuri noi,motorul nu are viata si putere sa te scoata din namol..asa ca mai ganditi-va daca va luati motoare de 125..

auzi mah la el "de fapt 125 sunt motoare ptr cei ce au depasit stadiul de bicicleta.."poi si daca nu am bani sa-mi iau enduro de 500cm3 , cum au enduristi de la tine din club Ăia de bani gata Ăi vreo problema??:D)auzi mah :D deci u vrei sa zici ca daca merg cu 100km/h Ăla ai stadiul peste bicicleta?

yo am vrut sa zic si data trecuta ca nu toti au bani de 500cm3 si nu veni u cu jigniri de astea "cei care au depasit stagiul de bicicleta"au 125... :cheers: :cheers:

si apropo mi-am luat un dictionar da sa va dau cu el in cap :D ca nu stau la calc sa scriu in romana, limba engleza Îi viitoru si nu mai faceti pe smecherii!!!

În loc sa ajutaĂi oamenii sa ÎnveĂe voi ai trageti În jos..AÂŞA SUNT ROMANII :wave: !!!!!!!!!

 

--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 10:27 -------------
ptr FLoriceL sunt nou pe forum asa CĂ nu stiu pe cine sa RESPECT!!!orice cocalar poate sa zicĂ cĂ este campion ...atillas o fi campion ,experimentat Îl respect dar sa nu jigneasca clasa 125......enduro ptr mine este un hobby de aceea am intrat pe acest forum sa invat mai multe,despre el....................dar in loc sĂ sFĂtuiti pe altii ai trageti in jos!!!!!!!!!!!!!!!!!!ce daca am 16 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi mah la el "de fapt 125 sunt motoare ptr cei ce au depasit stadiul de bicicleta.."poi si daca nu am bani sa-mi iau enduro de 500cm3 , cum au enduristi de la tine din club Ăia de bani gata Ăi vreo problema??:angryfire:)auzi mah :angryfire: deci u vrei sa zici ca daca merg cu 100km/h Ăla ai stadiul peste bicicleta?

yo am vrut sa zic si data trecuta ca nu toti au bani de 500cm3 si nu veni u cu jigniri de astea "cei care au depasit stagiul de bicicleta"au 125... :cheers: :cheers:

si apropo mi-am luat un dictionar da sa va dau cu el in cap :D ca nu stau la calc sa scriu in romana, limba engleza Îi viitoru si nu mai faceti pe smecherii!!!

În loc sa ajutaĂi oamenii sa ÎnveĂe voi ai trageti În jos..AÂŞA SUNT ROMANII :wave: !!!!!!!!!

mai pustiule..dupa ce ca esti semianalfabet mai esti si nesimtit si indolent..asta este faza normala prin care trece cineva,dupa ce mergi pe bicicleta nimeni nu se urca pe 1000 de cc..dar vad ca nu am cu cine sa discut,si unde reiese din topicul meu ca sunt campion si ca am jignit clasa 125..daca gasesti tu unde iti cumpar motor de 250 nou..hai sa te vedem..

 

CE MAMA DRAQ E VINA MEA CA AI TAi NU AU POSIBILITATI SA ITI IA TIE MOTOR..SI NU AM JIGNIT PE NIMENI MAI DOBITOCULE CU CAS LA GURA..ACUM TE JIGNESC DACA VREI SA STII..IAR SINGURUL LUCRU CU CARE SINCER TE AJUT ESTE SA TE SFATUIESC SA INVETI BUNUL SIMT SI SA ITI CERI SCUZE LA TOT PE CARE INCERCI SA II JIGNESTI TU.MAI PUTOIULE,EU AM FACUT SCOALA MAI MULTA DECAT ANI AI TU DE VIATA ASA CA INCEARCA UN PIC DE RESPECT IN PRIMUL RAND(si da-ti singur cu dictionarul ala in cap).. :D :D :D

 

soso poti sa ma arzi dar nu mai suport pe mucosul asta..coltul enduristilor e unul dintre putinele topicuri unde lumea se respecta si se contrazice in mod civilizat,si nu ptr toti mucosii astia,neica nimeni,care se cred buricul pamantului,nu stiu daca cineva de pe topicul asta isi permite sa ii dea lui @floricel sau lui @the DB cu dictionarul in cap...

 

fac o mica completare dupa ce ai postat din nou..trebuie sa respecti pe toata lumea,iar faza cu "orice cocalar poate sa zica ca e campion"este buna la tine in spatele blocului cand va dati cu 100 la ora..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect alLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu stiu cine ai florice si altii dar mno respppect ca io as la stadiul de peste bicicleta adica 125cm3!!!!!!!!!!!!!!!!!respect all si copii de 8 ani care au motorde 500 de cm si parintii de bani gata si nu stiu ce sa fac in viata respppect aaaaaaaallllllllllll respect cei care nu ajuta incepatoriiiiiiiii respect all si respect attillass!!!!!!!!!!!!!

 

--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 12:34 -------------
lol nu stiu sa scriu ...............motoare,,,,, si mi dau cu dictionaru in cap sa va fac fericiti ................ai bn asa pace alll ne mai vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect alLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu stiu cine ai florice si altii dar mno respppect ca io as la stadiul de peste bicicleta adica 125cm3!!!!!!!!!!!!!!!!!respect all si copii de 8 ani care au motorde 500 de cm si parintii de bani gata si nu stiu ce sa fac in viata respppect aaaaaaaallllllllllll respect cei care nu ajuta incepatoriiiiiiiii respect all si respect attillass!!!!!!!!!!!!!

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 12:34 -------------</small><br/>lol nu stiu sa scriu ...............motoare,,,,, si mi dau cu dictionaru in cap sa va fac fericiti ................ai bn asa pace alll ne mai vedem

 

asa e frumos si de bun simt..daca vrei sa inveti si sa progresezi fa-ne pe noi sa te admiram si sa te respectam si o sa vezi cate ai de castigat..bravo...

 

PS incearca sa renunti un pic la limbajul asta de messenger ca multi nu inteleg..si ca sa mai lamurim un lucru,orice ai nevoie intreaba si in masura in care cunosc,te ajut cu mare placere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectul e pentru toata lumea.

Nu ma refeream doar la Atilla ci si la alti actuali campioni. Unii s-au dat la Daqar si ISDE si Romaniacs si alte cele, dar nu i-am auzit intaritindu-se vreodata la vreunul, chiar mai slab. Altii sint antrenori, 'profesori' in cross si enduro, dar nu i-am auzit rizind, macar, de elevii lor.

Cunoscatorii stiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectul e pentru toata lumea.

Nu ma refeream doar la Atilla ci si la alti actuali campioni. Unii s-au dat la Daqar si ISDE si Romaniacs si alte cele, dar nu i-am auzit intaritindu-se vreodata la vreunul, chiar mai slab. Altii sint antrenori, 'profesori' in cross si enduro, dar nu i-am auzit rizind, macar, de elevii lor.

Cunoscatorii stiu..

:D :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te consumi pt nimic! oricum cred ca ai scris prea mult pt capacitatea lui de a se concentra asupra unui lucru :P

 

 

lasa, macar are ocupatie o saptamana :rose:

 

cred ca lipsa de comunicatie este datorita faptului ca nu scrieti in limba viitorului. va rog sa-i scrieti in engleza daca doriti sa inteleaga :D

 

m-am gandit mai bine si propun sa strangem cu totii bani ca sa poata cumpara un exc 530 nou noutz, ce ziceti ? :D :lol: :D

 

mai desteptule !!!nici un parinte nu e obligat sa cumpere la copiii lui un enduro !!! tre sa asiguram la ingerasii nostri conditii bune de trai, sanatate si educatie - restul depinde de fiec are! sunt sigur ca majoritatea de aici si-au cumparat enduro din banii lor nu din banii parintilor ! insa cu asa atitudine cum ai tu ma indoiesc ca vei putea sa faci asta vreodata.

Editat de BGS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca "noroc" sau "skoll" ca nu avem bani de bere mai scumpa ..diferenta intra in uleiuri,placute,benzina,filtre..maruntisuri din astea de are nevoie orice endurist.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atillas ai zis ca ma ajuti daca am nevoie cu ceva......................!!!(pLS, PLease)

am primit catalogul firmei HELD 2008 si vreau sa stiu daca este buna firma????ca nu le am cu astea??scrie in catalog ca in 2007 a vandut cele mai multe masnusi(locu 2.Dainese 3.Reusch 4.Alpinestars)

P.S scuzatima ca fac off topic dar vreau sa-mi cumpar casca si manusi de enduro....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a fi si eu off topic si de a-l supara pe Soso ,dar nu ma mai pot abtine si intreb :

Oare tot la doua luni trebuie sa apara cate un endurist din asta " nascut " care sa ne incerce nervii ?

Daca te uiti bine prin " coltul enduristilor " vei observa ca, atat cat putem ,ne ajutam unii pe altii ,asta pana

cand apar "niste copii retardati "(scuza-mi termenul dar tremur de nervi dupa ce ti-am vazut posturile

"intelijente " ),care copii nici nu au habar ce inseamna enduro dar deja fac "wheelie " printre noi ceilalti,

intre care sunt adevarati asi care nu fac atatea scheme cate faceti voi astia cu mucii pe piept .

Si ca sa te informez asa ,eu am frecat 10 ani noroaiele in armata ca sa ajung sa-mi iau motor ,si poate

o sa le mai frec inca 10 ani sa pot sa-mi iau ceva mai tare ,dar niciodata nu am aruncat cu noroi sau cu insulte in ceilalti care isi permit mai mult ,din contra ,i-am admirat si asta ma face sa-mi doresc sa ajung ca ei ...

As mai avea multe sa-ti zic ,dar nu merita sa stric acest topic inceput in cu totul alt scop,deci in concluzie

parerea mea este ca TU NU MERITI SA FII ENDURIST FIULE si nici nu-ti doresc asta ...

Si mai du-te la scoala tigrule ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cearta dintre mine si atilas s-a sfarsit.........am gresit!!!!!!!!!!!!!!!

din greseli invata omul....pic si ma ridic.....mi-am cerut odata scuze!! ce mai v rei????apropo ma poti ajuta cu ceva informati???despre hELD???

P.S tata Îi endurist si el mo facut pe mine kinder endurit !!!si nu va mai enervati si ma injurati eu daca injur primesc bann ??dar voi???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cearta dintre mine si atilas s-a sfarsit.........am gresit!!!!!!!!!!!!!!!

din greseli invata omul....pic si ma ridic.....mi-am cerut odata scuze!! ce mai v rei????apropo ma poti ajuta cu ceva informati???despre hELD???

P.S tata Îi endurist si el mo facut pe mine kinder endurit !!!si nu va mai enervati si ma injurati eu daca injur primesc bann ??dar voi???

 

toti primim bann daca e cazul..in fine asa se intampla cand faci pe nebunul trebuie sa iti asumi ambele parti ale medaliei..in alta ordine de idei eu folosesc ca manusi si casca modelele firmei IXS..pret bun,calitate OK,vin destul de repede si mai nou c-am toate orasele mari au magazine cu stocuri de marfa...

uite-te pe ixs.ro si cauta manusile cu insertie de carbon..(in 150 de euro te incadrezi cu manusi si casca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma bag si io. din experienta va spun...m-am dat odata cu un dr350 si eu la 1.90 si 100 de kile am fost multumit...da nu mai mic de atata.(experienta:)))

singura mea experienta cu o motocicleta...pasionat de altfel de masini si in general motoare...aproape ca orice barbat...mi-a lasat asa o dorinta dupa o motocicleta...tot astept banii si momentul sa imi cumpar una...

m-am uitat la multe ..si cred ca nu mi-as cumpara neaparat una ieftina...numa daca ii ocazie...mi-as cumpara una cat de cat in stare buna...mi s-a imprimat modelul unui lc4 de la 95 in sus..

si cea cu care m-am dat eu..nu avea kilometraj si ma trezeam in a 4-a eu inca accelerand...deci inconstienta a fost prezenta..eu avand o casca si aia...ca arata bine..da si manusi ca deja eram "belit":ok:..oricum aveam senzatia ca rupe pamantu..oricum s-a terminat cu o cazatura prin alunecare peste o familie....de gaini...din pacate..lipsa de experienta m-a facut sa pun frana si aia pe fata. asa ca am alunecat..in ultima mea "tura"...si s-a terminat neavand viteza prea mare cu o sutura la genunchi...ce multumitor ar trebui sa fiu..ma gandesc acuma+ haine distruse si adidasi insangerati...oricum abia astept sa imi cumpar un motor..sper cat de curand..si daca un un ktm macar un dr mai mare..nu stiu cat ii 600 sau cat.

chiar daca am fost lung si plictisitor aceasta este intrarea mea in randul celor cu motociclete:P...sper sa ma dau cu cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...