Sari la conținut

Viitor Endurist


Vladutz26
 Share

Postări Recomandate

Salut. Vreau sa devin endurist :D . Am gasit cateva modele care imi plac SACHS x-road 125 si derbi senda, mar interesa si pe mine parerea vostra despre aceste modele. Daca mai stiti si alte modele cu design asemanator punetile aici.

Multumesc anticipat. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am Husqvarna sunt foarte multumit de ea 125 wr 30cp enduro inmatriculata :rock: .Acum mi-am cumparat alta si este cam greu sa intretin 2 daca vrei poti sa ma suni la nr 0748232507,pe husqvarna o vand :rock: :rock: doar daca esti interesat!!!Te salut!ITi doresc multa bafta sa-ti cumperi motoru dorit :D Daca ai sansa Ktm sunt foarte bune,si Husaberg la fel,daca esti incepator ai mare grija inca odata bafta!!!!! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos :huh: Poate iesim la ceva endureala impreuna :bounce:

yo ma gandeam mai degraba la un KTM exc 125 e f f f frumos designu shi are notoru destul de tzapan :angry:

Zicetimi shi mie daca e bun pentru un incepator.

 

Mult noroi shi salutari cu faru :what:

post-18504-1178915858_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vorbit si io cu mai multi bikeri exc'urile is mai mult pt competitii sau cel putin pt cei deja cu ceva experienta find motoare destul de puternic pt incepatori.....pe lg faptul ca mai is si ca naiba de scumpe.....acuma nu iti stiu intentile dar pt 2 ani merita mai mult o motocicleta SH la un pret pana in 2000e maxim...poate si atat ii mult...oricum.....pt inceput merge f bine un un DT....adica are putere destula....nu ii grea.....daca o intreti bine nu o sa ai probleme cu ea....numa ca am uitat sa te intreb ce vrei.....motor in 2 sau 4 timpi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care urca mai bine, si care e mai fiabila in 2 sau in 4 timpi? :what: ca nu le am cu mecanica :angry:

Eu vroiam KTM ca stiu k urca pe orice :bounce:

Dar cam cat e o yamaha dt, Ktm exc 125 si Husqvarna wr 125 sh?

K nici nu ma gandesc sa imi cumpar noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha dt.....io miam luat din 2000...aproape 2001....la 1400euroi cu 19000km reali si ceva inbunatatiri(far, semnalizatoare, handguards)

 

KTM EXC preturile is ceva mai mari.....modelu sub 2000euro nu cred k gasesti....si intre 2000-3000euro....nu mai nou de 2003.....

 

Husqwarna WR Gsesti si sub 2000.....si pana in 2500 maxim cam an din 2000 pan a prin 2003....si cu kilometri convenabili.....

 

Si ca si fiabilitate.....4t....rulz........numa k 2t......dezvolta o pueter si un cuplu mult mai bun pt offroad....vezi de exemplu motocross.....la fel si pe la enduro cu motoare mici......4t is fiabile da mai lenese si mult mai constante......singura problema ca modele in 4t is foarte putine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ca si fiabilitate.....4t....rulz........numa k 2t......dezvolta o pueter si un cuplu mult mai bun pt offroad....vezi de exemplu motocross.....la fel si pe la enduro cu motoare mici......4t is fiabile da mai lenese si mult mai constante......singura problema ca modele in 4t is foarte putine....

 

 

scuze ca ma bag dar motoarele in

4 timpi au o putere mai mica si un cuplu mult mai mare

iar cele in 2timpi dezvolta o putere mare la un cuplu mai mic

Editat de stefanmatryce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele in 2 timpi sunt cam pe final de cariera. Sunt foarte rapide, dezvolta putere mare, dar au cuplul mai mic si sunt mai putin fiabile. Se folosesc mai mult in competitii.

Tu, ca incepator, ai nevoie de o motorisca fiabila, care sa te coste putin dupa achizitie (ma ref. la intretinere). Conf. legii ai voie sa pilotezi motoare care sa dezvolte max. 0.25kw/kg. adica la 100 kg. sa dezvolte 33Cp. Ceea ce inseamna ca, legal, poti merge pe un KTM LC4, Suzi DRZ400 (are 125kg si 40cp) si altele din aceeasi categorie enduristica.

Problema ta nu este puterea motorului, care la enduro nu este foarte mare, ci violenta cu care raspunde comenzilor si forta cu care te arunca inainte si in sus pe un teren neprielnic.

Parerea mea este ca iti poti cumpara orice enduro ti-ar placea, cu conditia sa-ti iei si un mentor in ale endurismului.

Ceea ce gasesti pe piata rom. este ok. Depinde de tine daca iti iei una folosita (nu stii cum a fost intretinuta) sau una noua pt. care ai garantia producatorului si siguranta ca esti primul. trebuie sa mai stii, insa, ca mai greu vinzi un 125 decat un 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ma bag si eu un pic..Ce sa zic ,tocmai am trecut de pe 2t pe 4 t ,(asa s-a nimerit ,desi eu voiam un 2t mai mare ,am nimerit un 4t supermare -Yamaha xt 600 in loc de KTM 125 MC ),asa ca ti-as indica un 4t mai micut si bun de hardenduro modele sunt cu duiumul ,trebuie doar sa alegi...Daca ar fi sa nu-mi pese te-as invita sa te uiti la KTM-ul meu care e de vanzare ,e mai vechi ,dar merge beton ,dar e in 2t si trage de rupe plus ca e mult mai violent decat 4 t ,deci ...tu hotarasti .Chiar daca vreau sa-mi vand KTM-ul ,te sfatuiec totusi sa-ti iei un 4t,e mai bun pentru tine cel putin deocamdata ,dupa aia poti sa treci si pe 2t mai mare care e cu adevarat o scula pentru barbati cu oua. Mult succes ....!!!!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am convins 2timpi=curse :angry: 4timpi=fun prin padure ;)

Deocamdata pentru soft enduro folosesc un scuter de 50cc :huh: merge trasnet prin oras dar merge si pe drumuri forestiere poteci, imi e cam mila de el si imi e frica sa nu il bulesc :what: .

Cateva poze din iesirea de azi :bounce: :

post-18504-1179077790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha XT 125 r

Suzuki Dr 125

Honda Xlr 125

 

Din cate stiu eu cam astea is ingurele pt enduro in 4t.....pt inceput ti-ar fi foarte bun suzuki dr125.....usoara....putere suficienta......manevrabila....cu suspensile sta mai prost in sensul ca spatele lucreaza mai greu....dupa spusele lui Smile ii chiar super motocicleta....si alta parte ii ca nu are o groaza de plastice care sa se zgarie si sa ai grija de ele cand cazi sa nu pateasca ceva....mai ales ca la enduro se cade destul de mult pe traseele mai hard....

 

Good luck

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura care imi "place" ca design este Yamaha XT 125 r dar pare cam grea la fel ca celelalte motoare propuse.

Ziceti-mi si mie, cei care ati avut Yamaha XT 125 r cum se comporta? trage bine, consuma mult, e grea?

Multumesc anticipat.

P.S. am gasit o husqvarna wr125 (2 timpi) e naravasa sau merge de incepator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husqvarna is motoare bune....si io pe la inceput am visat la asa ceva....din cate stiu is motoare mai competitionale....deci si mai puternice....daR dak avansezi repede de ce nu....numa ca un prieten imi zicea ca sta cam prost cu ungerea.....dar nu ma intreba de ce :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husqvarna is motoare bune....si io pe la inceput am visat la asa ceva....din cate stiu is motoare mai competitionale....deci si mai puternice....daR dak avansezi repede de ce nu....numa ca un prieten imi zicea ca sta cam prost cu ungerea.....dar nu ma intreba de ce ;)

Cum adica sta prost cu ungerea? :angry: spierde ulei mult, se incalzeste, nu ajunge uleiul unde trebuie si se uzeaza repede piesele mobile?? LAMURITIMA ca nu vreau sa iau tzeapa. :what: :huh:

Mersi anticipat :bounce: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nush in ce sens....dar propietari de Husqwarna de asa ceva se plangeau.....dar....find un motor in 2t...nu cred k ar fi o problema f mare.....deoarece ungerea se face prin amestecu de benzina cu ulei....deci....daca are admisia de ulei separata sa faca amestecu cu benzina...si acolo se pot face reglaje....sau dak chiar ii....faci direct in rezervor amestecu ulei benzina......oricum.....ii motor mai cmpetitional precum ii si exc....oricum....nelimitat dezvolta ceva puetere...

 

Si daca ai gasit ceva la noi la un pretz rezon de ce nu :bounce:

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat azi pe un cross de 125 in 2 timpi al unui prieten un Suzuki, merge aiurea rau trebuie tinut in ture fff mari ca sa mearga normal => MULTA VITEZA PENTRU UN INCEPATOR :bounce: :huh: ;) ;) :ok: . Si ma-am mai dat si pe motocicleta lu tacsu un 4 timi de 400cc e mult mai fain merge constant nu trbuie sa il tii la blana si urca super dezavantaj e ca e cam greu :ok: :lol: dar eu imi iau de 125 fiind mult mai usor :( :) .

Asa ca duminica ma duc la targ (ala din Bucuresti Titan Borzesti sau asa ceva) sa caut o motoreta SH in 4 timpi :angry: .

Uratimi noroc la cumparaturi :ok: .

P.S: Care vine prin breaza cu motocicleta enduro fac cinste cu o bere :what: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: Bafta la cumparaturi dar sfatul meu e sa-ti cumperi ceva cat mai mare.peste vreo 2 ani o vinzi mai usor pe cea mai mare decat pe cea mica. Eu am avut una arici de 125 (First Bike) care cu toate ca era intretinu8ta si am dat-o cu 1000 euro (era de strada) si avea doar 7700 km mi-a luat 5 luni sa o vand pe simplu motiv ca era prea mica. daca eu as fi acum la inceput mi-as lua ceva de cel putin 250 si cat mai putin forjat. Daca motorul poate nu inseamna ca tre sa-i dai (poti sa mergi si cu 80 chiar daca merge 140). Mai e si partea cealalta si anume cat de enduro vrei sa fie, eu prefer enduro-touring: enduro e perfect pe gropile si denivelarile din asfalt fapt care nu ma limiteaza doar la sosele de centura si touring deoarece eu nu ies de pe asfalt mai mult de 5 km. Pentru mine feelingul cel mai tare e sa fac un drum de cel putin 100 km in gasca de minim 5 motoare la o viteza de croaziera de 100-120 :bounce: .

Astea fiind spuse astept sa vad ce vei face eu oricum iti doresc mult noroc :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aviz celor care si-au postat idea...cei mai multi au omis faptul ca viitorul endurist care va implini 16 ani abia prin 26 noiembrie...si ca apoi sa aiba abia A1.....deci cred ca ii cam greu sa isi ia un "motor mai mare" ca se vinde mai usor....intradever.....dar poate sa isi ia numa un motor 125cc si si ala limitat la 11kw sa nu aiba probleme cu politie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Drunuri forestiere si zone de alergat motoreta sunt destule in zona mea.

2. Nu o sa o vand ca o sa ii ramana fratelui meu mai mic.

3. Cu politia nu este o probleme ca ma cunosc cu toti politisti de pe aici ma dau pe scuter de la 13 ani pe drumuri publice si nu zice nimeni nimic doar sa am casca si sa merg normal si incet.Oricum daca imi au motoreta de acuma, si o sa imi iau, nu o sa ma dau cu ea pe drumuri publice mai mult pe forestiere ca nu e gaboru in tufish :angry:.

4.Un 4 timpi mia zis toata lumea ca mi-ar prinde bine sa nu imi iau in 2 ca nu am experienta deloc si am inteles ca trebuie tinut in ture mari ca sa fie folosit cat de cat normal (corectatima daca ma insel).

5.Motoreta mai mare de 125 nu imi iau!!!!!! din 2 motive: -nu am voie de la 16 ani cu ea pe drumuri publice

-daca scap mana in gaz un 125 mai iarta (enduro) ca inca sunt mic si tembel :bounce: si nu vreau sa ajung pe forum cu rip :huh: .

6. Vreau de la un enduro sa urce si sa am viteza de croaziera de 90-100.

7. Prima oara am vrut vitezana dar mi-a iesit din cap cand mam urcat pentru prima data pe una f.f.f. incomoda si am mai vazut si ca marea majoritate a accidentelor au loc pe vitezane.

Asa ca care aveti sugestii de motociclete de 125cc enduro care se poate inmatricula puneti si voi aici poze si denumiri.

Multumesc mult de tot :what:

Ne vedem pe dealuri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ii de jucat cu politia oricum.....ii destul un la un control sa te vada pe un motor mai mare de 125cc....ii fapta penala sa conduci un vehicul care nu face parte din categoria permisului de conducere....chiar daca n-ai crede ii la fel cum cu carnet cu B conduci un tir....ii ca si cum nici n-ai avea permis.....ii una scuteru care nu ii nush ce chestie....adica trage si el da nu ii acelasi lucru cu un motor de 250cc sau poate mai mare....deci grija.....si atata iti zic....ca poate odata vrei sa pleci pe asfalt pana undeva si iesi din aria politistilor tai....atunci ii buba....si politia inchide ochii la faza cu scuterele....da la ceva mai mare nu mai :|

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...