Sari la conținut

ij 56 + electrica de minsk


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

In sfarsit am achizitionat cele necesare pt a face transformarea pe 12 v, dar intampin 2 probleme:

1 - nu am reusit sa gasesc o schema clara pt inst electrica de minsk (cea de pe motorlife e prea in ceata)

2 - Inca nu imi dau seama cum se face operatiunea (scos rotorul de la dinamul vechi- in ce sens se desface surubul ala din capul axului? ce trebuie strunjit pe acolo? are cineva un desen de flansa pt tipul asta de motor???)

Daca a facut cineva o modificare asemanatoare il rog sa imi impartaseasca experienta lui. Finalizarea operatiunilor include :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Auxois

Fii atent, iti dau un numar de telefon al unui baiat cu un ij festival care a facut aceasta modificare....0233631063 (Danut), te va lamuri el cum trebuie sa faci. Dar sa stii un lucru, nu vei avea lumini prea bune, adik vor fi foarte slabe deoarece IJ-ul nu are turatia pe care o are Minskul. Sfatul meu este sa-ti iei aprindere si magnetou de Voskhod.

P.S. Dinamul la IJ festival se scoate cu o cheie speciala (Extractor de dinam).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubul de 7 care preseaza rotorul pe axul conic al ambielajului se desface normal de la dreapta la stanga. Daca se invarte motorul cand vrei sa-l desfaci cupleaza a I-a si apasa pedala de frana.

Cheia aia speciala de extras rotorul de pe con e defapt un surub cu diametrul mai mare de 7 ,(8 sau 10 nu mai stiu exact) care se baga tot pe gaura de unde l-ai scos pe cel de 7 numai ca asta se infileteaza in corpul rotorului (care e prevazut cu un filet special pt acest lucru) si impinge in ambielaj depresand rotorul de pe con

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. am sa incerc cu metoda asta, daca nu da rezultate ii dau zeama de flex.

Ieri am reusit sa gasesc pe cinava care mi-a dat voie sa masor circuitul de la minskul lui (am fost la vanatoare cu aparatul de masura) si am scos schema intre magnetou si rigleta. Partea mai complicata este totusi spre bobina si far, care ramane in continuare in ceata.

Dupa ce termin cu lucrul o sa pun toata documentatia pe care o strang aici. Nu imi vine sa cred cat de greu se gaseste o schema lizibila si intr-o limba cunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...