Sari la conținut

Bucuresti - Vama Veche - 28 apr - via Calarasi-Ostrov (cu bacul)


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

In urma votului s-au stabilit urmatoarele:

 

Se pleaca in grup din Bucuresti spre Vama Veche.

Este invitat oricine, cu orice tip de mobra, atat timp cat ii convin conditiile si regulile de mai jos.

 

Data plecarii: 28 aprilie (sambata)

 

Ora: 9:15

 

Locul: Ultima benzinarie Petrom de pe Sos. Pantelimon (chiar inainte de Lebada - iesirea din oras)

 

Traseul: Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Calarasi - TRECERE CU BAC - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Topraisar - 23 August - Vama Veche (variabil dupa Baneasa, prin sud - Negru Voda)

 

Opriri: 1. Petrom Calarasi (km 108) dupa oprirea asta o sa oprim din nou dupa 13 km, de data asta pt ca trecem Dunarea pe bac.

2. Adamclisi (km 190) sau shipotele daca o luam pe DJ

3. 23 August (km 265) la asta e posibil sa renuntam

doar si numai la punctele enumerate si nu mai mult de 15, maxim 20 minute

 

Stil de mers:

Viteza: 90-110 km/h inafara localitatii 50-80 km/h in localitati (depinde de aglomeratie/pulitie)

 

Siguranta: Nu se tolereaza basinile de Rossi-wannabe...fara wheelie, fara roti in gura si masurat cu destele pe marginea cauciucului din spate! fara trucuri si gimbuslucuri, fara intreceri. Mergem sa ne distram, sa ne relaxam....n-am chef sa adun pe careva de pe asfalt dintr-o prostie. In rest, puteti sa turati motoarele sau sa claxonati cat vreti, daca vrei sa iesiti in evidenta. Daca aveti tobe zgomotoase rau (da' rau! adica deranjant)veti sta in partea din spate a grului. Se merge constant, in grup de tip zig-zag cu regula celor 2 secunde. Nu se depaseste in coloana aiurea si intr-una, cel mai bine va gasiti un loc si ramaneti acolo, daca vreti sa parasiti grupul ramaneti din ce in ce mai spate, facand semn celor din spate sa va depaseasca. Grupul cel mai probabil o sa-l conduc eu, si vom mai avea pe cineva cu experienta in spate si depinzand de marimea grupului, unul sau doi la mijloc. Daca e grup mare (peste 20 mobre) impartim grupul in doua grupulete, cu 50-100 metri intre ele, ca sa aiba conservarii idioti loc de repliere in caz ca depasesc, ca nu vrem sa forteze intrarea in noi.

 

Se opreste doar in caz de accident, defectiune tehnica sau bagaje desfacute/desprinse. Daca vreti sa opriti pt pisu/tigari/buci amortite... nu va putem astepta, ca deh e aiurea sa opreasca peste 2 mobre ca te trece pe tine. Daca ne ajungeti din urma bine, daca nu...ne vedem la destinatie sau cand opreste tot grupul.

Daca nu poti mentina vitezele descrise mai sus, sau nu poate mobra, in niciun caz nu te/o fortezi, mai bine ramai in urma si ajungi mai tarziu, sau, nu mai pleci deloc cu grupul asta pt ca NU vrem sa mergem cu 60-70 km/h pe un DN pustiu in stare f buna inafara localitatii.

 

Dupa ce ajungem in Vama, propun cei care stau la cort sa ne strangem toti inspre bulgari, unde am fost si anii trecuti. Asa suntem mai multi, doar ai nostri + ca majoritatea motociclistilor ce vin in vama din alte parti ale tarii tot p-acolo campeaza.

 

Atasez si harti/schite

 

pana acum, cei care au votat variantele castigatoare sunt:

 

1. MotoRocker

2. NarcicusZ

3. cosminst2008

4. Unguru'

5. NeBun@ke

6. hardKnot

7. Cristifrig

8. claman

9. mexycanu

10. cristibg

11. pytycu_xpert

12. Inspektor

13. septimiu_JFK

14. bavl

15. ghostrider000

16. danutzul123

17. theBD

18. Filosofull

19. Radu_Filep

20. stilalec

21. c.dan

22. Metal Heart

 

care ati votat diferit sau nu ati votat deloc, adaugati-va la lista!

 

Eu personal vin sigur in proportie de 65%. Restul de 35% reprezinta o ploaie ca de paÂşte sau o alta chestie care sa ma impedice sa plec.

post-9738-0-77772600-1334923132_thumb.jpg

post-9738-0-04286000-1334923179_thumb.jpg

post-9738-0-58506500-1334923187_thumb.jpg

post-9738-0-46147700-1334923206_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In urma votului s-au stabilit urmatoarele:

 

Se pleaca in grup din Bucuresti spre Vama Veche.

Este invitat oricine, cu orice tip de mobra, atat timp cat ii convin conditiile si regulile de mai jos.

 

Data plecarii: 28 aprilie (sambata)

 

Ora: 9:15

 

Locul: Ultima benzinarie Petrom de pe Sos. Pantelimon (chiar inainte de Lebada - iesirea din oras)

 

Traseul: Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Calarasi - TRECERE CU BAC - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Topraisar - 23 August - Vama Veche (variabil dupa Baneasa, prin sud - Negru Voda)

 

Opriri: 1. Petrom Calarasi (km 108) dupa oprirea asta o sa oprim din nou dupa 13 km, de data asta pt ca trecem Dunarea pe bac.

2. Adamclisi (km 190) sau shipotele daca o luam pe DJ

3. 23 August (km 265) la asta e posibil sa renuntam

doar si numai la punctele enumerate si nu mai mult de 15, maxim 20 minute

 

Stil de mers:

Viteza: 90-110 km/h inafara localitatii 50-80 km/h in localitati (depinde de aglomeratie/pulitie)

 

Siguranta: Nu se tolereaza basinile de Rossi-wannabe...fara wheelie, fara roti in gura si masurat cu destele pe marginea cauciucului din spate! fara trucuri si gimbuslucuri, fara intreceri. Mergem sa ne distram, sa ne relaxam....n-am chef sa adun pe careva de pe asfalt dintr-o prostie. In rest, puteti sa turati motoarele sau sa claxonati cat vreti, daca vrei sa iesiti in evidenta. Daca aveti tobe zgomotoase rau (da' rau! adica deranjant)veti sta in partea din spate a grului. Se merge constant, in grup de tip zig-zag cu regula celor 2 secunde. Nu se depaseste in coloana aiurea si intr-una, cel mai bine va gasiti un loc si ramaneti acolo, daca vreti sa parasiti grupul ramaneti din ce in ce mai spate, facand semn celor din spate sa va depaseasca. Grupul cel mai probabil o sa-l conduc eu, si vom mai avea pe cineva cu experienta in spate si depinzand de marimea grupului, unul sau doi la mijloc. Daca e grup mare (peste 20 mobre) impartim grupul in doua grupulete, cu 50-100 metri intre ele, ca sa aiba conservarii idioti loc de repliere in caz ca depasesc, ca nu vrem sa forteze intrarea in noi.

 

Se opreste doar in caz de accident, defectiune tehnica sau bagaje desfacute/desprinse. Daca vreti sa opriti pt pisu/tigari/buci amortite... nu va putem astepta, ca deh e aiurea sa opreasca peste 2 mobre ca te trece pe tine. Daca ne ajungeti din urma bine, daca nu...ne vedem la destinatie sau cand opreste tot grupul.

Daca nu poti mentina vitezele descrise mai sus, sau nu poate mobra, in niciun caz nu te/o fortezi, mai bine ramai in urma si ajungi mai tarziu, sau, nu mai pleci deloc cu grupul asta pt ca NU vrem sa mergem cu 60-70 km/h pe un DN pustiu in stare f buna inafara localitatii.

 

Dupa ce ajungem in Vama, propun cei care stau la cort sa ne strangem toti inspre bulgari, unde am fost si anii trecuti. Asa suntem mai multi, doar ai nostri + ca majoritatea motociclistilor ce vin in vama din alte parti ale tarii tot p-acolo campeaza.

 

Atasez si harti/schite

 

pana acum, cei care au votat variantele castigatoare sunt:

 

1. MotoRocker

2. NarcicusZ

3. cosminst2008

4. Unguru'

5. NeBun@ke

6. hardKnot

7. Cristifrig

8. claman

9. mexycanu

10. cristibg

11. pytycu_xpert

12. Inspektor

13. septimiu_JFK

14. bavl

15. ghostrider000

16. danutzul123

17. theBD

18. Filosofull

19. Radu_Filep

20. stilalec

21. c.dan

22. Metal Heart

 

care ati votat diferit sau nu ati votat deloc, adaugati-va la lista!

 

Eu personal vin sigur in proportie de 65%. Restul de 35% reprezinta o ploaie ca de paÂşte sau o alta chestie care sa ma impedice sa plec.

 

 

1. MotoRocker

2. NarcicusZ

3. cosminst2008

4. Unguru'

5. NeBun@ke

6. hardKnot

7. Cristifrig

8. claman

9. mexycanu

10. cristibg

11. pytycu_xpert

12. Inspektor

13. septimiu_JFK

14. bavl

15. ghostrider000

16. danutzul123

17. theBD

18. Filosofull

19. Radu_Filep

20. stilalec

21. c.dan

22. Metal Heart

23. THC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai cred ca ne vedem in vama :)

eu nu cred ca vin cu grupul ca imi place sa merg cum am eu chef si nu vreau sa incurc pe nimeni. poate o mai iau si off road .

ati facut un calcul cate corturi vor fi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat, vreau sa vin, dar daca nu-mi intra salariul, i'm fucked! :( In principiu eu am cazare in Costinesti, ca deh, mai cu nevasta, mai alea alea... vedem cum facem. Anunt sigur la sfaristul saptamanii sau cand stiu ceva sigur!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece? anul trecut am fost peste 10 si nu a fost nicio problema. chiar a fost frumos.

iar topicul asta a fost facut tocmai ca sa strangem cat mai multe mobre.

Editat de Unguru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers in grupuri de 20+ si a fost mai mult decat ok. Atat timp cat se respecta regulile de bun simt si mersul in coloana, nu vad de ce ar fi probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati facut un calcul cate corturi vor fi ?

Nu prea poti sa faci un calcul.

De obicei acolo se strang multi motoristi veniti si de prin GL, TL, BR, PH, CT, CL.... odata a fost o tabara de aproape 30 corturi cu mobrele aferente.

 

eu am vazut o poza pe feisbuc in care erau niste escavatoare ce isi faceau de cap in zona unde am avut anul trecut motoarele.

cred ca o sa ne mutam mai jos putin.

gasim noi loc pana in "no man's land"

 

Eu am votat, vreau sa vin, dar daca nu-mi intra salariul, i'm fucked! :( In principiu eu am cazare in Costinesti, ca deh, mai cu nevasta, mai alea alea... vedem cum facem. Anunt sigur la sfaristul saptamanii sau cand stiu ceva sigur!

 

Toate bune!

:D

Si eu am o campanie noua la scarbiciu de tre' sa bag carbuni la greu cu grafica saptamana asta ca sa termin ok pana vineri. In principiu ar trebui sa fie ok, oricum luni tre' sa ma prezint la post...astia trageau de mine si sambata da' am reusit sa-l obtin cu greu:D

 

parerea mea: grupurile de 10 motociclete sunt cam mari, mai bine faceti grupuri de 5 maxim 6 :cheers:

Cand am organizat prima oara tura asta (in 2008), traseul a fost pe A2, chiar de 1 mai. Au fost peste 40 mobre si da...pe autostrada chiar ne-am separat in grupuri de 5-6 dar din cauza aglomeratiei si-a conservarilor idioti care se bagau in coloana. Pe DN n-au fost probleme deloc anii trecuti, mereu am fost grup mai mare de 10 si am ajuns toti ok si fericiti la destinatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super initiativa.bravos. ma alatur si eu grupului dar de la chiciu unde se imbarca pe bac. eu o sa plec de vineri seara din buc ptr ca ramin la bunici in calaras.problema este cum am sa va deosebesc din celelalte grupuri de motoristi care probabil or sa treaca p acolo.....?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, eu s-ar putea sa am un problem la scarbiciu si sa trebuiasca sa raman in Buc, poate se rezolva pana vineri dimineata, daca nu, va anunt sigur atunci ce si cum.

 

Oricum, voi mergeti! Daca e sa nu vin, sa iasa unu' in fata care stie cu coloanele sa conduca grupul.

PS: puneti-va mobrele la punct inainte de plecare (motor, frane, benzina, aer in gume, lumini, claxon, lanturi unse etc)

 

1. MotoRocker (nu e sigura treaba)

2. NarcicusZ

3. cosminst2008

4. Unguru'

5. NeBun@ke

6. hardKnot

7. Cristifrig

8. claman

9. mexycanu

10. cristibg

11. pytycu_xpert

12. Inspektor

13. septimiu_JFK

14. bavl

15. ghostrider000

16. danutzul123

17. theBD

18. Filosofull

19. Radu_Filep

20. stilalec

21. c.dan

22. Metal Heart

23. THC

24. kreptor (din Calarasi incolo)

25. dark tranquillity

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, eu s-ar putea sa am un problem la scarbiciu si sa trebuiasca sa raman in Buc, poate se rezolva pana vineri dimineata, daca nu, va anunt sigur atunci ce si cum.

 

Oricum, voi mergeti! Daca e sa nu vin, sa iasa unu' in fata care stie cu coloanele sa conduca grupul.

PS: puneti-va mobrele la punct inainte de plecare (motor, frane, benzina, aer in gume, lumini, claxon, lanturi unse etc)

 

1. MotoRocker (nu e sigura treaba)

2. NarcicusZ

3. cosminst2008

4. Unguru'

5. NeBun@ke

6. hardKnot

7. Cristifrig

8. claman (merge pe acelasi traseu dar singur,fumeaza des :) )

9. mexycanu

10. cristibg

11. pytycu_xpert

12. Inspektor

13. septimiu_JFK

14. bavl

15. ghostrider000

16. danutzul123

17. theBD

18. Filosofull

19. Radu_Filep

20. stilalec

21. c.dan

22. Metal Heart

23. THC

24. kreptor (din Calarasi incolo)

25. dark tranquillity

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...