Sari la conținut

o mica problema electrica...


Bica
 Share

Postări Recomandate

deci...lucrurile stau cam asa...shpan azi dimineatza cu motorul...la un moment dat apas sa semnalizez dreapta..nimic..in sensul ca becu din bord nu palpaie deloc dar cel din semnalizare palpaie..dau spre stanga se aprinde cel din bord si sta aprins si releu face un bazait continuu..dau spre dreapta iarasi becu in bord nimic dar cel din semnalizare palpaie...ok..ma duc asa..stationez undeva 1 minut cu motorul oprit dar contactul pus...ma sui sa plec...merg semnalizarile..stanga dreapta totot cu martorul din bord palpaiind...ajung acas..iarasi la fel...dupa vreo ora iarasi o mers ok umpic..apoi iarasi s-o belit...dar cand dau spre stanga si sta becu in bord aprins bazaie asta micu' zici ca-i VIESPINATOR.....l-am ciocanit miscat fire...desfacut sa vad daca sunt oxizi...nimic...relipit bobina pe placa..tot asa...mentionez ca releu are 3 pini...si stanga si dreapta trec prin acelasi releu...any ideas inainte sa comand altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat..becurile is in regula..nu am decat doua pe spate..stanga dreapta...sunt in regula..motorul sta in garaj deci nu ploaie nu tuna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact aceeasi problema am avut-o si eu. Am crezut ca e de la releu, dar dupa ce mi s-au ars 2 sigurante am descoperit un mic scurt de la becul din stanga spate. Verifica sigurantele si firele de la semnale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat..becurile is in regula..nu am decat doua pe spate..stanga dreapta...sunt in regula..motorul sta in garaj deci nu ploaie nu tuna..

Pai din cauza asta nu merg tocmai ok.

Nu ai vatajul necesar pentru a functiona releul.Iar daca mai ai si un contact imperfect pe unul dintre becurile care le ai de aceea bazaie releul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cauza asta nu merg tocmai ok.

Nu ai vatajul necesar pentru a functiona releul.Iar daca mai ai si un contact imperfect pe unul dintre becurile care le ai de aceea bazaie releul

 

 

 

 

 

pai am avut 4 becuri initial..am renuntzat la alea din fatza ca erau prea "vintage" semnalele si au ramas astea doua pe spate..palpaitul era mai des evident...(stiu cum functioneaza un releu)...dar mi-a mers asa mult si bine...si acuma nu mai merge...si mai are si momente cand merge..(astazi de 2 ori si-au revenit)...cu mai putini consumatori releul ori merge ori nu...nu ca amu mere si peste un ceas nu mai mere...si apoi iar merge..o sa ma uit azi la sigurante...sau sa vad daca nu e un scurt undeva...

 

ii buna treaba..era un fir de la un bec scos...si am desfacut releu..si desfacut o gramada....si amu merge....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am avut 4 becuri initial..am renuntzat la alea din fatza ca erau prea "vintage" semnalele si au ramas astea doua pe spate..palpaitul era mai des evident...(stiu cum functioneaza un releu)...dar mi-a mers asa mult si bine...si acuma nu mai merge...si mai are si momente cand merge..(astazi de 2 ori si-au revenit)...cu mai putini consumatori releul ori merge ori nu...nu ca amu mere si peste un ceas nu mai mere...si apoi iar merge..o sa ma uit azi la sigurante...sau sa vad daca nu e un scurt undeva...

 

ii buna treaba..era un fir de la un bec scos...si am desfacut releu..si desfacut o gramada....si amu merge....

Deci? Nu ai avut vatajul necesar ca acel releu sa functioneze,asta poate insemna si un bec ars, sau contact imperfect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...daca mai aveam un bec pe aceeasi parte releul ar fii palpait rapid si mi-as fii dat seama ca un consumator nu merge..dar asa ..cu un singur bec releul doar bazaia...si firul iesit din mufa era in coditza acolo la stop in spate...am bagat eu mana pe acolo dar nu l-am vazt de prima data...oricum ai avut dreptate...thanks!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...