Sari la conținut

Nipru Bobber Atit Cit Am Putut


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

poi toata faza e k tre sa folosesti un diluant mai slab si cea mai tare e k tre sa dai lacul dupa 15 min ....

numai bine

hai ma! numi spune ca nu pot sa mai dau cu lac dupa ce sa uscat vopseau?

asa de naspa sa fie, d'zeu masi de vopsea!toata munca mea..... :crack: :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai da cu lac, unica chestie ce puteai face era sa pui dupa ce ai vopsit rezervorul linga o soba la caldura si era destul de lucios...

 

nu e neaparat de pus lacul la tine pe motor ca doar nui bmw sau ferari :scratch:

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate nu fa prostia sa dai cu lac peste emaur!!! substantele or sa reactioneze acolo!! si o sa se intample la fel!! adik o sa se branzeasca! daca vrei sa lacuiesti itzi trebe vopsea acrilica nu emaur, este cu totul si cu totul altceva! daca vopsesti cu vopsea cu lac in ea trebe sa ii pui intaritor ca la lac inca o chestie nu vopsitzi niciodata dupa ce atzi dat lac!! fara ca lacul sa nu fie uscat si cand zic uscat ma refer la cateva luni de zile bune!!!! absolut si temperatura este importanta dar asta se va vedem mai ales cand o sa incepi sa vopsesti!! chestia cu vopsitul este o intreaga arta si tehnica!!

 

 

 

bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate nu fa prostia sa dai cu lac peste emaur!!! substantele or sa reactioneze acolo!! si o sa se intample la fel!! adik o sa se branzeasca! daca vrei sa lacuiesti itzi trebe vopsea acrilica nu emaur, este cu totul si cu totul altceva! daca vopsesti cu vopsea cu lac in ea trebe sa ii pui intaritor ca la lac inca o chestie nu vopsitzi niciodata dupa ce atzi dat lac!! fara ca lacul sa nu fie uscat si cand zic uscat ma refer la cateva luni de zile bune!!!! absolut si temperatura este importanta dar asta se va vedem mai ales cand o sa incepi sa vopsesti!! chestia cu vopsitul este o intreaga arta si tehnica!!

 

 

 

bafta in continuare

eu vroiam doar sa dau cu lac sa nu se stearga "mazgalelile" ce le-am facut(POSIBIL SA CURGA BENZINA), atata tot! nu-mi tre mie luciu a la FERARI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

defapt problema ta e ca Emaurul se matuieste in timp, las ca tine pana la 7 Scari.

fi sigur ca tine! numa asa ca da vre-un tir peste mine si peste ea!

sa ne vedem cu bine! :burnout:

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

daca tot am capatat atata liber de la scarbiciu, avand si materialele necesare(multumita lui KrAZ-TRIAL pentru tava de inox, miii de multumiri tovarase!!!!) am schimbat tot sistemul de evacuare.

sa fac coatele fara a avea o masina de roluit a fost o provocare cu atita mai mult cu cit am vrut sai dau un aspect mai "hot-rod"asa am decis sa tai si sa sudez in unghi. operatia de masurare, fixare, taiere si sudare in puncte am facut-o eu, sudura definitiva s-a facut in argon(electric n-a mers deoarece era destul de subtire teava) de catre meseriasul meu, sa nu va spun ca a fost chilipir lucrarea...

eu unu sunt super incantat de aspectul care il are, initial am zis ca am sa polizez un pic sudura s-o finisez o idee, insa asa mult imi place cum arata ca am decis sa raman asa, pe restul evacuari am sa dau cu pasla sai dau un luciu specific inoxului.

 

fara site suna demential(teava de Dn 52) insa atat de demential ca-s auzit de la 2 cartiere distanta cind vin catre casa, oricat mi-ar place, trebuia sa pun site, odata pentru zgomot mai redus(se simte bine diferenta) si mai cu seama petru a nu pierde presiunea interna " back presure" care o creaza sitele prin mentinerea gazelor in sistemul de evacuare, cu atita mai mult cu cat se stie ca se pierde si o mare parte din puterea mutorului prin lipsa lor.

 

PS:

kraz-trial ai avut dreptate, au zburat toti columbi din zona, cred ca se vor muta si catva vecini :wink: :wink:

post-9005-1240208975_thumb.jpg

post-9005-1240209022_thumb.jpg

post-9005-1240209039_thumb.jpg

post-9005-1240209297_thumb.jpg

post-9005-1240209318_thumb.jpg

post-9005-1240209360_thumb.jpg

post-9005-1240209486_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foarte tare! ...ce-mi place sauaaaaa!

de zgomot (noile evacuari), nu zic nimic! ..eu sunt iubitoare de natura, asa ca imi pun doape in urechi :wink:

 

despre vopsea..., ti-au zis si altii. eu ti-as sugera doar atat: matuieste-o si scapi de probleme. oricum o vopsea luciasa nu prea se potriveste cu "ansamblul" :wink:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foarte tare! ...ce-mi place sauaaaaa!

de zgomot (noile evacuari), nu zic nimic! ..eu sunt iubitoare de natura, asa ca imi pun doape in urechi :lol:

 

despre vopsea..., ti-au zis si altii. eu ti-as sugera doar atat: matuieste-o si scapi de probleme. oricum o vopsea luciasa nu prea se potriveste cu "ansamblul" :laugh:

 

apoi asa sa fie! urmatoarea data cind ma plictisesc si se face sa am si timp ma apuc de festit, o fac negru mat!

bine o fi?! :wink:

 

saua e de IJ imbracata si gravata de mine!

oricat de tare si de frumos ar suna basii in noile tobe e bine sa dau sa dam un bun exemplu ca nu ne lipsesc cei 7 ani de acasa, la urma urmei traim intr-o societate si nu in jungla si nici pe camp....

eu am schimbat evacuarea mai mult pentru estetica(tobele de CZ care au fost sunau mai mult decat bine, dar estetic cam strica linia) sitele le-am gindit si executat inainte de a incepe executia sistemului de evacuare,o tura doua eram eu curios cum se aude goale, atita tot!

cum nici mie nu-mi convine, seara cind este cuprins de somn si nai chef de nimic sa treaca cite unu cu mobra (de care o fi ea) fara site in toba pe sub fereastra ta, de-ti clantane si dinti de la Hz si Mhz pe carei scot, nici altuia nu i-ar convine cind as trece eu, cu atit mai mult cu cit persoana, persoanele respective nu au nici o legatura cu motociclismul.

nu vreau sa vad sfintii coborati jos! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saua e de IJ imbracata si gravata de mine!

oricat de tare si de frumos ar suna basii in noile tobe e bine sa dau sa dam un bun exemplu ca nu ne lipsesc cei 7 ani de acasa, la urma urmei traim intr-o societate si nu in jungla si nici pe camp....

eu am schimbat evacuarea mai mult pentru estetica(tobele de CZ care au fost sunau mai mult decat bine, dar estetic cam strica linia) sitele le-am gindit si executat inainte de a incepe executia sistemului de evacuare,o tura doua eram eu curios cum se aude goale, atita tot!

cum nici mie nu-mi convine, seara cind este cuprins de somn si nai chef de nimic sa treaca cite unu cu mobra (de care o fi ea) fara site in toba pe sub fereastra ta, de-ti clantane si dinti de la Hz si Mhz pe carei scot, nici altuia nu i-ar convine cind as trece eu, cu atit mai mult cu cit persoana, persoanele respective nu au nici o legatura cu motociclismul.

nu vreau sa vad sfintii coborati jos! :wink:

 

* I agree! :wink:

 

apai saua aia facuta de tine o sa devina "blazonul" bobber-ului. ...daca-ar fi pastrat si taica-miu IJ-ul de l-a avut odata!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai Gabi n-am sa-ti mai spun Oyama, am sa-ti spun Sticla de Nivel cind ne-om intilni la 7 scari. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai Gabi n-am sa-ti mai spun Oyama, am sa-ti spun Sticla de Nivel cind ne-om intilni la 7 scari. Numai bine.

pai bine bine Nea Victor, oi fi "sticla de nivel" da va spun dupa acuma ca-mi platiti botezul, nu de alta da Gabi e altcineva :D

sa fie intr-un ceas bun, sa ne vedem la Brasov prin septembrie insa pina atunci mai e, sper sa ajung si la Predeal printre altele, cel putin astea doua locatii sa fie ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...