Sari la conținut

La Orsova De 1 Mai


Postări Recomandate

Propun o plimbare frumoasa de 1 mai. La Orsova . Gasiti aici cateva lucruri despre Orsova http://orsova.ablog.ro/ . Sunt vreo 370 de km. pe traseul Buc-pitesti-valcea-targu jiu-motru-drobeta turnu sevrin-orsova. Am vb cu cineva care a fost pe drumul asta si spune ca e bun. Ma gandesc sa plecam de dimineata, pe la 7-8. Portile de Fier, Capul lui Decebal, Cazanele Dunarii, Parcul national Domogled, Parcul national Portile de Fier, Golful Mraconia. Sunt doar cateva obiective turistice din zona. As vrea sa ramanem o noapte acolo. Mai e o idee de traseu dar ies vreo 500 de km. Buc-pitesti-craiova-drobeta-orsova. Cine vrea sa mearga ne vedem la benzinaria Agip de la Chibrit pe 1 mai la 7-30 dimineata. Plecarea este la 8. Poate se mai alatura cineva pe parcurs. Aseara am ales traseul. Momentan sunt singur . Sper sa nu raman asa , nu stiu cat e palpitant ar fi traseul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la drumul dintre Drobeta si Orsova, sunt multe gropi si mult nisip/pietris pe drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare la drumul dintre Drobeta si Orsova, sunt multe gropi si mult nisip/pietris pe drum!

 

multumesc de atentionare . sunt vreo 30 de km intre drobeta si orsova , dealungul dunarii, o sa admiram peisajul daca drumul nu e asa ok. :moto:

 

interesant traseu....

returul pe unde?

 

sunt mai multe variante. eu as vrea sa mergem si la rezervatia valea cernei http://www.valea-cernei.com/. asta inseamna de la orsova spre baile herculane. dar orice propunere e binevenita. :)

 

http://www.carpati-valea-cernei.com/

http://www.domogled-cerna.ro/

Editat de catalin_chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o plimbare frumoasa de 1 mai. La Orsova . Gasiti aici cateva lucruri despre Orsova http://orsova.ablog.ro/ . Sunt vreo 370 de km. pe traseul Buc-pitesti-valcea-targu jiu-motru-drobeta turnu sevrin-orsova. Am vb cu cineva care a fost pe drumul asta si spune ca e bun. Ma gandesc sa plecam de dimineata, pe la 7-8. Portile de Fier, Capul lui Decebal, Cazanele Dunarii, Parcul national Domogled, Parcul national Portile de Fier, Golful Mraconia. Sunt doar cateva obiective turistice din zona. As vrea sa ramanem o noapte acolo. Mai e o idee de traseu dar ies vreo 500 de km. Buc-pitesti-craiova-drobeta-orsova. Cine vrea sa mearga ne vedem la benzinaria Agip de la Chibrit pe 1 mai la 7-30 dimineata. Plecarea este la 8. Poate se mai alatura cineva pe parcurs. Aseara am ales traseul. Momentan sunt singur . Sper sa nu raman asa , nu stiu cat e palpitant ar fi traseul :)

 

 

interesanta propunere catalin, dar vremea e destul de capricioasa zilele astea... la asta te-ai gandit?? oricum traseul este ff misto, daca ne intoarcem pe herculane poate ii recuperam si pe cei doi care s-au dus de paste acolo! cam asa era si traseul de care vorbisem cu voi atunci la "birou", dar acel traseu era mai lung de vreo 5 zile... oricum ce e aiurea este ca va trebui sa facem maraton pana la orsova.. sa avem timp sa vizitam ceva si sa ne si odihnim...

vorbesc si eu cu baietii si fetele din gasca si te sun sa iti zic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta si pe mine doar ca vineri lucrez :)

Cam pica varianta cu o noapte dormita acolo deci. Daca reusesc sa combin ceva si pot sa merg.. te anunt maine sau ma prezint la intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bai varule a lui chivu

cel mai scurt drum posibil pana la orsova este a doua varianta , adica bucuresti - pitesti - slatina - craiova - strehaia - severin - orsova , pana la pitesti puteti merge tare pe autostrada , la un moment dat se va face bretea in dreapta care te va duce catre albota , drumul este f bun pana la craiova , cum intri in mehedinti , adica cum ai trecut de craiova , este bun cu anumite exceptii , in strehaia este jalnic , deci se ajunge relativ bine pana in severin , este jalnic de la severin la orsova , efectiv pe defileu , pe anumite locuri se circula numai pe un sens , sunt semafoare , dar si in rest cad pietre , se lucreaza , este destul de aiurea , privelistea este extraordinara , printre cele mai frumoase vazute , dar ...

si acest drum are 365 - 370 km pana in severin si mai sunt 28 km pana in orsova si inca vreo 20-25 cred pana in herculane , daca ajungeti pana acolo merita vazut si herculane , sunt serpentine , aveti grija ca sunt vipere pe acolo , sunt si scorpioni , mici , dar sunt

capul lui decebal sapat in munte este in partea opusa orasului herculane , pt herculane lasi orsova in stanga si te duci catre timisoara , pt decebal intri in oras si ocolesi orasul prin stanga , este in moldova noua

si pe acolo sunt super peisaje , si-au facut unii pensiuni cu pontoane , case lacustre

hai,bafta

si mai invata ping-pong

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draku, CosX, Pitika ? sper ca ne vedem maine.

stefan, merci de sfaturi. mai frumos era sa te prezinti maine :moto: prima varianta, cea aleasa de mine, e cea mai scurta gasita pe harta . si am primit si confirmari ca pana la tg jiu cel putin drumul e foarte bun. severin - orsova am inteles ca nu ar fi genial. dar e o portiune mica , pana in 30 de km, cum ai spus si tu peisajul compenseaza. :) unde va e spiritul de aventura?

Editat de catalin_chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazarea la cort sau la pensiuni?

banuiesc ca la ceva pensiuni, ca la cort e cam frig....

eu avem in plan o iesire pe la Tg.Jiu, Petrosani, Deva, Rapa Rosie langa Sebes (acolo se desfasoara intalnirea modelistilor pe 1,2,3 mai) si retur dar se pare ca vremea nu este chiar cooperanta in zona muntoasa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu plec astazi la severin

CU MASINA

drum bun! dar sa tradezi tu mobra :) pt masina... :moto:

 

 

cazarea la cort sau la pensiuni?

banuiesc ca la ceva pensiuni, ca la cort e cam frig....

eu avem in plan o iesire pe la Tg.Jiu, Petrosani, Deva, Rapa Rosie langa Sebes (acolo se desfasoara intalnirea modelistilor pe 1,2,3 mai) si retur dar se pare ca vremea nu este chiar cooperanta in zona muntoasa... :moto:

la ceva pensiune. trebuie sa gasim . am verificat si eu traseul de care spui, ma gandeam la un retur mai lung . dar pentru sambata era anuntata ceva ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o plimbare frumoasa de 1 mai. La Orsova . Gasiti aici cateva lucruri despre Orsova http://orsova.ablog.ro/ . Sunt vreo 370 de km. pe traseul Buc-pitesti-valcea-targu jiu-motru-drobeta turnu sevrin-orsova. Am vb cu cineva care a fost pe drumul asta si spune ca e bun. Ma gandesc sa plecam de dimineata, pe la 7-8. Portile de Fier, Capul lui Decebal, Cazanele Dunarii, Parcul national Domogled, Parcul national Portile de Fier, Golful Mraconia. Sunt doar cateva obiective turistice din zona. As vrea sa ramanem o noapte acolo. Mai e o idee de traseu dar ies vreo 500 de km. Buc-pitesti-craiova-drobeta-orsova. Cine vrea sa mearga ne vedem la benzinaria Agip de la Chibrit pe 1 mai la 7-30 dimineata. Plecarea este la 8. Poate se mai alatura cineva pe parcurs. Aseara am ales traseul. Momentan sunt singur . Sper sa nu raman asa , nu stiu cat e palpitant ar fi traseul :)

 

Interesant traseu. L-am facut cu ceva ani in urma, si parca l-as mai face inca o data.

Mai multe detalii: Esti tu singur pe motor, sau cu prietena? Ce experienta ai? Cat timp vrei sa petreci in sa?

Cazare la cort sau pensiuni?

Sunt tentat sa merg, dar mai trebuie un pic discutat. Cel mai bine la o bere, diseara, sau pe mess ( dange0rge ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine la severin sunt 32 grade...cel mai bun drum este bucuresti-pitesti-slatina-bals-craiova-strehaia-severin-orsova....pana la severin drumul este COALA...de la severin la orsova...putzin mai `nasol`...dar v-am zis..pana la severin drumul e perfect....pa cealalta varianta...de la Tg jiu la severin va blestematzi zilele.. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu confirm (cam tarziu, ce-i drept)

daca mai vrea careva sa vina spre pitesti, intalnirea la 7.30 in parcarea mcdonald de la iesirea spre autostrada (nu are rost sa vin spre chibrit ca traversez bucurestiul degeaba...)

plecarea la 8.05, fix :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...