Sari la conținut

ISTORIA Chopperelor UNDE A INCEPUT


robychopper
 Share

Postări Recomandate

reportaj tradus din revista BIKER ZONE din spania

 

Multi sustin ca chopperele sau nascut inepind cu filmul EASY RIDER.

Altii lsitueaza inceput chopperelor prin anii 60 in USA mai bine spus in california,ar mai fii unii care spun ceva ca pe undeva pe linga coasta de est.

rokeri au si ei de spus ceva,spunind ca sa inceput cu filmul SALVAGE cu marlon brando si prietenii lui conducind motociclete englezesti.

Ca originea lor ar fii in motoarele BSA,TRIUMPH,NORTON,etc ale britanicilor,ca nu ca primele autentice choppere ar fi INDIANURILE,ca ar fi HARLEYURILE

Adevarul este ca chopperele nu sau nascut in USA,nici in anii 60,nici ca ar fii vreo marca legendara

Prima aparitie a fost in anii 30 intro zona numita TASMANIA in AUSTRALIA

si motocicleta se numea REX-ACME

PRIMI choperisti nu fumau marijuana si nici nu erau inbracati in haine de piele nici macar nu aveau bocanci nici barba

Erau inbracati in costum de stofa camasa alba si nu le lipsea nici o data cravata si pipa in gura

Citeodata mai era cite unul care isi tragea ciorapi peste pantalonii de stofa

Nu erau nici un fel de OUTLAWS sau HELLS ANGELS erau cit de simplu se putea pe vremea acea si conduceau niste motoare iesite din comun total pt anii 30

Daca va aduceti aminte din desnele animate cu coiotul si pasarea ce fugea de rupe pamintul si facea BIP BIP asta ar fii unica legatura cu primul chopper

In desenele alea animate tot timpul pe bombele care le punea coiotul sa prinda pasrica...pe bombele acelea scria ACME exact asa cum se numeste si prima marca de CHOPPERE inventata prima si prima oara in 1922

O marca engleza ce uza pe vremea accea niste motoare V-TWIN create de ei care dupa un timp in 1922 a fost cumarata de firma REX si dupa un timp se numeau REX-ACME prima firma de choppere si firma sa numit dupa aia sa numit ACME-RUDGE CHOPPERS cu sediul in AUSTRALIA,pe pantul lui VAN DIEMEN in ziua de azi cunoscut sub numele de TASMANIA si pe vremea accea o ex colonie britanica

GRANDAD FESTER a construit pt prima oara in lume PRIMUL CHOPPER in 1922

care este si il vedeti in prima poza facuta in 1927

iar fii sai in a doua poza in 1932 care au facut bazele primelor choppere

 

UN SALUT SI RESPECT LA FAMILIA FESTER;SI LA REX_ACMEsi la ACME-RUDGE- CHOPPERS

si in special TASMANIEI tara in care sa nascut CHOPPERELE

post-24-1074181440_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

citi dintre voi stiati istoria chopperelor

eu cind am citit revista am ramas foarte surprins

asa ca acum putem si noi sa stimi purul adevar despre PRIMUL CHOPPER

unde,ce,cum si cind si cine a fost

sper sa va placa INFORMATIA :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beton, nu stiam

btw, ce pm inseamna ACME ? :lol:

nu specifica nimic in revista,atita stiu si eu asa se numeau :P :D

asa se numeau motocicletele alea ....ACME....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

basty , motolife nu e o revista,ca EASY RIDER.sau IN THE WIND.....nu se prea dedica ei...poate va aparea si la noi o rev. numai pentru,cu,si despore choppere.sa speram... ACME-este un fel de expresie care acum nu se prea mai foloseste in limba engleza, s-ar traduce cam asa...ceva d genul..."gata sa explodeze",de obicei s folosea ca sa atentioneze .un fel de DANGER, dar nu kiar in sensul asta,era inscrisa pe toate cutiile d T.N.T.si am vazut0o folosita d multe ori in desenul animat d care vorbea boby bicker mai devreme,atunci cind coyotul incerca cite o smecherie noua ,mai mereu scotea cate ceva ditr-o cutie pe care scria pe linga ce contzinea si cuvantul ACME.aici cred ca acei PIONIERI au vrut sa foloseasca,acest cuvant, pentru ca nu erau jargoanele de astazi.limba engleza era mult mai rigida atunci. eu as as apune ca au vrut sa spuna: "atentie.nu ati mai vazut asa ceva.cei slabi de inima sa nu se uite.please(erau niste gentelmani):D"sau ....cel putzin asta e parerea mea...oricum o sa vin cu o traducere ma exacta...daca mai intereseaza pe cineva.daca nu......va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beton, nu stiam

btw, ce pm inseamna ACME ? :lol:

uite ma ca tu ai intrebat :lol:

acme = (s) apogeu (n); punct culminant (n); culme (f)

 

What Does ACME Mean?

We get this question a lot, here at ACME Labs.

 

The dictionary definition is: "the top", or "the highest point", or just "perfection". This is straight from Greek. (Greek mythology also includes a nymph named Acme.)

Apparently some early business school textbooks liked to use Acme as a business name in some of their examples.

There's a story that the business school use is an acronym, standing for "A Company Manufacturing Everything". This is probably false etymology.

Sears-Roebuck used Acme as one of their in-house brand names in the early 1900s, just like they use "Craftsman" today. For instance, take a look at this ad for an Acme anvil from the 1902 Sears catalog.

Warner Brothers apparently took the name from Sears and used it for the mail-order company in the Wile E. Coyote cartoons.

 

:D :P :lol:

 

 

Bafta si drum uscat!

post-24-1074516586_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ar insemna "Choppere perfecte (de top! :D )".

Si ceea ce ar fi foarte aproape de adevar. Buna treaba ai facut Robby cu topicul asta.

 

Felicitari!

 

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ar insemna "Choppere perfecte (de top!  :D )".

Si ceea ce ar fi foarte aproape de adevar. Buna treaba ai facut Robby cu topicul asta.

 

Felicitari!

 

 

Bafta si drum uscat!

mersii

eu sper sa fie macar de folos sau mai bine spus cultura generala pt multi dintre noi

salut :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
basty ,  motolife nu e o revista,ca EASY RIDER.sau IN THE WIND.....nu se prea dedica ei...poate va aparea si la noi o rev. numai pentru,cu,si despore choppere.sa speram...  ACME-este un fel de expresie care acum nu se prea mai foloseste in limba engleza, s-ar traduce cam asa...ceva d genul..."gata sa explodeze",de obicei s folosea ca sa atentioneze .un fel de DANGER, dar nu kiar in sensul asta,era inscrisa pe toate cutiile d T.N.T.si am vazut0o folosita d multe ori in desenul animat d care vorbea boby bicker mai devreme,atunci cind coyotul incerca cite o smecherie noua ,mai mereu scotea cate ceva ditr-o cutie pe care scria pe linga ce contzinea  si cuvantul ACME.aici cred ca acei PIONIERI au vrut sa foloseasca,acest cuvant, pentru ca nu erau jargoanele de astazi.limba engleza era mult mai rigida atunci. eu as as apune ca au vrut sa spuna: "atentie.nu ati mai vazut asa ceva.cei slabi de inima sa nu se uite.please(erau niste gentelmani):D"sau  ....cel putzin asta e parerea mea...oricum o sa vin cu o traducere ma exacta...daca mai intereseaza pe cineva.daca nu......va rog.

Salut.

 

Si noua ne plac foarte mult aceste "minunatii". Si cu cea mai mare placere am face astfel de articole la Motolife despre asa ceva. In ultimul numar chiar avem un astfel de articol. Speram la si mai multe in numerele viitoare.

Am sa va explic insa de ce nu putem avea mai multe materiale despre "armasarii" aia de pe net. Vedeti si voi ca pozele sunt extraordinar de mici si in revista nu ar putea avea o dimensiune mai mare de 5 pe 5 cm. Si nu cred ca voi vreti articole cu timbre! Si noi murin de ciuda, dar asta e...

 

O sa incercam sa le gasim pe cele din Romania, sa stimulam aceasta "manie" si sa avem cat mai multe articole si poze. CAm asta e.

 

Bafta si noroace. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...