Sari la conținut

Material etansare Suzuki Bond 1215


Postări Recomandate

Salutari

 

Am o permanenta problema cu etansarea capacului de chiuloasa la DR.

Manualul de service recomanda utilizarea materialului Suzuki Bond 1215.

 

Aveti idee daca in Romania se gaseste de cumparat asa ceva sau echivalenta ?

incearca la magazine moto specializate,dar

mai degraba echivalenta : un tub de silicon rezistent la temperaturi inalte. gasesti la auto, e silicon de garnituri, destul de ieftin.il lasi sa se intareasca cateva minute, apoi pui chiulasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu silcon de etansare pt. auto, dar in timp se inmoaie de la ulei si inevitabil incepe sa curga.

 

Am inteles din ce am mai descoperit pe net ca cel pentru etansare chiuloase si capace de chiuloasa trebuie sa fie foarte rezistent la temperatura si ulei.

 

Zona in care curge la mine este in apropierea unui canal de ungere de la unul din palierele axului cu came.

 

In ultimele dati am incercat cu silicon auto Victor Reinz (destul de scump fata de unul "rosu") si am avut rezultate destul de bune... adica a curs dupa cateva luni.

 

Problema este ca am scimbat segmentii si in doua saptamani a trebuit sa "resiliconez" de doua ori deja.

 

O fi expirat siliconul si nu isi mai face treaba?

Care este timpul ideal de uscare a siliconului?

 

PS. Suprafetele ce trebuiesc etansate sunt plane... am verificat .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu silcon de etansare pt. auto, dar in timp se inmoaie de la ulei si inevitabil incepe sa curga.

 

Am inteles din ce am mai descoperit pe net ca cel pentru etansare chiuloase si capace de chiuloasa trebuie sa fie foarte rezistent la temperatura si ulei.

 

Zona in care curge la mine este in apropierea unui canal de ungere de la unul din palierele axului cu came.

 

In ultimele dati am incercat cu silicon auto Victor Reinz (destul de scump fata de unul "rosu") si am avut rezultate destul de bune... adica a curs dupa cateva luni.

 

Problema este ca am scimbat segmentii si in doua saptamani a trebuit sa "resiliconez" de doua ori deja.

 

O fi expirat siliconul si nu isi mai face treaba?

Care este timpul ideal de uscare a siliconului?

 

PS. Suprafetele ce trebuiesc etansate sunt plane... am verificat .....

recunosc ca nici la mine nu rezista mult, mai ales ca nu stiam exact cum sa-l aplic....se lasa cateva minute sa se intareasca, cand pui chiulasa apesi usor treptat, sa iasa eventualele bule de aer din silicon,apoi strangi definitiv.ar trebui sa tina,e special facut...ai incercat sa faci garnitura din clinkerit? e un fel de carton verde,special de garnituri,costa 35 ron metrul patrat,faci din el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi chestie o pateam io la 650.

am luat Reinzosil ,ca si tine,si s-a rez problema..

 

poate ordinea in care stringi nu e corecta ...ca de supraf zici ca sunt plane.

degreseaza bine suprafetele dupa care sterge intens cu o cirpa curata si uscata(si alba :( ),stringe prima data suruburile din centrul capacului,de obicei alea sunt si cele ce string axu cu came,sa eviti bombarea capacului dupa aceea cele din margine intr-o ordine cit mai in cruce.

 

aaa,si inca aceva....io nu las deloc siliconu citeva minute inaintea asamblarii,aplic si montez,nu am mai auzit asa ceva. cum mai face lipeala perfect pe ambele suprafete daca il mai lasi sa prinda pojghitza? :P poi asa brinzit cucu mai etanseaza.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca nici la mine nu rezista mult, mai ales ca nu stiam exact cum sa-l aplic....se lasa cateva minute sa se intareasca, cand pui chiulasa apesi usor treptat, sa iasa eventualele bule de aer din silicon,apoi strangi definitiv.ar trebui sa tina,e special facut...ai incercat sa faci garnitura din clinkerit? e un fel de carton verde,special de garnituri,costa 35 ron metrul patrat,faci din el....

 

Imposibil de facut asa ceva... intre capac si chiulosa sunt prelucrate palierele pentru axul cu came. Adaugarea unei garnituri "ovalizeaza" palierele si se ajunge la alte probleme grave.

 

Sa caut luni la Loctite poate gasesc materialul echivalent.

 

 

Mesaj completat

Tocamai am gasit prin colectia de "maimute" ca am un tub de Loctite 518 nou si nedesfacut (de cca 2 ani cred)

 

Ii verifica fisa tehnica si eventual fac o proba.

Mesaj completat

Am pus azi Loctite 518 ... rezultatul cacao.... dupa 30 sec a inceput sa musteasca in acelasi loc, dar mult mai tare.

(am asteptat dupa aplicare cca 1 ora).

 

Momentan am revenit la Reinzosil si astept 24h sa se intareasca siliconul ... poate am noroc.

 

Cat despre Loctite 518 cred ca este OK dar nu pentru ce am eu nevoie... si cam foarte scump....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam buba asta la DR, si da, nu tine cu silicon... dar sa stiti ca si siliconul se lasa 10 min si apoi se strange capacul, si asta in general nu numai la capacul de chiulasa...

 

Loctite 518 am cautat de mi-a venit rau se foloseste si la blocat suruburi prin motor, eu am gasit un fel de echivalent, loctite-ul era numai pe net si o caruta de bani pe un tubulet de 20ml, dar cred ca merita..

Esti norocos ... ca l-ai gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam buba asta la DR, si da, nu tine cu silicon... dar sa stiti ca si siliconul se lasa 10 min si apoi se strange capacul, si asta in general nu numai la capacul de chiulasa...

 

Loctite 518 am cautat de mi-a venit rau se foloseste si la blocat suruburi prin motor, eu am gasit un fel de echivalent, loctite-ul era numai pe net si o caruta de bani pe un tubulet de 20ml, dar cred ca merita..

Esti norocos ... ca l-ai gasit.

 

Loctite 518 se foloseste la etansari intre doua suprafete metalice (pe plastic se zice ca nu are efect) cu ados maxim 0,5 mm.

 

Am 2 tuburi si la unul (folosit 50 %) s-a rasucit "pistonul" care impingea materialul (este de 50 ml dar tip tub de silicon) - am impins cu o surubelnita. Inca mai este bun.... daca sunt amatori il DONEZ.....

 

Se spune ca este foarte bun la refolosirea garniturilor de chiuloasa (doar cele metalice).

Mesaj completat

Am pus ieri Reiozosil .... azi pedala si surpriza "coafura rezista"...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...