Sari la conținut

buc - lac zetea ( harghita), sambata 14 august


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare tuturor,

 

propun tura de o zi, plecarea la 06 30, sa nu prindem caldurile si aglomeratia pe drum

plecarea mc donalds otopeni, (dupa pod, venind dinspre bucuresti)

dus : buc- bv- odorheiul secuiesc - lac zetea 310 km

intors : lac zetea - sighisoara - bv - buc 370 km

am mai fost la lac, la intrunirea v stromistilor, dar am stat cam 30 minute, pe fuga

apa este f curata si rece, sunt locuri cu umbra unde putem sta sa lenevim/mancam, intre pauzele de scaldat

viteza : max 140 kmh unde merge sau mai putin/mult in f de motoare

marius 0722564401 sau 0745871414

 

nu uitati chiloteii de baie !

daca nu sunt doritori pt 1 zi, putem sta si peste noapte, eu cu cortul ,dar sunt si pensiuni pt cine vrea confort

in cazul asta duminica eu plec dimineata, trebuie sa ajung la campina la 09 00

post-45187-1281603609_thumb.jpg

post-45187-1281603640_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

propun tura de o zi, plecarea la 06 30, sa nu prindem caldurile si aglomeratia pe drum

plecarea mc donalds otopeni, (dupa pod, venind dinspre bucuresti)

dus : buc- bv- odorheiul secuiesc - lac zetea 310 km

intors : lac zetea - sighisoara - bv - buc 370 km

am mai fost la lac, la intrunirea v stromistilor, dar am stat cam 30 minute, pe fuga

apa este f curata si rece, sunt locuri cu umbra unde putem sta sa lenevim/mancam, intre pauzele de scaldat

viteza : max 140 kmh unde merge sau mai putin/mult in f de motoare

marius 0722564401 sau 0745871414

 

nu uitati chiloteii de baie !

daca nu sunt doritori pt 1 zi, putem sta si peste noapte, eu cu cortul ,dar sunt si pensiuni pt cine vrea confort

in cazul asta duminica eu plec dimineata, trebuie sa ajung la campina la 09 00

 

A inceput sa-ti placa zona vad, intradevar este frumoasa, am fost anul trecut la intilnirea moto pe traseul Brasov-Rupea-Odorhei si ne-am intors pe Miercurea Ciuc-Tusnad. Daca nu era asa cald poate veneam si noi.

Nu ai spus cum a fost pe clisura, daca ai timp scrie citeva rinduri, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut !

mi ar placea sa vin si eu de sambata. am mai fost acolo si e un loc foarte frumos.si drumurile de ajuns aici sunt grozave...trebuie insa verificat sa nu fie inundata zona pt ca am fost eu cam acum 2 saptamani si nu se putea intra.era apa din lac pana sus aproape de intrare.

 

Mesaj completat

 

va salut !

mi ar placea sa vin si eu de sambata. am mai fost acolo si e un loc foarte frumos.si drumurile de ajuns aici sunt grozave...trebuie insa verificat sa nu fie inundata zona pt ca am fost eu cam acum 2 saptamani si nu se putea intra.era apa din lac pana sus aproape de intrare.

am verificat si s a dat drumul la baraj astfel incat acum nivelul apei este ok. am si un nr de tel de la o pensiune din zona:0751500635

preventiv mi as lua si cortul , daca mai sta cineva sa pot campa chiar acolo , pe mal. coltul ala e ceva de vis...plus ca mi e dor si de un gulas sau un papricas unguresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'ar fi mai frumos prin Siriu-Sita Buzaului-Covasna? Iar intoararcerea prin Bv-Rasnov-Paraul Rece-Predeal sau pe Sacele-Cheia sau Paltinu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@doru : sa-mi lasi si mie nr tau, ca mi-au furat ori mi-am pierdut mobilul si am pierdut toate nr de tel

cel mai bun gulas pe care l-am mancat a fost la clubul motociclistilor din miercurea ciuc, la rebel wolves, ne-au asteptat cu un gulash, d ala de la mama lor, facut la cazan,,,ceva de vis,,,am baut si-o bere ca nu m-am putut abtine,,,iata poze, in poza aia cu masa intinsa era liniste totala, nimeni nu mai vorbea,,,toti savurau

 

@petrisor : eu imi iau si cortul, ca solutie de back up, asa ca vedem acolo

 

@ bmwio : haide bre ca te racoresti acolo, stii ce buna apa este de scaldat ?? :baldy: am zis cate ceva despre clisura dunarii,,,dau copy & paste ca mi-e lene sa mai scriu inca odata:

 

uite si un filmuletz, ai de toate,,,si niste impresii :http://www.youtube.com/watch?v=L4hAeSu25UI

 

QUOTE (bogdan_harea @ Aug 9 2010, 02:24 AM)

Frumoasa tura. Mai baga amanunte legate de traseu, posibilitati de cazare, preturi in zona, ce merita vizitat. Ma bate gandul pt un weekend ca traseele din tara si BG sau cam epuizat.

 

 

salut,

 

asa cum au mai spus si altii care au trecut pe acolo , pe partea sarba a dunarii cel mai mult merita vazuta fortareata golubak, cazanele mici si mari bineinteles, iar drumul in sine cum treci granita ( granita - de la drobeta mai mergi putin spre orsova) la sarbi este de vis, trebuie sa opresti pe drum in toate zonele amenajate pt parcare, fiindca acolo sunt cele mai bune locuri de admirat peisaje si facut poze. legat de cazare nu pot sa spun prea multe, decat ca sunt pensiuni peste tot de-a lungul clisurii, scrie "sobe" sau vezi chiar scris "camere", dar nu stiu pretul, am auzit doar ca tarifele sunt cam ca la noi , adica echivalentul a 80 ron / dubla. daca vrei sa schimbi bani, cum treci granita la sarbi, faci stanga spre primul orasel si acolo gasesti sa schimbi bani , intreaba vamesul sa te directioneze, ei vorbesc putin romaneste. daca vrei si la belgrad, autostrada se poate plati cu cardul, echivalentul aprox a 2 euro, la benzinarie pe autostrada eu am platit cu euro cash, dar se poate bineinteles si cu cardul. in belgrad daca vrei la cetatea Kalemegdan, bagi pe gps strada pariska si te duce chiar acolo.

 

eu recomand 2 variante in functie de timpul disponibil :

 

1.) vineri : bucuresti - pitesti - craiova - drobeta -( treci granita) - clisura dunarii pe la sarbi - golubac si cazare la golubac sau veliko gradiste ( in ambele locatii sunt zone amenajate pt scaldat in dunare )

sambata : golubac - belgrad ( vizitare cetate) - fortareata belogradchik din bulgaria si cazare in zona

duminica : - pestera magura (blg) - lacul din satul dimovo ( blg) - cetatea medievala baba vida (blg) din orasul vidin - trecere cu bacul pe la calafat - craiova - pitesti - bucuresti. distanta intre fortareata si pestera magura cam 20 km, lacul cam la 4 km de pestera.

 

filmulet zona belogradchik - pestera magura :

 

 

2) sambata : bucuresti - pitesti - craiova - drobeta (treci granita la sarbi) - clisura dunarii pe la sarbi - golubac - veliko gradiste - moravita - baile herculane si cazare la baile herculane

duminica : baile herculane - obarsia closani - baia de arama - targu jiu - horezu - rm valcea- pitesti - bucuresti

post-45187-1281615522_thumb.jpg

post-45187-1281615558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiam exact unde e zetea desi le-am baut tuica multa vreme, pana au stricat-o si pe aia. la gheorghieni am fost de vreo 2 ori. mie imi place in zona ungureasca, drumurile cand am fost eu nu erau deloc bune, numai gropi. sambata vad ca se anunta 39c, duminica 40 (dupa accuweather) cred ca stau acasa. daca o tine tot asa plec undeva mai in nord vreo 2 sapt. inca vreo 10 zile insa sunt legat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant, as veni si eu, sa vedem cum mi se aranjeaza treburile azi sa nu trebuiasca sa lucrez pe weekend.

Ma gandesc ca daca se intinde pe 2 zile tura asta am putea sa facem in prima zi si Cheile Bicazului si sa innoptam pe undeva pe-acolo.

 

Pana la urma cate persoane vin sigur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lancelot, in principiu orice traseu e bun, dar la dus e mai bine pe traseul rapid, ca ne prind caldurile pe drum

 

@petrisor, eu imi pun cortul si toate celelalte pe motor, daca nu mai anunta nimeni nimic pana pe la 17 00, eu sunt nevoit sa plec la campina, si urmaresc de acolo ce se mai intampla,,,sper sa am semnal la laptop, lasati si voi nr de tel sa putem tine legatura. in cazul asta, ne putem intalni sambata dimineata pe dn 1 , la Banesti, este un observator de politie, sub forma unei ciuperci ,chiar in curba spre stanga, ne vedem acolo

 

@doru , cred ca maxima este de 32 c : http://vremea.ido.ro/Harghita.htm ,iar acolo ne asteapta o apa curata si rece :laugh:

 

@cofee man , e bun traseul ala de 2 zile ,dar eu n-am timp, poate mergi cu noi in prima zi la zetea apoi continui pe bicaz ?

 

0722564401 la nr asta raspund si de pe motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

mai suntem inca doi pentru tura de doua zile dar cu intoarcere duminica nu chiar de dimineata ......cazare in principiu la cort, dar mai vedem si la fata locului cum stau lucrurile.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M'as baga si eu daca nu se merge foarte repede, n'as vrea sa va incomodez. 2 zile ar fi ok, am avea mai mult timp de plimbat si de vazut peisaje.

 

P.S. am propus varianta aia la dus, prin Siriu-Covasna pt ca drumul e lejer pe acolo si cu portiuni prin padure, deci mai la racoare. Am ajuns sa fac alergie la DN-uri, mai ales DN 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ lancelot :

buc-bv-odorhei-zetea 303 km, 3h 55 min

buc - covasna- m ciuc - zetea : 370 km, 4h 55 min

cel putin in teorie cam astea sunt cifrele, o ora in plus pe toropeala conteaza,,,

nu tin cu dintii de traseul propus de mine, ca sa impacam si capra si varza , ne putem desparti la brasov si ne regrupam la zetea

referitor la viteza,nici prea tare dar nici sa cadem de pe moto :laugh: , un max de 130 ar fi ok ? ar trebui sa mergem sustinut, sa n-o lalaim prim benzinarii

vad ca esti din ploesti, ne intalnim la ciuperca de politie dinlocalitatea banesti, e bine ?

 

@petrisor, vad ca ai nr de bacau, ne intalnimdirect la zetea ?

 

@ sds , daca mai vine cineva din bucuresti, va intalniti la mc donalds otopeni la 06 30, si ma pescuiti si pe mine din banesti, e bine asa ?

banesti este langa campina, cam la 5 km departare,,,

 

marius 0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape mi-am rezolvat treburile deci 90% weekendul asta sunt liber. Sunt ok si cu varianta de 1 zi si cu cea de 2 zile cu mentiunea ca e cam alergatura pt. o sinugra zi (nu prea mai ramane timp de baie & bere)

 

@Lancelot: nu cred ca se va goni, eu sigur n-am chef de polizat scarite si alte minuni.

 

@magarusulmarius: Ai idee ce pensiuni sunt f. aproape de locul de campare? M-am uitat eu pe net dar erau cam ocupate toate. Nu ca n-as vrea sa stau la cort dar il am imprumutat la un amic si nicio sansa sa-l iau inapoi pana maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vin daca sunt max 32c, mai mult e chin.

 

de max. 32c nu prea cred ca o sa avem parte decat pe la o umbra deasa, oricum banuiesc ca o fi mai bine decat in Bucuresti

 

.................ce nesuferiti sunt astia de la BMW, la cati bani ai dat pe ea si la cate tot ai luat de la ei nu i-au pus si un aer conditionat :drink:

Mesaj completat

@ sds , daca mai vine cineva din bucuresti, va intalniti la mc donalds otopeni la 06 30, si ma pescuiti si pe mine din banesti, e bine asa ?

banesti este langa campina, cam la 5 km departare,,,

 

marius 0722564401

 

gata sefu, cum sa nu, se poate :) :laugh:

 

 

Mesaj completat

xvs650 = ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cafegiu : la mine e varianta de compromis, eu plec duminica dimineata, deci as putea spune ca sunt 2 zile,,,

 

@ sds - ne vedem la ciuperca

 

mesaj pt toti : lasati telefoaneleeee :laugh:

Mesaj completat

@cafegiu : nu stiu nici o pensiune, mai cauta si tu pe net

 

Mesaj completat

m-a sunat @petrisor din bacau, el pleaca de azi si vine si fra su, bill, ne vedem acolo cu ei

am vorbit si cu @lancelotul, el locuieste in ploiesti si ne vedem la ciuperca de politie, din localitatea banesti , la ora 08 00

@sds si @cafegiu, voi cred ca va intalniti la mc donalds otopeni,la ora 06 30, ori veniti direct la ciuperca, la ora 08 00

 

daca mai vrea cineva sa mearga, este binevenit

0722564401 marius, la nr asta raspund si de pe motoreta

eu imi fac bagajele si merg in zona campina, plec peste vreo ora , raman acolo peste noapte si sb dimineata la 08 00, sunt la ciuperca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape mi-am rezolvat treburile deci 90% weekendul asta sunt liber. Sunt ok si cu varianta de 1 zi si cu cea de 2 zile cu mentiunea ca e cam alergatura pt. o sinugra zi (nu prea mai ramane timp de baie & bere)

 

@Lancelot: nu cred ca se va goni, eu sigur n-am chef de polizat scarite si alte minuni.

 

@magarusulmarius: Ai idee ce pensiuni sunt f. aproape de locul de campare? M-am uitat eu pe net dar erau cam ocupate toate. Nu ca n-as vrea sa stau la cort dar il am imprumutat la un amic si nicio sansa sa-l iau inapoi pana maine.

De acord. Mie'mi convine 2 zile, să apucăm să gustăm din gulaÂşul ăla Âşi să'l stingem cu niÂşte bere. Nici eu n'am momentan cortul, dar pt orice eventualitate îmi iau o pătură Âşi sacul de dormit. Vorba 'ceea din bătrâni: a bike, a blanket & the open sky. @măgăruÂşulmarius: joncțiunea la locul stabilit, la ora 8, 8 si ceva :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt liber ca pasarea cerului in acest weekend, motorul e aranjat cat de cat si parcat in fata blocului, asa ca maine dimineata la 6.30 sunt la McDonalds Otopeni.

 

N-am gasit inca pensiune m-oi descurca la fata locului. Daca eram baiat destept luam de la garaj izoprenul si sacul de dormit si aplicam zicala lui Lancelot.

Vedem, exista totusi probabilitatea sa nu stau peste noapte acolo si sa ma intorc la Campulung Muscel, poate pe Transfagarasan daca-o fi timp

 

Numarul meu de telefon este 0726.140.740 - Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...