Sari la conținut

Sambata 4 Septembrie - Vizita la casa de copii


Pavel
 Share

Postări Recomandate

Dragi prieteni, ati fi uimiti cata bucurie au adus micile noastre cadouri acestor copii. A fost prima data cand i-am vazut, data trecuta am fost plecat din oras dar o sa imi fac timp de acum inainte sa ii vad de fiecare data. Sincer nu am mai intalnit asa ceva in viata mea. Daca ati facut vreodata un cadou care a adus bucurie si a entuziasmat pe cineva, trebuie sa va imaginati de zece ori mai puternica reactia. Am ramas uimit de cat de agitati si de entuziasmati erau micutii pentru cadourile primite. Dupa cum vedeti si in poze, s-au aruncat la pachetele cu dulciuri de parca nu ar mai fi primit de un an asa ceva. Nu imi venea sa cred ce vad, un copil nu mai stia ce sa manance prima data, vroia sa bea iaurtul si sucurile, sa manance napolitana si in acelasi timp avea doua bomboane in gura. Nu aveai cum sa ii calmezi, unii topaiau prin jur strigand in gura mare ca au primit cadouri, altii mancau de parca vroiau sa fie siguri ca nu le ia cineva pachetul, altii se urcau pe tine ca sa ii imbratisezi, si altii nu se descurcau cu ambalajul si mai ca plangeau din cauza asta.

 

Nu imi mai vine sa scriu pentru ca ma intristez, simt ca ar trebui facut mult mai mult pentru astfel de copii. Le multumesc tuturor celor care au contribuit la actiune, s-au strans 4.200.000 lei si am cumparat sucuri, iaurt danone cu fructe, napolitane, mandarine, acadele, inghetata, bomboane si baloane.

 

Haideti sa le reparam bicicletele!

 

Resize_of_DSCF0099.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost SUPERRRR!!!!

 

Nici eu nu am mai participat la o astfel de actiune si vreau sa va spun ca am ramas profund impresionata. Te face sa intelegi cit de norocosi sintem noi restul pt simplu fapt ca avem o familie si un loc pe care sa-l numim "acasa".

 

Aici in poza avem pe primul si singurul baietzel care s-a repezit (si cind spun repezit ...sa stiti ca asa a fost!) la motociclete din proprie initiativa si s-a urcat pe una din ele (a lui Baiazid) rugind sa fie plimbat. (pe ceilalti i-am intrebat noi pe urma daca vor sa fie plimbati).

 

 

La actiunea "reparat biciclete" ma gindeam sa vin si eu. Nu de alta, dar poate va dati cu ciocanul peste degete :blbl: :banana: si aveti nevoie de primul ajutor :baldy:

post-13-1094459287_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai avetzi astfel de initiative este bine sa anuntzatzi din timp ca sa am destul timp sa-i induioshez pe colegii mei de la serviciu actualul si mai ales anteriorul (percuteaza usor la astfel de initziative) astfel incat sa strangem mai multzi bani.

 

Eu am ramas impresionat de o fetitza de 8 ani care avea inteligentza mult deasupre mediei de acolo. Si de pustiul care venea la fiecare sa-l ia in bratze. Oricum, indiferent cat s-ar bucura copiii tot trist pleci de acolo. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o chestie intr-adevar frumoasa. Am intrat cu primele pachete in sala de mese si s-au napustit efectiv la mine... Sustin ideea mai sus emisa ca trebuie facut mai mult. Nu va puteti imagina ce a fost acolo. Data viitoare sper sa fim mai multi...

post-13-1094463901_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va ganditi totusi ca nu neaparat banii conteaza. Poate ca si prezenta voastra atunci cand le oferiti cateva dulciuri este foarte apreciata de copii astia.

 

Marcela, copii sunt copii, indiferent. Ai sa vezi ca totusi romanii nu-si prea lasa asa usor copii, de aia exista anumite tendinte.

 

Pentru urmatoarea actiune mai de amploare eu ma gandeam ca totusi sa merge la un camin din afara Bucurestiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmmmm Dobrescule...

 

Stiu ca copiii sint tot copii..dar vezi intimplarile tuturor din "motociclisti in fiecare zi" - "bulibasa Land"

 

Eu de participat o sa mai particip pt ca nu sint de piatra. Cine stie? Daca macar unul dintre toti copiii isi va aminti cind va fi mare (si poate va fi o persoana mai buna), atunci putem fi multumiti!

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmmmm Dobrescule...

 

Stiu ca copiii sint tot copii..dar vezi intimplarile tuturor din  "motociclisti in fiecare zi" - "bulibasa Land"

 

Eu de participat o sa mai particip pt ca nu sint de piatra. Cine stie? Daca macar unul dintre toti copiii isi va aminti cind va fi mare (si poate va fi o persoana mai buna), atunci putem fi multumiti!

 

:banana:

Fata mea, actele caritabile nu se fac pentru a primi ceva inapoi. Nu asa merge treaba. Totusi ce primesti inapoi este mult mai mult decat potzi sa-ti imaginezi (si nu vorbesc doar de liniste sufleteasca si bifa pe lista cu fapte bune). Daca vrei amanunte putem discuta la o cola.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de participat o sa mai particip pt ca nu sint de piatra. Cine stie? Daca macar unul dintre toti copiii isi va aminti cind va fi mare (si poate va fi o persoana mai buna), atunci putem fi multumiti!

 

:banana:

"Cand o sa ma fac mare ma fac motociclist!"

 

 

Asta a spus unul din baietii mai energici de la casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai tu linistit, Placebo, ca eu nu astept nimic in schimb. Ma gindeam poate, ca daca isi vor aminti ei ceva, poate vor fi ei pt ei, oameni mai buni.

Si daca tu dormi linistit numai pt ca ai facut un gest ca asta...stim cu totii ca... "cu o floare nu se face primavara". (stiu ca a mai fost initiativa de genul asta ..si totusi nu e de ajuns ca sa ne linisteasca sufletele in vreun fel... din pacate, sint mult prea multi copii in astfel de situatie, iar noi nu ii putem ajuta pe toti. TRIST!)

 

PS: bem si o lada de cola daca vrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par neserios, stiu ca am spus ca vin, dar va rog sa ma credeti ca nu a fost rea-vointa, a fost pur-si-simplu gripa, cu febra si tot tacamul...si am stat in casa ca n-am vrut s-o dau la nimeni [ e gripa mea, nu ?! ]

 

 

M-am uitat la poze, a fost foarte frumos ...

 

Data viitoare sper sa pot veni.

 

Felicitari organizatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma bag si eu putin in seama, va spun ca pozele sunt mai mult decat graitoare. Daca as fi descoperit mai repede topicul asta, cu multa placere va puteam directiona catre ce camin ati fi dorit sa mergeti. Lucrez cu copii si sunt oarecum in tema cu astfel de subiecte.

 

Totusi... Multumirea sufleteasca este, oarecum, o forma de egoism... Nu ma certati, este numai parerea mea. Daca veti sta sa cantariti, veti vedea ca am dreptate, macar un gram... "Ma simt bine, eu cu mine, daca ajut pe cineva si vad ca il fac fericit, chiar si pentru o zi..." Unii ajuta din mila (gandindu-se prin ce-au trecut ei), altii - din vina (considera ca au mai mult decat altii, chiar daca merita sau nu), altii - pentru ca, pur si simplu, asa au fost educati... Dezamagit este numai acela care asteapta ceva.. Sa nu va lasati prada nevoii de recunostinta... Iar tristetea pe care o simti, Placebo, este generata de neputinta de a-i ajuta cu adevarat. Oricat ne-am stradui, nu putem tine loc de familie... I learned it on the (very) hard way... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...