Sari la conținut

Nipru Bobber Atit Cit Am Putut


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

<small>--- Mesaj completat în 13 Jan 2008 13:00 -------------</small><br/>

salut!

 

la ce pret ai luat spritzchitul?

si cat sa fie un l de vopsea metalizata?

 

ms anticipat!

spritz chitul nu mai tin minte ca l-am luat cind am dat cu albastru anu trecut!

undeva pe la 15 lei parca + diluant care se paote folosi si la vopsea.

fuller-ul ala e scump, e undeva la 80-100 lei litru, obligatoriu la vopsele de caliatate care incep si astea de la 150-200 ron litru+ diluant 100 lei/l.

eu am ales varianta mai eftina, nu neaparat la fel de buna da no...

am folosit

EMAUR vopsea la 35 lei/l

EMAUR diluant vopsea 15 lei/l

EMAUR LAC 15 lei.

cadru a fost dat cu doua rinduri de spritz chit si doua de vopsea, fara lac.

diluant am stricat mai mult decit vopsea chit si lac la un loc.

dupa fiecare vopsire se strica mai mult diluant la curatirea mainilor :makeout: si a pistolului decit bagi in vopsea.

asa ca luati aminte daca va tenteaza.

ca orice inceputul e greu.

Multumesc lui Avent pentru compresor, fara el nu as fi facut nimic, multumesc prietene! :wink:

ar fi fost si varinata sa suflu eu in pistol :P

 

un an doi sper sa tina ca si asa iarna viitoare in loc sa clocesc mai bine imi fca de lucru :makeout: :makeout:

am facut citeva poze si cu springerul dar is intunecate rau si nu avea rost.

am inceput nitel incet si asamblaerea, imi intirzie unele piese la motor, am intimpinat probleme la asamblarea cutiei , dar am rezolvat(in 12 + 13 ore de chin, injuraturi,ochi beliti, dureri de spate, ulei pina-n coate, dar am reusit, sau cel putin asa as vrea sa cred :makeout: ) inlocuit pinioanele de-a 4-a.

va salut si va doresc spor la toti care va apucati singuri de asa ceva,respect!

post-9005-1200222050_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mas, vezi ca i-am trimis la careva ceva rezervoare de sportster, cred ca unu-i pe la lupulea si unu-i la klaus. vezi poate ii combini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mas, vezi ca i-am trimis la careva ceva rezervoare de sportster, cred ca unu-i pe la lupulea si unu-i la klaus. vezi poate ii combini...

stiu!

Lup Alb mi-a dat pontul, iar pe Klaus il tot trag de limba, asta e , are omul treaba, oricum mi-a zis ca imi trimite poze cu rezervorul si un pret, om vedea daca ma pot atinge de el. :wink:

pina una alta ai tu cumva poze cu rezervorul ala?de ai.........

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axul furci, proba de montaj a furci, verificarea suportului etrierului, maine va fi integral pregatit, sper sa definitivez complet montarea furci sa pot trece la montarea motorului, cutiei, grup cardanic, roata spate.....

pe sambata alte poze, sper :blink:

post-9005-1200604680_thumb.jpg

post-9005-1200604895_thumb.jpg

post-9005-1200605325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axul furci, proba de montaj a furci, verificarea suportului etrierului, maine va fi integral pregatit, sper sa definitivez complet montarea furci sa pot trece la montarea motorului, cutiei, grup cardanic, roata spate.....

pe sambata alte poze, sper :blink:

 

Excelent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca-i in mare parte neagra.

pai toata va fi neagra cu exceptia motorului, sisy bar din bara rasucita cromat, sper ghidon de inox, inca sper, comenzi picioare inox,jokey shifter pe asta abia astept sa-l testez :blink: , da fac in asa fel incit sa folosesc chimbarea vitezei si la picior si la mana! :o

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos!!! super scula!! dai tare si inainte ca prinde forma frumoasa

 

 

 

Felicitarii!!!

 

--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 09:05 -------------

Thanks pt raspunsuri mas_oyama...mai mult k sigur k voi alege si eu varianta mai ieftina..

 

ma gandeam k emaurul metalizat sa fie mai scump... :laugh:

 

 

dute la un laborator de vopsele si de acolo itzi iei gramajul de vopsea de care ai nevoie, eu iau nitrochitul cu 24 lei, iar vopseaua cu 13 lei/100g( orice vopsea vreau) iar lacul se merita cumparat la 1 litru.. dar pe motocicleta nu intra 1 litru de vopsea decat daca ai si atas... in rest!! lacul face toata treaba!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cenaclul de motoare chopperite va aduc la cunostinta din bucataria de vara a bunicilor, urmatoarele:

roata fata cu sistem de frinare cu tot

motorul si cutia asezate pe cadru. :o din pacate

va urma

montarea transmisiei si roata spate.

icheiind aici ma voi retrage, dar nu inainte de a va fac cunostinta si cu "asistentul" meu talentat care se chinuie si el,asa cum poate sa-mi dea o laba de ajutor :blink: daca nu fizic macar moral

:laugh:

post-9005-1200813934_thumb.jpg

post-9005-1200813965_thumb.jpg

post-9005-1200814003_thumb.jpg

post-9005-1200814078_thumb.jpg

post-9005-1200814099_thumb.jpg

post-9005-1200814288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cenaclul de motoare chopperite va aduc la cunostinta din bucataria de vara a bunicilor, urmatoarele:

roata fata cu sistem de frinare cu tot

motorul si cutia asezate pe cadru. :( din pacate

va urma

montarea transmisiei si roata spate.

icheiind aici ma voi retrage, dar nu inainte de a va fac cunostinta si cu "asistentul" meu talentat care se chinuie si el,asa cum poate sa-mi dea o laba de ajutor :blink: daca nu fizic macar moral

:laugh:

 

 

astept cu nerabdare sa vad motorul asta "finish"..tare fain va iesii :o

 

e f fain si vopsit ...ai dat multe staturi de lac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astept cu nerabdare sa vad motorul asta "finish"..tare fain va iesii :o

 

e f fain si vopsit ...ai dat multe staturi de lac?

 

cadrul a iesit bine zic eu doua straturi grund, doua vopsea far lac, nu stiu ce ma apuca de nu am dat cu lac.

aripa spate si fata mai ales fata lasa de dorit, sigur o voi revopsi de nu voi fi criticat :laugh:

astea si rezervorul au fost date cu doua straturi de vopsea si apoi o mixtura de vopsea20% si lac 80% doua straturi subtiri, lacul are tendinda sa curga tare repede.

dupa cum spuneam in detaliu si pe ansambu se putea si mai bine, eu unul nu sunt multumit 100% de vopsire, da fiind prima mea operatie de felul asta :blink: si probabil de as fi avut timp la discretie as fi facut o treaba mai buna.da PM daca crezi ca te ajut cu ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mi-o iei in nume de rau dar cred ca ai gresit cand ai ales vopsea Emaur.Este ieftina si proasta si niciodata nu ai sa poti obtine calitate cu ea.Lacul curge cand este prea diluat si nu e destul de cald.Eu vopsesc cu Klar 50% vopsea 50% intaritor si 25-30% diluant si idem la lac(3 straturi vopsea si 4 de lac).Asta e valabil la vechiturile mele.....la chopper :blink:

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mi-o iei in nume de rau dar cred ca ai gresit cand ai ales vopsea Emaur.Este ieftina si proasta si niciodata nu ai sa poti obtine calitate cu ea.Lacul curge cand este prea diluat si nu e destul de cald.Eu vopsesc cu Klar 50% vopsea 50% intaritor si 25-30% diluant si idem la lac(3 straturi vopsea si 4 de lac).Asta e valabil la vechiturile mele.....la chopper :blink:

 

nici vorba!

esti liber sa spui ce vrei, si ce ai spus e pe buna dreptate!

las ca iarna vitoare ma plictisesc :laugh: si imi fac de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai am f putin de lucru la simson si il desfac pt chituire...iar cand vine randul vopsitului te contactez pt cateva indrumari

 

cand crezi k vei gata niprul?

 

eu sper k intr-o luna sa gat cu totul :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scos-o la aer curat :friends:

motorul e intreg acum (am facut poze pina am mai avut lumina)

mai e ghidonul de facut (sper sa gasesc o masina de roluit teava) cable citeva legaturi, or mai fi ele citeva da io sper ca saptamana asta sai dau pedala!

post-9005-1201451980_thumb.jpg

post-9005-1201452149_thumb.jpg

post-9005-1201452739_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scos-o la aer curat :friends:

motorul e intreg acum (am facut poze pina am mai avut lumina)

mai e ghidonul de facut (sper sa gasesc o masina de roluit teava) cable citeva legaturi, or mai fi ele citeva da io sper ca saptamana asta sai dau pedala!

Sa bagi si un video sa vedem cu suna, ca mai facut curios! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...