Sari la conținut

Discuri Frana


Postări Recomandate

Imi vibreaza foarte tare frana fata...

Am luat mai toate in considerare sa gasesc cauza...

Si am ajuns la concluzia ca ar fi ovalizate putin discurile fata..rezolvare ar fi sa schimb discurile care nu ar fi cea mai ieftina treaba, m-am gandit sa le prind in strug si sa incerc sa le rectific..

Intrebare mea este daca a mai facut cineva treaba asta si care a fost rezultatul...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu reusesti sa indrepti un disc in asa fel incit sa fie perfect plan esti tare. poti dintr-un disc facut 8 sa le aduci la maxim starea in care sunt acum. dar din cum sunt acum la stadiul de discuri plane........in niciun caz la strung.

gindeste-te ca fac parte din sistemul de frinare al motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da it dai seama ca nu is 8..

Ma gandesc ca a mers ala de la care am luat mobra cu placutele fier pe fier si so fi decalit in unele zone...parerea mea

Da nu m-ar mira sa trepideze din alt ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mare grija ca discurile nu sunt drepte de noi! :drums: sunt in valuri ca sa departeze placutele de pe ele dupa ce te opresti din franare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ..daca le iei la strung risti sa le subtiezi....si sub o anumita uzura e periculos de mers cu ele ...risti sa se sparga ..sa ti blochezi roata in mers..si iti dai seama ce urmeaza

deci nu se merita...cauta second bune daca nu ai bani sa ti iei noi, nu i de joaka

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad cum poate strungul sa prelucreze discurile de frana, cum le prinzi in papusa? Apoi iti trebuie o scula precisa (poate o freza cu comanda numerica) ca sa planeze si ceva sa rectifice suprafata. Ai rude la Aerostar?

Daca nu:

Decarteaza si ia-ti noi si gata.

 

Sau vrei sa vinzi motocicleta si cauti o solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii cam naspa de prins in strug

Si asta ar fi ultima varianta

Dac nu altele si gata, da cam rupe la cascaval....

Sant multi care se confrunta cu chestia asta la modelul asta sa ma gandesc ca nu toti au discurile strambe..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de prins in srung nu este nashpa ca le prinz cu cu exteriorul bacurilor sau cu contrabacurile depinde de marimea universalului..... partea proasta este ca sunt f subtiri si nu ai cum sa le rectifici.... cel mai bine pune comparatorul pe ele si vezi daca chiar asta e cauza vibratiilor..... ele oricum au o mica bataie..... 0,3 mm parca... ca sa poata departa placutele de pe dis..... problema ta sa nu fie din rulmentii directiei de la juguri sau rulmentii rotii.... incearca sa verifici daca nu ai vreun joc la roata sau la directie si pe urma gandestete la discuri.....de obicei daca discurile sunt ovale simti in maneta de frana cum ti-o da inapoi si nu este eficienta de fiecare data adica.... cand pui frana maneta nu este tare din prima uneori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...