Sari la conținut

Voshod 3m


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Salut,scuze ca deschid topicuri multe. Vreau sa stiu si eu ce ulei trebuie sa pun in cutie.Deocamdata uleiul nu e nici negru nici curat, e cam cenusiu si vreau sa il schimb pt ca nu e culoarea normala.

 

De care sa pun? 75W90 sau de care? Dupa ce il dau jos din cutie, bag niste benzina ca sa se curete toata drojdia de acolo:)))) (asa am vazut ca l-a sfatuit stress pe un tip cu IJ :drums:

 

Pt amestec folosesc MOL Sprynt :( :wave: :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cenusiu, inchis la culoare o sa fie dupa maxim 20 de km dupa ce il pui nou. ambreiajul rusesc o sa aiba grija de asta :drums: schimba-l ca sa fii sigur si dupa aia din 5 in 5 mii de km. nu as recomanda sintetic la voshod(ma refer la uleiul non-moto), exista sansa sa scape ambreiajul ca e mic si slab...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up!

 

Acum sunt in Bucuresti pana vineri ,poate imi spune si mie de ce statie de metrou e mai aproape magazinul lui Cristi Tunaru............ :drums:

auzi

iti dau id-ul lui kerosen...contacteaza-l!!!!iti da el ulei sa te tina motoru o viata :wave:

muri_c33 :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cenusiu, inchis la culoare o sa fie dupa maxim 20 de km dupa ce il pui nou. ambreiajul rusesc o sa aiba grija de asta :cheers: schimba-l ca sa fii sigur si dupa aia din 5 in 5 mii de km. nu as recomanda sintetic la voshod(ma refer la uleiul non-moto), exista sansa sa scape ambreiajul ca e mic si slab...

 

Pai la mine uleiul e gri ,dar am vazut la cineva ca avea ulei culoarea curata din fabrica si mersese mult cu el......De ce naiba se face gri? Tocmai sintetic ma gandeam sa pun ca e mai modern.........

 

Multumsc pt id-ul lui kerosen :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la mine uleiul e gri ,dar am vazut la cineva ca avea ulei culoarea curata din fabrica si mersese mult cu el......De ce naiba se face gri? Tocmai sintetic ma gandeam sa pun ca e mai modern.........

 

Multumsc pt id-ul lui kerosen :cheers: :cheers:

sa fie oare de la pilitura de fier (aluminiu)??? ia analizeaza-l putin!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa schimb si pinioanele ca sunt ascutite.Care sunt marimile standard? Probabil cand il sun pe Gaspar o sa ma intrebe cu cati dinti vreau. Care sunt mai de viteza?

Oricum Gaspar o sa-ti trimita cu cati are el.

Cu cat e pinionul mai mic cu atat castigi la demaraj dar pierzi la viteza maxima.Daca pinionul e mai mare pierzi la demaraj dar castigi la viteza maxima.In plus poti sa mentii o viteza de croaziera mai mare cu o turatie mai mica a motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Gaspar o sa-ti trimita cu cati are el.

Cu cat e pinionul mai mic cu atat castigi la demaraj dar pierzi la viteza maxima.Daca pinionul e mai mare pierzi la demaraj dar castigi la viteza maxima.In plus poti sa mentii o viteza de croaziera mai mare cu o turatie mai mica a motorului.

 

Aici te referi la pinionul de atac. Ma gandeam ca sunt dimensiuni diferite si pentru cel din spate. Oricum, cred ca am sa iau standardul ca sa nu forjez motorul. Ce vrei sa spui cu : "In plus poti sa mentii o viteza de croaziera mai mare cu o turatie mai mica a motorului." ? Ce pinion trebuie sa pun. Cel mic care aduce castig de demaraj tureaza motorul,deci trebuie unul mai mare,nu ?

 

 

Acum ma duc sa iau T90 mineral,ulei de dacie sa pun in cutie :P

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am alta problema.Am vrut sa schimb uleiul din cutie si vad ca busonul de jos nu se desface, capul busonului e stricat. Acum nu stiu cum sa dau uleiul jos.Ma gandesc sa bag un furtun de perfuzie pe la busonul de umplere si sa trag cu o seringa tot uleiul pe acolo. E bine daca fac asa sau nu se poate trage tot uleiul pe sus ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu se poate trage tot uleiul pe sus... poti sa dai jos busonul ala, fa-i o crestatura cu un flex si incearca cu o surubelnita MARE, dupa aia faci la strung alt surub. mai poti sa dai jos capacul de la ambreiaj si sa il culci putin pe partea stanga si curge. nu pune t-90, nu e bun, crede-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Salut,scuze ca deschid topicuri multe. Vreau sa stiu si eu ce ulei trebuie sa pun in cutie.Deocamdata uleiul nu e nici negru nici curat, e cam cenusiu si vreau sa il schimb pt ca nu e culoarea normala.

 

De care sa pun? 75W90 sau de care? Dupa ce il dau jos din cutie, bag niste benzina ca sa se curete toata drojdia de acolo:)))) (asa am vazut ca l-a sfatuit stress pe un tip cu IJ :D

 

Pt amestec folosesc MOL Sprynt :D :D :D

 

 

La tara la mine cu un Voshod 3M ...si nici nu e la capacitate maxima pentru ca pistonul ei original i lam crapan...dar astept sa-mi vina comanda cu mai multe piese

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici te referi la pinionul de atac. Ma gandeam ca sunt dimensiuni diferite si pentru cel din spate. Oricum, cred ca am sa iau standardul ca sa nu forjez motorul. Ce vrei sa spui cu : "In plus poti sa mentii o viteza de croaziera mai mare cu o turatie mai mica a motorului." ? Ce pinion trebuie sa pun. Cel mic care aduce castig de demaraj tureaza motorul,deci trebuie unul mai mare,nu ?

 

 

Acum ma duc sa iau T90 mineral,ulei de dacie sa pun in cutie :D

 

Salutarile mele!!!!! Frate spune-mi si mie ce ulei ai bagat pana la urma!!!! Sunt foarte interesat!

Am si eu o intrebare: Ce inseamna ca iti aluneca/scapa ambreiajul???? la mine nush ca are dar cand am bagat un ulei oarecare de cutie(6 lei), ca altul nu am gasit, a inceput motorul sa mearga mai incet . Nu mai pot sa depasesc 80 la ora!!!!!!! asta inseamna ca imi aluneca/scapa ambreiajul???

Editat de Sir_Fanes2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutarile mele!!!!! Frate spune-mi si mie ce ulei ai bagat pana la urma!!!! Sunt foarte interesat!

Am si eu o intrebare: Ce inseamna ca iti aluneca/scapa ambreiajul???? la mine nush ca are dar cand am bagat un ulei oarecare de cutie(6 lei), ca altul nu am gasit, a inceput motorul sa mearga mai incet . Nu mai pot sa depasesc 80 la ora!!!!!!! asta inseamna ca imi aluneca/scapa ambreiajul???

Fanica tata voshodul de la Augustin e la mine acum;si nush ce problema are dar o banuiesc;Augustin o schimbat discurile de ambreiaj dar nu si inelele de metal,astea au nishte striatzii daca alea se duc...patineaza,nici eu nu iau mai mult de 80 cu el;inca nu l-am desfacut;am primit ca sfat sa dau cu smirghel mai aspru pe inele si sa vad cum merge;asta pana sa le schimb de tot,iar ca ulei am ulei de cutie de la petrom.daca rezolvi ceva spune-mi si mie...numai bine!!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....din ce am intrebat si eu pe forum de uleiuri pentru comuniste am inteles ca excelent ar fii Motul sau Liqui Moly ambele 80w90 sau 80w85 ....Motul 80w90 este 35 ron litrul...deci faci cam 2 schimburi de ulei la un voshod cu asta...sau ceva de genul.

asfalt uscat

P.S: Motul are un prieten in cutie de Minsk si merge excelent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....din ce am intrebat si eu pe forum de uleiuri pentru comuniste am inteles ca excelent ar fii Motul sau Liqui Moly ambele 80w90 sau 80w85 ....Motul 80w90 este 35 ron litrul...deci faci cam 2 schimburi de ulei la un voshod cu asta...sau ceva de genul.

asfalt uscat

P.S: Motul are un prieten in cutie de Minsk si merge excelent...

 

Multumesc da sfat!!!! o sa vad ce o sa fac dupa ce termin de facut actele la voshod!!!! si o sa te anunt si pe tine Iuli-Voshod, daca rezolv ceva !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....din ce am intrebat si eu pe forum de uleiuri pentru comuniste am inteles ca excelent ar fii Motul sau Liqui Moly ambele 80w90 sau 80w85 ....Motul 80w90 este 35 ron litrul...deci faci cam 2 schimburi de ulei la un voshod cu asta...sau ceva de genul.

asfalt uscat

P.S: Motul are un prieten in cutie de Minsk si merge excelent...

unde gasesc si eu motul sau liqui moly?!?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate io la voshod in cutie bag ulei care mere si la dacie,in amestec Arol 2t si nu scoate pic de fum,si mere perfect

fratele meu TOT RESPECTUL!!! ce treaba are cutia cu scosul de fum?!?Arol 2T bagi la amestec cu benzina;noi vorbim aici despre uleiul pe care il bagi separat la cutie;uleiulde transmisie (un fel de T90) ca sa intelegi tu...si la dacie faci la fel numai ca nu ii faci amestec ii pui in baia de ulei si isi face ungerea singura...iar in cutia de viteze de la dacie tot separat pui ulei T90 sau inlocuitori...nu are absolut nicio gara ungerea motorului cu ungerea cutiei si eventual cum e la moto si a ambreiajului ca de aici a plecat discutia...numai bine!!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...