Sari la conținut

La Ce Folosim Un Speed-bike?


motormaniac1
 Share

Postări Recomandate

Of of, mai mai... :) Voi sunteti mari viteji razboinici si nu mai stiti cum sa va infundati reciproc... Asta-i cam nasol ca pierde pasiunea si o sa ajungem toti niste increzuti si niste orgoliosi ca vai Doamne ce mi-a zis nu stiu cine... :angry: Mai reveniti mai oameni cu picioarele pe pamant... ca doar tot pe 2 roti mergem toti, nu?

 

Si bineinteles ca enduristii nu franeaza si merg mai tare pe curbe... ca le taie :angry: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intre rotile mele si ale lui este o mare diferenta tu ar trebui sa sti daca mi-ai vazut motocicleta.Iar despre asemanarea dintre mine si el nu vad nici una.

Ce cauta un endurist in discutiile despre viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu rotile lui, dar nu e frumos sa ne certam pe nimicuri din astea... Un endurist poate avea foarte bine veleitati sportive de viteza, mai ales ca multi fosti enduristi si crossisti au ajuns piloti redutabili de viteza si asta datorita simturilor mult mai dezvoltate pe care le obtii la motocross si enduro (echilibru, centru de greutate, pozitia in sha...). Pe de alta parte nu e frumos din partea lui Gotlib ("iubitor de D-zeu"??? asta era Gotlieb...) sa denigreze imaginea motarzilor din Drumul Taberei pe care probabil nu-i cunoaste indeajuns de bine pt a-i critica. Orice motorist are felul lui de a se manifesta si comporta (nu ca a lui Sabin ar fi de model... :angry: :) :angry: ) si asta nu cred ca ar trebui sa fie subiect de "impunsaturi" si discutii...

 

Pt Sabin: Am citit si eu azi MotoLife din august si e OK. Cam putine subiecte da' merge. Grafica e buna iar testul comparativ cu motoare de 125 e interesant... si destul de apropiat de ceva real pt cititori/cumparatori... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu rotile lui, dar nu e frumos sa ne certam pe nimicuri din astea... Un endurist poate avea foarte bine veleitati sportive de viteza, mai ales ca multi fosti enduristi si crossisti au ajuns piloti redutabili de viteza si asta datorita simturilor mult mai dezvoltate pe care le obtii la motocross si enduro (echilibru, centru de greutate, pozitia in sha...). Pe de alta parte nu e frumos din partea lui Gotlib ("iubitor de D-zeu"??? asta era Gotlieb...) sa denigreze imaginea motarzilor din Drumul Taberei pe care probabil nu-i cunoaste indeajuns de bine pt a-i critica. Orice motorist are felul lui de a se manifesta si comporta (nu ca a lui Sabin ar fi de model... :angry:  :)  :angry: ) si asta nu cred ca ar trebui sa fie subiect de "impunsaturi" si discutii...

 

Pt Sabin: Am citit si eu azi MotoLife din august si e OK. Cam putine subiecte da' merge. Grafica e buna iar testul comparativ cu motoare de 125 e interesant... si destul de apropiat de ceva real pt cititori/cumparatori... :angry:

Am avut mai mult de 50 de accidente caci imi place viteza,merg pe viteza din 1999 alaturi de gasca mea in care ma simt foarte bine,multi de-ai nostri au murit pe motocicleta caci noi chiar iubim viteza.In gasca noastra a fost si Clod si Pascota si altii care la intrunirea din 2002 au vrut sa ne arate cit de tari sunt si ei.Au tras pe dreapta idolii din SBK si au recunoscut ca strada ramane a noastra.

Nu lauda este tinta acestei discutii dar respectul fata de noi si motocicletele noastre este mai presus de orice.

 

Nu am ce sa vorbesc cu un endurist nu pentru ca nu-mi place enduro (am si eu un LC 4 la munte cu care plec impreuna cu sotia mea prin munti) dar viteza ramine deasupra tuturor.

 

Raman un razboinic care cauta neancetat tinte.Iar noi vad ca din dusmani am devenit prieteni.Sti de ce?

P.S. In urmatorul numar ceva super misto acum sambata fac testul clasei 1000:999,Mille,GSXR,R1,CBR,ZX9.Urati-mi bafta ca mi-e sa nu dau vreuna pe jos.

 

 

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: Cred ca top speed e un subiect tabu in romania.....unde naiba sa alergi. Daca am avea si noi un circuit pe care ai putea sa mergi la sfarsitu saptamanii sa te dai cu prietenii ar fi ceva ........ :) vise

da de unde norocu asta pe sabin...."testul clasei 1000:999,Mille,GSXR, R1, CBR, ZX9"????" cu ce te ocupi frate???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabin e "redactor colaborator" la MotoLife... si uite asa...

 

Am vazut si eu un test GSX-R 1000 si R1 2003 la AB Motoure TV si a castigat gsxr fara dubii. Si mie imi place , chiar daca R1 e mai fainutz la design si arata mai agresiv. Plus un motor care rupe nu trage... Am inteles ca e destul de greu sa ti un R1 pe curbe ca are gazu' tare sensibil si poate sa-ti scape usor mana... E adevarat? Gsxr e mai solid si arata mai masiv si deci cred ca esi mai stabil la viteze mari. Se pare ca nici in curbe nu sta rau...

Bafta la teste Sabin si grija la gropi, canale, borduri, pietoni, animale, carute, masini, elicoptere si alte obiecte neidentificate care ar putea sa-ti creeze probleme... :) :angry: :angry: O sa iau revista de curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabin e "redactor colaborator" la MotoLife... si uite asa...

 

Am vazut si eu un test GSX-R 1000 si R1 2003 la AB Motoure TV si a castigat gsxr fara dubii. Si mie imi place , chiar daca R1 e mai fainutz la design si arata mai agresiv. Plus un motor care rupe nu trage... Am inteles ca e destul de greu sa ti un R1 pe curbe ca are gazu' tare sensibil si poate sa-ti scape usor mana... E adevarat? Gsxr e mai solid si arata mai masiv si deci cred ca esi mai stabil la viteze mari. Se pare ca nici in curbe nu sta rau...

Bafta la teste Sabin si grija la gropi, canale, borduri, pietoni, animale, carute, masini, elicoptere si alte obiecte neidentificate care ar putea sa-ti creeze probleme... :)  :angry:  :angry:  O sa iau revista de curiozitate.

GSXR-ul este fara indoiala capatul la aceasta ora numai ca testul nu va fi de forta la viteza maxima.Fac testul pe circuitul de carting a lui Nemes,cu toate ca este cel mai mare din tara si cel mai nou tot stramt va fi pentru aceasta clasa.Targetul principal va fi startul,puterea in viteza a 2 a , manevrabilitatea pe viraje stramte ,franarea si alte mici amanunte.Testul il voi face eu inpreuna cu proprietarii iar timpi vor fi luati cu fotocelule din ultima generatie practic marja de eroare este 0%.

 

Am sa fac mai multe teste ulterior cu fiecare din ele ptr o zi cum am facut la MV AGUSTA pentru numerele viitoare.Daca redactia ML m-ar lasa sa fac ce vreau ...

 

Daca ar fi revista mea as baga mai mult clasele mari insa revista se adreseaza tuturor asa ca testez ce mi s-e spune.Acest test cat si cel cu MV imi apartin mie si cred ca daca ati fi in locul meu lafel ati tinti.

 

Fratilor abia astept ziua de maine.

 

Salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Sabine,

Ce credeai,

Ca scapi de mine?!

 

Chiar daca am mai avut noi mici(sau mari,cum vrei sa le iei)divergente,sa stii ca si eu iti urez aceleasi chestii pe care ti le-a urat si "motormaniac1" si pot sa-ti spun ca si eu o sa cumpar revista tot ca sa citesc testul tau,ca m-ai facut curios.

Acum,poate te deranjeaza ca ti-am scris,da' eu atat am vrut,sa-ti urez BAFTA! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta fara margini nea sabine, uite o idee....fa un topic in care spui ca o sa faci testu asta, cred ca ar sari destul de mult vanzarile la revista !!! asa aici in fundu curtii nu ajung atatia cati are vedea mare scris ceva de genu " TEST UNICAT PTR. ROMANIA" sau stiu eu ce in directia asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

P.S. In urmatorul numar ceva super misto acum sambata fac testul clasei 1000:999,Mille,GSXR,R1,CBR,ZX9.Urati-mi bafta ca mi-e sa nu dau vreuna pe jos.

 

La test pot fi si spectatori? Mi-ar face placere sa vin sa vad cum decurge un test. daca da te rog sa-mi dai mai multe detalii despre locul, data si oraa exacta la care se vor face testele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC TUTUROR FRATIORILOR PENTRU URARE .TESTUL A FOST DECALAT DIN CAUZA NECONCORDANTEI DINTRE REVISTA CU PRICINA SI CIRCUITUL LUI NEMES.MIERCURI LA 12 VA INCEPE TESTUL PTR CEI INTERESATI.

AU DARUL DE A STOPA TOT ELANUL MEU SI CU CAT MA FU.. MAI MULT CU ATAT AMI PIERE CHEFUL . TESTUL ESTE PREGATIT DE MINE CU ACORDUL PROPRIETARILOR SI CU CENZURA DE CARE M LIFE MI-O IMPUNE REPORTAJ DE REPORTAJ.PANA VA APARE O REVISTA NE-CENZURATA IN RO RAMANE SA FAC CEEA CE ALTII (NEPRICEPUTI) CRED CA DA BINE LA PUBLIC DE PARCA EU 99% DIN TIMP AS FI ALTCEVA DECAT PUBLIC.

 

Tot Magheru ramane circuitul nostru.

Sabin.

 

Caut sponsori pentru o noua revista fara perdea.Speed limit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabine, e vreo sansa sa faci teste pentru Univers Moto ?, poate ei ti-or da mai mult mana libera, desi s-ar putea sa intervina niste orgolii mai mari sau mai mari pe acolo, si sa pice din start treaba. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un fan speed declarat si am avut, am si o sa am pana cand n-o sa ma mai tina fizicul, numai motoare speed. De aceea sunt foarte curios de modul de abordare a unui astfel de gen moto din punctul vostru de vedere. Cum ar trebui utilizat un speed? Sa mergem toata ziu cu el in oras, la cumparaturi si serviciu, sa-l folosim doar la fitze seara cand ne intalnim cu prietenii, sa ne dam numai pe piste amenajate sau pe soselele patriei, foarte bine sfaltate, unde incercam sa scoatem totul din motoare??? Deci... astept ganduri si confruntari... :)

Daca vi-i se pare banal subiectul, face-ti-l haios si hai sa vorbim...

asta e un post de (cuvant urat), facut pentru ca te plictisesti. pui o intrebare de cacao, si cica "faceti-l haios". hm.

fa-l tu haios, sau daca n-ai nimic de zis, gindeste-te mai mult. stiu ca doare, dar merita :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm. cica "cuvint urit". auzi. cita lipsa de imaginatie pe dobrecsu. acolo trebuia sa scrie E_D_I_T_A_T - D_E -T_A_R_A_N_U.

 

replace that bitch!

 

Pai daca ma rogi asa frumos , cum sa nu itzi fac pi plac mindrule :)

Editat de Raul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine este indrasnetul asta cu degetelul in fuuuuuuuuuuuu

 

Apropo datorita revistei MLife testul mai sus mentionat nu va mai avea sa se desfasoare la data mentionata asa ca sa-mi baaaaaa in ea de revista care de 6 luni de zile m-a franat in activitatea pe care m-am chinuit s-o ;wlevirweo;rimxewwerkl

 

p......mea.

 

Ne mai auzim noi acum sunt un ghem de nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai "bhairava", eu cred ca tu esti ala pe care-l doare ceva, ca pana una alta cred este un post destul de solicitat (statistic vorbind) si cred ca a iesit chiar bine... Poate ca nu esti de acord cu mine, dar chestia cu "face-ti-l haios" era doar o forma de exprimare pt a nu a se scrie aici doar impresii si pareri foarte serioase si ferme, care nu te lasa sa te relaxezi cand le citesti... Deci mai bine ar fi sa nu mai dai pe-aici daca esti asa de intrigat de ceea ce citesti si poate ca vom rezolva problemele... :P :P :P :lol: :lol: :lol: :angry: :angry:

 

:angry: :angry: :lol:

 

:) :angry: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa te iau pe rind.

 

> Mai "bhairava"

 

da, mai "motormaniacunu"

 

>, eu cred ca tu esti ala pe care-l doare ceva,

 

corect! intuiesti ce ? :angry:

 

> ca pana una alta cred este un post destul de solicitat (statistic vorbind) si cred ca a iesit chiar bine...

 

statistic vorbind, manelele sint muzica beton. statistic vorbind sandra brown e mai buna decit shakespeare. statistic vorbind vacanta mare face glume bune. statistic vorbind telenovelele sint niste capodopere cinematografice. eu nu m-as lauda cu statistica. ca regula generala tot ce-i mult e si prost...mediteaza la asta...

 

>Poate ca nu esti de acord cu mine, dar chestia cu "face-ti-l haios" era doar o forma de exprimare pt a nu a se scrie aici doar impresii si pareri foarte serioase si ferme, care nu te lasa sa te relaxezi cand le citesti...

 

unde ai vazut tu "pareri serioase care nu te lasa sa te relaxezi", eu nu-mi dau seama. cum arata o astfel de parere ? da-mi exemplu de parere care sa ma faca sa ma incordez, o sa ma-nveti ceva nou ...

 

> Deci mai bine ar fi sa nu mai dai pe-aici daca esti asa de intrigat de ceea ce citesti

 

reactie tipic instinctiva. "mai bine nu pot, daca nu-ti place asta e". rolul criticii este in general constructiv, nu tre s-o iei personal :angry:

 

> daca esti asa de intrigat de ceea ce citesti

 

unde ti s-a parut tie ca as fi intrigat ? asta e din seria "parerea care incordeaza" ? eram doar plictisit :angry:

 

> si poate ca vom rezolva problemele...

 

pai, va ajut eu :angry:

 

 

again, no hard feelings :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiete... Nu stiu, dar pari sa ai valente de carcotash sau poate ca vrei sa strangi noi texte pt rubrica ta "cel mai naspa post pe net"... :angry: Daca e asa, atuncia sa stii ca ai gasit ce cautai. Eu recunosc ca e cel mai naspa post de aici si tocmai de aceea te sfatuiesc sa nu te mai cobori la nivelul nostru mediocru si sa postezi si tu ceva mai interesant si cu mai multi cititori si scriitori... :lol: O sa intru pe la tine cu siguranta :angry: :angry: Pana atunci iti urez toate cele bune si vezi ca e o telenovela noua la TV poate te mai revigoreaza putin daca tot esti asa de plictisit :) :angry: No hard feelings!!! :angry: :lol: :lol: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...