Sari la conținut

Propun Sa Facem Un Miting


LUYGI3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:P :( :P

Deci incerc si eu sa lamuresc problema, sper sa ma fac inteles.

In primul rand nu stiu de ce postati cuvinte de insulta pe forum, suntem oameni de toate varstele si trebuie sa aratam respect. Eu daca as fi admin la acest forum i-as fi dat afara pe cei ce aduc jigniri membrilor.

In al doilea rand acte s-au dat, se dau si se vor da la orice produs cumparat. (pana si taximetristii elibereaza chitanta).

Nu a fost niciodata legea ca ai voie sa mergi cu el fara acte. (cititi bine legislatia veche daca o mai aveti)

Aaa.........ca nu stiau politistii sa ia masuri, asta e alta problema., dar de acum inainte o sa fie greu pentru cei ce merg pe drumurile publice in ilegalitate.

Cine a luat un vehicul fara acte, l-a luat pe propria raspundere si acum suporta consecintele.

Trebuie sa inceteze si furturile astea odata, iar noi daca nu facem nimic.......... :rose:

Cine este sigur ca vehiculul achizitionat fara acte, nu este furat, poate sa se duca la un notar sa faca o declaratie pe propria raspundere ca vehiculul nu a fost furat, apoi sa faca revizia tehnica, sa mearga cu el la RAR pentru omologare, sa plateasca toate taxele, si in final sa il inregistreze la primarie.

ATENTIE: In cazul in care vehiculul apare ca fiind furat, cel ce a dat declaratia la notar pe propria raspundere.............(e de rau, stiti si voi asta)

Sper ca ati inteles ceva din ce am scris mai sus.

P.S.: Le urez tuturor ce merg cu scutere furate, sau au participat la furtul de scutere.....si nu in ultimul rand tuturor cocalarilor ce merg fara casca..........izbire placuta de asfalt. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P :( :P

Deci incerc si eu sa lamuresc problema, sper sa ma fac inteles.

In primul rand nu stiu de ce postati cuvinte de insulta pe forum, suntem oameni de toate varstele si trebuie sa aratam respect. Eu daca as fi admin la acest forum i-as fi dat afara pe cei ce aduc jigniri membrilor.

In al doilea rand acte s-au dat, se dau si se vor da la orice produs cumparat. (pana si taximetristii elibereaza chitanta).

Nu a fost niciodata legea ca ai voie sa mergi cu el fara acte. (cititi bine legislatia veche daca o mai aveti)

Aaa.........ca nu stiau politistii sa ia masuri, asta e alta problema., dar de acum inainte o sa fie greu pentru cei ce merg pe drumurile publice in ilegalitate.

Cine a luat un vehicul fara acte, l-a luat pe propria raspundere si acum suporta consecintele.

Trebuie sa inceteze si furturile astea odata, iar noi daca nu facem nimic.......... :rose:

Cine este sigur ca vehiculul achizitionat fara acte, nu este furat, poate sa se duca la un notar sa faca o declaratie pe propria raspundere ca vehiculul nu a fost furat, apoi sa faca revizia tehnica, sa mearga cu el la RAR pentru omologare, sa plateasca toate taxele, si in final sa il inregistreze la primarie.

ATENTIE: In cazul in care vehiculul apare ca fiind furat, cel ce a dat declaratia la notar pe propria raspundere.............(e de rau, stiti si voi asta)

Sper ca ati inteles ceva din ce am scris mai sus.

P.S.: Le urez tuturor ce merg cu scutere furate, sau au participat la furtul de scutere.....si nu in ultimul rand tuturor cocalarilor ce merg fara casca..........izbire placuta de asfalt. :finger:

 

1. Daca reusesti sa-mi dai un articol si un paragraf din vechea nlegislatie in care se vorbeste despre actele necesare circulatiei "CICLOMOTOARELOR" pe drumurile publice in care se spune ca esti obligat sa ai ceva, orice fituica, la el inseamna ca eu am gresit si-mi cer scuze tuturor.

 

2. Despre chestia cu declaratia notariala esti sigur? Eu am intrebat un gabor de pe strada caruia i-am explicat situatia si mi-a raspuns ca nu stie de posibilitatea asta si ca la RAR din cate stie el nu te primeste decat cu actele vehiculului. Daca ar fi asa ar fi perfect. Plus ca mai e ceva: declaratia nu o dau ca mopedul nu-i furat, ci ca l-am cumparat in data de cutare de la cutare din targ (stiu datele omului).

 

3. Urarea din PS vine si din partea mea dar nu le doresc sa se verse pe astfalt ci sa se intalneasca cu una bucata gabor meserias dublat apoi (daca e cazu') de una bucata procuror si mai meserias si chiar de una bucata judecator SI MAI meserias.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca reusesti sa-mi dai un articol si un paragraf din vechea nlegislatie in care se vorbeste despre actele necesare circulatiei "CICLOMOTOARELOR" pe drumurile publice in care se spune ca esti obligat sa ai ceva, orice fituica, la el inseamna ca eu am gresit si-mi cer scuze tuturor.

 

2. Despre chestia cu declaratia notariala esti sigur? Eu am intrebat un gabor de pe strada caruia i-am explicat situatia si mi-a raspuns ca nu stie de posibilitatea asta si ca la RAR din cate stie el nu te primeste decat cu actele vehiculului. Daca ar fi asa ar fi perfect. Plus ca mai e ceva: declaratia nu o dau ca mopedul nu-i furat, ci ca l-am cumparat in data de cutare de la cutare din targ (stiu datele omului).

 

 

 

Aici e mai mult de discutat, pe forum e mai dificil (nu prea am timp sa stau sa caut, sa scanez, poze.....etc)

Daca esti interesat cum sa iti inscrii mopedul, trebuie sa ne intalnim undeva ca sa iti arat si ce acte am facut eu si sa iti explic unde le faci, ca nu orice notar te primeste. Dar asta in weekend, ca in timpul saptamanii nu prea pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e mai mult de discutat, pe forum e mai dificil (nu prea am timp sa stau sa caut, sa scanez, poze.....etc)

Daca esti interesat cum sa iti inscrii mopedul, trebuie sa ne intalnim undeva ca sa iti arat si ce acte am facut eu si sa iti explic unde le faci, ca nu orice notar te primeste. Dar asta in weekend, ca in timpul saptamanii nu prea pot.

ok si eu sunt interesat ce acte iti trebuie si care este procedura la rar! da nu sunt din bucuresti:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e mai mult de discutat, pe forum e mai dificil (nu prea am timp sa stau sa caut, sa scanez, poze.....etc)

Daca esti interesat cum sa iti inscrii mopedul, trebuie sa ne intalnim undeva ca sa iti arat si ce acte am facut eu si sa iti explic unde le faci, ca nu orice notar te primeste. Dar asta in weekend, ca in timpul saptamanii nu prea pot.

 

OK. Merci frumos. Ramane atunci sa vorbim poate o rezolvam intr-un week-end.

In sfarsit o solutie reala, sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietene esti dus or what? Ce cacao legatura au datele tehnice cu discutia? Cand te duci intarg sa-ti iei role sau bicicleta vrei acte? Intrebi de datele tehnice? Nu pricepeti ca inainte de intrarea in vigoare a actualului cod rutier chestiile alea cu pedale si motor se vindeau ca bicicletele? Pentru ca nu era nicio lege care sa te oblige la altceva. Daca ti-ai luat bicla si maine vine statu' si zice "De azi toate bicicletele se inscriu la primarie pe baza actelor de provenienta de unde dreaq scoti acte?

Ba da' sa mor ce greu e sa intelegi... Nu vrea nimeni sa se inscrie SCUTERE de ciordeala, da' daca pana acuma era intr-un fel, sa bagi acum alte reguli pe care sa le aplici retroactiv mi se pare aiurea.

Decat sa bateti campii aiurea dati-mi un raspuns practic:

Mi-am luat un Piaggio SI in 2006 in vara fara acte (CA ERA LEGAL ASA PE VREMEA AIA) si acum nu pot sa-l inregistrez legal. Deci ce fac?

Daca e cineva in stare sa-mi dea o solutie la chestia asta fara sa o ia pe aratura zic "sar'na".

 

 

solutie la problema cu Piaggio Si ar fi sa verfici pe siteul http://coordinamento.mininterno.it/servpub...erca_targhe.htm daca este furat .daca nu e exista o portita sa zicem :la puteam baga pe o firma si firma aceea sa ti-l vanda cu factura ,insa nu stiu daca si cu mopedele trebuie mers la Rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

solutie la problema cu Piaggio Si ar fi sa verfici pe siteul http://coordinamento.mininterno.it/servpub...erca_targhe.htm daca este furat .daca nu e exista o portita sa zicem :la puteam baga pe o firma si firma aceea sa ti-l vanda cu factura ,insa nu stiu daca si cu mopedele trebuie mers la Rar

 

Pai si cum o bag pe firma daca n-am acte la ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ba in plm dak nu shtiati in comunele din toata tzara poti inmatricula un scuter fara acte, ptr k il verifica dak e furat si dak nu e furat iti da numere galbene:D....si in plm nu va mai luati de cel care a facut topicul ..... k a incercat si el sa faca ceva si voie repede cu gura mare......... hai asfalt uscat

Editat de db10zar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu am inteles,

de ce va ambalati asa in gol, astia fara acte?

 

-iti faci rost de un contract cumparare vanzare, (ala banuiesc ca ai)

mergi la primarie, dai declaratie pe proprie raspundere ca nu e furat,

platesti numerele, iti da un act, si placuta de inregistrare..

 

si nu mai ai probleme cu nimeni, asta daca ai curs de leigslatie facut.

 

 

succes.. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu am inteles,

de ce va ambalati asa in gol, astia fara acte?

 

-iti faci rost de un contract cumparare vanzare, (ala banuiesc ca ai)

mergi la primarie, dai declaratie pe proprie raspundere ca nu e furat,

platesti numerele, iti da un act, si placuta de inregistrare..

 

si nu mai ai probleme cu nimeni, asta daca ai curs de leigslatie facut.

succes.. :rusinica:

Nu e pe oriunde ca la tine...Eu m-am dus cu actu' de vanzare-cumparare si a zis ca fara o factura cu stampila nu il inregistreaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e pe oriunde ca la tine...Eu m-am dus cu actu' de vanzare-cumparare si a zis ca fara o factura cu stampila nu il inregistreaza...

 

Adica .... daca te duci cu act de vanzare cumparare si cu factura ti-l inregistreaza? La ce primarie?

 

Hmmm.... nu prea cred !! iti mai trebuie si omologarea de la rar!

 

Eu am si act de vanzare cumparare si factura, ar fi super daca s-ar putea inmatricula doar cu atat!

 

 

 

 

Ps; docamdata se pune praful pe el, fac rodajul la loganel(easy 1.5 dci)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...