Sari la conținut

Postări Recomandate

Cumpara-ti una si ai sa intelegi de ce

Bafta !

Aha...

Am observat ca asta e raspunsul standard, il foloseste pana si profesorul (cstelia)

Concluzia e ca nici voi nu stiti de ce sunt asa de scumpe :banana:

E un cerc vicios, au fost cumparate cu bani grei si nu prea va lasa inima sa le dati la juma' de pret, dar nici sa consumati benzina cat nu merita

Nu sari pe mine, voi ati venit pe topicul de Transalp, nu noi pe cel de AT ;)

Repet: imi place AT, stiu ce calitati are, stiu si ce defecte are, urmaresc topicul de AT

Dar 4000 euro pentru o motocicleta de 11 ani mi se pare mult

 

Pana la urma pretul este dictat de piata

In conditiile actuale e greu sa vinzi motociclete la asa pret

Cine nu are destui bani ramane cu ce are (sau nu are) iar cine are bani isi cumpara BMW 1200 GS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha...

Am observat ca asta e raspunsul standard, il foloseste pana si profesorul (cstelia)

Concluzia e ca nici voi nu stiti de ce sunt asa de scumpe :P

E un cerc vicios, au fost cumparate cu bani grei si nu prea va lasa inima sa le dati la juma' de pret, dar nici sa consumati benzina cat nu merita

Nu sari pe mine, voi ati venit pe topicul de Transalp, nu noi pe cel de AT ;)

Repet: imi place AT, stiu ce calitati are, stiu si ce defecte are, urmaresc topicul de AT

Dar 4000 euro pentru o motocicleta de 11 ani mi se pare mult

 

Pana la urma pretul este dictat de piata

In conditiile actuale e greu sa vinzi motociclete la asa pret

Cine nu are destui bani ramane cu ce are (sau nu are) iar cine are bani isi cumpara BMW 1200 GS

 

Gandeste-te la un singur lucru : oare toti italienii, grecii, francezii, germanii...etc posesori de Africa Twin sunt toti nebuni ?

Intamplator au aduc motociclete second...si cu cat am cumparat-o....:banana:...asta e un alt subiect.

Nu "sar' pe tine :banana:...discutam, asta-i farmecul. Am avut si eu Transalp, e o motocicleta foarte reusita si foarte raspandita insa Africa e altceva si crede-ma ca stiu ce vorbesc...stiu si de ce "e scumpa"....ca dovada ....sunt la a 3-a !

Poate nici eu nu as da 4000 euro pe una...dar sa zicem ca sunt un caz mai special...insa cam asta-i pretul ei si "afara" ! Eu urmaresc piata din Italia de multi ani...AFrica Twin din 2000 la 2500 euro cum spunea cineva pe aici e "chilipir" sau are probleme grave.

Intr-adevar ....poate o va vinde greu...sau nu o va vinde...dar e problema lui...omul a incercat si un schimb...sunt sanse mai mari....ajungem la vorba cu vulpea si strugurii :banana:

Bafta !

Editat de MotoMax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ajungem la vorba cu vulpea si strugurii

Chiar asa, sunt cam acrii ;)

 

Gandeste-te la un singur lucru : oare toti italienii, grecii, francezii, germanii...etc posesori de Africa Twin sunt toti nebuni ?

Nu sunt nebuni

Pur si simplu isi permit

 

Africa e altceva si crede-ma ca stiu ce vorbesc...stiu si de ce "e scumpa"....ca dovada ....sunt la a 3-a !

Primele doua le-ai facut praf? :banana:

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: imi place AT, stiu ce calitati are, stiu si ce defecte are, urmaresc topicul de AT

Dar 4000 euro pentru o motocicleta de 11 ani mi se pare mult

 

Pana la urma pretul este dictat de piata

In conditiile actuale e greu sa vinzi motociclete la asa pret

Cine nu are destui bani ramane cu ce are (sau nu are) iar cine are bani isi cumpara BMW 1200 GS

 

Intamplator de cativa ani am cheile de la o AT. Am mers cu ea destul de mult si stiu ce poate.

Totusi mi-am luat TA. Mai iau cate o data si AT la cate o tura. E simpatica dar iti trebuie brand serios pentru ea mai ales in oras si pe coclauri. E totusi o motocicleta de nisa. Nu multi oameni pot sa se smta bine pe ea. Daca ai gresit ai mari sanse sa ajungi jos.

Stiu ce zic fiindca am gresit o data si cu greu am reusit sa nu o scap. Si eu nu sunt un mititel. Totusi ca sa te simti bine pe AT trebuie sa fii urias.

Totusi foarte adevarat este ca si proprietarul cheilor Africanei si-a cumparat AT fiindca nu a avut bani de BMW 1200GS.

In schimb nu am auzit pe nimeni care si-a luat TA ca nu a avut bani de altceva si a facut un compromos. ;)

EU de exemplu am dat injectia de la F650 pe Transalpul pe care mi-l doream de 10 ani. Si aveau acelasi pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ajungem la vorba cu vulpea si strugurii ;)

Bafta !

 

Acolo eu am zis cat o evaluez eu, cat i-as da eu personal pe ea, adica 2500 euro, nu ca valoreaza atat. Poate eu sunt dement, nu ma lua in seama. Chiar am zis, ca daca el da 1500 pe un transalp eu dau 2500 pe africa lui, a fost un raspuns la vrajeala lui.

 

Asa, si sa revenim la struguri: Io cand mi-am luat transalp am facut credit la banca, am cerut suma XXX. Puteam foarte bine sa cer suma XXX+YYY si sa iau Africa Twin sau bembe nu-s de care. Dar n-am vrut.

Am zis ca la varsta si valoarea mea un transalp ma coafeaza numa bine si asa a si fost.

Asa ca lasa strugurii ca nu ai nimerit. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele doua le-ai facut praf? :banana:

 

Le-am vandut ! ;) :banana: :banana:

Mesaj completat

Acolo eu am zis cat o evaluez eu, cat i-as da eu personal pe ea, adica 2500 euro, nu ca valoreaza atat. Poate eu sunt dement, nu ma lua in seama. Chiar am zis, ca daca el da 1500 pe un transalp eu dau 2500 pe africa lui, a fost un raspuns la vrajeala lui.

 

Asa, si sa revenim la struguri: Io cand mi-am luat transalp am facut credit la banca, am cerut suma XXX. Puteam foarte bine sa cer suma XXX+YYY si sa iau Africa Twin sau bembe nu-s de care. Dar n-am vrut.

Am zis ca la varsta si valoarea mea un transalp ma coafeaza numa bine si asa a si fost.

Asa ca lasa strugurii ca nu ai nimerit. :P

 

Pai depinde pe ce Transalp da el 1500 euro...sunt care nu valoreaza nici atat. Transalp-ul pe care l-am avut eu l-am dat cu 2600 euro. Era din 2000, foarte accesorizat si s-a vandut destul de rapid. Ce sa-ti zic ...totul e relativ.

Tot respectul pentru creditul pentru motociclete, am toata admiratia. Important este ca ai stiut ce vrei si ai ce ai vrut. Eu am vrut Africa Twin. Simplu.

Bafta.

P.S. Mai lasa forumul si hai prin Romania la o tura !

Mesaj completat

EU de exemplu am dat injectia de la F650 pe Transalpul pe care mi-l doream de 10 ani. Si aveau acelasi pret.

 

Si bine ai facut ! F650-ul sau Pegaso nu prea au legatura cu Transalp-ul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Mai lasa forumul si hai prin Romania la o tura !

 

Nu am cum, nu e vina mea ca stau 8 ore/zi la calculator, asa e natura serviciului meu.

Cat despre dat cu moto n-avea grija ca nu ratez nici o ocazie. In Ro nu vin cu moto, zilele de concediu le pastrez pentru destinatii mai exotice.

 

Contrar "popular belief" daca stai pe internet poti sa ai si o viata normala, niste posturi pe un forum n-au nici o relevanta despre viata omului, nu ma cunosti nici 1%.

 

Numai bine!

Mesaj completat

AA, si vedeti ce parere aveti aici:

 

http://www.transalp.ro/forum/itm-romania-2...2012-t1188.html

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si bine ai facut ! F650-ul sau Pegaso nu prea au legatura cu Transalp-ul !

 

Pegaso chiar ca nu ma atrage dar la criza asta consumul de la BMW devine extrem de atractiv. Mai e si injectia care te scapa de multe belele. De exemplu eu la Transalp am membranele la carb sparte si lipite de mine. Merge bine si asa dar acum trebuie sa le schimb fiindca la vara am in plan sa ma plimb putin prin Europa si nu as pleca cu ele la drum lipite. Din pacate nu sunt deloc ieftine.

Deci are si BMWul plusurile lui. Mai e treaba ca eu si sotia avem A-ul. Ca sa cumpar Transalpul am vandut si motocicleta ei. Pe BMW ar fi ajuns si ea cu picioarele pe pamant, ar fi avut cine sa ma aduca de la petreceri. Plus ca BMW-ul e mai usor si putea sa merga si ea. Existau cateva avantaje si la BMW dar chiar imi doream Transalp si cel mai destept a cedat. Adica sotia nu avrut sa joace sah cu nebunul. ;)

Acum trebuie sa strang bani sa ii iau XT de 125 ca e moarta dupa el. Stiu e o pocnitoare de mobra dar mie imi place mancarea calda si imi displace presul din fata usii ca e cam incomod. :banana:

In fond merita. Cate femei motocicliste si-ar fi vandut mobra ca sa isi indeplineasca gagiul un vis de 10 ani. E adevarat ca atunci cand i-am vandut-o vroiam amandoi BMW dar cand a vazut Transalpul a recunoscut ca ar fi vrut sa fie cu 10 cm mai inalta si ca nu se compara cu nimic. Si are motor de choppper daa? :banana: E inebunita dupa Transalp. Si e mai comod decat F-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu e o pocnitoare de mobra dar mie imi place mancarea calda si imi displace presul din fata usii ca e cam incomod

I love this :banana: ;)

S-au intamplat 3 intruniri transalpistice si nu d te cunosc? :banana:

Trebuie remediata problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I love this :banana: ;)

S-au intamplat 3 intruniri transalpistice si nu d te cunosc? :banana:

Trebuie remediata problema

 

 

Pai nu ma cunosti fiindca am utilajul de doar cateva luni. De la jumatatea verii trecute mai exact.

Nici nu am apucat sa fac cu el prea multi Km si din lipsa de timp.

 

Am vazut pozele de la intruniri pe site TA.ro Sunt foarte misto. Abea astept sa vin si eu. Mi-au placut la nebunie filmele cu noroiul de pe ulita aia.

 

Sigur remediem problema anul asta. :banana:

 

Caut si eu pentru cateva zile un crash bar pt 650 sa il clonez daca are cineva dispozitia sa il demonteze. Il pot demonta eu. Ofer la schimb orice servicii din oferta din semnatura si o masca de protectie pentru far ca vreau sa imi construiesc si asa ceva. Desigur daca gasim una pentru clonat o sa iasa mai putin custom. :P Am mai construit niste suporti de bagaje pentru BMW clonate dupa unele originale si arata destul de bine. Si suportii de la Transalpul meu arata bine si sunt custom. Nu am avut rabdare sa caut unii originali dar arata destu de bine. Tin cutiile alea de la Louis fara probleme.

Garantez ca lucrez cu grija si cu pasiune. Pana acum nu am dat gherle. Locul unde lucrez este proprietate personala asa ca nu o sa dispar cu lucrurile imprumutate.

Daca nu gasesc o sa imi fac niste crash-uri custom ca am vazut eu pe la niste baieti de se plimbau prin lume unele pe care puteai sa mai atasezi niste bagaje. Eu sunt genul care pleaca cu toata casa dupa el chiar si pana la Ploiesti ca tare imi mai place confortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cat mai costa un transalp in mintile lui ?

Nu ne intreba pe noi, vezi si tu piata, modelul, dotari, etc.Daca gasesti vre-un model sa-ti placa da linku sa vedem si noi. Spor la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cat mai costa un transalp in mintile lui ?

 

Eu am dat pe al meu (neanmatriculat) 2.200. Plus inmatricularea cu ce cuprinde ea si numere rosii mai 230 euro. S-ar putea ca sa mai aiba unul ca al meu, daca te intereseaza iti dau informatii. E din Ramnicu Valcea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dragii mei transalpisti (de departe,cele mai multe sei modificate de mine,au fost de TA :) ),am posibilitatea s-aduc,la comanda,etichete (patch-uri) cu diferite modele,printre care si post-2143-1296261216.jpg

Daca e careva interesat,sa-mi dea PM,si-o sa postez dimensiunile si pretul.Toate au pe spate,lipici termo-colant. Eu, prefer sa le cos,totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

deorece dupa cateva parcari "laterale" reusite vara trecuta m-am hotarat sa vopsesc vaca, ma intereseaza unde se gasesc stickerele de pe carene , si-a mai luat cineva si cat costa? stiu ca informatie se gaseste undeva prin cele 300 de pagini ale topicului dar imi trebuie 3 saptamani sa caut :D

 

P.S. Imi trebuie pentru modelul 97-99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...