Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

Citesc copilariile de aicea si nu pot sa nu ma gandesc putin ca un om rational, bai, voi mergeti la o noua intalnire motociclista? Pot jura ca 80% vor fii incepatori entuziasti si naivi. Ptr. cate ore credeti ca va insemna ceva ceea ce faceti, in afara de circ ieftin si gratuit? :lol: :lol:

 

Pe cei morti nu-i mai consoleaza cu nimik si nici pe familile lor , iar pe cei ce urmeaza... nici atat! Atunci, in afara de egoism si de narcisism, nu vad altceva in actiunile astea, nu la nivelul asta trebuie actionat, insa e un inceput totusi intr-un sens poate nedorit, cred ca ne vom lua mult mai multe ,,bombe" de la autoritati caci asa sunt masurile de ,,prevenire" pe care le face statul si Hotzi-Politia Romana. :lol:

Noi, motociclistii trebuie sa ne schimbam in primul rand, apoi sa incepem sa avem pretentii intr-o tara in care de la cele mai importante aspecte: medicina, armata, presa, politia, etc., toate sunt varza, atunci de ce sa cerem ca hobby-ul asta, pasiune, spuneti-i cum vreti, sa fie respectat ? Cine suntem noi de fapt? Niste teribilisti, asta suntem, sa fim realisti! Autovehiculul in toate formele sale, e o necesitate, motocicleta, scuterul, e un lux, o fitza, ele nu transporta marfuri, oameni, pacienti, etc., atunci de ce am fii noi mai privilegiati in traficul nebun din tara asta decat ceilalti? Ne jucam cu focul, e absolut normal ca unii sa se prajeasca, nu se poate altfel, e cursul firesc al vietii! Ganditi putin mai departe de varful nasului, nu mai fiti atat de subiectivi, priviti si din alte prisme si atunci poate vom schimba ceva.

 

si noi suntem participanti la trafic.. asa cum si in italia sunt vazuti motociclistii si respectati, sau in canada unde sunt considerati si respectati fa fel, ca orice autovehicul.La noi o sa se shimbe odata cu noile generatii, pentru ca generatia aceata mai veche nu prea deschide ochii.Abia acum incepe fenomenul motoclism in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca prin domnul numaistiucum SBZ te refereai la mine. Eu inainte de SBZ activam pe forumul asta si pe pro-bike. Certurile de aici si discutiile proaste m-au indepartat.

Am citit majoritatea replyurilor voastre si imi dau seama ca prin neincrederea mea am minimizat eforturile voastre. Imi pare rau pentru asta. Poate e si din cauza ca in comunitatea asta a noastra lucrurile au mers din prost in mai prost. N-am vazut nimic bun, numai certuri si nasoleli. Din cauza asta m-am indepartat un pic de gashtile si cluburile in care am activat. Am participat la actiuni d-astea si nu am vazut nici o schimbare care sa fi meritat ambreiajul, benzina sau banii dati.

Romanii nu stiu de vorba buna. Majoritatea nu stiu. De asta cred ca pe incepatori numai politia poate sa ii tempereze cu niste sanctiuni grave pt motoare puternice. La fel de rele ar trebui sa fie sanctiunile si pt casca. Noua nu ni se poate intampla... pana ni se intampla. Soferii mai devreme sau mai tarziu o sa aiba cate un frate/cumnat/nepoata/sotie care sa mearga cu mobra si atunci sigur o sa fie mai atenti. Suntem in urma la capitolul asta dar crestem repede.

Deci cred ca noi tre sa ne temperam si pe taximetristi tre' sa ii educam si atunci o sa supravietuim mai multi.

 

Bafta in continuare

Crede-ma ca si pe mine m-au indepartat aceleasi chestii ca si pe tine de acest forum. Ba mai mult, reactia moderatorilor fata de cei care intradevar au ceva de zis si stiu cu ce se mananca motociclismul, m-au indepartat si mai mult. Daca observi, acest topic este singurul pe care am mai postat de ceva timp incoace

In schimb apreciez faptul ca iti ceri scuze, scuze care sunt sigur ca vor fi acceptate. Un lucru si mai important este faptul ca imi dau seama ca esti un om cu capul pe umeri si cu o oarecare initiativa. Si mai stiu ca dc fiecare dintre noi are catusi de putin vointa si initiativa o sa reusim sa educam, dupa cum ai zis si tu, macar un anumit procent din participantii la trafic (atat soferi cat si motociclisti). Asta ar trebui sa se traduca in X PROCENTE PARTICIPANTI LA TRAFIC EDUCATI = X PROCENTE ACCIDENTE MAI PUTIN.

Editat de slabutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi suntem participanti la trafic.. asa cum si in italia sunt vazuti motociclistii si respectati, sau in canada unde sunt considerati si respectati fa fel, ca orice autovehicul.La noi o sa se shimbe odata cu noile generatii, pentru ca generatia aceata mai veche nu prea deschide ochii.Abia acum incepe fenomenul motoclism in romania

 

 

in italia sunt numiti''donatori de organe'', deci se vede cat sunt de respectati. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campaniile pt reducerea vitezei sunt egale cu cele pt combaterea fumatului = zero barat. Majoritatea astora cu beemveu in garaj si lantu' gros de aur la git nu isi iau moto de viteza ca sa mearga cu viteza legala, asa poti sa dai 15 mil pe o Planeta si sa mergi cu 50 la ora, isi iau ca sa faca ostentatie, sa simta adrenalina si sa agate femei la discoteca. Astazi iar mi s-a pus pata pt ca, din nou, era sa dea unu peste mine pe trecerea de pietoni eu pieton fiind, speedy gonzales ce mai, nush de unde a aparut si cind a disparut asa viteza avea.

Avem din ce in ce mai multi pustani carora nu li s-a uscat casu la gura da' are taticu bani si, bineinteles, mitocanozauri cu ceafa groasa care-si trag moto pt ca e trendy si fenomenul e pe buzele tuturor de la o vreme. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu spun ca au spus ceva neadevarat... departe de mine gandul acesta.

multe accidente s-au intamplat din cauza vitezei si a impresiilor...

... nu vreau nici sa tin partea motociclistilor pentru ca eu am motocicleta si mi-am dorit... etc etc,

DAR.... este bine de stiut ca in enunturi... de orice natura ar fi ele - prezentari, stiri, discursuri...etc - sunt cuvinte care au rezonante diferite si care raman in memorie mult mai puternic decat intregul mesaj, mai mult ordinea in care sunt spuse anumite idei conteaza .... face mesajul mai puternic sau nu

 

putem face analiza pe mesajul "un far inseamna o viata",

nu suna mai...puternic, sa spunem, decat "un far este o viata", sau "un far e o viata"...

 

...sau "un far reprezinta o viata" - asta parca face sa se piarda si mai mult din sensul cuvantului viata...

 

ei bine, din aceste considerente cred ca mesajul de la PROTV nu este tocmai corect.

... dar cei care lucreza in presa au un anumit format al unei stiri... daca nu ma insel finalul de numeste lied - care trebe scris si in care ... are asha un fel de rol de incheiere :lol:

 

cat despre link, am incercat sa-l accesez pe cel de la rotv si nu mai e acolo stirea :lol:

eram cu un clio alb inscriptionat....

:lol: si am iesit din masina cand au trecut pe langa noi

@unforg1ven

... am citi intr-un post pe aici ca mai faci tricouri. vreau si eu. cand crezi ca sunt gata?

PS:

acum am ascultat reportajul de la arc inainte de plecare. in postul meu ma refeream doar la stirea de la ora 23:00... care, credeti-ma suna cu totul altfel

 

 

Corect! Reportajul cu tanti pe motor suna mult mai bine dar si eu tot la cel de la ora 23.00 ma refeream!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O faza din timpul marsului, de care era sa uit: fiind in coloana, am vazut cum de pe strada de langa Muzeul Taranului dadea una sa intre peste coloana, asa ca am tras motocicleta in fata ei si a masinii de langa, ca sa creez un scut ptr ceilalti din coloana.

 

Te-am vazut acolo si chiar am apreciat atunci gestul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cine sa-i mai inteleaga si pe astia. acu citeva zile un alt "gindirist" zicea ca din statisticile (aceleiasi) politii "partea leului" (ca sa citez pe acel articol) din vina le revine motociclistilor. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru initiativa si reusita. Noi, cei din Constanta, am vrea sa facem ceva similar asa ca rugam organizatorii sa ne impartaseasca putin din culisele organizatorice ale manifestatiei, inclusiv procedura de obtinere a autorizatiilor. Asteptam raspuns din partea voastra.

Multumim

Daca e pe asa ma bag si eu,vin in ct cand este nevoie ca nu e mare distanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia daca nu ma insel este o cheie blank cel mai probabil pentru un model de Yamaha.

 

E o mica neintelegere: cheia nu arata EXACT ca in poza (adica nu e blank). Ideea e ca are capatul de plastic ca cea din poza si nu are chip sau alte chestii. SI eu m-am gandit ca e de Yamaha, e aproape identica cu a mea, doar ca pe a mea e si stantat Yamaha, pe asta care am gasit-o nu.

 

Oricum, nu stiu in ce masura mai conteaza avand in vdere ca au reusit toti sa plece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incep sa inteleaga astia cu masinile si o iau razna motoristii?

 

Th1nkp1nk: pentru ca l-am vazut azi pe unu in trafic

Th1nkp1nk: chiar pe Pantelimon

Th1nkp1nk: PURTA TRICOUL

Th1nkp1nk: a crosetat masinile la stop

Th1nkp1nk: a trecut ca imbecilul pe linia de tramvai

Unforgiven: 

Th1nkp1nk: cred ca a intrat pe rosu in intersectie la Delfinului

Th1nkp1nk: 

Th1nkp1nk: purta casca si ATAT

Th1nkp1nk: blugi si tricou

 

de ce ma incearca un sentiment de neputinta?

 

Eu unul cred cu tarie in sansele de reusita ale acestei campanii.

Cu toate acestea, in timp ce stateam in Piata Victoriei, ma uitam la multimea de motociclisti din jurul meu, iar la un moment dat mi-a trecut urmatoarea intrebare prin cap : oare cati din cei prezenti aici nu vor mai fi printre noi pana la sfarsitul anului?

Am simtit in acel moment un fior rece pe sira spinarii. Si nu era din cauza ploii...

Editat de Hai-Hui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o mica neintelegere: cheia nu arata EXACT ca in poza (adica nu e blank). Ideea e ca are capatul de plastic ca cea din poza si nu are chip sau alte chestii. SI eu m-am gandit ca e de Yamaha, e aproape identica cu a mea, doar ca pe a mea e si stantat Yamaha, pe asta care am gasit-o nu.

 

Oricum, nu stiu in ce masura mai conteaza avand in vdere ca au reusit toti sa plece.

 

Mi-am imaginat ca nu ai gasit o cheie blank :D Dar capatul o recomanda ca fiind de Yamaha. Probabil ai gasit a doua cheie a unei motociclete, desi e cam ciudat sa umbli cu dublura la tine, decat in situatia in care tocmai ti-ai confectionat-o sau stii ca ai un contact mai buclucash, cum e cazul unui prieten caruia ii sar cheile din contact in mod constant, dar nu si-ar repara butucul :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...