Sari la conținut

Roti Supermoto & Distantiere


omu_negru
 Share

Postări Recomandate

Salut nu am mai vazut nici un topic de genu asta ( sau nu am cautat destul de bine ) si voiam sa cer si eu parerea unui cunoscator. Presupunand ca fac o investitie si cumpar 2 roti excel de 17 inch care au fort pe o Huski de 450 cam de unde imi dau seama ce imi trebuie sa le montez pe un XR de 600 sau pe un TT de 600?

De fapt se poate face operatiunea si cat de dificil e?

Va multumesc anticipat si nu dati drumu la flame daca am zis o prostie va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi permit sa iti raspund eu , intrucat am trecut prin astea,in afara de de roti , trebuie sa iti cumperi sau sa iti confectionezi un adaptor pentru etrierul de la roata fata, care sa se potriveasca la discul de supermoto(in general de 320 mm diametru). De asemenea trebuie sa iti confectionezi axurile pentru rotile de Husky, care trebuie sa fie pe diametrul interior al rulmentilor de roti si bucse care trebuie sa intre pe gaurile de prindere ale rotilor de la amortizoarele fata si pe gaurile din bascula spate. In afara de astea , cu rotile montate , trebuie sa iti confectinezi distantiere la roti, masurand spatiile ramase libere dintre interiorul furcilor si marginea butucului de roata.La aceasta operatie trebuie sa ai si etrierele montate pentru a nu atinge discul de frana de adaptorul de etrier. Trebuie sa modifici si lantul, lungimea lui, tinand cont de noua dimensiune a foii de lant.Iti doresc succes la modificari, dupa ce gasesti adaptarile optime schimbarea din enduro in supermoto , sau invers nu ar trebui sa iti ia mai mult de 1 ora.am pus si niste poze atat in varianta supermoto cat si in varianta enduro a KTM-ului meu cu roti de Husky(supermoto).

post-4621-1181242789_thumb.jpg

post-4621-1181242827_thumb.jpg

post-4621-1181243038_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos bibanu.... tinand cont ca nu ma pricep de loc la mecanica si oricum o sa apelez la un prieten care le are... sper ca de fapt suna mai complicata decat e operatiunea :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eventual un pic de atentie si la cuplajul elastic de la foaie.. la husqi are parca 5 tampoane de cauciuc iar la ktm sunt 6. (la altele nu stiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eventual un pic de atentie si la cuplajul elastic de la foaie.. la husqi are parca 5 tampoane de cauciuc iar la ktm sunt 6. (la altele nu stiu)

 

EXC-ul nu are nici un tampon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

ai "normala" , nu ai radiala :rusinica:

 

PS : ptr baietii cu supermoto, am de vanzare o pereche de etrieri Brembo gold +placute, montura pe 65mm *(sunt dati jos de pe un ducati monsta S2 din 2001)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vand set roti SUPERMOTO de pe un XT 125

 

Pe spate nu mai are anvelopa....

 

discuri in stare foarte buna....

 

180 euro fix...

 

Vand set roti SUPERMOTO de pe un XT 125

 

Pe spate nu mai are anvelopa....

 

discuri in stare foarte buna....

 

180 euro fix...

 

 

desigur la 0722741733

 

sau pe mail

 

florinelu07@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand set roti SUPERMOTO de pe un XT 125

 

Pe spate nu mai are anvelopa....

 

discuri in stare foarte buna....

 

180 euro fix...

 

 

 

 

desigur la 0722741733

 

sau pe mail

 

florinelu07@yahoo.com

pune o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...