Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Salutari celor noi veniti!

Dupa un drum Craiova-Dragasani-Rm.Valcea-Sibiu-Alba Iulia-Turda-Cluj am ajuns la Gilau(420 km) la SETH unde a fost super.

Posesori de Freewind am intalnit 2 sibieni, 1 aradean si un clujean si bineinteles cu ELIZA.

Va promit ca saptamana viitoare va pun si pozele.

Ar fi ideal daca am reusi sa facem o intalnire a noastra (asa cum au cei de la BMW sau TRANSALP), sa ne cunoastem si sa ne imprietenim.

La SETH am discutat cate ceva cu cei prezenti, dar ar fi bine sa luati legatura cu Eliza, legat de intalnirea de la Soveja, pentru a stabili o data convenabila pentru toti.

Sa auzim de bine. :laugh:

 

Daca s-au inmultit pana acum sa se inmulteasca si cu mine,daca-mi permiteti !

Deci , Adi Timisoara luat Freewind 2 luni pe drum 1 saptamana gasit forum interesat de toata gasca daca se poate recensamant plus info intalniri multumesc anticipat.

 

Hai pa ca deja ne-am imprietenit ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut !

 

Detin si eu un Freewind din 2001 , il am din februarie si sunt super multumit de el . M-ar interesa un crash bar , aveti idee de unde as putea sa cumpar sau are cineva de vanzare asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ati venit!

imi pare rau ca nu am intrat in ultimul timp pe forum. Ma bucur nespus ca ne inmultim. Sper ca Eliza sa mai intre pe forum dar daca o intalnesc la Predeal am sa va dau detalii. Respect si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

 

Detin si eu un Freewind din 2001 , il am din februarie si sunt super multumit de el . M-ar interesa un crash bar , aveti idee de unde as putea sa cumpar sau are cineva de vanzare asa ceva ?

Salut,

Gasesti crash bar pt. Freewind pe louis, de la Hepco& Becker, poti cauta dupa cod produs 10023370

Sau cred ca varianta mai eftina e sa gasesti un fierar bun, la un moment dat era cineva din Braila pare'mi'se care a scris aici pe forum si care facea suporti, crash bar, si alte chestii custom pt. motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare ca nu am mai intrat pe forum, va salut pe toti!

Vine careva dintre voi la Predeal?

 

 

Eu cred ca merg cu 2 motoare

nicon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Multam de intentie, pana la urma am gasit pe bikeshop niste poze destul de clare cu niste suporti givi si am reusit sa imi fac si eu.

 

Salut

pot sa trimet poze e mail

in afara de suporti si cu bare de protectie laterala in caz de cadere , luate de la un moto la Intrunirea de la Resita .

In plus , am gasit la Auchan cutii plastic cu suporti fixare cu chei care merg pe acei suporti pusi pe moto la 57 lei buc .

Sunt chiar mai sus decat ce ofera comerciantii recunoscuti

nicon

 

Eu cred ca merg cu 2 motoare

nicon

 

Imi pare rau , dar ieri ne-am intrors de la Rucar datorita timpului si am mers spre traseul jud Valcea unde de fapt tot ne-a plouat bine

Daca sunteti amabili , cine a fost la Predeal sa se destainuie

Cu sima , Nicon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

pot sa trimet poze e mail

in afara de suporti si cu bare de protectie laterala in caz de cadere , luate de la un moto la Intrunirea de la Resita .

In plus , am gasit la Auchan cutii plastic cu suporti fixare cu chei care merg pe acei suporti pusi pe moto la 57 lei buc .

Sunt chiar mai sus decat ce ofera comerciantii recunoscuti

nicon

Trimite'mi pozele cu suportii la terali te rog, crash bar am deja pe motor. mail: ruletistul2000@yahoo.com. daca ai poza si cu cutiile alea de plastic de la auchan trimite si alea.

Editat de ruler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna baieti scuzati absenta dar sunt genu care nu prea sta decat pe motor si cand se opreste o face la munte unde nu e net. Ideea e urmatoare invitatia ramane valabila la Soveja in muntii vrancei la 40 km de Panciu sau 80 km de Focsani, e o zona montana unde am o casa de vacanta cu 6 camere si 12 locuri in pat dar se pot pune saltele sau chiar cortu in gradina din spate. Aici am tacamuri gratar lemne aragaz frigider adica ce ar fi de carat in afara de haine poate un sac de dormit si mancare. Eu de maine o sa plec iar acolo si sunt de gasit numai la telefon 0745090865. Data nu o sa o stabilesc eu caci sunt o persoana destul de libera asa ca ar fi bine sa va puneti de acord in privinta asta si sa ma sunati ca sunteti pe drum sau daca aveti nevoie de alte informatii. Pentru cei carora le place sa se bage rau pe teren accidentat e ideal :laugh:

post-13245-1247618087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Eliza! Eu o sa spun prezent si mi-ar conveni perioada 28.08.-06.09.

Hai baieti. Prezenta!

 

Daca nu se intampla neprevazutu' ma bag si eu. Dpmdv e ok perioada propusa de tine, doar sa alegem zilele sa pice in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna baieti scuzati absenta dar sunt genu care nu prea sta decat pe motor si cand se opreste o face la munte unde nu e net. Ideea e urmatoare invitatia ramane valabila la Soveja in muntii vrancei la 40 km de Panciu sau 80 km de Focsani, e o zona montana unde am o casa de vacanta cu 6 camere si 12 locuri in pat dar se pot pune saltele sau chiar cortu in gradina din spate. Aici am tacamuri gratar lemne aragaz frigider adica ce ar fi de carat in afara de haine poate un sac de dormit si mancare. Eu de maine o sa plec iar acolo si sunt de gasit numai la telefon 0745090865. Data nu o sa o stabilesc eu caci sunt o persoana destul de libera asa ca ar fi bine sa va puneti de acord in privinta asta si sa ma sunati ca sunteti pe drum sau daca aveti nevoie de alte informatii. Pentru cei carora le place sa se bage rau pe teren accidentat e ideal :bounce:

 

"E bine sa ai cate o Eliza pe langa casa omului "

Deci ma bag si eu la iesirea propusa de voi pt 28.08 si daca ramane data stabiliti detalii de participare,stiti voi ...... cota sau ce e nevoie .

Astept cu nerabdare sa mai vad si "alte Freewind" ,poate se imprietenesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti ! Am intrat pe topicul vostru cu o mare rugaminte... sant in cautarea unui Freewind pentru sora mea asa incat daca aveti vreo informatie, rog un PM. Multumesc anticipat ! :bounce:

Sa auzim de bine !

:rock:

[/quote

 

una bucata freewind in bucuresti stare ca noua fara imbunatatiri ieftin daca intereseaza contact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi cati se anunta pentru intalnirea freewinduristilor?!

Sa stabilim de comun acord o data.

Propun 28.08.-30.08, este in weekend, locatie SOVEJA casa de vacanta a Elizei.

Prezenta pana acum:

Eliza, ruler, lovemybike, subsemnatul și ............hai fratilor ca e pacat sa nu ne cunoastem si sa nu ne imprietenim.

Sibiul nu spune nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi cati se anunta pentru intalnirea freewinduristilor?!

Sa stabilim de comun acord o data.

Propun 28.08.-30.08, este in weekend, locatie SOVEJA casa de vacanta a Elizei.

Prezenta pana acum:

Eliza, ruler, lovemybike, subsemnatul și ............hai fratilor ca e pacat sa nu ne cunoastem si sa nu ne imprietenim.

Sibiul nu spune nimic?

 

Sa vezi tu ca o trecut lumea pe transalpuri si bmw uri si alte alea iar xf u ii pe cale de disparitie :angry:

Mesaj completat

:cheers: Am dat sambata de un "frate" freewindist pe transalpina. :laugh: Din pacate nu am oprit la povesti ca eram pe o parte dificila de traseu si eram si cu grupu. Da de salutat tot ne'am salutat. Care'ai fost ridica mana sus si poate ne vedem la Soveja (daca mai vine cineva si se mai organizeaza, ca vaz ca s'au cam dat la apa propetarii). Hai sa nu ne faca transalpistii si bmw istii de rusine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi tu ca o trecut lumea pe transalpuri si bmw uri si alte alea iar xf u ii pe cale de disparitie :rolleyes:

Mesaj completat

:huh: Am dat sambata de un "frate" freewindist pe transalpina. :huh: Din pacate nu am oprit la povesti ca eram pe o parte dificila de traseu si eram si cu grupu. Da de salutat tot ne'am salutat. Care'ai fost ridica mana sus si poate ne vedem la Soveja (daca mai vine cineva si se mai organizeaza, ca vaz ca s'au cam dat la apa propetarii). Hai sa nu ne faca transalpistii si bmw istii de rusine

 

Salut Ruler!

Eu am fost impreuna cu Alexxx (el a deschis acest topic)cu BMW alb care v-a fotografiat.

 

Sper sa ne strangem cat mai multi pentru intalnirea de la Soveja.

Asteptam mai multe vesti.

Hai Fratilor spuneti prezent.

Mesaj completat

Dovada ca ne-am intalnit.

post-44316-1249239592_thumb.jpg

post-44316-1249240307_thumb.jpg

Editat de topgun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ne faca transalpistii si bmw istii de rusine

 

Eh, nu te impacienta, Freewind a fost mereu un motor "exclusivist" :huh:

 

La "intalnirea" de anul trecut am fost 4 (patru) Freewind din care unu (razvan) nu prea a putut sta deoarece lucra in acel weekend. Ideea este ca ne-am simtit super bine, au mai fost doua DR-uri si un Dominator si a iesit un weekend pe care nu-l voi uita niciodata ... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ruler!

Eu am fost impreuna cu Alexxx (el a deschis acest topic)cu BMW alb care v-a fotografiat.

 

Sper sa ne strangem cat mai multi pentru intalnirea de la Soveja.

Asteptam mai multe vesti.

Hai Fratilor spuneti prezent.

Mesaj completat

Dovada ca ne-am intalnit.

 

Hehe, vaz ca m'ai tras si in chip. Dau o bere :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc de cava timp sa continui ceea ce a inceput Alexxx, adica sa adun cati mai multi posesori de FREEWIND, dar se pare ca nu reusesc (nici el nu a reușit anul trecut sa adune mai mult de 4). Sunt convins ca sunt mult mai mulți.

Ar fi frumos sa ne cunoastem si sa ne imprietenim.

Multi din posesorii celorlalte tipuri de motociclete din aceeasi categorie (vezi Honda Transalp, sau cei de la BMW) se pot organiza, iar noi nu suntem in stare.

Probabil pentru multi dintre noi, aceasta motocicleta este doar inceputul aventurii pe doua roti.

Ce îi lipseste acestei motociclete (necunoscuta pentru unii), de face din posesori, niste necunoscuti printre supermotoare?

Dupa umila mea parere nimic. E docila si poti merge cu ea pe oriunde (ruler poate confirma-01.08.2009 Transalpina).

De cand am aceasta motocicleta, pot spune ca nu m-a dezamagit niciodata, in contextul în care din martie pana acum, am reușit sa fac 10000 de km fara nici cea mai mica problema.

 

Spiritul motociclismului nu tine cont de motorul pe care îl încaleci sau echipamentul pe care îl porți.

Ganditi-va la asta și luati va rog o decizie daca ne putem organiza sau nu.

Va respect si va doresc asfalt uscat!

Radu.

post-44316-1249313502_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc de cava timp sa continui ceea ce a inceput Alexxx, adica sa adun cati mai multi posesori de FREEWIND, dar se pare ca nu reusesc (nici el nu a reușit anul trecut sa adune mai mult de 4). Sunt convins ca sunt mult mai mulți.

Ar fi frumos sa ne cunoastem si sa ne imprietenim.

Multi din posesorii celorlalte tipuri de motociclete din aceeasi categorie (vezi Honda Transalp, sau cei de la BMW) se pot organiza, iar noi nu suntem in stare.

Probabil pentru multi dintre noi, aceasta motocicleta este doar inceputul aventurii pe doua roti.

Ce îi lipseste acestei motociclete (necunoscuta pentru unii), de face din posesori, niste necunoscuti printre supermotoare?

Dupa umila mea parere nimic. E docila si poti merge cu ea pe oriunde (ruler poate confirma-01.08.2009 Transalpina).

De cand am aceasta motocicleta, pot spune ca nu m-a dezamagit niciodata, in contextul în care din martie pana acum, am reușit sa fac 10000 de km fara nici cea mai mica problema.

 

Spiritul motociclismului nu tine cont de motorul pe care îl încaleci sau echipamentul pe care îl porți.

Ganditi-va la asta și luati va rog o decizie daca ne putem organiza sau nu.

Va respect si va doresc asfalt uscat!

Radu.

 

 

Incep prin a-mi cere scuze pentru faptul ca nu am mai scris de atat vreme pe forum. Serviciul ma termina...:rolleyes:

Timpul meu liber e foarte limitat si atunci cand il am, prefer sa il folosesc altfel decat sa stau in fatza calculatorului de care sunt satul la serviciu.

Trebuie sa va spunca ma incanta ideea de a ne vedea la Soveja. Am fost la festival la Sighisoara cu XF-ul si trebuie sa recunosc ca a fost o experientza interesanta. Eu nu sutn vreun mare motociclist(drumul pana la Sighisoara a fost cel mai lung), dar ideea de a petrece in compania altor persoane care impartasesc aceleasi pasiuni, ma incanta foarte tare.

Deci, de principiu, puteti conta pe mine daca data ramane stabilita(29 august).

Topgun, poate parcurgem traseul pana acolo impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a-mi cere scuze pentru faptul ca nu am mai scris de atat vreme pe forum. Serviciul ma termina...:rolleyes:

Timpul meu liber e foarte limitat si atunci cand il am, prefer sa il folosesc altfel decat sa stau in fatza calculatorului de care sunt satul la serviciu.

Trebuie sa va spunca ma incanta ideea de a ne vedea la Soveja. Am fost la festival la Sighisoara cu XF-ul si trebuie sa recunosc ca a fost o experientza interesanta. Eu nu sutn vreun mare motociclist(drumul pana la Sighisoara a fost cel mai lung), dar ideea de a petrece in compania altor persoane care impartasesc aceleasi pasiuni, ma incanta foarte tare.

Deci, de principiu, puteti conta pe mine daca data ramane stabilita(29 august).

Topgun, poate parcurgem traseul pana acolo impreuna.

 

Horika in primul rand te salut si imi pare rau ca nu am mai vorbit de ceva timp.

Sigur daca ramane stabilit 29 august trec sa te iau.

Imi doresc totusi sa adunam cat mai multi posesori de Freewind. Cu Sibiul vorbesc la telefon si poate îi conving sa vina.

Dar pana atunci, vineri 07.08.2009 dimineata ora 11.00 plec de la Bucuresti,deci in jurul orei 12.00 sunt la Europa si magazinul moto de la Pitesti. daca serviciul iti permite ne vedem atunci și vorbim.

Cu respect Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horika in primul rand te salut si imi pare rau ca nu am mai vorbit de ceva timp.

Sigur daca ramane stabilit 29 august trec sa te iau.

Imi doresc totusi sa adunam cat mai multi posesori de Freewind. Cu Sibiul vorbesc la telefon si poate îi conving sa vina.

Dar pana atunci, vineri 07.08.2009 dimineata ora 11.00 plec de la Bucuresti,deci in jurul orei 12.00 sunt la Europa si magazinul moto de la Pitesti. daca serviciul iti permite ne vedem atunci și vorbim.

Cu respect Radu.

 

 

E IN REGULA!!! am sa ma straduiesc sa ajung acolo. am numarul tau de telefon si am sa te sun.

numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si'a desfacut careva bordu (carene, far, panelu central, parbriz) la primu model de XF (aka cel facut pana in 2000)? DUpa ce am venit de pe transalpina m'am apucat sa dau jos sa curat faru de praf pe dinauntru si sa mai strang niste suruburi si am avut 2 probleme care m'au facut sa ii injur bine de tot pe aia multi cu ochii mici :laugh:

 

1. metoda de prindere la parbriz ii crunta, te chinui sa bagi tampoanele alea de cauciuc (stie cineva ceva motoda alternativa de prindere ?).

 

2. cele 2 suruburi care prind in interior carenele din jurul farului (nu am reusit nici cu surubelnita ce se indoaie in unghi sa strang cum trebuie, ce surubelnita/scula lu peste tre la asta ca sa poti accesa suruburile alea cum trebe ? )

 

Partea trista ii ca daca trebuie schimbat vreun bec dai in balbaiala pentru ca trebuie desfacut tot ce am zis si dai in cele 2 probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si'a desfacut careva bordu (carene, far, panelu central, parbriz) la primu model de XF (aka cel facut pana in 2000)? DUpa ce am venit de pe transalpina m'am apucat sa dau jos sa curat faru de praf pe dinauntru si sa mai strang niste suruburi si am avut 2 probleme care m'au facut sa ii injur bine de tot pe aia multi cu ochii mici :rock:

 

1. metoda de prindere la parbriz ii crunta, te chinui sa bagi tampoanele alea de cauciuc (stie cineva ceva motoda alternativa de prindere ?).

 

2. cele 2 suruburi care prind in interior carenele din jurul farului (nu am reusit nici cu surubelnita ce se indoaie in unghi sa strang cum trebuie, ce surubelnita/scula lu peste tre la asta ca sa poti accesa suruburile alea cum trebe ? )

 

Partea trista ii ca daca trebuie schimbat vreun bec dai in balbaiala pentru ca trebuie desfacut tot ce am zis si dai in cele 2 probleme.

 

Salutare !

Nu am mai scris de mult pe forum dar revin ...

Dupa problemele ce le-am avut nu prea mai aveam ce scrie doar citeam ( eram exclus fara motor ) dar motorul merge si m-am dat destul pe offroad ( neavand far , carene, etc.).

in legatura cu desfacutul ... da , eu l-am facut bucatele si farul l-am fost desfacut de 2-3 ori inainte de accident si am prins smecheria si nu mi se mai pare dificil nici parbrizul ( tampoanele trebuiesc umezite putin si intra fara probleme) acuma e desfacut , astept carenele de 5 sapt si nu mai vin :laugh: in rest trebuie vopsit si e din nou in randul freewind-urilor.

La Soveja nu voi ajunge din cauza carenelor care nu au venit inca si a serviciului, dar eventual mai in toamna sper sa particip si eu la astfel de intalniri.

pun si o poza cu naked-ul meu :wacko:

salutare & ride safe

 

Am uitat sa spun ca am achizitionat 1 bucata LeoVince SBK sa fiu sigur ca de acuma ma vor auzi cei din masini .. care dau peste noi .

post-29370-1249466414_thumb.jpg

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Nu am mai scris de mult pe forum dar revin ...

Dupa problemele ce le-am avut nu prea mai aveam ce scrie doar citeam ( eram exclus fara motor ) dar motorul merge si m-am dat destul pe offroad ( neavand far , carene, etc.).

in legatura cu desfacutul ... da , eu l-am facut bucatele si farul l-am fost desfacut de 2-3 ori inainte de accident si am prins smecheria si nu mi se mai pare dificil nici parbrizul ( tampoanele trebuiesc umezite putin si intra fara probleme) acuma e desfacut , astept carenele de 5 sapt si nu mai vin :laugh: in rest trebuie vopsit si e din nou in randul freewind-urilor.

La Soveja nu voi ajunge din cauza carenelor care nu au venit inca si a serviciului, dar eventual mai in toamna sper sa particip si eu la astfel de intalniri.

pun si o poza cu naked-ul meu :wacko:

salutare & ride safe

 

Am uitat sa spun ca am achizitionat 1 bucata LeoVince SBK sa fiu sigur ca de acuma ma vor auzi cei din masini .. care dau peste noi .

 

Salutare,

La mine nu intra usor tampoanele alea, pana la urma le'am bagat si eu gresate cu vaselina dar tot nu mi s'a parut ca intra usor. Probabil daca desfac de mai multe ori se mai preseaza tampoanele si o sa mearga mai smooth. Zi'mi cat te costa carenele si de unde le iei, macar asa informativ, desi sper sa nu fiu nevoit vreodata sa le achizitionez.

 

Insanatosire grabnica la motor :rock: si sa ne vedem asap pe doo roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...