Sari la conținut

Weekenul Asta - 24 - 25 Iunie


foxbat
 Share

Postări Recomandate

cine mai vine?

Salut!

Am facut drumul asta ceva ani in urma, pe un sport-touring (XJ600). Asa ca se poate trece si cu motoare de strada, dar, aveti nevoie de multa experienta. Daca tot faci traversarea pana la Obarsie, ar fi pacat sa nu o continui pe Valea Sebesului, pe langa Lacul Oasa. Sau, daca nu pe VSebesului, se poate ajunge pe drum forestier pana la Paltinis/Sibiu. Sau, daca ati obosit, se poate cobora pe VSadului. Alternative exista.

Din toate mesajele tot nu m-am prins cand vrei sa pleci. Ca o alternativa la mare, m-as baga si eu la traseul asta. Inca nu sunt hotarat. Daca ploua cu o zi inainte, recomand sa uitati de traseu.

post-1079-1182455883_thumb.jpgpost-1079-1182455919_thumb.jpgpost-1079-1182456036_thumb.jpgpost-1079-1182456094_thumb.jpg

 

Asa, ca sa va faceti o idee. A fost foarte frig, desi eram in Iulie. am trecut pe sub nori de ploaie si am avut mare bafta ca nu ne-a udat. Metoda de incalzire a fost pe baza de antigel marca Vodka!

post-1079-1182456310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=forestier pana la Paltinis/Sibiu. Sau, daca ati obosit, se poate cobora pe VSadului. Alternative exista.

Din toate mesajele tot nu m-am prins cand vrei sa pleci. Ca o alternativa la mare, m-as baga si eu la traseul asta. Inca nu sunt hotarat. Daca ploua cu o zi inainte, recomand sa uitati de traseu.

post-1079-1182455883_thumb.jpgpost-1079-1182455919_thumb.jpgpost-1079-1182456036_thumb.jpgpost-1079-1182456094_thumb.jpg

 

 

salut

 

se pare ca toti vitejii pe 2 roti ..nu mai vin asa ca ma duc singurel:)

 

plec din buc sambata dimineata si sper sa ajung in Novaci pe la 10- 11

 

merg cat pot si fac nani unde se nimereste ( obarsie de ex )

 

si apoi duminica ajung in sebes.

cam asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

si eu am facut traseul asta intr-o singura zi si singur...

 

/index.php?...c=67865&hl=

 

Am avut mare noroc ca vremea a fost frumoasa si nu am cazut ca acolo nu ai de unde sa ceri ajutor si nici semnal la telefon nu ai...

 

Sfatul meu e sa mai astepti sa se indrepte vremea, am inteles ca a tot plouat si o sa dai de noroi ca lumea si sa iti gasesti macar un partener de drum...,dar sint sigur ca vei face ce vrei tu...asa ca bafta maxima ca o sa ai nevoie...

 

Cristache

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa mai astepti sa se indrepte vremea, am inteles ca a tot plouat si o sa dai de noroi ca lumea si sa iti gasesti macar un partener de drum...,dar sint sigur ca vei face ce vrei tu...asa ca bafta maxima ca o sa ai nevoie...

 

Cristache

 

 

respect , multumesc frmos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa mai astepti sa se indrepte vremea, am inteles ca a tot plouat si o sa dai de noroi ca lumea si sa iti gasesti macar un partener de drum...,dar sint sigur ca vei face ce vrei tu...asa ca bafta maxima ca o sa ai nevoie...

 

Cristache

respect , multumesc frmos

 

Acelasi sfat ti-l pot da si eu. NU PLECA SINGUR !. Mai ai rabdare. Si eu vreau sa refac traseul asta. Nu am timp in acest moment. Dar, vara asta vreau sa mai dau o tura pe acolo. Asa ca putem pastra legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi sfat ti-l pot da si eu. NU PLECA SINGUR !. Mai ai rabdare. Si eu vreau sa refac traseul asta. Nu am timp in acest moment. Dar, vara asta vreau sa mai dau o tura pe acolo. Asa ca putem pastra legatura.

 

multumesc insa..stii cum e ..fiecare are timingurile lui etc

 

 

nu inseamna ca nu mai merg odata :D

 

multumesc insa odata de sfaturi si grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M a mancat. Si tare. M a dus pe Transalpina, astazi , 23.06.2007. SI am facut o . Toata, de la Novaci la Sebes..Traiesc. Si le multumesc celor care mi au dat sfaturi. N am ascultat de nici unul. Copil (cuvant urat). Puber intarziat ce sunt. NU PLECATI SINGURI. NU FACETI CA MINE. Nu fiti..teribilisti.

 

Ok sa incep , poate atlcuiva foloseste. La ora 11 :09 eram in Novaci.Coboram motorul de pe remorca, butonez un pic la GP S ( Care a avut rol decorativ cu o singura exceptie , drumul este greu de “gresit”).si ..RUN FOREST, RUN. Singurel ,. Eu si cu SLR 650 . SI cu o sticla de 2 l de benzina – la sfatul unui coleg , sa fie pe acolo. Ajung in Ranca dupa cam 15 km. Doamne, ce peisaje pe drumul asfaltat si chiar bun In Ranca cred ca se joaca monopoly tare - 4 case, da un hotel. Se contruieste in DISPERARE, oriunde. In fine, trec de ranca si incep efectiv drumul. Nu sunt endurist iar SLR ul este cam greu . Poapte pentru un ktm sau ceva pe acolo este o joaca de copii. PE mine m a rupt incat iau decizia ca la obarisia lotrului sa intrerup si sa ies de pe el spre petrosani.( ceea ce nu s a intamplat asta dar o sa vedem later ). Poze fac cat 1000000000 de cuvinte o sa le pun undeva pt ca am pozat .ceva. Nu sariti cu critici , am facut tot ce am putut. Din motive externe am ajuns in urma unei furtuni . Dup ce am vazut ce urme a lasat imi dau seana ca am trait cei peste 30 de ani ..degeaba. E greu de explciat cum se pot frange brazi de zeci de an ica niste bête de cibrit. Cum druml poate sa dipara ingropat in mal si pietre. Cum apar fagase de peste 1 m adancime in “drum”. Da, 1 m , adica un metro . cam cat piciorul meu .

Bun, urc si fac poze. Peisajul este mirific, abiiitatile mele de “slr” ist nu cine stie ce . Pe alocuri ma apuca ganditul – ce pana mea fac aci pe nici 1 m de drum latime si cu 2300 m de prapastie in stanga? In fine dupa un urcus daramtor ( pietre ude + torent pe “drum” ) incepe si coborarea. In minte mea ajungand la primul izvor apareun gand – hai sa spal motorul ca e cam murdadel de noroi, alea alea. Cat se receste fac niste poze .Numai ce trebuia imi scapa – ce urma dupa primul “colt” . Dupa 30 de min slr ul este bobocel , peste 32 este mai rau ca inainte sa incep  Nu mi mai pasa, e motor nu portelan. Deja am 35 de km , ca sa nu mai car 2 l de benzina o pun in rezerveror.Hm, nu mi place ce vad..au intrat toti. In final m am speriat degeaba, pana la Deva am facut peste 200 km si inca n am intrat pe rezerva . Asa ca a consumat mai mult decat rezonabil – 4- 5 l / 100km. In momentul in care salut niste turisti imi vad mana , alba . Mda, deci manusile le am pus pe motor cand am facut poze dar nu le am mai pus in maini – ia o inapoi si gaseste le. Din fericire doar 2 km de “inapoi” . Dupa ce am trecut de tauri-si am inceput sa cobor ( ziceam eu , sper obarsie apare o intersectie foarte frumoasa cu 2 drumuri. De acceasi marime, ba chiar unul un picot mai mare. CU constiinta incarcata scot GPS si evindent ca era pe dos.Drumul bun era celalat. Asta mare ducea l o stana si se infunda in munte ( dupa multi km ). Nu mai spus ca asta prost se vedea pe tot versantul incat iti dadea impresia ca el este cel bun. Peisajele sunt greu de descries in cuvinte, pozele nu spun mare lucru. In plus ( si mai tarsi am aflat de ce ) aerul era PLIN de miros de rasina, de padure, de iarba uda , ce mai, o orgie visuala si olfactiva.

Sa nu uit, se poate trece si cu masina, DAR, fie cu una inaltuta si cam 4 x 4 fie cu una de care nu ti pasa DELOC. Sunt cateva zone in care si eu am atins cu partea de jos de la cric . IAr motocicleta e scurta fata de auto ..inteleegi voi. In paralel cu mine a mai traversat si un aro , singura lui probema a fost toba care ..a fost ..pierdere de razboi, dar asta mai incolo.

 

Cam pana aci e partea “tare “ a transalpinei si cea mai spectaculoasa . ce I interesant, exista borne kilometrice dar fie arata ca niste metoriti fie nu scrie nimic util pe ei ( pe o parte scrie Obarsia Lotrului, pe alta Novaci )

SI sunt din 3 in 14 asa ca te declare bucuroas cand “vezi” unul.In fine, nu te poti rataci dar daca esti ca mine, la primul drum, fie te scotocesti in GPS de zor fie..stai cu frica in san. Peisaj atat de salbatic si rupt de lume, mai rar. Vremea a fost de VIS , ingerul meu pazitor cred ca si a consumat tot creditul ca sa rezolve. Sin din cele 7 vieti mi le am consumat pe toate 14 

Ca idĂŠe, tot drunul l am facut in TRICOU cu maneca scurta ( nu mi sariti in cap , va povestesc de vreme ..) si blugi . am carat geaca cu mine sa sperii ploaia cred 

Bun incepe coborararea printr o vale faina plina de verdeata - care da in padurea dinspre obarsie. Un intreg versant defrisat, nu va spun ce impact are acest fapt si nu ma refer la cel visual, dezolant. CI la cel ethnic –drumul aproape nu mai exista si este ingropat in tot ce vine de pe munte.

In fine, cu rat –bikeul de acum, fost slr, trec si incep din ce in ce mai mult sa seman cu cei de la endure , doar ca nu am inca nisip intre dinti.

Si incepe..povestea . – Copaci cazuti din ce in ce ami multi . Cand mai aveam nici 200 de m pana l Obarsie ( interesectia spre Sebes, voineasa si petrosani. ) ..dezastrul . 100 m de copaci cazuti care inchideau nu numai drumul si ci totata zona ca un fund de caldare. Peisai apocalyptic, incredbil, PArca eram in povestile cu Stramba Lemne. Oameni nervoisi . masini blocate, etc. Dupa 3 ore in care nu s a facaut nimic iar optiunile erau sa asteptam cateva zile pana vin utilajele sau sa ma intorc in Novaci ..am luat situatia in mana si cu un motociclis intalanit pe acolo, un om deosebit , am trecut prin VAD!!! DA, cred ca am tras de SLR ul ala cei 200 de metri prin apa pana l am scos pe drum. A fost singura data cand am regretat ca n am KTM .  oricum apa era daor pana la jumatatea coapsei asa ca nu era pericol sa l inec. Omul de mare character dupa ce ma holbasem de 3 ori la sanii prietenei lui ( deh, oamenii erau la plaja intr un loc mai ferit cand am aparut eu cautand un loc pe unde sa trec . .. SI tot treceam si ei se tot imbracau de fiecare data pana cand jenat de situtie ( eu , ) si pentru ca nu aveam cum sa I ocolesc mi am cerut scuze si I am explcat ce si cum. Si asa am descoperit ca suntem amadoi motociclisti. Amuzant mai ale ca nestiind cat de “erudit” este I am spus ca am un Dominator ( nu slr , cum am ) in idea ca stie motorul , ele fiind inrudite. Si pare nedumerit de ce nu trec singur . Cand I am spus ca de fapt nu e chiar DOmi ci slr s a prins imediat , stiind ce I ala si m a ajutat sa trec apa. Din pacate n am poze insa chiar ar fi facut banii : 2 nebuni in mijlocul apei, fiecare pe cate o parte a unui motor verde ca o lacusta, unul in slip ( el ) si alut in blugi, imbracat o si cu apa pana la… si slrul in apa pana ..mult prea sus petrnu gustul meu 

In fine, am trecut NUMAI datorita acestui om de mare character - fara el I mod cert ma apuca data de luni acolo..si nu glumesc. ASa cum stiti acel drum este inchis cirulatiei auto asa ca official ..ii doare pe toti la basca.

Ok , dupa 3 ore pierdute pe acolo ajung in fine la intersectia catre petrosani. ( este cu 3 brate- oboarsie, petrosani, novaci ) . Cum spuneam , inca inainte de a ajunge la blocaj decisesem sa intrerup traseul si sa ies la petrosani. Ei, ce sa vezi. Desi eram rupt, am decis sa continui . PAna la capat,adica sebesc. Nu va mai spun ca de oboseala nu mai facem calcule bine – desi facusem cam 40 – 50 km de la novaci si mai aveam inca 80 pana in sebes aveam impresia ca mai am mult mai putin , .Si da I si lupta neicusorule. Din fericire partea a II a lui DN67 C este mult mai ok , este mai mult un drum forestier mai greu. E adevarat, rupe si el masina si e plin de copaci cazuti ( Doamne, IARTA ne si nu ne mai pedepsi – toata viata n am vazut asa ceva – urgie – tot drumul era ca dupa apocalipsa, incredibil . mergem ca in Jurassic Park si nu exagerez printer bucati de brazi cauzuti,drum cazut, versanti cazuti. …

PArtea asta are multe amenajari hidro electrice si foarta faine de vazut. Dar are cam 80 de km.. pe care cu chiu cu vai ( si cu motorul oprit pe niste coborari mai line ca nu stiam cum e cu benzinica) l am terminat. N am prea mult de povestit aici , peisaje superb a( barajul de la Oasa..de vis )si un Susag care mi a readus semnalul in telefon . Atentie , nu este semnal pe Connex de la prima parte a transalpinei !!! Deci ..daca arde. Doar orange si doar pe bucati . E bine de stiut. In fine am dat de asfalt si de civilizatie.

De aici si pana in Deva mai erau cam 100 de km dar …dĂŠjà nu mai conta. Aratam ca un morman de noroi ambulant pe E68 si se uita lumea la mine ca la urs dar REUSISEM!!!

 

Acum ca m a parasit adrenalina ma bag si eu la sfaturi – NU PLECATI SINGURI!!!!!! Luati va 1 – 2 l benzina . Neaparat GPS sau pe cineva care stie zona cat de cat – sunt cateva locuri care pot pacali bine. Nu mergeti cu autoturismul ( am vauzt ca exista oameni care l au trecut cu masini mici. Personal nu cred ca o dacie sau ceva pe acolo poate sa l treaca – acum ,exacat asa cum l am gasit eu pe 23..06.2007. Eu cu slr ul am frecat de cateva ori cu partea de jos si ganditi va cat de scurt e un motor fata de masina. DAca aveti jeep etc, merge . Cu motorul in mod cert numai de la SLR  in sus..iar daca sunteti genul care ajungeti mai greut la pamant ..uitati . Eu stau cam cu toata talpa pe sol dar am fost la limita de cateva ori pe pietre, noroi pante. E de preferat ca motorl sa fie usor - KTM ul este ideal cred, dĂŠjà Arica twin e mare pentru o statura ..normala . IAr cauciucuri –nu de strada . Eu aam avut unele mixte , cu profil pentru strada si pentru off road. Si s au comportat onorabil . Daca erau mai “jos” ..nu mai scriam acum Nu l am trantit deloc ( ma laud, na ) dar a fost foart strans de cateva ori .Verficati vremea , daca va prinde vremea rea pe acolo e ..buna coliva pe care v o face mama. Eu de incordare nu mi am dat seama ca am trecut de cateva ori pe langa …margine si ca eram jumate in aer . Doar cand am facut poza am realizat pe unde am trecut.

 

Astea sunt parerile mele personale si in masura in care va folosesc, ma bucur . Stiu ca pentru unii sunt puerile iar cei care sunt enduristi vor avea un mare avantaj cand vor merge pe acolo si le doresc sa se bucure de peisajele de vis pe care ni le a dat Dumnezeu. Fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut mare noroc ca vremea a fost frumoasa si nu am cazut ca acolo nu ai de unde sa ceri ajutor si nici semnal la telefon nu ai...

 

Sfatul meu e sa mai astepti sa se indrepte vremea, am inteles ca a tot plouat si o sa dai de noroi ca lumea si sa iti gasesti macar un partener de drum...,dar sint sigur ca vei face ce vrei tu...asa ca bafta maxima ca o sa ai nevoie...

 

 

 

 

 

 

 

Nu am sa zic "ti-am spus eu" pentru ca stiam ce sentimente aveai inainte sa pleci, aceleasi sentimente le-am avut si eu...doream cu orice pret sa fac traseul asta orice ar fi fost, parca se terminasera zilele si muntele ar fi disparut...

 

Sint sigur ca alta data ai sa te gindesti mai bine inainte sa te risti pe munte...

 

 

 

Eu am de gind sa includ si traseul asta in urmatoarea excursie care va fi mai mult enduro dar astept vreme mai frumoasa, probabil in august...

 

Ma bucur ca nu ai patit nimic...deabia asteptam sa scrii ca ai ajuns cu bine...

 

Asteptam POZE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pentru reusita ! :moto:

 

Te-ai intalnit cu ATV-istii ?

 

post-12196-1182768028_thumb.jpg

 

 

sincer, nu

 

am vauzut cativa insa aproape de oasa si nu cred ca erau ei

 

am senzatia ca au renuntat ca nu aveam cum sa nu ne intalnim

cum spuneam , era o vreme cu 30 de min in fata mea..de apocalips.eu am ajuns in Novaci la 11:10 si ..ei trebuiau sa plece la 9:30..deci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe pozele !

 

Dar uite ce poze faine (si multe) cu peisaj fantastic din care nu-ti poti imagina dificultatea traseului (valabil pentru soft-enduristi).

 

Inca o data felicitari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto pozele, nu s-ar zice ca te-ai chinuit pe drumu' asta, parca ai fost la plimbarica...

 

exact asa am zis si eu cand le am vazut

 

..

nu ma laudam ca i greu drumul ca sa am ce sa dovedesc..dar ..din poze parca s in gradina botanica, intr adevar.

:moto:

 

dar pe cuvant ca nu i deloc asa , oricat de "pantofar " as fi eu ..

 

daca as fi stiu sa dau profunzime pozelor..s ar fi vazut care era inaltimea

 

si in plus fiind singur , in partile foarte nasoale nici macar nu puteam sa stau , dar sa mai si fac poze.

 

in fine, ideea ati prins o :rock:

multumesc inca odata tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, absolut superbe pozele, peisajul ... tot. Da, din poze pare o plimbare "soft" dar din ce ai scris m-a cam apucat groaza ... de ce ? Pentru ca am de gand sa ajung si eu pe acolo vara asta. Felicitari, de un asemenea drum iti amintesti toata viata ! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...