Sari la conținut

Vreau Sa Traduc O Instalatie Electrica


kta_bmxpunk
 Share

Postări Recomandate

salut sunt catalin ,sunt din ploiesti am un mz 125 rt si vreau sa va intreb daca ma puteti ajuta si pe mine sa traduc din germana in romana instalatia electrica pentru mz 125 rt .am facut la motocicleta un pic din instalatie dar nu stiu sa fac restu findca nu stiu ce inseamna cuvintele de pe schema.deci nu am nici un strop d cunostinte despre germana tehnica,si nici nu am gasit pe cineva sa imi traduca .deci daca stiti careva vreun mod in care sa rezolv problema ajutatima ,daca vreti.inca ceva eu trebuie sa traduc schema cu instalatia electrica ORIGINALA :D.multumesc mult si astept raspunsuri.

post-17038-1182517883_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut sunt catalin ,sunt din ploiesti am un mz 125 rt si vreau sa va intreb daca ma puteti ajuta si pe mine sa traduc din germana in romana instalatia electrica pentru mz 125 rt .am facut la motocicleta un pic din instalatie dar nu stiu sa fac restu findca nu stiu ce inseamna cuvintele de pe schema.deci nu am nici un strop d cunostinte despre germana tehnica,si nici nu am gasit pe cineva sa imi traduca .deci daca stiti careva vreun mod in care sa rezolv problema ajutatima ,daca vreti.inca ceva eu trebuie sa traduc schema cu instalatia electrica ORIGINALA :crack:.multumesc mult si astept raspunsuri.

 

 

Hai sa incepem.O luam din stanga jos de la magnetou:

 

lichtmaschine - ,magnetou,generator

unterbrechernocken - cama

blau - albastru

grun - verde

 

 

Entstorstecker - fisa de la bujie

Zundkerze - bujia

Spulenkasten - cutia bobinei de inductie

Zundspule - bobina

Sicherung - siguranta

Reglerschalter - Releu Regulator

 

5- pozitie pt baterie descarcata sau baterie lipsa

1 - pozitie de noapte

0 - pozitie ziua

2 - calatorie ziua

3- calatorie cu lumina de pozitie

4- calatorie noaptea

 

Abbblendeschalter -comutator pentru faza mica cu buton de apasat cu mana

Stopshalter - intrerupator pt stop

Stoplicht - stopul (lumina)

Leerlauf anzeige schalter - intrerupator pentru mersul in gol ???

 

Standlicht - lumina de pozitie

Fernlicht - lumina de distanta (faza mare)

scheinwerfer - farul ,oglinda

 

 

Braun - maro

Schwarz - negru

rot - rosu

 

 

Cam atat,sper ca ti-am fost de folos.Mai intreba-ma sau intreaba pe altii........Acum ies ca ma grabesc..Numai bine!!! :D :welcome: :thanks: brum brum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rau ,dar trebuia sa multumesti si tu macar lui 'wallower' care a facut treaba mai buna ca mine. :D :welcome:

 

 

Ete na...ca ce chestie? :thanks: :crack: :agree:

 

Glumesc,poate ca nu a mai intrat baiatul pe forum,cu toate ca trebuia,ca daia a cerut ajutor..dar in fine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahhhhhhhh,sry aku am intrat pe forum (nu am fost in oras:D)bineinteles k multumesc celor care mau ajtutat la traducere,dupa c termin promit k dau o bere la primu ev moto;),oricum tot nu mam lamurit ce reprezinta partea din zona farului de pe schema dak vrei sau poti sa imi traduci ce scrie akolo mar ajuta mult .Oricum multumesc pentru traducere augustin,inca o data sry.Oricum cred ca la cucuietiii din deal nici u nai net k sa intri.merci :wink: ,e bne asa :moto: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar scrii rau mai frate in limba romana, mai sa nu inteleg sensul textului tau.

...am facut rama cu rosu sa vezi la cere se refera textul tradus.

 

 

 

...mai intelegator de atit numai prin video-conferenta o scoatem la capat.

gata ,multumesc pentru traducere inca o data ,aku mai lamurit,dar am o mica intrebare ,doar asa dak ai idee .singurul lucru care nu stiu unde sa il pun si ce reprezinta este ala "intrerupator neutral".Ai idee c e si cum se monteaza ,k yo nu am nici cea mai vaga idee.oricum iti multumesc (k sa nu ma zica lumea k miam faqt treaba si gata q forumu)si dak nu ai idee ce e ala "intrerupator neutral"nu e nici o pb.sunt extrem de multumit k ai avut atata rabdare.salut(yos kam stresant de fel :rock: ,scuze) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata ,multumesc pentru traducere inca o data ,aku mai lamurit,dar am o mica intrebare ,doar asa dak ai idee .singurul lucru care nu stiu unde sa il pun si ce reprezinta este ala "intrerupator neutral".Ai idee c e si cum se monteaza ,k yo nu am nici cea mai vaga idee.oricum iti multumesc (k sa nu ma zica lumea k miam faqt treaba si gata q forumu)si dak nu ai idee ce e ala "intrerupator neutral"nu e nici o pb.sunt extrem de multumit k ai avut atata rabdare.salut(yos kam stresant de fel :D ,scuze) :moto:

 

Ala e "punctu' mort", adica e un bec martor care iti indica momentul cind esti cu motorul in "punctu' mort" (sper ca stii ce e aia :wink: ) Vezi ca trebuie sa ai un fir care iese din cutia de viteze - acela e "masa", iar "plusul" vine din contact (desi e posibil sa nu mai existe, data fiind virsta motocicletei si probabil, numarul mare de fosti proprietari care nu s-au interesat de asta) Intrerupatorul este in cutie, d-aia nu l-ai vazut tu! Cind scoti la "punct mort" face un contact care iti inchide circuitul si asa se aprinde becul :lol: In orice caz, nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza asta... merge foarte bine si fara, totul e sa te inveti cind ai scos-o din viteza fara sa cauti sa vezi martorul. E simplu!

 

Toate bune! :rock:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...