Sari la conținut

Harley 165 cc


adorlith
 Share

Postări Recomandate

da, si HD sa incercat cu multe,

 

 

HD Enduro

 

 

unele mai reusite si altele mai putin, in ziua de azi cumperi numele si legenda, Motocicleta e gratis pt. cei care platesc numele, asa vazut nici nu sint scumpe ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca o sa spuneti ca de ce postez motoare de curse pe Chopperistilor, dar am considerat ca poate sunteti curiosi si de celelalte incercari ne comerciale ale companiei Harley.

Si am sa inchei cu ceea ce se presupune a fi primul Harley construit reconditionat complet si se afla la sediul din Milwaukee,Juneau Avenue lobby.

Inca odata scuze pentru incurcatura in care v-am pus cu celebrele mele colaje! B)

post-24-1097050321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul model s-a fabricat in 1903, F-head single avea 405cc si 84kg,transmisie pe curea....sau fabricat 3 bucati la 200$/buc.

in 1909 apare primul v-twin de 7 cai la 819cc, F-head model 5D,magnetou Bosch... sau fabricat 27 bucati la 325$/buc.

rotile erau la fel ca in 1903,de 28inci.

etc.etc.etc.....

referitor la cele sport/scooter/enduro....americanii au facut curse inca de la primele modele pana in ziua de azi....oficial au participat in 1914 in Dodge City la cursa de 300mile.

 

insa modele special facute pt curse,asa in mare, spus....:

modelul JD de 1200cc in 1922...

una bucata WR racer 1000cc in 1952.

in 1953-1955 un model special pt aniversarea 50ani,s-a fabricat Hummer 125cc in 2 timpi( bazat pe design DKW),modificat de americani la 165cc.

 

in 1960 apare scooteru Topper,165cc la 5 cai in 2 timpi,transmisie automata.

 

modelul KR a alergat si in dirt track....si avea concurent indiat scout

tot KR a alergat si in road racing...

 

in aprilie 1960,HD a fost preluat de firma italiana Aermacchi,care au scos modelele de 250si 350cc cu un singur cyclindru orizontal....

 

va mai spun altadata....acum,atata stiu atata spun!

 

 

 

Blackrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca

:-in 1913, inainte de WW1,productia pe un an de zile a H-D a fost vinduta complet in 12 saptamani si jumatate?

:-in 1933 productia totala de H-D a fost de 3700 de bucati in timp ce arhi-rivalul Indian a fost redus la productia de vagoane de marfa?

:-in urma unei negocieri , firma japoneza Sankyo a preluat contractele de fabricare a H-D punind pe rezervoare denumirea de"RIKUO"- asa s-a nascut ceea ce cunoscut ca "Knuckelhead"

Si acum iata-i pe fondatorii firmei ,William Davidson &Bill Harley: si imi permit sa redau:

"This was the way the fouders thought their motorcyclesshould be used"

post-24-1097225188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...