Sari la conținut

Intalnire cu Daewoo Club


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai Dobrescule lasa-l draq de politzist ca am intrebat si eu unul si mi-a dat MIE dreptate, deci ma iertzi da' am impresia ca e o maaare harababura si la astia in scufitze ...Pana una alta ia uita te si tu in manualul asta de condus motocicleta si vezi cum scrie ca "nu incercati sa depasiti fara a trece axul drumului "...Ta dammmmmmm....Bai deci din manual da !?!?!?....

 

ps. bine OK tot nu stim daca e legal sau nu mai dezbatem miercuri, joi !!!!! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA! extrem de discutabil, parerea mea! si sa iti spun de ce:

 

- carosabilul in .ro e extrem de prost, asa ca o abatere de 50cm stinga-dreapta (pentru a evita o groapa, un canal, o ceva, eventual masina de pe banda din stinga sau din dreapta care evita spre mine vreun obstacol) este oricind posibila.

 

- sa ma trag pe dreapta pentru a ma lasa depasit de un motociclist care trece prin stinga mea imi diminueaza drastic sansele de a frina corect in caz de neprevazut (pe dreapta, linga rigola, se stringe criblura, nisip, balegar, hirtii, etc.)

 

- cind vreau sa fac o depasire, sint obligat sa stau pe stinga pentru a studia traficul din sens opus; ce fac in aceasta situatie, las motociclistul sa treaca fara sa se eforteze si caut alta gaura? ti se pare corect si moral sa-mi ceara cineva cu legea in mina asta?

 

- care e distanta de siguranta laterala in acest caz? nu cumva nu ne ajunge banda?

 

- in studiul de caz pe care ti l-am servit fara sa vreau B) (segmentul dinainte de Comarnic pe o singura banda foarte lata) nu am vazut NICIODATA o cvadruplare (depasire concomitenta din ambele sensuri), desi legal ar fi voie ... daca vrem trafic mai sigur, hai sa nu ne punem singuri de buna voie pielea la saramura; mori cu dreptatea in mina!

 

- si mai studiu de caz: simbata, mergind in coloana deasa pe undeva prin zona Azuga - Busteni vad in retrovizor un motor care depasea la greu coloana FARA SA SEMNALIZEZE si FARA SA TREACA DE LINIA CONTINUA (drum cu o banda pe sens); zic sa nu fiu bulangiu si ma trag usor dreapta (stiu drumul, asa ca nu m-am stresat), dupa cum fac toti cei din fata mea ... ei bine, la un moment dat unul din coloana noastra (un woo-ist) care era cam vreo 50 de masini mai in fata il vede pe stimabilul incadrindu-se frumos pe dreapta si cerindu-si "dreptul" la trecere; asta al nostru se trage spre stinga sa-i faca loc ... HOTARITI-VA: PE UNDE VRETI SA TRECETI? pe stinga, pe dreapta, sa stim si noi pe unde sa va ferim!!!! eu inteleg cum e cu prioritatea de ecartament (am scris mai sus :laugh: ), o folosesc si eu cind sint in criza de timp, dar sa nu facem din exceptii reguli!!! mai bine zis privilegii!!!

 

- nu mi-ai raspuns cu depasirea coloanei stationate la semafor, este cumva o extensie a regulii asteia meseriase pe care o discutam? am citit pe la voi ca un baiat cerea imperativ ca masinile sa stea una dupa alta in coloana, sa nu mai schiteze vreo schimbare de banda ... oameni buni, in Bucuresti nu e suficient sa pui semnal ca sa te lase cineva sa schimbi banda (o preselectare corecta nu e intotdeauna posibila, dupa cum probabil cunoasteti), ci trebuie sa te bagi cu nasul inspre unde vrei sa intri, iar mai departe depinzi de omenia celui de linga tine ... inteleg foarte bine de ce vreti sa plecati primii de la semafor (cine n-ar vrea?), inteleg chestia cu noxele, inteleg multe ... dar sa ma trezesc cu o cizma enduro in usa numai fiindca unul cica ar avea chef sa treaca si eu il incomodez nu mi se pare normal.

 

- vreau sa imi montez si eu un ceaun :laugh: de motociclist (o integrala, daca se poate) sa-mi dau seama ce draq vedeti si auziti voi cind purtati dracia aia ... multe accidente descrise aici mi se par atit de stupide incit eu banuiesc ca ceva nu e in regula ... parca nu ati avea timp sa mirositi dubioseniile sau nu le vedeti ... nu, nu ma dau cu enduroiul tau pe sosea (pasager, da?), as face-o doar in teren (iei pasageri in teren?)

 

- am citit asta: http://motociclism.ro/tutoriale/files/manual/index.htm nu stiu cit este de oficial, am inteles ca e ceva de prin Canada, dar o fraza mi-a atras in mod deosebit atentia: "Daca un vehicol poate intra pe banda voastra, presupuneti ca va intra!" ... ca sa ma citez :what: , cam acelasi lucru l-am scris eu la topicul cu accidentul: DACA O MASINA ARE POSIBILITATEA DE A FACE O MANEVRA, ORICIT DE ILEGALA, IMBECILA, IDIOATA, CRIMINALA AR FI, ATUNCI PRESUPUNE CA O VA FACE! ... si inca una despre cunoasterea legii: "Este ilegal sa depasiti viteza legala cand depasiti alt vehicol. (nota mea: NU SI IN ROMANIA, dar cui ii pasa?)" ... nota redactorului/traducator (toata stima pentru munca depusa, io la un fluturas inminat automobilistilor as inmina un manual de-asta fiecarui motociclist) e gresita capital, NU ESTE LEGAL SA DEPASESTI VITEZA LEGALA CIND DEPASESTI ALT VEHICUL, s-au luat amenzi radar la greu pe faza asta!

 

- nu promit ca vin miercuri seara la Arc, daca pot o sa vin (dupa 21:00, sper ca mai sinteti acolo)

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FLEX, s-a discutat joia trecuta si s-a incercat sa ma convinga (nu mai stiu cine, de aia zic "s-a") ca s-a studiat adanc si toti, dar absolut toti soferii vor ocoli orice obstacol inspre centrul soselei, sau mai exact inspre partea cu volanul... COMPLET eronat! Eu fentez FIX spre dreapta! Nu poti intra in mintea a 2 milioane de soferi care trec prin Bucuresti sa vezi daca toti fac aceeasi manevra de ocolire in acelkasi fel, este imposibil! Oricate studii si statistici s-ar face, numai Seful Cel Mare poate sti exact ce va urma! Era exact cazul meu in Pasajul Obor: cum sa fi fentat ceva in stanga daca eu eram deja pe ultima banda in stanga si langa mine (tot in stanga!) era peretele? Si acolo a tronat 1 luna o ladita de lemn facuta bucati, fix pe stanga langa perete, si trebuia fentata! Exact la jumatatea pasajului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FLEX

 

Reluam discutia miercuri sau joi. Trebuie sa facem disocierea intre legal si moral. In principiu noi vorbim de legal, iar voi de moral. Dpdv legal trebuie sa circuli pe drapta. Punct. Dpdv legal trebuie sa te asiguri la schimbarea directiei de mers, chiar daca o faci pe aceeasi banda. Punct.

 

Oricum, dpdv legal e usor sa ne dumirim. Dpdv moral insa, sunt de acord cu majoritatea afirmatiilor tale.

 

@VIPER

 

Eu eram acela, dar cred ca nu ai prins toata discutia. Eu spuneam ca depasesc printre doua masini care circula in paralel. Am recunoscut ca nu este prea corect (moral) si am incercat sa demonstrez de ce este mai sigur asa decat oricum altfel. Daca te intereseaza, dpdv statistic (si pana la urma asta este ceea ce conteaza) NU au fost accidente in aceasta situatie. Parerea mea este ca atunci cand ai obstacol in fata (la modul intempestiv) si masina in paralele nu tragi automat de volan. Ori te asiguri si o faci ori franezi. Daca obstacolul este observabil de la distanta mai mare, atunci fii sigur ca-l vad si eu si nu ma bag printre masini.

Repet, nu a intrat nimeni in mintea a 2 milionae de soferi, dar statistica nu minte, si asta conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yak! confirm, eu unul nu imi aleg partea in care fandez decit functie de pozitia obstacolului fata de axa masinii ... cea mai idioata evitare am facut-o la trecerea pe un pod inainte de Costesti (remember? mineriada ... B) ), am intrat in depasirea unei autobasculante cu 4 punti in spatele unui papuc condus de un prieten (complet ilegal, eram pe un pod, dar acolo depasesti cit ai timp, ca dupa aia intri pe serpentine si adio!), vad coorool papucului saltind la 3m in fata, imi zic ca acolo e groapa, o vad o fractiune de secunda si scurt volan dreapta la 10cm de camion si revin brusc; am ferit doar fata, cu puntea spate am muscat groapa pe margine, dar era vital sa nu dau acolo cu rotitele mele :what: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FLEX: fa-ne la toti un bine si ..apuca-te de motociclism! B) in felul asta vei intelege mult mai multe. Sau macar lasa-te plimbat de mai multe ori de un prieten ..si asta ajuta putin ..nu foarte mult dar, e ceva!

 

Noi avem motoare nu pt fitze si figuri cum poate multi cred (a nu se confunda cu pasiunea ...care exista se afla in fiecare dintre motociclisti) ..in Bucurestiul asta aglomerat este un raspuns la problema.

 

Daca NU ne strecuram printre masini, daca NU depasim coloana oprita la semafor, daca NU depasim atunci cind avem loc, chiar daca se face in limita aceleasi benzi, LA CE PANA MEA MAI AVEM MOTOR? :laugh: :what: Doar ca sa stam calare in acelasi trafic imputzit, sa ne coacem in costum si sa simtim cum fierbe motorul sub noi??? (toate aceste manevre, bineinteles, facute de motociclisti in niste limite ale bunului simt, fara a-i pune in pericol pe ceilalti).

 

Mannnn.... fi rezonabil! Ia-ti tu motor... si daca nu o sa faci la fel ... :laugh: ma las eu de meserie!

 

Si inca o chestie ... chiar daca tot ce discutati voi aici e legal sau nu, SE VA PROCEDA LA FEL! eu una voi merge la fel cu motorul... printre masini ..etc.

Daca pe voi atit va lasa inima ..dati peste mine cu masina! si am terminat problema.

 

PS: o mare parte a frustrarilor voastre (a conducatorilor auto in general) vine din faptul ca NOI ne deplasam in trafic, pe vind VOI ...STATIONATI de multe ori.

 

:lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: o mare parte a frustrarilor voastre (a conducatorilor auto in general) vine din faptul ca NOI ne deplasam in trafic, pe vind VOI ...STATIONATI de multe ori.

Nu simt frustrare cand eu stau "ca bou" sau "ca fraieru" la semafor si vin masini pe linia de tramvai si se baga in fata.... Nuuu, doar ca in acele momente as vrea sa am un aruncator de flacari... Si eu intarzii poate la servici sau in alta parte, etc.... Si trebuie sa mai prind 1-2 semafoare din cauza lor, ca se baga apoi cu tupeu pe banda "legala"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobrescule, ai mare dreptate, intr-adevar noi vorbim in majoritatea cazurilor despre ce ne-a invatat traficul asta nenorocit si drumurile oribile din tara asta; am mai spus-o si la intilnire joia trecuta, o spun si acum, cind am iesit pe sosea cu lamiia in geam mi-am propus sa fiu cel mai corect sofer, sa merg strict pe litera legii si sa ma pupe toti undeva daca nu le convine ... mi-a mers fix din pix, usor-usor am fost reeducat de nu m-am vazut fiindca am invatat frica, am invatat sa circul ca la penalty (cine se arunca primul, portarul sau jucatorul si in ce parte o face), am invatat ce si cum sa-i cer masinii, am invatat ce-i aia conservarea cuplului si temporizarea, rezervarea spatiului de frinare si manevra, adica tot ce nu se invata in scoala de soferi si nu descoperi decit circulind si bagind in craniu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot asa, incet incet, o sa invete soferii sa fie un pic mai atenti cu motociclistii, care merg ca nebunii, si asta o sa reduca numarul de accidente. Cam asta incercam noi sa facem cu toate actiunile noastea, constientizarea. Asa cum ziceam si joia trecuta, multe lucruri se intiparesc in subconstient, si reactionezi instinctiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stau in trafic cind sint cu conserva ...si cind vad un motociclist care face ceea ce si eu de obicei fac, am un altfel de sentiment, de dorinta arzatoare si de ...neputintza! eu nu sint frustrata sau invidioasa pe motociclisti cind sint la volan, pt ca AM MOTOR ACASA :what: Dar mi se face atit de dor de Suzy a mea... :laugh:

Mi se intimpla de fiecare data cind sint cu conserva, sa caut cu ochii rapid iesirea din coloana, sau sa vad culoarul prin care m-as putea strecura cu motorul... si sa nu pot face nimic pt ca ...SINT CU MASINA! B)

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rapizi sinteti! nu poate omul sa fumeze o tigara si hopa!

 

Marci, inteleg foarte bine care-i treaba cu motorul, nu trebuie neaparat sa ma plimbe cineva ca sa ma infior de placere la zgomotul unui motor sau la senzatia unica indusa de viteza ... nu vreau sa fac educatie, nu vreau sa fiu lupul moralist, nu vreau decit sa va feresc cit pot de mult ... trebuie sa inteleg cum ginditi si poate ca v-ar fi de folos sa aflati cum gindim si noi, ca sa stiti la ce sa va asteptati si dupa ce sa va uitati ... de asta discutam atit, de nu mai intelege nimeni nimic, trebuie sa ne ascultam unii pe altii, oricit ne-ar fi de greu ... sa inteleg ca te-ai plictisit? IO NU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sa inteleg ca te-ai plictisit? IO NU!

plictisit ...? :laugh: eu??? nici gind! doar sint ..femeie! :lool: pot sa o tin pe-a mea zile-n sir! :lol:

 

PS si cred ca si Dobrescu a fost cindva, intr-o alta viatza ... B) damnnnnn...ne face pe toti! :laugh:

 

PS2: GLUMESC, MAHHHHH! DA???

 

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic: daca stau bine sa analizez ..retrag ce am spun la PS ..cred ca FLEX vorbeste/scrie mai mult ca Dobrescu B)

 

on topic: FLEX, tu uiti un lucru ..nu noi trebuie sa invatam cum ginditi voi, majoritatea conservistilor, pt ca cei mai multi dintre noi ,SINTEM DEJA CONSERVISTI! voi, restul, trebuie sa luati contact cu fenomenul asta de care nu prea stiati si care a luat amploare... si nu neaparat sa invatati ceva ci pur si simplu sa constientizati asa cum spunea Dobrescu, aceste mici chestii care sint sau nu legale, dar care SE FAC si SE VOR MAI FACE si de acum incolo.

Trebuie sa intelegeti ca noi nu facem aceste chestii pt a va sicana pe voi sau a va pune in dificultate cumva (faptul ca ne deplasam mai repede si ca ne strecuram este avantajul motocicletei/scuterului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut eu ca Dobrescu sta cu Cartea la dreapta si tastatura la stinga si cu telefonul infipt in casca la hot-line cu amicul politzioto de la Brigada B) ... iar matale esti scuzata numai daca faci depasiri de-alea de car' ziceai :lool: :lol: ;)

 

Cit va mai tin curelele sa mergeti anul asta? :what: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...