Sari la conținut

Yamaha Fan Club


alby
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 451
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare...

am vreo sansa sa fac RAR-ul si sa-mi pun numar de politie cu scuterul modificat? :wink:

Intrebarea asta o am si eu in creier de mult timp....

Cu 70 cc.....ce zic aia de la rar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu aia de la rar ca ai 70cc :makeout: ?

 

Scoatei ceva din el sa merga motoru la capacitate minima si iai pacalit :wink: :P

 

sau mai bine o mica spaga ... sau vorba lu redeye ... mai mare si s-a rezolvat , doar traim in Romania :makeout:

cred ca asa o sa o rezolv pana la urma...am auzit ca unii au scos actele de rar fara sa se duca cu scuterul la ei...vorba ta...in Romania totul e posibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asa o sa o rezolv pana la urma...am auzit ca unii au scos actele de rar fara sa se duca cu scuterul la ei...vorba ta...in Romania totul e posibil...

eu am pe cineva da in bucuresti :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa ai probleme la RaR cu setul de 70 cc... cum fac ei deosebirea intre 50 si 70 :makeout: ? Doar nu se apuca sa desfaca motorul... nu cred ca o sa ai probleme in privinta asta... fara nici o spaga. Numai sa nu ai alte lumini pe el decat cele omologate(neoane luminite, instalatii de craciun bla bla bla :P ), o toba care urla prea tare(se pot lua de asta) semnalizarile stopurile vopsite si alte modificari care pot sarii in ochi, dandu-le motiv sa-ti ceara spaga... sau daca nimeresti pe vreo unii ai drq sa nu te treaca. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa ai probleme la RaR cu setul de 70 cc... cum fac ei deosebirea intre 50 si 70 :makeout: ? Doar nu se apuca sa desfaca motorul... nu cred ca o sa ai probleme in privinta asta... fara nici o spaga. Numai sa nu ai alte lumini pe el decat cele omologate(neoane luminite, instalatii de craciun bla bla bla :P ), o toba care urla prea tare(se pot lua de asta) semnalizarile stopurile vopsite si alte modificari care pot sarii in ochi, dandu-le motiv sa-ti ceara spaga... sau daca nimeresti pe vreo unii ai drq sa nu te treaca. :wink:

pai...am ghidoane sport,am semnalizari albe,toba suna destul de tare... :makeout: si...nu am culoarea originala

ah...nu prea se cunoaste scrisul din talon :makeout: ...e cam sters

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...mama vrea

dar si pe mine m-ar incanta...e mai usor la primarie?

 

 

yo zic ca e mai usor la primarie ..daca se poate inregistra acolo .... te complici prea tare cu RAR`u daca nu ai pe cineva... si chiar daca ai avea pe cineva...ai da ceva bani ca sa te scoata ala basma curata :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo zic ca e mai usor la primarie ..daca se poate inregistra acolo .... te complici prea tare cu RAR`u daca nu ai pe cineva... si chiar daca ai avea pe cineva...ai da ceva bani ca sa te scoata ala basma curata :wink:

si la primarie nu trebuie RAR?eu am talonul scuterului de italia,atat,iar un contract de vanz-cump. se face :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la primarie nu trebuie RAR?eu am talonul scuterului de italia,atat,iar un contract de vanz-cump. se face :makeout:

:makeout: eu cand l-am inmatriculat pe cel vechi , m-am dus cu "cartea scuterului" ( care era scrisa in germana ) ... avea trecute niste date pacolo [ ce-l interesa pe ala : sa scrie acolo 49 cc si v max. 45 ] seria motorului si sasiu ... nu aveai cum sa le verifici , ca pe scuter erau de nagasit :P

 

Completezi o cerere ... cu seria sasiului , culoarea () ... ii mai arati si un act de vanzare cumparare si ... l-ai pacalit :makeout: ...

E cel mai bine la primarie :wink:

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:makeout: eu cand l-am inmatriculat pe cel vechi , m-am dus cu "cartea scuterului" ( care era scrisa in germana ) ... avea trecute niste date pacolo [ ce-l interesa pe ala : sa scrie acolo 49 cc si v max. 45 ] seria motorului si sasiu ... nu aveai cum sa le verifici , ca pe scuter erau de nagasit :makeout:

 

Completezi o cerere ... cu seria sasiului , culoarea () ... ii mai arati si un act de vanzare cumparare si ... l-ai pacalit :makeout: ...

E cel mai bine la primarie :wink:

 

bafta

:makeout: ...si la mn tot la fel scrie 49cc,45 km/h,seria si altele...dar nu prea se cunoaste tot...e cam sters...in fine...ms pt raspunsuri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:makeout: ...si la mn tot la fel scrie 49cc,45 km/h,seria si altele...dar nu prea se cunoaste tot...e cam sters...in fine...ms pt raspunsuri :wink:

 

aa da ... ma gandeam la al meu :P)) ...oricum tot varianta cu primaria zic ...e cel mai usor de inregistrat fata de politie ....mai ales..daca ti`l inregistrezi undeva la tzara.... scapi usor de tot ... si cu mai putini bani :makeout:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze pentru o intrebarea nu prea la lokul ei:

E OBLIGATORIU sa inmatriculezi scooterul kiar daca e moped(<50cc)?

sa va explic care-i situatia. eu sunt din RMoldova si scooterul meu e inca in Chisinau. La noi nu e nevoie de inmatriculare pentru tot ce misca ku mai putin de 50cc si nici de permis categoria A (nu avem impartite pe subcategorii. e DOAR A pentru tot ce are 2 roti si motor >50cc). si acum apare problema: dak vin ku el aici? ce fac? nu am numere, nu ma permis A1. cum merg? + ka e devamat in RM.

 

dac shtie cineva, va rog sa ma ajutati.

multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze pentru o intrebarea nu prea la lokul ei:

E OBLIGATORIU sa inmatriculezi scooterul kiar daca e moped(<50cc)?

sa va explic care-i situatia. eu sunt din RMoldova si scooterul meu e inca in Chisinau. La noi nu e nevoie de inmatriculare pentru tot ce misca ku mai putin de 50cc si nici de permis categoria A (nu avem impartite pe subcategorii. e DOAR A pentru tot ce are 2 roti si motor >50cc). si acum apare problema: dak vin ku el aici? ce fac? nu am numere, nu ma permis A1. cum merg? + ka e devamat in RM.

 

dac shtie cineva, va rog sa ma ajutati.

multumesc anticipat!

Daca e moped, se inregistreaza la primarie si trebuie sa ai dovada de absolvire a unui curs de legislatie rutiera. Vama nu se plateste. Se pare ca nici macar nu se mai cere nota de constatare vamala la primarie.

 

 

Bafta! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e moped, se inregistreaza la primarie si trebuie sa ai dovada de absolvire a unui curs de legislatie rutiera. Vama nu se plateste. Se pare ca nici macar nu se mai cere nota de constatare vamala la primarie.

Bafta! :blink:

 

si de unde fac rost de acest certificat? eu merg pe doua roti din 2003 shi nu cred ca e cazu sa mai merg odata la cursuri :laugh: in privintsa la moped sau nu: AEROX 50 e moped?

 

permisul de conducere categoria B si C nu e bun?

Editat de koyotina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de unde fac rost de acest certificat? eu merg pe doua roti din 2003 shi nu cred ca e cazu sa mai merg odata la cursuri :blink: in privintsa la moped sau nu: AEROX 50 e moped?

 

permisul de conducere categoria B si C nu e bun?

prin permisul de categorie B ii poti demonstra ca stii legislatia ... exact acelasi lucru ca si cursul acela de legislatie

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de unde fac rost de acest certificat? eu merg pe doua roti din 2003 shi nu cred ca e cazu sa mai merg odata la cursuri :laugh: in privintsa la moped sau nu: AEROX 50 e moped?

 

permisul de conducere categoria B si C nu e bun?

Daca in actele lui scrie viteza maxima constructiva 45km/h, putere maxima pana in 4kw si cilindree de pana in 50, DA, e moped, altfel e motocicleta usoara si e necesar permis de conducere subcategoria A1 sau categoria A.

 

Ca dovada a absolvirii cursului de legislatie rutiera este valabila orice categorie de permis de conducere!

 

 

 

Bafta! :blink:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in actele lui scrie viteza maxima constructiva 45km/h, putere maxima pana in 4kw si cilindree de pana in 50, DA, e moped, altfel e motocicleta usoara si e necesar permis de conducere subcategoria A1 sau categoria A.

 

Ca dovada a absolvirii cursului de legislatie rutiera este valabila orice categorie de permis de conducere!

Bafta! :laugh:

 

Multumesc mult! doar ka nu stiu unde e skris de 45km/h :blink: kind avea limitator era pina in 50km/h aku.... k la aeroxuri :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...